درمان اسکولیوز و انحراف طرفی ستون فقرات بدون جراحی

17

تصور عمومی و کلی از بدشکلی اسکولیوز انحناء جانبی ستون فقرات است. حال آن که این عارضه در واقع بسیار پیچیده‌تر است. اسکولیوز (کژپشتی، انحراف یا کجی جانبی ستون فقرات) بیشتر به یک مارپیچ شبیه است تا یک گودی یا انحناء ساده و می‌توان آن را با عبارت "مارپیچ سه بعدی" ستون فقرات توصیف کرد. شکل دنده‌ها، شانه‌ها و مفصل‌های ران نیز با چرخش ستون فقرات تغییر می‌کند و بیمار دچار مشکلات جدی می‌شود و از ناراحتی عمومی و تغییرهای قابل توجه ظاهری رنج می‌برد

 

 

متخصصین ما در مرکز جامع توانبخشی امید با استفاده از جدیدترین و دقیق‌ترین روش‌های تشخیص و درمان اسکولیوز نقش مهمی در درمان این بیماری ایفا می‌کنند. متخصصین ما بر این باور هستند که نه تنها جراحی تنها راه درمان اسکولیوز نیست، بلکه بسیاری از بیمارانی که از این روش استفاده نموده‌اند، نتیجه مطلوبی نگرفته‌اند.

این مرکز درمانی افتخار می‌کند که با بکارگیری روش‌های امن و دقیق تشخیصی مانند اسکن سه بعدی ستون فقرات، مشکلات مربوط به روش های قدیمی از قبیل دقیق نبودن اندازه‌گیری انحراف طرفی ستون فقرات با استفاده از اسکولیومتر و یا عدم امکان استفاده بیش از حد از اشعه ایکس را برطرف نموده است.

هم چنین این مرکز درمانی با بکارگیری ابزار دقیق کامپیوتری و نرم افزارهای مختلف امکان ساخت بریس‌های کاملا دقیق برای هر بیمار را در کمترین زمان ممکن فراهم نموده است و نیاز به روش‌های وقت‌گیر ساخت بریس‌های گچی را از بین برده است.

اگر شما و یا فرزندتان از بیماری اسکولیوز رنج می‌برید، ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که استفاده از روش‌های جایگزین جراحی، امروزه در بسیاری از کشورها تایید شده است. مرکز توانبخشی امید نیز با برخورداری از متخصصین مجرب، به شما این اطمینان را می‌دهد که با استفاده از روش‌های امن و کم‌هزینه در مقایسه با جراحی، نتایج مطلوب را به دست آورید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های درمانی ما و یا گرفتن نوبت می‌توانید با شماره‌ 02188900434 تماس حاصل فرمایید.

 عامل‌های خطر


 18

اسکولیوز (انحراف طرفی ستون فقرات) شایع‌ترین عارضه ستون فقرات در بین کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود و تعداد قابل توجهی از بزرگسالان نیز به این بیماری مبتلا هستند. براساس یکی از پژوهش‌های انجام شده در این زمینه نزدیک به 20 % بزرگسالان با مشکل انحراف ستون فقرات مواجه هستند؛ نتایج یک پژوهش دیگر نیز بیانگر ابتلا دو سوم افراد بالای 60 سال به این بیماری است.

 

 
کجی ستون فقرات معمولاً در میان بانوان شیوع بیشتری دارد؛ البته این تفکیک تنها در دوران نوجوانی و بزرگسالی صادق است و در مورد خردسالان نسبت مبتلایان دو جنس برابر است و حتی می‌توان گفت پسران بیش از دختران دچار انحراف ستون فقرات هستند.

اسکولیوز تمام نژادها و ملل را به یک اندازه درگیر می‌کند، هرچند به نظر می‌رسد مردم بعضی کشورها بیشتر مستعد این بیماری باشند. انحراف ستون فقرات مسری نیست و بعید است بتوان فعالیت خاصی را عامل ابتلا به آن دانست. دلیل اصلی بروز این انحراف در اکثر موارد مشخص نیست.

19

دلایل اسکولیوز


اکثر موارد اسکولیوز "ایدیوپاتیک" است، یعنی دلیل ابتلا به آن در حال حاضر مشخص و شناخته شده نیست. انحراف ستون فقرات را می‌توان بر حسب گروه‌های سنی مبتلایان، کودکان، نوجوانان، جوانان یا بزرگسالان، دسته‌بندی کرد. البته این دسته‌بندی با توجه به زمان تشخیص بیماری انجام می‌شود و لزوماً به معنای زمان آغاز بروز بدشکلی نیست.

 • هر چند اسکولیوز در بعضی موارد ارثی است، اما یک اختلال ژنتیکی محسوب نمی‌شود.
 • دلایل متعددی در بروز اسکولیوز نقش دارد. این بدشکلی گاهی به این دلیل ایجاد می‌شود که یکی از استخوان‌های ستون فقرات (مهره‌ها) به خوبی رشد نمی‌کند؛ در این صورت با مورد اسکولیوز مادرزادی مواجه هستیم.
 • احتمال پیشرفت یا تشدید اسکولیوز در دوره‌های رشد سریع، برای مثال نوجوانی، بیشتر است و بیماری در دوران بارداری و یائسگی نیز وخیم‌تر می‌شود.

تشخیص


پزشک زمانی بدشکلی را اسکولیوز (انحراف طرفی ستون فقرات) تشخیص می‌دهد که زاویه Cobb بزرگتر از 10 درجه باشد. زاویه Cobb ساده‌ترین و پرکاربردترین روش اندازه‌گیری اسکولیوز است، البته بدون اشکال و اشتباه نیست. روش‌های تشخیصی متفاوتی برای اندازه‌گیری زاویه Cobb وجود دارد که متداول‌ترین آنها به شرح زیر است:

 • اسکولیومتر: دقت این اندازه‌گیری پایین است. پزشکان مختلف در اندازه‌گیری یک ستون فقرات اعداد متفاوتی را گزارش می‌دهند.
 • پرتونگاری: این روش یک اندازه‌گیری دوبعدی از یک عارضه سه بعدی است و چون در آن از امواج الکترومغناطیس استفاده می‌شود، کاربرد آن با محدودیت همراه است.
 • اسکن سه بعدی: در این روش از اسکنری استفاده می‌شود که تصاویر متفاوت از بخش‌های مختلف پشت بدن را در اختیار نرم افزاری می‌گذارد که به دقت زاویه Cobb را آنالیز می‌کند.

متخصصان مرکز جامع توانبخشی امید با بهره‌گیری از روش اسکن سه بعدی و ترکیبی از دیگر تدابیر اندازه‌گیری، شدت اسکولیوز را تعیین می‌کنند و صرفاً به اندازه‌گیری زاویه Cobb بسنده نمی‌کنند.

متخصصان مرکز جامع توانبخشی امید توجه به عامل‌های دیگر مانند شکل ستون فقرات از نیمرخ و از زاویه بالا به پایین و همچنین نظر و احساس بیمار در مورد این عارضه را مهم می‌دانند.

درمان


متخصصان مرکز جامع توانبخشی امید روش درمان اسکولیوز (انحراف طرفی ستون فقرات) را متناسب با شرایط بیمار انتخاب می‌کنند و معمولاً با درمان غیرجراحی شروع می‌کنند. استفاده از بریس یا انجام جراحی با توجه به اندازه‌گیری‌ها و شدت درد یا محدودیت‌های جسمی توصیه می‌شود.

روش شراس

روش شراس برای درمان انحراف ستون فقرات در اصل تمرین نگهدارنده و محافظه کارانه‌ای به شیوه سه بعدی است که به منظور کشش بالاتنه و اصلاح عدم تعادل ستون فقرات انجام می‌شود. هدف از روش شراس تحریک رشد عضله‌های داخلی قفسه سینه است تا شکل بخش فوقانی بالاتنه تغییر کند و ناهنجاری‌های ستون فقرات اصلاح شود.

22

رویکرد علمی ورزش درمانی

متخصصان کلینیک توانبخشی امید برنامه‌های ورزش درمانی را متناسب با شرایط بیمار تهیه می‌کنند. این برنامه‌ها قابلیت تطبیق با تمام موقعیت‌های درمان غیرجراحی اسکولیوز (انحراف طرفی ستون فقرات) را دارند، برای مثال در موارد زیر به بیماران کمک می‌کنند:

 • مستقل شدن بیمار در انحراف‌های خفیف تا متوسط ستون فقرات در دوران رشد
 • کاهش عوارض استفاده از بریس
 • مکمل استفاده از بریس در انحراف‌های متوسط تا شدید در دوران رشد
 • موثرتر شدن روش‌های اصلاحی
 • جلوگیری از بروز اثرهای جانبی یا کاهش آنها
 • پایداری انحنا و کاهش ناتوانی در بزرگسالان چه در صورت در حال پیشرفت بودن بیماری چه در صورت ثابت شدن میزان انحراف

23

بریس

بریس پرکاربردترین درمان اسکولیوز است و معمولاً در صورت 20 تا 30 درجه بودن زاویه Cobb تجویز می‌شود تا احتمال تشدید بدشکلی و انحراف کاهش یابد.

24

بریس‌های مخصوص درمان اسکولیوز گونه‌های مختلفی دارد، مهم‌ترین نکته استفاده از بریس استاندارد است. متخصصان مرکز جامع توانبخشی امید برای تهیه بریس‌های پلاستیکی روش مدرنی را به کار می‌گیرند تا بریس‌ها دقیقاً متناسب با وضعیت خاص بیمار باشد. برای تهیه بریس اسکن سه بعدی انجام می‌شود تا اندازه‌گیری‌ها از زوایای مختلف انجام شود. سپس اعداد به دست آمده در نرم افزار وارد می‌شود تا دستگاه پس از آنالیز وضعیت بدن و متناسب با اندازه‌گیری‌های انجام شده بریس پلاستیکی را شکل دهد.

25

جراحی

زمانی برای درمان اسکولیوز (انحراف طرفی ستون فقرات) توصیه به انجام جراحی می‌شود که زاویه Cobb در نوجوانان به 40 و در بزرگسالان به 45 درجه برسد. هدف اصلی این جراحی به تاخیر انداختن پیشرفت بدشکلی و بیشتر شدن انحنا است. چنانچه انحراف‌ بیشتر از 40 درجه باشد، احتمال تشدید شدن بیماری در صورت درمان نشدن بیماری، حتی پس از توقف رشد ستون فقرات، بسیار بالا است.

جراحی اسکولیوز یک فوریت پزشکی نیست؛ بنابراین در صورت لزوم انجام جراحی با دقت و صرف زمان کافی جراح مجرب و ماهری را بیابید که به ایشان علاقه داشته باشید. برخی بیماران پس از جراحی بهبود چشمگیری می‌یابند، اما متاسفانه نتیجه در تمام موارد یکسان نیست و بعضی جراحی‌ها موفقیت‌آمیز نیست. چنانچه جراحی نتیجه مناسبی نداشته باشد، دامنه انتخاب دیگر روش‌های درمانی محدود می‌شود.

فیزیوتراپی

رزش و حرکات اصلاحی به صورت منظم می تواند در درمان اسکولیوز نقش بسزایی داشته باشد

 

به این پست امتیاز دهید.
درمان اسکولیوز و انحراف طرفی ستون فقرات بدون جراحی
4.33 از 12 رای