روش‌های موثر تشخیص و درمان‌ برای کاهش عوارض افتادگی شانه در کودکان

اگر هم‌محوری در بدن برقرار باشد و بدن منظم باشد، شانه‌ها باید با هم برابر باشد و رو به جلو قرار بگیرد. نابرابری شانه زمانی رخ می‌دهد که یک شانه بالاتر از شانه دیگر باشد. تفاوت شانه‌ها ممکن است جزئی یا قابل توجه باشد. افتادگی شانه علل مختلفی دارد. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای بازیابی و تعادل نظم بدن وجود دارد.

علل افتادگی شانه در کودکان


عوامل متعددی می‌تواند در ایجاد افتادگی شانه در سمت غالب بدن کودک موثر باشد. ناهماهنگی‌ها می‌تواند به دلیل عواملی مانند :

 • استفاده دائمی از یک دست و یا یک سمت از بدن برای نوشتن
 • حمل کیف یا کوله پشتی سنگین
 • انجام فعالیت‌های روزانه
 • طرز ایستادن نا مناسب
 • شیوه‌ی زندگی غیر متحرک
 • ناهمواری در مفاصل ران
 • سیستم عصبی ضعیف
 • کف پای صاف
 • پوکی استخوان
 • آسیب در شانه‌ها
 • عضلات ضعیف یا سفت
 • استفاده بیش از حد و یا سوءاستفاده از شانه
 • حالت های نادرست خوابیدن و یا خوابیدن فقط در یک سمت از بدن
 • استفاده از یک سمت از بدن برای نگه داشتن اشیاء

بعضی اوقات کودکانی که اسکولیز و یا پاهایی با طول متفاوت دارند شانه هایی نابرابر خواند داشت.و حتی ورزش‌­های غیر اصولی نیز میتواند این ناهنجاری را ایجاد کند.

علائم ناهنجاری افتادگی شانه


کودکان دارای شانه‌های نامتقارن دچار احساس درد در گردن، شانه و پایین کمر می‌شوند، به خصوص اگر عدم تعادل‌های دیگری هم در بدن وجود داشته باشد. بیماران در شانه‌ای که بالاتر قرار می‌گیرد، احساس گرفتگی و کشش می‌کنند. همچنین شانه‌های اطفال دچار افتادگی شانه گرد می‌شود و سر و لگنشان در یک راستا قرار ندارد. سردرد، بورسیت و تاندونیت از عوارض افتادگی شانه به شمار می‌آید.

چنانچه اسکولیوز علت افتادگی شانه باشد، کمر نیز نامتقارن می‌شود و یک کتف برجسته‌تر از کتف دیگر می‌گردد. یک مفصل ران نیز بالاتر از دیگری قرار می‌گیرد.

درمان افتادگی شانه در کودکان


درمان افتادگی شانه در کودکان

پزشک کودک را معاینه می‌کند و عکس رادیوگرافی از کودک گرفته می‌شود. پزشک انحراف و انحناء را از روی عکس اندازه‌گیری می‌کند و زاویه کاب (Cobb) انحنا را تعیین می‌کند. زاویه کاب برحسب درجه اندازه‌گیری می‌شود و شدت انحراف را مشخص می‌کند.

چهار روش اصلی برای اصلاح و درمان افتادگی شانه وجود دارد. پزشک بهترین روش درمان را با توجه به نوع و اندازه انحراف و احتمال بیشتر شدن انحراف توصیه می‌کند. درمان زودهنگام افتادگی شانه از آن رو مهم است که اگر انحراف بسیار شدید شود، ممکن است به مشکلات تنفسی و قلبی دامن بزند.

تحت نظر گرفتن کودک

پزشک ابتدا کودک را تحت نظر می‌گیرد تا ببیند که آیا نابرابری شانه بیشتر می‌شود یا خیر. افتادگی شانه برخی اطفال به مرور زمان بیشتر نمی‌شود؛ اما در بعضی موارد با تشدید انحراف مواجه می‌شویم.

کودک معمولاً باید هر چند ماه یک بار معاینه شود و عموماً در هر نوبت عکس رادیوگرافی هم گرفته می‌شود. متخصص عکس‌های رادیوگرافی را با هم مقایسه می‌کند تا متوجه بیشتر شدن انحراف بشود.

افتادگی شانه در بعضی موارد به طور طبیعی اصلاح می‌شود و نیازی به درمان وجود ندارد. در این صورت لازم است کودک تا زمان اصلاح کامل عدم تقارن شانه‌ها تحت نظر باشد.

بستن آتل 

در بسیاری از موارد لازم است که آتل بسته شود تا فرآیند رشد هدایت شود و شانه‌ها در وضعیت مناسب رشد کند. آتل از زیربغل شروع می‌شود و نیمه فوقانی بدن را می‌پوشاند.

آتل از مواد نرم تهیه می‌شود. آتل را نمی‌توان باز کرد، اما پزشک آتل را به طور دوره‌ای و همگام با رشد کودک و تغییر شکل شانه‌ها عوض می‌کند. آتل باید به صورت سفارشی و متناسب با اندازه بدن هر بیمار ساخته شود. این آتل سوراخی در قسمت قفسه سینه دارد تا ریه‌ها بتوانند به خوبی منبسط شوند و مشکلی برای تنفس کودک پیش نیاید.

آتل کودکان زیر دو سال هر دو تا سه ماه عوض می‌شود تا ستون فقرات به صورت صاف رشد کند.

بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند که فرزندشان از آتل استفاده کند تا آن که مجبور شوند هروز بریس برای او ببندند.

بستن بریس 

بستن بریس برای درمان افتادگی شانه

چناچه انحراف در حال شدیدتر شدن باشد و کودک هنوز در حال رشد باشد، متخصص بستن بریس را توصیه می‌کند.

چنانچه بریس مناسب به درستی بسته شود، انحراف کوچکتر می‌شود. هدف از بستن بریس این است که از تشدید انحراف جلوگیری شود. بریس در دوران رشد کودک بسته می‌شود تا درمان دائمی‌تری مانند جراحی در سال‌های بعد انجام شود.

بریس معمولاً باید 23 ساعت در شبانه‌روز  بسته شود. بریس‌های جدید همگام با رشد کودک ساخته می‌شود.

جراحی 

آتل و بریس گاهی اوقات از تشدید انحراف جلوگیری نمی‌کند. در این صورت عمل جراحی ضرورت می‌یابد. متداول‌ترین عملی که در این سن انجام می‌شود، متصل کردن میله‌های بزرگ شونده به ستون فقرات کودک است.

میله‌های بزرگ شونده رشد ستون فقرات را هدایت می‌کند تا انحراف بیشتر نشود. میله‌ها معمولاً به مهره‌های بالا و پایین انحراف متصل می‌شود. متصل کردن این میله‌ها میزان انحراف را به نصف تقلیل می‌دهد. کودک هر چهار تا شش ماه یک بار باید به بیمارستان مراجعه کند تا پزشک میله‌ها را به موازات رشد ستون فقرات بلندتر کند.

میله‌ها را می‌توان از طریق ایجاد برشی کوچک روی پشت بدن بلندتر کرد. البته نوعی میله به نام میله مغناطیسی نیز وجود دارد که افزایش طول آن نیازی به جراحی ندارد. میله‌های مغناطیسی با آهنربا بلندتر می‌شود؛ این روش سریع و تقریباً بدون درد است، اما ناراحتی مختصری را در موارد نادر به بیمار تحمیل می‌کند. کودک در زمان انجام عمل هوشیار است. همچنان لازم است که میله‌های مغناطیسی مانند میله‌های بزرگ شونده معمولی طی عمل جراحی جاسازی شود. بااین حال بعد از جایگذاری میله‌های مغناطیسی دیگر نیازی به انجام جراحی برای افزایش طول میله‌ها نخواهد بود.

اکثر کودکان باید برای محافظت از میله‌ها از بریس استفاده کنند. وقتی کودک بزرگتر شد و رشد ستون فقرات کامل شد، پزشک میله‌ها را باز می‌کند. در این مرحله معمولاً عملی نهایی به نام عمل فیوژن ستون فقرات یا خشک کردن مهره‌ها انجام می‌شود.

سوالات متداول 


چه عاملی خطر افتادگی شانهها را افزایش میدهد؟ 

اگر در خانواده‌تان سابقه ناهنجاری افتادگی شانه وجود داشته باشد، احتمال افتادگی شانه فرزندتان بیشتر خواهد بود. به علاوه افتادگی شانه در میان دختران شایع‌تر است.

آیا ماساژ برای مشکل نابرابری شانهها مفید است؟

هرچند ماساژ علت اصلی افتادگی شانه را برطرف نمی‌کند، اما پژوهش‌های پزشکی حاکی از آن است که ماساژدرمانی درد و دیگر علائم شانه نامتقارن را موقتاً تسکین می‌دهد.

آیا خوابیدن روی زمین برای اصلاح ناهنجاری شانههای نامتقارن مفید است؟

به بیماران دارای شانه‌های نابرابر توصیه می‌شود که روی تشک نیمه سفتی بخوابند که ضمن نگه داشتن ستون فقرات، اجازه می‌دهد انحنای ستون فقرات در تشک فروبرود.

مقالات اخیر :

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس