زایمان طبیعی و اسکولیوز: انحراف ستون فقرات و بارداری

اگر مبتلا به اسکولیوز و باردار هستید، احتمالاً از خود می‌پرسید که وضعیت شما چه تاثیری بر روی کودک شما می گذارد (و اینکه آیا اسکولیوز در بارداری یا زایمان شما تداخل ایجاد می‌کند). آنچه در این مورد باید بدانید اینجاست.

خبر خوب برای مادران آینده مبتلا به اسکولیوز، وضعیتی که با انحنای جانبی ستون فقرات مشخص می‌شود. اکثر زنان مبتلا به اسکولیوز هیچ مشکلی برای فرزندآوری ندارند. همچنین شواهد کمی وجود دارد که باردار شدن باعث بدتر شدن بیماری می‌شود. با اینکه بارداری برای هیچ مادری بدون درد نیست، اما اگر مبتلا به اسکولیوز هستید می‌توانید چند اقدام احتیاطی بیشتر انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که بارداری و زایمان شما تا حد امکان در راحتی انجام می‌شود.

در مرکز جامع توانبخشی امید برای درمان انواع ناهتچاری های اسکلتی از جمله اسکولیوز تا حد امکان از درمان های غیرجراحی استفاده میشود. متخصصین این کلینیک بعد از ارزیابی هر بیمار و بررسی میزان انحراف ستون فقرات، براساس شدت ناهنجاری و سن بیمار بهترین برنامه درمانی با رویکرد پلکانی را تجویز می کنند. درمان از روش هایی مانند انواع کمربند طبی، ورزش، ماساژ و فیزیوتراپی آغاز می شود. در صورت لزوم درمان های پیچیده تر تجویز خواهد شد.

اسکولیوز چه تاثیری بر بارداری می‌گذارد؟ 


اکثر مادران آینده مبتلا به اسکولیوز متوجه می‌شوند که مشکل آن‌ها به هیچ وجه بر بارداری آن‌ها تأثیر ندارد. اما زنانی که انحنای شدیدی در ستون فقرات خود دارند یا کسانی که اسکولیوز آن‌ها در ناحیه باسن، لگن یا شانه‌ها است، ممکن است درد و ناراحتی بیشتری داشته باشند مثل مشکلات تنفسی یا تحمل وزن، به ویژه در اواخر بارداری. وقتی مرکز ثقل شما تغییر می‌کند، به طور طبیعی به پشت خم می‌شوید تا وزن اضافی شکم در حال رشد را تحمل کنید.

اگر متوجه شدید که کمر درد شما در دوران بارداری افزایش می‌یابد، تا آنجا که ممکن است بنشینید و استراحت کنید، حمام گرم انجام دهید و از همسر خود بخواهید تا کمر شما را مالش دهد. استفاده از شکم‌بند نیز ممکن است باعث تسکین درد شود.

یک فیزیوتراپیست ممکن است بتواند با برخی تمرینات ویژه هر درد مربوط به اسکولیوز که تجربه می‌کنید به شما کمک کند. می‌توانید از پزشک خود بخواهید که شما را به یک فیزیوتراپیست زنان و زایمان ارجاع دهد یا در مورد روش‌های جایگزین پزشکی (به عنوان مثال طب سوزنی، کایروپراکتیک یا بیوفیدبک) که ممکن است به شما کمک کند، سوال کنید.

آیا بارداری باعث بدتر شدن اسکولیوز من خواهد شد؟ 


آیا بارداری باعث بدتر شدن اسکولیوز من خواهد شد

با توجه به تمام تغییراتی که در بارداری در بدن شما ایجاد می‌شود، این یک نگرانی رایج است. خوشبختانه، مطالعات نشان می‌دهد که به نظر نمی‌رسد داشتن یک یا چند حاملگی در بیشتر زنان مبتلا به اسکولیوز، انحنای ستون فقرات را بدتر کند.

زنان مبتلا به اسکولیوز در سه ماهه سوم باید از ناحیه کمرخود به طور ویژه مراقبت کنند. به دلیل هورمون‌های ترشح شده در دوران بارداری، رباط‌ها به طور طبیعی سست‌تر می‌شوند. این امر ممکن است در برخی از زنان منجر به افزایش زاویه کاب و در نتیجه درد کمر، مفصل ران یا پا شود. برای کسانی که جراحی فیوژن ستون فقرات انجام داده‌اند، درد طولانی مدت کمر و کاهش رضایت از جراحی پس از بارداری امری رایج است.

در صورت ابتلا به اسکولیوز، آیا می‌توانم اپیدورال داشته باشم؟ 


در صورت ابتلا به اسکولیوز، آیا می‌توانم اپیدورال داشته باشم

اکثر زنان مبتلا به اسکولیوز می‌توانند اپیدورال داشته باشند، اگرچه این وضعیت ممکن است قرار دادن سوزن را دشوارتر کند. به ویژه اگر میله اصلاح کننده‌ای در ستون فقرات خود داشته باشید، و به ویژه اگر آن میله در پایین ستون فقرات شما قرار گرفته باشد.

یک میله فیوژن نخاع ممکن است باعث ایجاد مشکل در اپیدورال شود. اگر میله در پایین ستون فقرات باشد، اپیدورال اگر غیرممکن نباشد، مشکل خواهد بود. بسیاری از متخصصین زنان و زایمان از ارائه اپیدورال به زنان مبتلا به اسکولیوز خودداری می‌کنند. بارداری با میله امکان پذیر است. اما باید تمام تیم زایمان از وجود میله مطلع باشند. بنابراین آن‌ها می‌توانند سعی کنند تزریق را در اطراف میله انجام دهند.

اگر فکر می‌کنید ممکن است اپیدورال بخواهید، زودتر از زمان زایمان در مورد اسکولیوز خود به متخصص زنان و زایمان و متخصص بیهوشی اطلاع دهید. بسته به نوع انحنای ستون فقرات و یا اینکه تحت عمل جراحی اسکولیوز قرار گرفته‌اید یا خیر، پزشکان ممکن است لازم بدانند تا یک سری اقدامات اضافی برای اطمینان از موفقیت بیهوشی شما انجام دهند.

آیا اسکولیوز زایمان را پیچیده می‌کند؟


آیا اسکولیوز زایمان را پیچیده می‌کند

زمانی پزشکان به طور خودکار برای زنان مبتلا به اسکولیوز زایمان سزارین را تجویز می‌کردند. اما همانطور که زنان بیشتری زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنند، پزشکان متوجه می‌شوند که این کار بدون هیچ گونه عارضه غیرعادی با موفقیت انجام می‌شود.

در بیشتر موارد، زایمان در زنان با و بدون اسکولیوز یکسان است، اما چند تفاوت وجود دارد:

  • مادران باردار مبتلا به لگن کج می‌توانند در اثر وضعیت بد جنین زایمان کندی را تجربه کنند
  • زنانی که در اثر اسکولیوز ضعیف شده‌اند ممکن است در هنگام زایمان فشار بیشتری داشته باشند
  • اسکولیوز می‌تواند دریافت اپیدورال را به خصوص برای افرادی که جراحی فیوژن نخاع انجام داده‌اند، دشوار کند

زنانی بارداری که مبتلا به اسکولیوز هستند باید قبل از زایمان به خوبی با پزشک خود در مورد گزینه‌های زایمان و کنترل درد خود صحبت کنند.

زایمان طبیعی و اسکولیوز


داشتن اسکولیوز لزوماً به این معنی نیست که کودک شما با سزارین متولد می‌شود. در حقیقت، بسیاری از مادران باردار مبتلا به اسکولیوز زایمان طبیعی موفقی دارند. اما شدت و شکل انحنای شما، چه عمل جراحی اصلاحی انجام داده و چه نداده باشید، و هم سطح راحتی پزشک شما برای زایمان طبیعی، در تصمیم‌گیری موثر خواهد بود. برخی از مادران آینده مبتلا به اسکولیوز در نهایت نیاز به سزارین خواهند داشت زیرا ممکن است فشار در هنگام زایمان طبیعی بسیار دشوار یا دردناک باشد.

حتماً درمورد نوع زایمان مورد نظر خود با پزشک صحبت کنید تا از قبل بدانید انتظار چه چیزی را باید داشته باشید.

مهم نیست که چگونه بارداری و زایمان شما اتفاق می‌افتد. مطمئن باشید که علی رغم شرایط خود، شانس بارداری و داشتن یک کودک کاملا سالم را دارید. و اگرچه ممکن است کمی درد و ناراحتی بیشتری نسبت به سایر زنان داشته باشید، اما این امر کمترین تاثیری بر کودک شما نخواهد داشت. فقط آنچه را که می‌توانید انجام دهید تا با پیشرفت بارداری علائم خود را تسکین دهید و در پایان جایزه خود را ببینید: کودک زیبای خود!

چگونه می‌توانم بدن خود را در دوران بارداری و زایمان حمایت کنم؟


چگونه می‌توانم بدن خود را در دوران بارداری و زایمان حمایت کنم؟

وضعیت جسمی شما می‌تواند تفاوت زیادی در نتیجه زایمان شما ایجاد کند. تمرینات کششی می‌تواند به تسکین کمر درد کمک کند، در حالی که تمرینات تقویتی به پشتیبانی از روند زایمان و بهبود موقعیت کودک کمک می‌کند. تنظیمات منظم کایروپراکتیک برای هم راستا نگه داشتن ستون فقرات نیز می‌تواند برای موقعیت کودک شما مفید باشد.

اگر مبتلا به اسکولیوز هستید و قصد باردار شدن دارید، روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند بدن شما را برای این روند آماده کند. از طریق بازآموزی عضلات مغز و پشتیبانی تغذیه‌ای می‌توانید پیشرفت اسکولیوز را متوقف کنید و درد را کاهش دهید تا زمینه را برای بارداری آسان‌تر فراهم کنید.

اگر قبلاً درمان را شروع کرده‌اید، می‌توانید ادامه دهید. تنها تغییر می‌تواند کاهش میزان و شدت تمرینات در سه ماهه سوم باشد. اگر تصمیم دارید در دوران بارداری خود به طور کامل درمان را متوقف کنید، ممکن است با شروع مجدد درمان، هرگونه آسیب وارده برطرف شود. متاسفانه، اگر از قبل باردار شده باشید نمی‌توانید درمان را شروع کنید. پزشکان برای ارزیابی پیچیدگی‌های اسکولیوز شما به اشعه ایکس نیاز دارند که انجام آن برای زنان باردار بی‌خطر نیست. اما پزشکان می‌توانند در مورد گزینه‌های مناسب شما در دوران بارداری صحبت کنند و پس از زایمان درمان را شروع کنند.

اسکولیوز و بارداری ترسناک نیست. اگر صادقانه با پزشک در مورد وضعیت خود صحبت کنید، کل روند می‌تواند یکپارچه پیش برود. اکثر زنان مبتلا به اسکولیوز هیچ مشکلی برای بچه‌دار شدن ندارند. با این حال مهم است که خطرات و کارهایی را که می‌توانید برای جلوگیری از آن‌ها انجام دهید، بدانید.

سوالات متداول


آیا اسکولیوز ارثی است؟

اسکولیوز ارثی نیست اما خانوادگی است. این بدان معنی است که ژن‌هایی ممکن است منتقل شوند و کسی را مستعد ابتلا به اسکولیوز کند، اما ژن اسکولیوز وجود ندارد. اسکولیوز از ترکیب متفاوتی از محیط و ژن‌ها ناشی می‌شود. تنها داشتن یک سری ژن‌های خاص باعث نمی‌شود که به اسکولیوز مبتلا شوید، اما احتمال بروز آن را بیشتر می‌کند.

آیا سونوگرافی اسکولیوز را در جنین نشان می‌دهد؟ 

مشاهده ناهنجاری‌های ستون فقرات از طریق سونوگرافی نادر است، اما ممکن است. با این حال، بیشتر تغییرات اسکولیوز به دلیل پیچ خوردن و چرخش کودک در رحم قابل تشخیص نیست.

چه اقدامات احتیاطی را می‌توانم در دوران بارداری انجام دهم تا اطمینان حاصل کنم کودک من دچار اسکولیوز نمی‌شود؟ 

درباره علت ایجاد اسکولیوز یا مواردی که می‌توان برای جلوگیری از آن انجام داد، اطلاعات زیادی در دست نیست. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از استخرهای شنا یا مقادیر بیش از حد کلر در دوران بارداری ممکن است باعث ایجاد اسکولیوز در کودک شود. همچنین نظریه‌های مقدماتی زیادی وجود دارند که بیان می‌کنند فلزات سنگین و جیوه برای رشد کودک مفید نیستند.

آیا بارداری در زنان مبتلا به اسکولیوز خطر دارد؟ 

کودک به این دلیل که مادر دچار اسکولیوز است، در معرض خطر نیست. در حقیقت، اکثر زنان مبتلا به اسکولیوز هیچ مشکلی در بچه‌دار شدن ندارند. با این حال، حتما قبل از موعد زایمان، متخصص زنان و زایمان و متخصص بیهوشی را در مورد اسکولیوز خود مطلع کنید. بسته به انحنای ستون فقرات، اپیدورال ممکن است برای برخی از زنان مبتلا به اسکولیوز دشوار یا حتی غیرممکن باشد. همچنین خطر بیشتری برای نیاز به القای زایمان یا سزارین در زنان مبتلا به اسکولیوز وجود دارد.

آیا در صورت ابتلا به اسکولیوز باید سزارین بشوم؟ 

خیر، سزارین برای اکثر خانم‌های مبتلا به اسکولیوز ضروری نیست. با این حال در صورت تمایل به داشتن اپیدورال، مهم است که متخصص زنان و زایمان و متخصص بیهوشی از اسکولیوز شما آگاه باشند. بسته به انحنای شما، ممکن است انجام اپیدورال بدون اطلاع قبلی دشوار باشد. چرخش ستون فقرات کمری و نه انحنای ستون فقرات، دلیل اصلی شکست اپیدورال در افراد مبتلا به اسکولیوز است.

آیا عمل سزارین می‌تواند باعث اسکولیوز در نوزاد شود؟ 

در حین عمل سزارین، وقتی کودک از رحم خارج می‌شود، ممکن است رباط‌های گردن کودک بی‌ثبات شده یا آسیب ببینند. ضربه در هنگام تولد یکی از دلایل شناخته شده اسکولیوز است. اگر تشخیص اسکولیوز در دوران نوزادی انجام نشود، به سختی می‌توان به علت اصلی آن پی برد.

آیا بارداری برای افراد مبتلا به اسکولیوز ناراحت کننده است؟ 

 زنان مبتلا به اسکولیوز ممکن است در دوران بارداری خود درد مفصل ران، پا و کمر را تجربه کنند. بسته به اندازه زاویه کاب، ممکن است نفس کشیدن برای آن‌ها سخت باشد. پس از تولد کودک، اگر مادر به طور مداوم کودک را در یک طرف بدن خود نگه دارد، ممکن است انحنا بدتر شود. یک حامل بدن که وزن نوزاد را متعادل می‌کند برای زنان مبتلا به اسکولیوز یک سرمایه گذاری بزرگ است.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس