دیسک گردن بعلت فشار زیاد به مهره‌های گردن: فیزیوتراپی برای گردن درد

داشتن فتق دیسک در گردن می‌تواند شرایط دشواری را در زندگی ایجاد کند، از رانندگی تا محل کار گرفته تا خواب راحت. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که مواد هسته‌ای از دیسک نخاعی در ستون فقرات گردنی (فوقانی) از طریق یک لایه خارجی پاره یا ضعیف شده به بیرون رانده شود. اگر مواد، دیسک عصب نخاعی را فشرده کند می‌تواند منجر به درد مزمن گردن، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در نوک انگشتان، تشعشع درد در قسمت فوقانی بدن، دشواری در راه رفتن و علائم دیگر شود.

گرچه این یک وضعیت ناتوان کننده است اما طیف وسیعی از روش‌های درمانی برای آن وجود دارد. یک پزشک بسته به وضعیت سلامتی بیمار، علت مشکل، شدت علائم و سایر علایم مشابه قادر به تعیین روش صحیح درمان خواهد بود.

پس از تشخیص دیسک گردن، متخصص کلینیک امید درمان‌های محافظه کارانه مانند استراحت، تمرینات فیزیوتراپی، ماساژ، فشرده سازی سرد و گرم و دارو را توصیه می‌کند. اگر هفته‌ها یا ماه‌ها با درمان محافظه کارانه موجب تسکین لازم برای بازگشت به فعالیت عادی نشود، معمولاً جراحی بعنوان گزینه آخر در نظر گرفته می‌شود.

فیزیوتراپی یکی از درمان‌های اصلی در کلینیک امید برای بیماران دیسک گردن است. تمامی درمان‌های ارئه شده در این مرکز توسط متخصصین باتجربه و حرفه‌ای انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی فیزیوتراپی دیسک گردن و یا برای دریافت نوبت در این مرکز با شماره تلفن‌های 0218880180009128444990 تماس حاصل فرمایید.

چگونه فتق دیسک در گردن ایجاد می‌شود 


موارد مختلفی ممکن است باعث شوند قسمت نرم‌تر داخلی دیسک از قسمت خارجی دیسک خارج شود. در زیر به دلایل بیشتری که باعث ایجاد فتق دیسک در گردن می‌شوند اشاره می‌کنیم:

 • نیروی بیش از حد یا فشار ناگهانی و غیرمنتظره ستون فقرات گردنی در صورت آسیب دیدن گردن.
 • وضعیت بد پایدار بدن مانند گذراندن دوره‌های طولانی خیره ماندن به صفحه کامپیوتر.
 • با افزایش سن، دیسک‌های ستون فقرات گردنی شما به طور طبیعی تخریب می‌شود و قدرت و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد.
 • چاقی یا اضافه وزن فشار بیشتری بر دیسک‌های بین مهره‌ای شما وارد می‌کند.
 • استفاده از دخانیات جریان خون شما را محدود می‌کند و باعث می‌شود که شما با سرعت کمتری بهبود پیدا کنید
 • رانندگی بیش از حد.
 • وضعیت بد بدن، به ویژه هنگام بلند کردن اجسام یا پیچاندن مکرر گردن.
 • ورزش‌های پرتحرک مانند راگبی یا اتومبیل‌رانی.
 • سبک زندگی بی‌تحرک از جمله عدم ورزش منظم که منجر به ضعف تن عضلانی می‌شود.

علائم دیسک گردنی


علائم دیسک گردنی

کانال نخاعی باریک است و فضای محدودی برای عصب نخاعی دارد. اگر دیسک شما به کانال نخاع نشت کند، باعث درد و سایر علائم می‌شود. در موارد شدید، یک دیسک لغزنده در پشت گردن شما قابل مشاهده است. همچنین، مرکز ژل مانند می‌تواند مواد تحریک کننده شیمیایی را آزاد کند که عصب را بیشتر ملتهب می‌کند.

برخی دیگر از علائم رایج که به برآمدگی گردن یا لغزش دیسک اشاره دارد عبارتند از:

 • تیر کشیدن گردن شما
 • درد و سوزش در شانه‌ها و بازوها
 • درد همراه با حرکت
 • کاهش یافتن دامنه حرکت
 • سردرد
 • ضعف و بی‌حسی احتمالی بازو یا دست

در مورد دیسک گردن چه کاری می‌توانم انجام دهم؟


قبل از درمان، پزشک ستون فقرات آزمایشات تشخیصی را برای تعیین تشخیص دقیق انجام می‌دهد. قبل از اینکه بتوانید درمان صحیح را دریافت کنید، پزشک باید بفهمد که شما دیسک گردن دارید یا مشکل شما چیز دیگری است. پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی کرده و معاینه بدنی را برای تعیین منبع درد شما انجام می‌دهد. آزمایشات ممکن است شامل MRI، اشعه ایکس، سی‌تی اسکن، الکترومیوگرافی یا مطالعه هدایت عصب باشد.

اکثر موارد دیسک گردن نیازی به جراحی ندارند. بر اساس تشخیص، پزشک شما ممکن است برخی از راه حل‌های غیر جراحی را برای اولین بار توصیه کند. اگر این روش‌ها علائم شما را برطرف کردند، نیازی نیست که بیشتر از این به درمان خود ادامه دهید. این روش‌های درمانی شامل موارد زیر می‌باشند:

استفاده از داروهای ضد درد 

داروهای ضد درد می‌توانند یک راه حل کوتاه مدت موثر برای مدیریت علائمی باشند که غالباً با دیسک گردن همراه هستند. در بسیاری از موارد، استامینوفن بدون نسخه و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) ممکن است با راهنمایی پزشک مفید باشد. بعلاوه برخی از بیماران به توصیه پزشک به داروهای تجویز شده از جمله کورتیکواستروئیدها، مسکن‌های مخدر و ضد افسردگی تکیه می‌کنند.

تغییر وضعیت بدن

تلاش برای بهبود وضعیت بدن یک مرحله نسبتاً آسان است که می‌تواند در سلامت کلی ستون فقرات شما پیشرفت چشمگیری ایجاد کند. حفظ وضعیت خوب فراتر از ایستادن صاف است و شامل نحوه نشستن، خوابیدن و ادامه زندگی نیز می‌شود. وقتی ستون فقرات به طور نامناسبی تراز شود، فشار اضافی به اجزای آن منتقل می‌شود که می‌تواند زوال دیسک را تسریع کند. در مقابل، وضعیت خوب شامل وضعیت خنثی در ستون فقرات است و به جلوگیری از این سایش کمک می‌کند.

فیزیوتراپی برای دیسک گردن 

فیزیوتراپی برای دیسک گردن

جستجوی یک فیزیوتراپیست خوب در اسرع وقت یک دوره بهبودی کارآمد را ممکن می‌سازد. با این حال اگر درد گردن شدید را تجربه کرده‌اید، و همچنین اگر حرکات شما محدود باشد یا درد شما هنگام انجام برخی فعالیت‌ها بدتر شود باید فوراً به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید.

انواع روش‌های فیزیوتراپی دیسک گردن:

 • مرحله اول درمان سرد و گرم است که به عنوان یخ و گرما درمانی نیز شناخته می‌شود. یخ و گرما درمانی یک روش درمانی نسبتاً رایج برای دیسک گردن است. به طور خاص، بسته‌های یخ به کاهش درد و تورم دیسک گردن کمک می‌کند و درمان آن‌ها را در اولویت اول قرار می‌دهد. پس از آن می‌توان از بسته‌های حرارتی برای کمک به بهبود جریان خون و شل شدن عضلات سفت استفاده کرد. هنگام استفاده از بسته‌های یخ، سرما به شما در کاهش درد کمک می‌کند در حالی که گرما به شما کمک می‌کند تا عملکرد گردن شما را بازیابی کند.
 • در مرحله دوم، می‌توان از روش‌های ماساژ برای شل شدن عضلات گردن استفاده کرد. برای از بین بردن درد دیسک گردن و سفتی گردن، از روش معمول ماساژ دادن مناطق اطراف آن مانند پشت سر، شانه‌ها و پشت استفاده می‌شود.
 • سوم، الکتروتراپی می‌تواند بر روی گردن شما اعمال شود. با استفاده از دستگاهی برای ارسال جریان الکتریکی ملایم از طریق سیم به نقطه دقیق گردن جایی که احساس درد می‌کنید، احساس درد اعصاب شما تسکین می‌یابد.
 • ورزش مناسب برای گردن یکی از بهترین راه‌ها برای کنترل علائم دیسک گردن است. علاوه بر این، تحت هدایت یک متخصص فیزیوتراپی متخصص واجد شرایط، تمرینات هدفمند برای تقویت عضلات اطراف گردن می‌تواند فشار وارد بر قسمت آسیب‌دیده ستون فقرات را کاهش دهد و درد دیسک گردن را تسکین دهد.
 • بریس معمولاً یک راه حل طولانی مدت برای دیسک گردن در نظر گرفته نمی‌شود. اما در حالی که بیمار با جلوگیری از خم شدن گردن در موقعیت ناراحت کننده، سایر گزینه‌های درمانی را هم دنبال می‌کند، می‌تواند بسیار به تسکین درد در گردن کمک کند. بریس همچنین می‌تواند به بهبود وضعیت بدن کمک کند که بخشی مهم در سلامت ستون فقرات گردن است.
 • نسل‌های مختلفی از مردم برای كمك به درد در سراسر بدن خود به طب سوزنی روی آورده‌اند. در طب سوزنی برای دیسک گردن، پزشکان سوزن‌های کوچکی را به نقاط فشار در سراسر گردن و شانه بیمار وارد مي‌کنند. بسیاری از بیماران گزارش می‌کنند که پس از دریافت درمان دیسک گردن با طب سوزنی درد گردنشان تسکین يافته است.
 • مراجعه به یک فیزیوتراپیست می‌تواند باعث بهبود هماهنگی ستون فقرات و تسکین درد گردن از دیسک گردن شود.
 • کشش یکی دیگر از موارد درمانی فیزیوتراپی برای دیسک گردن است که شامل ایجاد یک کشش مداوم روی گردن برای تسکین درد گردن به دلیل تحریک ریشه عصب یا اسپاسم عضلات است.
 • در آخر، سونوگرافی می‌تواند به شل شدن عضلات گردن و کاهش درد کمک کند. در این روش درمانی، یک ژل سرد روی ناحیه دردناک قرار می‌گیرد. متعاقباً دستگاهی به آرامی بر روی پوست مالیده می‌شود در حالی که همزمان امواج شوک با انرژی زیادی را از کنار پوست شما و به داخل بافت می‌فرستد.

تزریق استروئید اپیدورال

تزریق استروئید اپیدورال برای درمان دیسک گردن

تزریق اپیدورال می‌تواند یک روش موثر برای تسکین درد شدید دیسک گردن باشد. این تزریق‌ها در نزدیکی محل فتق دیسک انجام می‌شود و معمولاً باعث تسکین درد دیسک گردن می‌شوند که می‌تواند ماه‌ها ادامه داشته باشد. با این حال، پزشکان از توصیه زیاد تزریق استروئید اجتناب می‌کنند زیرا استفاده مکرر می‌تواند باعث ضعیف شدن استخوان‌ها و عضلات نخاع شود. گفته شده است که تزریق می‌تواند یک درمان نسبتاً طولانی مدت برای دیسک گردن باشد که می‌تواند بیمار را از مشارکت در فیزیوتراپی و سایر توانبخشی‌ها راحت کند.

تزریقات دیگر گردن مانند تزریق فاست و ابلیشن رادیو فرکانسی و بلوک شاخه داخلی، همه در تلاش برای کاهش التهاب و کاهش درد در دیسک گردن هستند.

اگر این روش‌های درمانی غیر تهاجمی موثر واقع نشوند، آن وقت چه؟


درمان‌های غیر تهاجمی دلیل اصلی درد شما را برطرف نمی‌کنند. درمان‌های غیرتهاجمی فقط علائم را پنهان می‌کنند و اگر آن‌ها به اندازه کافی در تسکین درد موفق عمل نکنند، شما باید سطح درمان خود را به سطح بعدی برسانید. درمان‌های موثر و کم تهاجمی شامل موارد زیر است :

 • فورامینوتومی / دیسککتومی خلفی گردن آندوسکوپی
 • تعویض دیسک مصنوعی
 • دیسککتومی میکروآندوسکوپیک حداقل تهاجمی
 • دیسککتومی قدامی گردن و همجوشی (ACDF)

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس