جااندازی مهره کمر و گردن برای کاهش درد و التهاب ستون فقرات

جا اندازی مهره کمر روش است که با هدف تسکین درد و بهبود عملکرد بدن انجام می‌شود. این روش همانند اکثر روش‌هایی که برای تسکین درد پایین کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد نتایج مطلوبی را در برخی از بیماران ایجاد می‌کند حال آنکه برخی دیگر بهبود پیدا نمی‌‌کنند. جا اندازی مهره کمر همانند سایر روش‌های درمانی برای درد پایین کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صورتی که درد به تازگی شروع شده باشد یا آن که بیمار مدت طولانی دچار این مشکل باشد ممکن است به بهبود او کمک کند. اما ممکن است درد به مدت کوتاهی تسکین پیدا کند. همه روش‌های درمانی که برای بهبود درد پایین کمر مورد استفاده قرار می‌‌گیرند برخی عوارض جانبی همراه هستند. پس از جا اندازی مهره برخی از بیماران احساس درد یا خستگی می‌کنند. احتمال بروز عوارض جانبی جدی بسیار نادر است زیرا در صورتی که این روش توسط یک متخصص با تجربه انجام شود ریسک بروز عوارض به حداقل خواهد رسید.

متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید بعد از معاینه و انجام عکسبرداری‌های دقیق از ستون فقرات بهترین برنامه درمانی را براساس شرایط خاص هر بیمار تجویز می‌کنند.

در اکثر موارد افراد مبتلا به درد پایین کمر به کمک کمپرس سرد یا گرم، استراحت کردن و انجام دادن برخی تمرینات ورزشی خاص بهبود پیدا می‌‌کنند. برخی دیگر از بیماران به کمک داروی مسکن، فیزیوتراپی، ماساژ درمانی، جا اندازی مهره، طب سوزنی یا رفتار درمانی شناختی بهبود پیدا می‌‌کنند. صفحه نظر از انتخاب نوع روش درمانی برای بهبود درد شما باید به این نکته توجه داشته باشید که به طور صحیح از بدن خود مراقبت کنید. فعالیت جسمانی داشته باشید و ورزش کنید تا عضلات محافظ ستون فقرات و مفاصل تقویت شود. مراقبت صحیح از بدن به بهبود سطح سلامت و پیشگیری از بروز درد پایین کمر کمک می‌کند.

جا اندازی مهره چیست؟


جا اندازی مهره چیست

جا اندازی مهره که تحت عنوان بهبود مطابقت ستون فقرات نیز شناخته می‌شود روشی است که از ایجاد فشار در نقاط خاصی از مفصل برای جا انداختن مهره‌ها استفاده می‌کند. از این روش برای تسکین درد بهبود عملکرد بدن استفاده می‌شود. می‌توان به کمک حرکات دست یا وسایل مخصوص به جا اندازی مهره پرداخت. در همان جا اندازی مهره کاملاً مطابقت می‌‌کند تا فشار ایجاد شده دقیق و به اندازه کافی قدرتمند باشند. گاهی اوقات هنگامی ‌که پزشک قصد جا انداختن مهره را دارد احتمال بیرون زدگی یا دررفتگی سایر مهره‌ها افزایش پیدا می‌کند.

از جا اندازی مهره برای چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟


 پزشک از جا اندازی مهره برای بهبود اختلالات از قبیل سیاتیک، درد پایین کمر، درد گردن، سردرد و سایر بیماری‌ها استفاده خواهد کرد.

  درمان قطعی انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) با ورزش، ماساژ و بریس

جا اندازی مهره تا چه اندازه باعث بهبود درد پایین کمر می‌شود؟


جا اندازی مهره می‌تواند صرف نظر از این که درد به تازگی شروع شده یا مدت زیادی از بروز آن می‌گذرد، مانند سایر روش‌های درمانی موجود به تسکین درد پایین کمر کمک کند. اما فرایند تسکین درد مدت کوتاهی طول می‌کشد که ممکن است در برخی از بیماران بهبودی حاصل شود اما برخی دیگر نتیجه دلخواه را به دست نیاورد.

چرا جا اندازی مهره توصیه می‌شود؟


چرا جا اندازی مهره کمر و گردن توصیه می‌شود؟

در برخی موارد پزشک جا جا اندازی مهره را توضیح می‌کند که به شرح زیر می‌باشند:

 • در صورتی که بیمار خواستار استفاده از روش‌های درمانی با حرکات دست باشد.
 • در صورتی که بیمار سایر روش‌های موجود از قبیل استفاده از کمپرس سرد یا گرم، دارو ‌درمانی، فیزیوتراپی، ورزش درمانی، ماساژ درمانی، درمان دستی، طب سوزنی، اصلاح دادن سطح فعالیت جسمانی یا رفتار درمانی شناختی را امتحان کرده باشد اما بهبود نیافته باشد.
 • در صورتی که بیمار قصد داشته باشد از روشی استفاده نماید که با مصرف دارو همراه نیست.
 • در صورتی که بیمار قبلاً برای درمان با جا اندازی مهره اقدام کرده و بهبود پیدا کرده است.

جا اندازی مهره با چه خطراتی همراه است؟


جا اندازی مهره در صورتی که توسط یک پزشک با تجربه انجام شود یک روش بسیار ایمن خواهد بود اما برخی از بیماران پس از درمان دچار خستگی یا درد خواهند شد. در برخی موارد نادر احتمال بروز مشکلات مرتبط با عصب و وجود دارد که بیمار دچار ضعف یا مشکلات روده و مثانه خواهد شد که به جا اندازی مهره مرتبط هستند. جا اندازی مهره در برخی از بیمارانی که دچار مشکلات خاصی از قبیل پوکی استخوان، شکستگی استخوان یا اسپوندیلولیستزیس هستند توصیه نمی‌شود. برخی از انواع جا اندازی مهره می‌تواند باعث بدتر شدن مشکلات خاص کمر شود زیرا نیرویی که به مفصل وارد می‌شود به سرعت اعمال می‌گردد که سطح نیروی ایجاد شده باعث می‌شود برخی از بیماران مبتلا به سیاتیک یا تنگی کانال نخاعی دچار مشکل شوند.

علاوه بر جا اندازی مهره چه روش‌های درمانی دیگری وجود دارد؟


 روش‌های درمانی متعددی وجود دارد که بیمار می‌‌تواند در کنار جا انداختن مهره از آنها استفاده کند. برخی از این روش‌ها به شرح زیر می‌باشند:

دارو درمانی

مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن و ناپروکسن می‌‌تواند باعث تسکین قابل توجه درد پایین کمر شود. در صورتی که شما نمی‌توانید از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب استفاده کنید بهتر است استامینوفن بخورید اما کاملا احتیاط کنید و قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک خود مشورت نمایید و بروشور دارو را نیز مطالعه کنید.

  علت کمر درد در زنان چیست و چه درمانهایی برای رفع آن پیشنهاد میشود؟

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای کاهش درد و التهاب ستون فقرات

فیزیوتراپی به بیمار کمک می‌کند با تمرینات تقویتی و کششی آشنا شود و از آنها به منظور تسکین درد و سایر علائم خود استفاده نماید. هدف از انجام این تمرینات ورزشی این است که بیمار بتواند به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازد و با درد کمتری کار کند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی برای کاهش درد و التهاب ستون فقرات

ماساژ درمانی روشی است که به شل شدن عضلات، افزایش گردش خون و تسکین درد در بافت نرم کمک می‌کند. بیمار می‌تواند به ماساژ دادن بدن خود بپردازد یا از متخصص ماساژ کمک بگیرد.

به حرکت در آوردن مفصل

در این روش پزشک از حرکات دقیق به منظور چرخاندن، کشیدن و فشار دادن استخوان و مفصل به جای اصلی خود استفاده می‌‌کند. این روش به رفع سفتی بافت اطراف مفصل کمک می‌‌کند و باعث بهبود انعطاف پذیری و مطابقت آن خواهد شد.

طب سوزنی

طب سوزنی روشی است که در آن پزشک از تعدادی سوزن بسیار کوچک استفاده می‌‌کند و آن‌ها را وارد نقاط خاصی از پوست می‌نماید تا به تسکین درد و تسریع فرایند بهبود کمک کند.

رفتار درمانی شناختی

رفتار درمانی شناختی روشی است که بر تغییر نحوه فکر کردن درباره درد و تمرکز می‌‌کند و روش‌های موجود برای بهبود آن را به بیمار آموزش خواهد داد.

استفاده از کمپرس سرد یا گرم

گرما می‌تواند به کاهش درد و رفع سفتی مفصل کمک کند و کمپرس سرد نیز در تسکین درد و تورم نقش دارد. شما می‌‌توانید به طور متناوب از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید تا به این نتیجه برسید که کدام روش نتایج بهتری را برای شما به وجود می‌‌آورد.

ورزش درمانی

پیاده روی یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان برای تسکین درد کمر انجام داد. شما می‌توانید از سایر انواع فعالیت‌های جسمانی مانند شنا نیز استفاده کنید. انجام دادن برخی تمرینات ورزشی از قبیل حرکات کششی و تقویتی مخصوص عضلات شکم، کمر و ران و پاها نیز بسیار سودمند می‌باشد. هرچه این عضلات قوی تر باشند عملکرد شما بهتر خواهد بود و امکان محافظت از کمر افزایش خواهد یافت.

اصلاح نحوه انجام کارها

سعی کنید برای انجام دادن کارهای خود از روش‌های دیگری استفاده کنید که باعث بروز درد یا بدتر شدن علائم شما نخواهند شد. به عنوان مثال روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • با دقت به سمت جلو خم شوید. هنگامی‌ که قصد دارید به طور کامل به سمت جلو خم شوید و لباس خود را بردارید، رختخواب تان را مرتب کنید، ماشین ظرفشویی را خالی کنید یا کارهای دیگری را انجام دهید باید کاملاً دقت داشته باشید تا دچار درد نشوید.
 • حکم برداشتن اشیا از عضلات پا و شکم خود استفاده کنید و کار مورد نظرتان را انجام دهید. تا جایی که امکان دارد جسم مورد نظر را به بدن خود نزدیک کنید تا بتوانید آن را بردارید.
 • از صندلی‌های استفاده کنید که به اندازه کافی به زمین نزدیک هستند و شما می‌‌توانید پای خود را به صورت صاف روی آنها قرار دهید. در صورتی که ارتفاع میز و صندلی شما زیاد است یک عدد چهارپایه زیر پای خود قرار دهید و هر چند دقیقه یک بار حالت بدن خود را تغییر دهید. سعی کنید هر ۱۰ دقیقه یک بار کمی استراحت کنید و راه بروید.
 • در فواصل زمانی معین استراحت کنید و از انجام دادن کارها به صورت یکسره و بدون استراحت خودداری نمایید. سعی کنید کارهای خود را به نوبت انجام دهید تا از انجام دادن یک کار به صورت یکنواخت و به مدت طولانی اجتناب گردد.
 • سعی کنید در بستر استراحت نمایید و به پهلو بخوابید و یک عدد بالش را بین زانوهای تان قرار دهید یا آنکه به پشت روی زمین بخوابید و یک عدد بالش را زیر زانوهای خود بگذارید.
 • در صورتی که شما به مدت طولانی در یک موقعیت خاص می‌ایستید بهتر است یکی از پاهای خود را روی چهارپایه کوتاهی قرار دهید و به نوبت جای آن را عوض کنید.
  قوز پشتی (گوژپشتی)؛ علائم و درمان آن با روش‌های بدون جراحی

محدودیت‌های جا اندازی مهره شامل چه مواردی می‌باشد؟


 در صورتی که بیمار دچار مشکلات زیر باشد جا اندازی مهره در او به محدودیت خواهد داشت:

 • در صورتی که بیمار دچار مشکلاتی است که باعث ضعیف شدن استخوان می‌شوند.
 • در صورتی که دچار اختلالات نورولوژیکی از قبیل فشرده شدن طناب نخاعی، فشردگی کودا اکوینا، فشردگی ریشه عصب و افزایش اختلالات نورولوژیکی می‌باشد.
 • در صورتی که بیمار دچار اختلالات عروقی از قبیل آنوریسم آئورت یا خونریزی در مفاصل می‌باشد.
 • در صورتی که علت درد بیمار تشخیص داده نشده است.
 • در صورتی که به علت درد یا مقاومت بدن امکان جا اندازی مهره وجود ندارد.

شنیده شدن صدای خاص در هنگام جا ‌اندازی مهره


معمولاً در هنگام جا انداختن مهره صدایی شنیده می‌شود که به علت ترکیدن حباب بین مفاصل ناشی از کشیده شدن آنها ایجاد می‌گردد و شبیه حالتی می‌باشد که شما انگشتان خود را فشار می‌‌دهید و به اصطلاح قولنج آنها را می‌شکنید. برخی از پزشکان و بیماران شنیده شدن این صدا را به عنوان انجام موفقیت آمیز فرآیند جا انداختن مهره در نظر می‌گیرند اگرچه شواهد علمی در ارتباط با جیمز مسئله وجود ندارد اکثر بیماران آن را نشانه درمان موفق می‌دانند.

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک
× مشاوره در واتساپ