انواع عمل کجی ستون فقرات: درمان اسکولیوز و کیفوز با جراحی

گاهی اوقات ترکیبی از دارو و فیزیوتراپی ممکن بوده به طور موثری درد را تسکین ندهد و توانایی تان را برای انجام فعالیت های روزمره خود بهبود نبخشد. اگر این استفاده از دارو و فیزیوتراپی جواب ندهد، ممکن دارد جراحان ستون فقرات روش جراحی ترمیمی ستون فقرات را برای اصلاح انحنای غیرطبیعی، از بین بردن فشار موجود روی اعصاب گرفتار شده  یا پینچ نرو و ثابت نگه داشتن ستون فقرات با هم آمیختن مهره ها توصیه کنند.

تیم جراحی شما علاوه بر متخصصان بیهوشی باتجربه، ممکن است شامل یک جراح ارتوپدی، یک جراح مغز و اعصاب و یک جراح پلاستیک نیز باشد. این تیم از متخصصان ستون فقرات برای تعیین موثرترین و کم تهاجمی ترین روش ممکن برای جراحی ستون فقرات بر اساس عواملی از جمله سن تان، سلامت کلی و شدت انحنای ستون فقرات همکاری می کنند.

متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید بعد از انجام عکسبرداری های دقیق از ستون فقرات بهترین برنامه درمانی را براساس شرایط خاص هر بیمار تحویز می کنند. تلاش متخصصین این مرکز براین است که از روش های درمانی غیرجراحی تا حد امکان برای درمان بیمار استفاده کنند. رویکرد پلکانی این کلینیک از درمان با روش های ساده مانند بریس، فیزیوتراپی و ورزش آغاز میشود. در صورت ضروری بودن جراحی، بیمار به بهترین جراحان ارجاع داده خواهد شد. در این مرکز انواع خدمات توانبخشی بعد از عمل کجی ستون فقرات نیز به بیماران ارائه میشود.

اسکولیوز و کیفوز (کوژپشتی) چیست؟


اسکولیوز و کیفوز (کوژپشتی) چیست؟

اسکولیوز و کیفوز حالاتی از ستون فقرات بوده که باعث انحنا در آن گشته و  بر حرکت، رشد یا عملکرد بدنی تأثیر می گذارند. اسکولیوز معمولاً در بدو تولد نمود پیدا می کند. کیفوز غالباً نتیجه یک وضعیت بد بدنی است، اما می تواند به دنبال یک شوک یا ضربه نخاعی نیز شکل بگیرد.

اسکولیوز باعث می شود که ستون فقرات به جای اینکه در یک خط مستقیم باشد، به پهلو یا کناره ها خم گشته و شکل “s” یا “c” به خود بگیرد. بعضی از افراد با حالت اسکولیوز، (اسکولیوز مادرزادی، از دیگر عوامل گرفتگی اعصاب یا عضلات ایجاد می شود) اسکولیوز عصبی عضلانی یا اسکولیوز ایدیوپاتیک متولد شده که علت مشخصی نداشته و به طور معمول در کودکان 10 تا 12 ساله ای تشخیص داده خواهد شد که به سرعت در حال رشد هستند. اعتقاد بر این است که اسکولیوز در خانواده ها به صورت ارثی باشد.

کیفوز (کوژپشتی) باعث می شود ستون فقرات به صورت غیرمعمولی رو به بیرون قوس پیدا کرده و در وضعیت بدن برآمدگی ایجاد کند. این وضعیت می تواند نتیجه کیفوز قوزکردگی یا حالت کیفوز وضعیتی (Postural kyphosis) باشد. ممکن است در بدو تولد نمود پیدا کرده باشد که کیفوز مادرزادی نامیده می شود، یا می تواند حاد و دردناک بوده که کیفوز شرمن (Scheuermann’s kyphosis) نام دارد. منحنی ستون فقرات بیش از 50 درجه غیر طبیعی در نظر گرفته خواهد شد. هیچ راهی برای جلوگیری از شکل گیری این شرایط وجود نداشته و هر دو حالت اسکولیوز و کیفوز در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد.

چرا اسکولیوز درمان می‌شود؟ 


برای اسکولیوز قفسه سینه یا توراکس، دلیل اصلی درمان، بهبود ظاهر فرد می باشد. یعنی پشت فرد اکنون بد به نظر می رسد یا به مرور زمان بد به نظر خواهد رسید. برای قوس های سینه ای و کمری و انحنای کمری نشانه اصلی درمان این است که ستون فقرات را با توزیع طبیعی یا تقریباً عادی نیروها در ستون فقرات کمر به حالت تعادل رسانده تا تغییرات ساییدگی و فرسودگی در آن نواحی را بعد از عمل جراحی به حداقل برسانید. در قسمت پایین ستون فقرات، تراز نامناسب دیسک ها منجر به سایش سریع می شود. این امر مثل این است که لاستیک های ماشین با تراز نامناسب زودتر فرسوده می شوند.

چه نوع درمانی جواب می‌دهد؟ 


چه نوع درمانی برای اسکولیوز و کیفوز جواب می دهد؟

بسته به عوامل مختلف، اسکولیوز و کیفوز ممکن است با جراحی یا با روش های غیرتهاجمی درمان شوند. یک پزشک متخصص احتمالاً از طریق آزمایش های دوره ای، پیشرفت انحنای ستون فقرات را مشاهده و بررسی می کند. روش درمانی بستگی به موارد زیر دارد:

  • سن
  • درجه و الگوی انحنای ستون فقرات
  • احتمال رشد بیشتر
  • نوع شرایط

کیفوز وضعیتی ممکن است با گذشت زمان اصلاح شود. اشکال دیگر کیفوز و اسکولیوز را می توان با بریس و مهاربند تا جا افتادن و رشد ستون فقرات درمان کرد. برای بزرگسالان ممکن است داروهای ضد التهابی برای تسکین درد تجویز شود.

ثابت شده است که تنها دو چیز در مدیریت اسکولیوز موثر است، بریس یا مهاربند و جراحی. ادعاهای زیادی توسط شاخه های مختلف پزشکی مکمل و جایگزین در مدیریت اسکولیوز مطرح شده و این ادعاها در سطح اینترنت گسترده است. اگر از نظر علمی اثبات شده باشد که یک روش درمان خاص مفید واقع شده است، شواهد اثبات کننده آن روش در مجله های بین المللی، پیشرو یا بازبینی شده پزشکی قابل مشاهده خواهد بود. حرفه پزشکی از این نظر مسئولیتی داشته و این مسئولیتی است که با دقت از آن محافظت می شود.

انواع عمل جراحی کجی ستون فقرات 


انواع عمل جراحی کجی ستون فقرات

چندین روش مختلف بازسازی ستون فقرات وجود داشته که همه آنها اهداف یکسانی دارند، بازگرداندن هرچه بیشتر انحنای طبیعی به ستون فقرات و جلوگیری از وخیم شدن این انحنا، برداشتن فشار از روی اعصاب و محافظت از اعصاب و ستون فقرات از وارد شدن آسیب بیشتر به آنها.

هر ستون فقرات به طور متفاوتی تحت تأثیر اسکولیوز یا کیفوز قرار می گیرد، بنابراین جراحی بر اساس نیازهای شما تنظیم می شود. صرف نظر از مناسب ترین تکنیکی که جراح شما انتخاب می کند، همه جراحی های اسکولیوز یا کیفوز بزرگسالان شامل رفع فشار نخاع و همجوشی ستون فقرات می باشد و با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می گردد.

رفع فشار نخاعی 

رفع فشار نخاعی، تکنیکی است که فشار بر روی ریشه های عصبی را که از طریق ستون فقرات و نزدیک آن حرکت می کنند کاهش می دهد. اگر ریشه عصبی به دلیل انحنای غیرمعمول توسط بخشی از ستون فقرات پینچ نرو شود، ممکن است سیگنال های درد از نخاع به سمت مغز حرکت کرده و در نتیجه احساس درد در پشت کمر یا پاها ایجاد گردد. کاهش فشار بر ریشه عصبی می تواند درد را کاهش داده و عملکرد ستون فقرات را بهبود بخشد.

هنگام اصلاح انحنای بیش از حد برجسته ستون فقرات، جراحان ممکن است از یکی از چندین روش رفع فشار نخاعی استفاده کنند. این موارد شامل روش هایی برای از بین بردن بخشی یا تمام آستر مخاط (مهره تیغک)، که سقف استخوانی هر مهره  یا استخوان در ستون فقرات است، می گردد. به این عمل لامینکتومی یا صفحه برداری (بریدن و برداشتن صفحه ی مهره ی ستون فقرات) می گویند.

جراحان همچنین ممکن است دهانه کانال نخاعی را که از طریق آن ریشه های عصبی به سایر قسمت های بدن می روند، بزرگ کنند. به این دهانه روزنه یا مجرا گفته می شود و به روش جراحی آن، فورامینوتومی گفته می شود.

نوع سوم رفع فشار نخاعی به جراحان اجازه می دهد بخش یا کل دیسک نخاع (ماده بالشتکی بین استخوان های ستون فقرات) را که ازبین رفته یا بصورت پینچ نرو درآمده است، بردارند. به این روش جراحی دیسککتومی گفته می شود.

هر یک از این سه تکنیک رفع فشار نخاعی ممکن است در طی جراحی اسکولیوز یا کیفوز مورد نیاز واقع گردد.

اصلاح ستون فقرات

اصلاح ستون فقرات

قسمت مهمی از جراحی ستون فقرات در افراد مبتلا به اسکولیوز یا کیفوز بازگرداندن انحنای نرمال تا حد ممکن به ستون فقرات است. جراحان از صفحات، میله ها و پیچ های محکم و مقاوم برای اصلاح تراز ستون فقرات استفاده می کنند. ستون فقرات با انحنای طبیعی تر نیز احتمال کمتری داشته که ریشه عصب مجاور را پینچ نرو کند، زیرا جراحی اصلاح ستون فقرات، مسیر واضحی را در کانال نخاعی برای عبور اعصاب بازیابی می کند.

برای اصلاح دائمی ستون فقراتی که بیش از حد خمیده شده اند، پزشکان همجوشی یا متصل کردن مهره های ستون فقرات به همدیگر را انجام می دهند.

همجوشی یا متصل کردن مهره‌های ستون فقرات به همدیگر 

جراحان به عنوان بخشی از هر عمل ترمیمی ستون فقرات در افراد مبتلا به اسکولیوز یا کیفوز بزرگسالان، همجوشی مهره های ستون فقرات را انجام می دهند. در همجوشی مهره های ستون فقرات با اتصال دائمی دو مهره به یکدیگر، با از بین بردن حرکت بین آنها ستون فقرات ثابت می گردد. به طور معمول، تکه های کوچکی از استخوان که از قسمت های دیگر بدن گرفته می شود، “پیوند” نامیده می شوند و در بین مهره ها قرار داده می شوند تا به آنها در هم آمیختن کمک کند. با گذشت زمان، استخوان جدید روی پیوند رشد می کند. وظیفه اصلی پیچ ها و میله هایی که در حین جراحی قرار داده شده این است که در حالی که رشد استخوان اتفاق می افتد، مهره ها را محکم در کنار هم نگه می دارد.

عمل همجوشی مهره های ستون فقرات ممکن است برای اتصال دو یا چند مهره به یکدیگر انجام گیرد. نیز ممکن است به منظور تثبیت و صاف کردن ستون فقرات، در حالت اسکولیوز یا کیفوز شدید نیاز به همجوشی مهره های متعدد باشد.

انتظارات بعد از جراحی ستون فقرات 


بیشتر جراحی های ترمیمی ستون فقرات شش تا هشت ساعت طول می کشد. شما می توانید انتظار داشته باشید که حداقل 5 روز در بیمارستان بستری بوده تا بدن تان بهبود یابد.

در روزهای ابتدایی پس از جراحی، متخصصان مدیریت درد اطمینان حاصل خواهند کرد که داروی مورد نیاز برای راحت بودن شما هنگام بهبودی را در اختیار داشته باشید. علاوه بر این، پزشکان طب فیزیکی میزان تحرک شما را ارزیابی می کنند. بسیاری از افراد روز بعد از پروسه جراحی، قادر به ایستادن یا راه رفتن هستند، اگرچه ممکن است در ابتدا دامنه حرکات کم باشد و افراد مسن ممکن است به زمان بیشتری برای بهبودی در تخت نیاز داشته باشند.

پس از گذشت یک هفته از زمان جراحی، اکثر افراد قادر به راه رفتن و برگشت به خانه هستند. با این حال، برخی از افراد ممکن است پس از ترک بیمارستان تا زمانی که بتوانند راحت راه رفته و حرکت کنند، نیاز به مراقبت و کمک بیشتری داشته باشند. پزشکان می توانند در صورت لزوم شما را به خدمات پشتیبانی مناسب در منزل یا خدمات پشتیبانی بیمارستان ارجاع دهند.

به مدت 8 تا 10 هفته پس از جراحی، با جوش خوردن ستون فقرات و بهبودی ستون فقرات، فعالیت بدنی باید به حرکات آرام و کم ضربه محدود شود. با این حال، استراحت کامل در تختخواب توصیه نمی گردد. هر روز حداقل کمی پیاده روی و تحرک می تواند به سرعت بهبودی و جلوگیری از عوارض پس از عمل کمک کند. در هفته های 10 تا 12 پس از جراحی می توانید فیزیوتراپی، تقویت عضلات اصلی و بهبود انعطاف پذیری و حرکات را آغاز کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه، فیزیوتراپی باید تا یک سال پس از جراحی ادامه یابد.

قرار ملاقات های بعدی با جراح، حداقل هر سه ماه یکبار برای اطمینان از بهبود صحیح روند همجوشی بعد از جراحی اتفاق می افتد. تصویربرداری پزشکی با اشعه ایکس معمولاً در طی این ملاقات ها صورت می گیرد، بنابراین پزشک متخصص می تواند تایید کنند که ستون فقرات ثابت شده و فشار از روی اعصاب برداشته شده است.

اکثریت افرادی که به دلیل اسکولیوز یا کیفوز بزرگسالان تحت عمل جراحی ستون فقرات قرار گرفته اند، کاهش قابل توجهی در درد را احساس می کنند و می توانند طی سه تا شش ماه پس از جراحی به راحتی حرکت کنند. با این حال، خط زمانی بهبودی هر فرد متفاوت است. پزشکان اطمینان حاصل خواهند کرد که شما در حال پیشرفت در پروسه بهبودی بوده و می توانند به شما کمک کرده تا از بروز هرگونه عارضه یا پسرفت در پروسه بهبودی جلوگیری کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس