درمان شکستگی استخوان ران و ساق پا با فیزیوتراپی

اگر تاکنون آسیب استخوان ران یا شکستگی استخوان پا را تجربه کرده باشید، می دانید که چقدر دردناک است. شکستگی استخوان، برای درمان مناسب و جا انداختن درست استخوان، نیازمند مراجعه ی سریع به پزشک است.

معمولاً بعد از شکستن استخوان ران یا درشت نی ساق پا، استخوان باید ثابت و بدون تحرک بماند تا درمان مناسب انجام شود؛ برای این منظور معمولاً از گچ استفاده می شود. در شکستگی های ساده، ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی شما، از گچ متحرک استفاده می کند تا بتوان ناحیه ی آسیب دیده را کمی حرکت داد. بعد از شکستگی پیچیده یا عمل ORIF، باید از گچی استفاده کنید که متحرک و قابل در آوردن نباشد. اگر شانه یا بازویتان بشکند، باید از آتل استفاده کنید تا بازو بدون حرکت بماند. با ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا بدانید برای بی حرکت بودن باید چه کارهای انجام دهید.

برای مشاوره ی تخصصی شکستگی خود، در هر مرحله ای که هستید، به کلینیک ما مراجعه کنید. مراجعه به مرکز توانبخشی امید در صورتی که می دانید بهبود مد نظرتان حاصل نمی شود یا دامنه ی حرکتی شما محدود شده، ضروری خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد درمان و توانبخشی شکستگی استخوان ران و ساق پا و رزرو وقت نوبت مشاوره در مرکز جامع توانبخشی امید با شماره 02188801800  تماس بگیرید.

چه وقت بعد از شکستگی باید فیزیوتراپی را شروع کنید؟


چه وقت بعد از شکستگی باید فیزیوتراپی را شروع کنیدمعمولاً پزشک برای سرعت بخشیدن به درمان، فیزیوتراپی را به محض جا افتادن استخوان تجویز می کند. دستکاری فیزیوتراپی، الکتروتراپی، روش ها و ورزش های متحرک سازی مفصل باعث کمک به قوی شدن استخوان و بافت های مجاور می شود. این فرایند با سرعت بخشیدن به درمان، کاهش درد و تورم و بهبود دامنه ی حرکتی، باعث کمک به بهبود بیمار خواهد شد.

به خاطر داشته باشید:

 • در مراحل اولیه برای درمان اقدام کنید
 • حتماً فیزیوتراپیست حرکاتی را برای انجام دادن در منزل ارائه کند

فیزیوتراپیست در مراحل مختلف دوره ی بهبودی، کمک خواهد کرد.

فیزیوتراپیست چگونه می تواند کمک کند؟


پزشک شما مشخص خواهد کرد که چه زمانی زمان مناسب برای مراجعه به فیزیوتراپی برای کمک به درمان است. فیزیوتراپیست شما، برنامه ی درمانی خاصی را برای شما تنظیم خواهد کرد تا کارکرد را بازگرداند و به شما کمک کند به زندگی عادی خود برگردید.

  تنگی کانال نخاعی گردن: علائم و درمان

فیزیوتراپیست با انجام موارد زیر به بهبود کمک می کند:

 • کاهش درد
 • بهبود حرکت پا، ران و کمر
 • تقویت عضلات
 • بهبود حالت ایستادن و توانایی شما در راه رفتن
 • بازگشتن به فعالیت هایی که قبل از شکستگی انجام می دادید. می تواند بازگشتن به ورزش هایی مانند تنیس، گلف یا دوچرخه سواری برای کسانی باشد که شیوه ی زندگی پر تحرکی و پویایی داشته اند.

برنامه ی درمانی شما، بر اساس نیازها و اهداف منحصر به فردتان، برای بازگشت شما به فعالیت های عادی و روزمره تان طراحی می شود و ممکن است شامل:

استفاده از ابزار کمکی

استفاده از ابزار کمکیدر ابتدا، شاید فیزیوتراپیست شما استفاده از ابزار کمکی، مانند واکر یا عصا را تجویز کند و نحوه ی استفاده از آن را به شما آموزش دهد. در بسیاری از شکستگی های استخوان ران، بیمار نباید وزنی روی پای شکسته بیاندازد تا به مرور زمان استخوان درمان شود. برخی افراد مجازند که کمی وزن روی پا بیاندازند. بهبود در هر فردی متفاوت خواهد بود. افراد مسن و یا دارای بیماری های دیگر شاید نیاز داشته باشند که مدتی از ویلچر استفاده کنند.

درمان دستی

درمان دستیفیزیوتراپیست شما ممکن است از درمان دستی استفاده کند تا به آرامی به بازیابی حرکت کمک کند. شاید ورزش های ملایمی، مانند حرکت پا، که نمی توانید در ابتدا خودتان انجام دهید را برایتان انجام دهند.

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکیتحریک الکتریکی نوعی درمان یا روش فیزیوتراپی است که برای تکمیل درمان های فیزیوتراپی استفاده می شود. نشان داده شده که جریان الکتریکی به تقویت عضلات، مسدود کردن سیگنال های درد و بهبود گردش خون کمک می کند.

اولتراسوند

اولتراسوند معمولاً برای تولید حرارت عمیق برای نرم کردن ساختارهای بافتی درون بدن استفاده می شود. گرم کردن عمقی تاندون ها، عضلات یا رباط ها باعث افزایش جریان خون در این نواحی شده و گفته می شود که به روند درمان کمک می کند. همچنین افزایش دمای بافت با اولتراسوند برای کمک به کاهش درد شکستگی استخوان ران یا درشت نی ساق پا نیز استفاده می شود.

  آیا اسکولیوز باعث فلج شدن می شود؟ اسکولیوز عصبی-عضلانی چیست؟

ورزش های تقویتی

فیزیوتراپیست شما، برنامه ی ورزشی را برای بازیابی حرکت و قدرتتان طراحی خواهد کرد. در جلسات فیزیوتراپی ورزش هایتان را انجام می دهید و می آموزید تا در خانه، در زمان مناسب، آن ها را ادامه دهید. با بهبود شما، فیزیوتراپیست برنامه را تغییر خواهد داد و هماهنگ خواهد کرد.

24-48 ساعت اول

بعد از آسیب یا جراحی، فیزیوتراپیست به شما کمک خواهد کرد تا:

 • از رختخواب برخاسته تا بایستید و راه بروید. تحرک باعث می شود از ایجاد لخته ی خونی و مشکلات دیگر جلوگیری شود.
 • استفاده ی درست از واکر یا عصا را همانطور که پزشک یا جراح توصیه کرده، یاد بگیرید.
 • حرکات و ورزش های ایمنی را یاد بگیرید تا عضلات قسمت پایین پا را متحرک نگه دارید.

بعد از 48 ساعت اول 

پزشک شما مشخص می کند که برنامه ی فیزیوتراپی سنگین تر کی برای شما مناسب خواهد بود. چه در بیمارستان، مرکز توانبخشی، کلینیک سرپایی یا در خانه، برنامه ی درمانی فیزیوتراپی طراحی می شود تا به شما کمک کند که:

دردتان کم شود

فیزیوتراپیست شما، از درمان های مختلفی استفاده می کند تا دردتان را کنترل کند و کاهش دهد. این درمان ها شامل موارد زیر است:

 • یخ و گرما
 • تحریک الکتریکی ملایم
 • ضربات
 • ورزش
 • تکنیک های درمان دستی ماهرانه

حرکتتان بهبود یابد 

فیزیوتراپیست شما، درمان ها و فعالیت های خاصی را انتخاب می کند تا تحرک عادی پا و ران را بازیابید. ممکن است با حرکاتی برای پا و ران شروع شود که فیزیوتراپیست در انجام آن ها به شما کمک می کند. این حرکات کمک می کند تا به ورزش ها و کشش های پویایی برسید که خودتان باید انجام دهید.

تقویت

ورزش های خاص، باعث بهبود شما در هر مرحله از ریکاوری خواهد شد. فیزیوتراپیست شما، برنامه ی درمانی شخصی را صرفاً برای شما طراحی خواهد کرد. ورزش های مناسب را برای شما انتخاب و به شما آموزش خواهد داد که به بازیابی نیرو، قدرت و توانایی کمک خواهد کرد. شاید شامل استفاده از وزنه، کش، قرقره های وزنه دار، دستگاه های کاردیو و وزنه ای باشد.

بازگشت به فعالیت ها 

فیزیوتراپیست با شما در زمینه ی اهداف بهبودی، از جمله بازگشت به کار و فعالیت، گفت و گو خواهد کرد. او به شما کمک خواهد کرد تا با سریع ترین، ایمن ترین و مؤثرترین روش، به اهداف خود برسید. فیزیوتراپیست شما از تجهیزات، روش های دستی، ورزش ها و فعالیت های کاردرمانی استفاده خواهد کرد. اگر می خواهید بتوانید به ورزش بازگردید، فیزیوتراپیست با شما روش های مخصوص ورزش را انجام خواهد داد تا به هدفتان برسید.

  اختلالات ستون فقرات: درمان مشکلات اسکلتی عضلانی ستون فقرات

جلوگیری از آسیب مجدد 

فیزیوتراپیست شما برنامه ی ورزشی را برای انجام در خانه توصیه می کند تا عضلات ران، بالای پا و مرکز بدن را بکشید و تقویت کنید و از مشکلات بعدی جلوگیری کنید. این مورد شامل ورزش های قدرتی و انعطافی است. این ورزش ها به بازگردانی تعادل کمک می کند و برای کاهش خطر افتادن، به خصوص در سالخوردگان، ضروری است.

درمان های خانگی برای درمان شکستگی استخوان ران و درشت نی ساق پا


برخی از درمان های خانگی برای خشکی و درد مفاصل بعد از بهبود شکستگی استخوان ران یا درشت نی ساق پا عبارتند از:

 • کیف آب جوش یا پد گرم روی ناحیه ی آسیب دیده باعث بهبود جریان خون شده و باعث منعطف تر شدن مفاصل می شود.
 • کمپرس یخ یا استفاده از کیسه یخ روی ناحیه ی متورم به مدت 5-10 دقیقه، باعث کاهش درد و بهبود تورم می شود.
 • اگر بعد از جراحی اسکاری روی پوست باقی مانده است، ماساژ دادن آن ناحیه با روغن، کمک کننده خواهد بود.
 • به کار گیری عضو آسیب دیده در فعالیت های روزانه در خانه به بازیابی سریع تر کارکرد بعد از درمان شکستگی، کمک می کند. برای مثال، ورز دادن خمیر باعث کمک به حرکت مفاصل مچ و دست، بعد از شکستگی مچ یا دست، می شود. بالا و پایین رفتن از پله باعث تحرک قوزک پا، بعد از شکستگی قوزک پا، می شود.

احتیاط: همیشه قبل از شروع هر ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

اگر بعد از شکستگی استخوان ران یا درشت نی ساق پا فیزیوتراپی انجام ندهم چه می شود؟


فیزیوتراپی اقدامی حیاتی در توانبخشی بعد از شکستگی است. ممکن است حتی در صورت درمان شدن استخوان، پای شما ضعیف شود یا زانویتان خشک شود.

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک
× مشاوره در واتساپ