آیا اسکولیوز باعث فلج شدن می شود؟ اسکولیوز عصبی-عضلانی چیست؟

 اسکولیوز اختلالی است که باعث می‌‌شود ستون فقرات به یک طرف منحرف شود. اسکولیوز عصبی عضلانی یک نوع اسکولیوز است و در کودکانی به وجود می‌آید که به علت بیماری، توانایی کنترل عضلات محافظ ستون فقرات خود را ندارند. تعدادی از اختلالات نسبتاً شایع مرتبط با اسکولیوز عصبی عضلانی عبارتند است دیستروفی عضلانی، فلج مغزی و اسپینا بیفیدا.

اسکولیوز در موارد خاصی ممکن است به فلج اندام های بیمار منجر شود. تشخیص و درمان زودهنگام می‌تواند کمک زیادی به تسریع بهبود بیمار کند. متخصصین مزکز جامع توانبخشی امید با بهره گیری از روش درمانی غیرجراحی پلکانی بهترین درمان را براساس سن بیمار و شدت بیماری تجویز خواهند کرد.

روش‌های درمانی غیر جراحی از قبیل استفاده از بریس، استفاده از ویلچر، فیزیوتراپی و اصلاح محیط زندگی به کودک برای سازگاری با شرایط و بهبود توانایی او کمک خواهد کرد. استفاده از بریس باعث می‌شود که از بدتر شدن انحنای ستون فقرات در دوران رشد کودک پیشگیری گردد اما تاثیری در اصلاح انحنا ایجاد شده ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­های 09107803155 و 02188801800 تماس حاصل فرمایید.

اسکولیوز چیست؟


 اسکولیوز اختلالی است که باعث می‌شود استخوان‌های کوچک ستون فقرات دچار چرخش شوند به نحوی که ستون فقرات دیگر حالت طبیعی خود را نخواهد داشت. اسکولیوز عصبی عضلانی یک نوع اسکولیوز است که می‌‌تواند کودکان و نوجوانان را درگیر کند و سایر انواع اسکولیوز به شرح زیر می‌باشند:

 اسکولیوز ایدیوپاتیک شایع‌ ترین نوع اسکولیوز است و اغلب زمانی در کودکان تشخیص داده می‌‌شود که به دوران بلوغ رسیده است. کلمه ایدیوپاتیک به این معنا است که علت دقیق بروز مشکل کودک مشخص نیست.

 اسکولیوز مادرزادی یک نوع دیگر از اسکولیوز است و قبل از تولد به وجود می‌آید. استخوان‌های ستون فقرات کودکان مبتلا به این اختلال به طور کامل شکل نگرفته یا به یکدیگر متصل نشده است.

 انحنای طبیعی ستون فقرات در انواع مختلف اسکولیوز آنقدر شدید می‌شود که در دوران رشد سریع کودکان مانند دوران نوجوانی به شدت جلب توجه می‌کند. اسکولیوز مادرزادی و ایدیوپاتیک بر نقاط مختلف ستون فقرات تاثیر می‌‌گذارد و معمولاً پس از اتمام دوران رشد و ورود به دوران جوانی بدتر نخواهد شد. در مقابل اسکولیوز عصبی عضلانی در مقایسه با اسکولیوز ایدیوپاتیک در دوران جوانی به وجود می‌آید. انحنای ایجاد شده بسیار زیاد است و معمولاً کل ستون فقرات را درگیر می‌کند. به علاوه انحنای ستون فقرات در اسکولیوز عصبی عضلانی به سرعت رشد می‌کند و حتی ممکن است تا دوران بزرگسالی نیز این وضعیت ادامه پیدا کند.

علل بروز اسکولیوز چیست؟


 اسکولیوز عصبی عضلانی اختلالی است که به دنبال بیماری‌های مختلفی که بر سیستم عصبی و سیستم عضلانی بدن تاثیر می‌گذارند یا تلفیقی از هر دو اختلال به وجود می‌آیند. احتمال بدتر شدن ان روی ستون فقرات به وسعت عضلات و اعصاب درگیر شده مرتبط با بیماری عصبی عضلانی کودک ارتباط دارد.

 اگرچه همه کودکان مبتلا به اختلالات عصبی عضلانی دچار اسکولیوز عصبی عضلانی نمی‌شوند، این اختلال در کودکانی که با توجه به شرایط خود به ویلچر نیاز دارند بسیار شایع است. در برخی از اختلالات عصبی عضلانی کودک می‌‌تواند در دوران کودکی راه برود اما با رسیدن به دوران بزرگسالی به استفاده از ویلچر نیاز خواهد داشت. در این دوران بیماران بیشتر در معرض بروز اسکولیوز عصبی-عضلانی قرار دارند زیرا انحنای ستون فقرات آنها بدتر می‌شود. از سوی دیگر این وضعیت با دوران رشد سریع کودک همزمان خواهد شد و بر شدت مشکل او می‌افزاید.

آیا اسکولیوز باعث فلج شدن می‌شود؟


آیا اسکولیوز باعث فلج شدن می‌شود

 در بیماران مبتلا به اسکولیوز عصبی عضلانی که قادر به راه رفتن هستند علائم اسکولیوز عصبی عضلانی شباهت زیادی به کودکان مبتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک دارد. کودکان مبتلا به اسکولیوز علائم و نشانه‌های زیر را دارند:

 چرخش غیر طبیعی شانه‌ها و بیرون زدگی یک کتف بیشتر از کتف دیگر

 بیرون زدگی دنده‌ها در یک طرف از بدن

 غیرعادی بودن دور کمر

 عدم تقارن طول پاها

 انحنای ستون فقرات کودکانی که از ویلچر استفاده می‌کنند و به طور کلی کودکانی که شرایط نامطلوبی دارند باعث به وجود آمدن تغییراتی می‌‌شود که در قسمت بالا به آنها اشاره کردیم و در واقع بر توانایی عملکردی آنها برای انجام امور روزمره تاثیرات منفی می‌گذارد.

 تغییر در حالت کلی بدن مانند قوز کردن یا خم شدن بدن به یک طرف، چرخش لگن، اختلال در نشستن و نیاز به استفاده از دست و بازو در هنگام نشستن برای ایجاد محافظت بیشتر، زخم شدن بدن ناشی از چرخش لگن و عدم تعادل کل بدن از جمله مشکلاتی است که این گروه از کودکان با آن دست و پنجه نرم می‌‌کنند. این تغییرات بر توانایی عملکردی کودک به طور مستقل برای انجام دادن فعالیت‌های روزمره مانند لباس پوشیدن، غذا خوردن و مواردی از این قبیل تاثیرات منفی می‌گذارند.

 همچنین کودکان مبتلا به اسکولیوز عصبی عضلانی دچار سایر اختلالات ستون فقرات از قبیل کیفوز یا لوردوزیس می‌‌شوند. افزایش شدید انحنای ستون فقرات در قسمت فوقانی کمر یا خم شدن آن به یک طرف باعث می‌‌شود که گنجایش قفسه سینه برای ریه‌ها کاهش پیدا کند و کودک دچار مشکلات تنفسی شود.

اسکولیوز چگونه تشخیص داده می‌شود؟


 اولین اقدامی که باید انجام گردد تشخیص اسکولیوز و استفاده از اقدامات پیشگیری کننده در مراحل اولیه است. پزشک برای تشخیص اسکولیوز از روش‌های مختلفی مانند ارزیابی عضلات کمر کودک استفاده می‌‌کند. پزشک در صورت لزوم درخواست انجام رادیوگرافی و الکترومیوگرافی را می‌‌دهد تا بتواند اطلاعات بیشتری را در خصوص شرایط کودک به دست بیاورد.

انجام معاینه جسمانی

انجام معاینه جسمان

 پزشک قبل از انجام معاینه جسمانی با پدر و مادر کودک در خصوص سابقه خانوادگی و پزشکی آنها سالی است و اطلاعات لازم را به دست بیاورد. هدف از پرسیدن این سوالات این است که پزشک به این نتیجه برسد که کودک چه علائمی را دارد و این علائم کی شروع شده اند. پزشک در هنگام انجام معاینه جسمانی به بررسی کمر و ستون فقرات کودک می‌‌پردازد. سپس کودک را به لحاظ مشکلاتی از قبیل تعادل در هنگام نشستن، شرایط پوست یا توانایی عملکردی برای انجام امور روزمره ارزیابی خواهد کرد.

عکس برداری

 عکسبرداری توسط اشعه ایکس به پزشک کمک می‌‌کند به ارزیابی شدت اسکولیوز عصبی عضلانی و انحنای ایجاد شده در ستون فقرات بپردازد. عکس برداری اطلاعات بیشتری را در خصوص ساختارهای متراکم ستون فقرات از قبیل استخوان‌ها ارائه می‌کند. عکسبرداری توسط اشعه ایکس به پزشک برای مشخص کردن محل انحنای ستون فقرات و ارزیابی شدت آن کمک خواهد کرد. اسکن ام آر آی یک روش تشخیصی دیگر است که تصاویر دقیقی را از وضعیت بافت نرم بدن ارائه می‌دهد و به پزشک برای بررسی سلامت ستون فقرات و نخاع کمک خواهد کرد.

اسکولیوز چگونه درمان می‌شود؟


 برای درمان اسکولیوز عصبی عضلانی حضور متخصصین مختلف ضروری است. تیم درمان شامل انواع مختلفی از متخصصین از قبیل متخصص ارتوپدی، متخصص کودکان، متخصص نورولوژی، متخصص ارولوژی، متخصص ریه، متخصص تغذیه و متخصص دستگاه گوارش است. همکاری خانواده کودک با تیم پزشکی اهمیت بسیار زیادی دارد و به کسب نتایج مطلوب از درمان کمک می‌کند. درمان اسکولیوز عصبی عضلانی به سن کودک و نوع مشکل او، نوع انحنای ستون فقرات و شدت آن بستگی دارد.

روش‌های درمانی غیر جراحی

 اگرچه روش‌های درمانی غیر جراحی از پیشرفت انحنای غیر عادی ستون فقرات کودک جلوگیری نمی‌کنند روند پیشرفت آن را به تاخیر می‌‌اندازد و به بهبود توانایی عملکردی و کیفیت زندگی کودک کمک خواهد کرد. برخی از این روش‌های غیر جراحی به شرح زیر می‌باشند:

استفاده از ویلچر

 ویلچر رایج ترین روش غیر جراحی برای کمک به کودکان مبتلا به اسکولیوز است. در صورتی که لگن کودک دچار چرخش شده و این مسئله بر تعادل و تاثیرات منفی گذاشته است می‌‌توانید از ویلچر برای بهبود حالت بدن او استفاده نمایید. شما همچنین می‌توانید از صندلی مخصوص برای نشستن کودک استفاده کنید که به بهبود تعادل او در هنگام نشستن کمک می‌کند.

استفاده از بریس

استفاده از بریس

 در برخی از بیمارانی که روی ویلچر می‌نشیند استفاده از بریس پلاستیکی در قسمت فوقانی بدن به بهبود حالت نشستن و استفاده از دست و بازو کمک خواهد کرد. با این حال استفاده از بریس از پیشرفت اسکولیوز عصبی عضلانی جلوگیری نمی‌کند این در حالی است که در افراد مبتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک استفاده از بریس بسیار کمک کننده است. بیماران مبتلا به اسکولیوز عصبی عضلانی که قادر به راه رفتن هستند استفاده از بریس باعث می‌شود که احتمال زمین خوردن یا از دست دادن تعادل در هنگام راه رفتن افزایش پیدا کند، این مسئله در بیمارانی که دچار ضعف قابل توجه عضلات، اختلالات ریوی یا نامناسب بودن حالت بدن هستند بیشتر رخ می‌دهد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

 

 می‌‌توان به کمک فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی مخصوص تقویت عضلات ضعیف و افزایش طول آن‌ها و همچنین بهبود عملکرد مفصل به بیماران مبتلا به اسکولیوز کمک کرد. بهتر است این برنامه درمانی در دورانی که فرزند شما هنوز کوچک است و در حال رشد می‌باشد را شروع کنید زیرا با اتمام رشد سیستم اسکلتی درمان اسکولیوز دشوار خواهد شد. انجام دادن برق تمرینات ورزشی مخصوص می‌تواند به رفع عدم تعادل سیستم عضلانی و بهبود توانایی جسمانی کودک کمک نماید. رمز موفقیت این روش‌های درمانی تشخیص اسکولیوز در مراحل اولیه و کنترل بیماری است.

روش‌های جراحی

روش‌های جراحی

 اعضای تیم درمان کودک در هنگام تصمیم گیری برای نیاز انجام عمل جراحی به منظور کنترل انحنای ستون فقرات موارد مختلفی از قبیل شدت انحنای ستون فقرات و تاثیرات آن بر توانایی عملکردی کودک را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. رایج ترین مواردی که در این شرایط مورد بررسی قرار می‌گیرد عبارتند از: انحنای شدید ستون فقرات که بیش از ۵۰ درجه است و در کودکانی که هنوز در حال رشد هستند دیده می‌شود، انحنای ستون فقرات بیش از ۵۰ درجه که بیش از ۱۰ درجه پیشرفت کرده است و در بیمارانی که دوران رشد آنها تکمیل شده به چشم می‌خورد، اختلال در نشستن و مشکلات عملکردی، بروز درد و مشکلات مرتبط با عملکرد قلب یا ریه. تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی در افراد مبتلا به اسکولیوز بسیار دشوار است و در این راستا باید فاکتورهای متعددی از قبیل سایز انحنای ستون فقرات، تاثیرات آن بر تعادل بیمار در هنگام نشستن و مراقبت از بیمار پس از جراحی را در نظر گرفت. نظر اعضای خانواده در تصمیم گیری برای جراحی نیز اهمیت زیادی دارد.

 از آنجایی که اسکولیوز عصبی عضلانی به علت بیماری‌های عصبی عضلانی به وجود می‌آید درمان علت اصلی آن اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال روش‌های جراحی مانند جراحی رفع فشار و خارج کردن نقاط ملتهب، زائده‌های استخوانی یا آزاد کردن بافت نرم ستون فقرات می‌تواند از بدتر شدن انحنای ستون فقرات در بیماران مبتلا به حفره‌های پر از مایع در ستون فقرات، مجزا بودن مادرزادی دو نیمه طرفی نخاع یا سندروم گیر افتادگی طناب پیشگیری کند. این گروه از بیماران بعدا نیازی به پایدار کردن ستون فقرات ندارند.

انجام عمل جراحی برای پایداری ستون فقرات

 هدف از انجام عمل جراحی برای پایدار کردن ستون فقرات این است که انحنای آن ثابت شود و از پیشرفت آن جلوگیری گردد، ستون فقرات و لگن تعادل داشته باشند و در بیمارانی که از ویلچر استفاده می‌کنند راحت تر بنشینند و در هنگام راه رفتن عملکرد بهتری داشته باشند. این عمل جراحی همچنین به کاهش درد و بهبود عملکرد ریه نیز کمک می‌کند.

چه آینده ای در انتظار کودکان مبتلا به اسکولیوز عصبی عضلانی است؟

 شرایط کودکان مبتلا به اسکولیوز در آینده به نوع اسکولیوز آنها،  ماهیت و شدت اسکولیوز و به طور کلی بیماری عصبی عضلانی شان بستگی دارد. موفقیت آمیز بودن عمل جراحی و مراقبت‌های بعد از عمل به کودک کمک می‌‌کند به شرایط مطلوب جسمانی و عملکردی برسد و ستون فقرات انحنای بهتری پیدا کند تا تعادل کودک افزایش یابد. به این ترتیب کودک راحت تر می‌‌نشیند و توانایی عملکردی قلب و ریه و افزایش پیدا خواهد کرد و ریسک بروز پنومونی به حداقل خواهد رسید.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس