درمان صدا دادن مفصل شانه و کتف بدون جراحی

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. درمان صدا دادن مفصل شانه و کتف بدون جراحی

کرپیتوس به صداهای ایجاد شده در مفصل به هنگام حرکت دادن آن گفته می‌شود. این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و معمولاً در اثر آسیب به غضروف‌ها و بافت های مفصلی ایجاد می‌شود.

اگر مفصل شانه‌ی شما به هنگام حرکت صدا می‌دهد ولی درد و ناراحتی در آن احساس نمی‌کنید احتمالاً مشکلی وجود ندارد ولی در صورت احساس درد و گرم شدن مفصل شانه به همراه کرپیتوس، احتمالاً باید برای درمان مشکل خود اقدام کنید.

عدم درمان آسیب‌ها و آرتروز مفصل شانه باعث تشدید مشکل در گذر زمان خواهد شد. همچنین آسیب‌های جزئی غضروف‌ها بیشتر شده و مشکلاتی که قبلاً با استفاده از روش‌های غیر تهاجمی قابل درمان بودند پس از گذشت چند سال یا چند ماه نیاز به عمل جراحی خواهند داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد صدا دادن مفصل شانه و کتف و رزرو وقت مشاوره در مرکز جامع توانبخشی امید با شماره 02188801800 تماس بگیرید.

دلایل صدا دادن مفصل شانه


شانه مفصل مهم و پیچیده‌ای در بدن است. در این مفصل استخوان بازو با کمک غضروف، عضله و تاندون‌های مختلف به استخوان کتف متصل می‌شود. در صورت وجود مشکل در این اتصالات ممکن است مفصل شما به هنگام حرکت صدا بدهد.

در ادامه به چند علت شایع صدا دادن مفصل شانه اشاره می‌کنیم.

کاویتاسیون یا تخلخل

ممکن است حباب‌های کوچکی از گاز در مفصل شانه تجمع پیدا کرده و به هنگام حرکت سریع آن صدا بدهند. به این صدا کاویتاسیون گفته می‌شود. شکستن قلنج انگشتان دست نیز از همین نوع بوده و این نوع صدا بی ضرر است.

پارگی لابروم

لابروم غضروفی است که بازو را به شانه متصل می‌کند. در صورت پاره شدن این غضروف در اثر آسیب یا استفاده‌ی بیش از حد، بیمار متوجه درد مکرر در مفصل شانه خواهد شد. همچنین ممکن است به هنگام حرکت دادن شانه صداهایی به گوش برسند.

پارگی‌های روتاتور کاف

روتاتور کاف بخشی از مفصل شانه بوده و از گروهی از عضلات و تاندون‌ها تشکیل شده است. این عضلات به نگه داشتن سر استخوان بازو در داخل فضای مفصلی کمک می‌کنند. در صورت پارگی تاندون‌های روتاتور کاف، سر تاندون‌ها در بین دیگر بافت های مفصلی گیر کرده و کرپیتوس دردناکی ایجاد می‌کند. در صورت تاندونوز روتاتور کاف، التهاب ایجاد شده می‌تواند باعث آسیب‌های بیشتری شود. همچنین بروز التهاب در اطراف مفصل با نام بورسیت شناخته شده و می‌تواند باعث تورم و صدا دادن مفصل شود.

در رفتگی شانه

این عارضه معمولاً در اثر ضربه‌های شدید ایجاد شده و یکی از دلایل اصلی صدا دادن مفصل می‌باشد. ضربه به شانه باعث شل شدن بافت های مفصل شده و می‌تواند منجر به حرکت رو به بالای سر استخوان بازو در داخل فضای مفصلی شود. زمانی که سر استخوان بازو به محل اصلی خود باز می‌گردد فرد متوجه صداهایی از مفصل شانه خواهد شد.

  ورزش‌های مناسب و نامناسب برای کیفوز(گوژپشتی) و درمان قوز کمر

استئوکندروما

استخوان‌های شانه و قفسه‌ی سینه ممکن است دچار توده‌های خوش خیمی به نام استئوکندروما شوند. این توده‌ها باعث شنیده شدن صداهایی از داخل مفصل می‌شوند ولی احتمالاً علامت دیگری نخواهند داشت.

استئوآرتریت

استئوآرتریتبا افزایش سن، غضروف‌های مفصلی که از کشیده شدن استخوان‌ها بر روی یکدیگر جلوگیری می‌کنند تخریب خواهند شد. صدا دادن مفصل می‌تواند به معنی کشیده شدن استخوان‌ها بر روی یکدیگر باشد. این صداها می‌توانند یکی از علائم اولیه‌ی آرتروز باشند.

کاویتاسیون

بعضاً ورزش کردن و حتی بردن سریع دست به بالای سر می‌تواند باعث آزاد شدن گاز از داخل مفصل شود، همانند وقتی که قلنج انگشتان خود را می‌شکنید. در این موارد عارضه‌ای وجود نداشته و مفصل سالم است.

این نوع از صداها به وجود حباب‌های گاز در داخل مفصل مربوط بوده و مکانیسم دقیق آن به طور کامل مشخص نیست.

درمان غیر جراحی صدا دادن مفصل شانه


درمان غیر جراحی صدا دادن مفصل شانهپزشک شما ممکن است یکی از چندین روش درمانی موجود برای کرپیتوس مفصل شانه را به شما پیشنهاد کند. اکثر پزشکان بر روی درمان علت اصلی عارضه تمرکز کرده و خود صدای مفصل را در نظر نمی‌گیرند.

می‌توان با استفاده از روش‌های زیر به کاهش درد و بهبودی مفصل شانه کمک کرد.

استراحت

اولین درمان برای بسیاری از انواع دردهای مفصل شانه، استراحت دادن به منظور کاهش التهاب خواهد بود.

برای استراحت دادن به شانه مراقب باشید چراکه استراحت طولانی مدت می‌تواند سبب گرفتگی مفصل شود.

داروهای ضد التهاب

عارضه‌هایی مثل استئوآرتریت معمولاً باعث بروز التهاب در مفصل درگیر می‌شوند. داروهای ضد التهاب مثل ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن می‌توانند به کاهش تورم و درد ناشی از آرتروز کمک کنند.

استفاده از سرما و گرما

کمپرس سرد عموماً به منظور کاهش تورم و درد ناشی از آسیب‌های حاد شانه استفاده می‌شود. می‌توان از کمپرس سرد برای آسیب‌های ناشی از استفاده‌ی بیش از حد مثل تاندونیت روتاتور کاف و بورسیت نیز استفاده کرد.

در این موارد باید یخ سریعاً پس از آسیب مورد استفاده قرار بگیرد تا میزان التهاب از زمان شروع به حداقل برسد.

کمپرس گرم نیز برای درمان عارضه‌های مزمن شانه مورد استفاده قرار گرفته ولی معمولاً قبل از فعالیت‌ها به کار می‌رود. گرما عضلات را شل کرده و می‌تواند درد و گرفتگی را کاهش دهد.

قبل از استفاده از گرما یا سرما با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید. طراحی یک برنامه و زمان بندی هر یک از روش‌های درمانی به منظور گرفتن نتیجه‌ی مناسب ضروری خواهد بود.

تزریق استروئید

تزریق استروئیددر این روش یک سرنگ کورتیزون به داخل مفصل شانه تزریق می‌شود که یک داروی قدرتمند استروئیدی است.

  پیشگیری از قوز کمر(قوز پشت) ناشی از افزایش سن

این تزریقات می‌توانند درد را کاهش داده و به فرد کمک کنند تا به راحتی در جلسات فیزیوتراپی شرکت کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیتمرینات ملایمی وجود دارند که می‌توانید برای کرپیتوس شانه انجام دهید. لازم است تا قبل از شروع این تمرینات در مورد مناسب بودن آن‌ها با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید. به منظور افزایش قدرت عضلات و بهبود کیفیت حرکات، ورزش کردن ضروری است. در ادامه به برخی تمرینات شانه اشاره خواهیم کرد که به کاهش درد شما کمک می‌کنند.

تمرین پاندول

 1. تمرین پاندولدست سالم خود را بر روی لبه‌ی یک صندلی یا میز قرار داده و به طرف جلو خم شوید.
 2. دست دردناک خود را به طور مستقیم در کنار بدن خود آویزان کنید.
 3. دست خود را به شکلی حرکت دهید که یک دایره تشکیل شود ولی برای این کار از عضلات شانه استفاده نکنید. در عوض از نیروی جاذبه برای کنترل حرکات دست خود استفاده کرده و حرکات آن را در یک دامنه‌ی 15 تا 18 سانتیمتری انجام دهید.
 4. این تمرین را 3 مرتبه در روز انجام دهید.

تمرین کششی بازو

 1. تمرین کششی بازوصاف بایستید و پاهای خود را به اندازه‌ی عرض شانه باز کنید.
 2. به آرامی دست آسیب دیده را بالا آورده و آن را در جلوی سینه‌ی خود قرار دهید و به طرف خود بکشید. بر روی شانه‌ی خود فشار وارد نکنید.
 3. این حالت را 30 ثانیه حفظ کنید.
 4. این تمرین را 3 بار برای هر دست تکرار کنید.

کشیدن شانه با استفاده از حوله

 1. کشیدن شانه با استفاده از حولهبایستید و پاهای خود را به اندازه‌ی عرض شانه باز کنید.
 2. یک سر حوله را با دست راست خود بگیرید.
 3. دست خود را بالا برده و حوله را در پشت کمر خود آویزان کنید.
 4. با دست دیگر خود سر دیگر حوله را در پشت کمر بگیرید.
 5. به آرامی حوله را به طرف پایین بکشید تا شانه‌ی راست شما کشیده شود.
 6. این تمرین را 3 تا 5 مرتبه تکرار کنید.
 7. این تمرین را به صورت برعکس با دست دیگر خود انجام دهید.

کشیدن انگشتان بر روی دیوار

 1. شیدن انگشتان بر روی دیوارروبروی یک دیوار بایستید به شکلی که بتوانید آن را با انگشتان خود لمس کنید.
 2. انگشتان خود را بر روی دیوار کشیده و دست خود را تا جایی که احساس راحتی می‌کنید بالا ببرید.
 3. این حالت را 15 دقیقه؟؟؟ حفظ کرده و دست خود را پایین بیاورید.
 4. این تمرین را 3 تا 5 بار تکرار کنید.

شنا رفتن روی دیوار

 1. شنا رفتن روی دیوارروبروی یک دیوار بایستید و پاهای خود را کمی بیشتر از عرض شانه باز کنید. کف دستان شما باید بر روی دیوار قرار گرفته و پاها بر روی زمین محکم باشند. سپس عضلات شکم خود را سفت کنید.
 2. کف دستان خود را بر روی دیوار قرار داده و آرنج‌ها را خم کنید تا بدن شما به طرف دیوار خم شود (به صورت بسیار آهسته)
 3. پس از 3 ثانیه با دستان خود دیوار را فشار دهید تا آرنج‌ها مجدداً صاف شوند.
  درمان شلی لگن نوزاد با بریس، گچ گرفتن، فیزیوتراپی و جراحی

غلتک فومی

غلتک‌های فومی که توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می‌شوند وسایل ارزان قیمتی هستند که می‌توانید برای استفاده‌ی خانگی آن‌ها را خریداری کنید. این وسیله بافت های نرم شانه را تحریک می‌کند. اگر درد شانه‌ی شما در اثر نشستن طولانی مدت یا حالت نامناسب بدن ایجاد شده باشد این وسیله می‌تواند آن را تسکین دهد.

یوگا

یوگا روشی مناسب برای آرام شدن پس از استرس‌های روزمره بوده و می‌تواند انعطاف پذیری مفاصل را نیز افزایش دهد. یوگا قدرت و توده‌ی عضلانی را نیز افزایش می‌دهد.

پیشگیری از صدا دادن مفصل شانه در آینده


در بسیاری از موارد پیشگیری از صدا دادن مفصل شانه دشوار خواهد بود. با این حال فرد می‌تواند برای کاهش خطر آسیب‌های احتمالی اقداماتی را انجام دهد.

اگر درد و تورم وجود داشته باشد لازم است تا به منظور پیشگیری از آسیب‌های بیشتر به شانه‌ی خود استراحت دهید. دوری از فعالیت‌های شدید که فشار زیادی بر روی مفصل شانه وارد می‌کنند مثل ورزش‌های تماسی و ورزش‌هایی که نیازمند پرتاب کردن توپ با دست هستند نیز اهمیت زیادی خواهد داشت.

استراحت، ماساژ، داروهای ضدالتهاب و گرما می‌توانند به بهبود آسیب‌های شانه کمک کنند.

سؤالات متداول


چرا به هنگام شب درد شانه دارم؟

برخی از مشکلات مربوط به مفصل شانه به هنگام شب تشدید می‌شوند چراکه به هنگام خوابیدن بر روی این مفصل فشار وارد می‌شود. عود کردن درد ناشی از تاندونیت، بورسیت و پارگی‌های روتاتور کاف به هنگام شب شایع است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر درد شما جدید، شدید و یا در حال بدتر شدن است باید به پزشک مراجعه کنید. در صورت مشاهده‌ی علائم زیر مراجعه به پزشک ضروری خواهد بود:

 • درد شکم
 • آسیب‌هایی که باعث بدشکلی مفصل می‌شوند
 • عدم توانایی حمل اجسام و استفاده از دست
 • عدم توانایی بالا بردن دست
 • درد شانه به هنگام شب یا به هنگام استراحت
 • درد شانه که بیش از چند روز باقی مانده است
 • علائم عفونت مثل تب، قرمز شدن پوست و گرمی مفصل
 • تورم و کبودی قابل توجه بر روی شانه و بازو
 • تنگی نفس

آیا صدا دادن مفصل شانه مشکلی جدی است؟

در بسیاری از موارد کرپیتوس طبیعی بوده و نگران کننده نیست. با این حال اگر صدای مفصل با درد یا ضعف عضلات آن همراه باشد به خصوص در مواردی که مشکل طول کشیده باشد لازم است تا به پزشک مراجعه کنید

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک
× مشاوره در واتساپ