علت و درمان زانو ضربدری (ژنووالگوم) در کودکی و بزرگسالی

ژنووالگالوم که معمولاً زانوی ضربدری نیز نامیده می‌شود، وضعیتی است که در آن زانوها به سمت داخل زاویه پیدا کرده و هنگامی که پاها صاف قرار دارند، با یکدیگر تماس پیدا می‌کنند. افرادی که دچار ناهنجاری شدید والگوس می‌باشند، معمولاً هنگام صاف قرار دادن پاها قادر به رساندن مچ پاها به یکدیگر نیستند. ژنووالگوم خفیف هنگامی تشخیص داده می‌شود که مچ پاهای یک فرد هنگام صاف ایستادن، چسبیده به یکدیگر قرار بگیرند و در عین حال زانوهای وی نیز در تماس با یکدیگر قرار گرفته باشند. وضعیت خفیف پاهای ضربدری را می‌توان در نوزادان ۲ تا ۵ سال مشاهده کرد که اغلب به طور طبیعی با رشد کودک اصلاح می‌شود. با این حال ممکن است این وضعیت با افزایش سن، ادامه پیدا کند یا بدتر شود؛ به ویژه هنگامی که در نتیجه یک بیماری مانند راشیتیسم باشد. ژنو والگوم ایدیوپاتیک، شکلی از زانوی ضربدری است که مادرزادی بوده یا علت مشخصی ندارد.

اگر این وضعیت در کودکان بزرگتر یا در زمان بزرگسالی ایجاد شود، لازم است بیمار برای ارزیابی و معاینه تخصصی به پزشک یا فیزیوتراپیست مراجعه کند؛ زیرا ممکن است این مشکل مربوط به یکی از بیماری‌های اصلی استخوان باشد. کشش‌های فیزیوتراپی، رایج‌ترین روش درمانی برای زانوی ضربدری هستند که طی یک دوره زمانی انجام می‌شوند. در موارد شدیدتر به انجام عمل جراحی احتیاج است.

زانوی ضربدری در بیشتر موارد به هیچ گونه عمل جراحی خاصی، احتیاج ندارد. اگر علائم با افزایش سن برطرف نشده‌اند، گاهی اوقات ورزش یا بستن ارتز (بریس) مخصوص برای عضلات ران و باسن، می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت ناهنجاری کمک کند. فیزیوتراپیست شما یک برنامه ورزش خانگی طراحی می‌کند که با پیشرفت شما اصلاح و تنظیم می‌شود؛ تا شما بتوانید به پیشرفت خود ادامه دهید. متخصصین کلینیک امید، برای شما پشتیبانی و راهنمایی مداومی ارائه می‌کنند تا بتوانید به شکل موثری علائم خود را کنترل کرده و پیشرفت عوارض بعدی را محدود کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان زانو ضربدری و یا برای دریافت نوبت در این مرکز در با شماره تلفن‌های 0218880180009128444990 تماس حاصل فرمایید.

چه چیزهایی باعث زانوی ضربدری می‌شوند؟ 


زانوی ضربدری معمولاً بخشی از فرآیند رشد طبیعی و رشد اندام‌های پایینی است. این وضعیت در برخی موارد، به خصوص در کودکانی که شش سال یا بیشتر دارند، می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری استخوان زمینه‌ای مانند استئومالاسی یا راشیتیسم باشد. اضافه وزن و چاقی می‌تواند در ایجاد زانوی ضربدری نقش داشته باشد یا باعث ایجاد مشکلاتی در راه رفتن شود که به این وضعیت شباهت دارند اما در واقع زانوی ضربدری نیستند. این وضعیت گاهی اوقات می‌تواند در اثر آسیب دیدگی در ناحیه رشد استخوان ساق پا (استخوان تیبیا) ایجاد شود که ممکن است باعث ایجاد وضعیت زانوی ضربدری، فقط در یکی از پاها شود. تمام کودکان خردسال، درجاتی از زانوی ضربدری را طی یک دوره زمانی و در دوره رشد و تراز بندی طبیعی اندام‌های تحتانی خود تجربه می‌کنند. بیشتر از ۲۰ درصد کودکان در سن سه سالگی، بین مچ پاهای خود حداقل ۵ سانتی متر فاصله دارند. در سن هفت سالگی فقط یک درصد از کودکان همچنان دارای این فاصله هستند.

علائم زانوی ضربدری چیست؟


علائم زانوی ضربدری چیست؟

هنگامی که یک کودک با وزن متوسط، صاف روی پاهای خود می‌ایستد و زانوهای وی در تماس با یکدیگر قرار دارند؛ در حالیکه مچ پاها در تماس با یکدیگر نیستند؛ معمولاً این وضعیت، زانوی ضربدری تشخیص داده می‌شود. راه رفتن غیر طبیعی نیز می‌تواند یکی از علائم این بیماری باشد. این وضعیت معمولاً در سنین ۲ تا ۳ سالگی کودک مشخص شده و ممکن است شدت آن تا حدود ۴ سالگی افزایش پیدا کند و معمولا تا سن ۷ یا ۸ سالگی کودک، خود به خود اصلاح می‌شود. اما اگر این وضعیت تا سن ۶ سالگی یا بیشتر برطرف نشود، می‌تواند نشان دهنده وجود یک بیماری اساسی در استخوان‌ها باشد.

 در واقع در اوایل دوران کودکی، به ویژه زمانی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند، زانوی ضربدری به کودک کمک می‌کند تا اگر پا به سمت داخل یا بیرون چرخید، بتواند تعادل خود را حفظ کند. هنگامی که کودک دچار زانوی ضربدری باشد، معمولاً هر دو زانو به شکل متقارن به سمت داخل متمایل می‌شوند. با این حال ممکن است یک زانو، کمتر از زانوی دیگر ضربدری باشد یا حتی یکی از زانوها صاف باقی بماند.

گاهی اوقات وضعیت زانوی ضربدری تا سنین نوجوانی ادامه پیدا می‌کند. این وضعیت بیشتر در دختران شایع است اگرچه ممکن است پسرها نیز به آن مبتلا شوند.

ژنووالگوم چگونه درمان می‌شود؟ 


درمان وضعیت ژنووالگوم، به علت و شدت علائم شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر علت زانوی ضربدری شما راشیتیسم باشد، احتمالاً پزشک مکمل‌های ویتامین دی و کلسیم را برای کمک به بازیابی سطوح ویتامین در بدن شما، تجویز می‌کند. همچنین اگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه مانند ناپروکسن (Aleve ،Naprosyn) تسکین دهنده نباشند؛ ممکن است پزشک داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی قدرتمند که مستلزم نسخه هستند را برای شما تجویز کند.

برخی دیگر از روش‌های درمانی برای زانوی ضربدری عبارتند از:

کاهش وزن

چاقی می‌تواند فشار بیشتری به زانوها وارد کرده و باعث بدتر شدن وضعیت ژنووالگوم شود. اگر اضافه وزن دارید، پزشک در طراحی یک برنامه کاهش وزن سالم با شما همکاری خواهد کرد.

ارتزها

اگر پاهای شما درنتیجه ژنووالگوم، طول نابرابر داشته باشند؛ گذاشتن پاشنه در کفش پای کوتاهتر می‌تواند طول پاهای شما را مساوی کرده و به تنظیم راه رفتن شما کمک کند. این امر می‌تواند تسکین دهنده درد پاها نیز باشد. در کودکانی که ژنووالگوم آنها تا سن ۸ سالگی برطرف نشده باشد، بستن بریس یا آتل می‌تواند به هدایت رشد استخوان‌ها کمک کند.

ورزش

در بیشتر افراد مبتلا به زانوی ضربدری، ورزش می‌تواند به تنظیم مجدد زانوها و تثبیت آنها کمک کند. متخصص فیزیوتراپی شما به همراه پزشک، می‌تواند راه رفتن شما را ارزیابی کرده و تمریناتی را پیشنهاد کند که برای تقویت عضلات پا، لگن و باسن شما طراحی شده‌اند. ممکن است پوشیدن کفش‌های مخصوص نیز در تسکین علائم مفید باشد. تمرینات تقویتی می‌توانند ساده باشند؛ مانند بالا آوردن پاها در حالت نشسته یا دراز کشیده. با پیشرفت شما در یک برنامه تمرینی، ممکن است برای موثرتر کردن آن، از وزنه‌های پا نیز استفاده شود.

در اینجا ۵ تمرین برای زانوی ضربدری وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند:

بال زدن پروانه

تمرین بال زدن پروانه برای درمان زانو ضربدری

 بله این ورزش، یک حرکت یوگا است که باعث کشش کاسه زانوها و عضلات مجاور آن‌ها می‌شود، به نحوی که تراز بندی آنها اصلاح گردد. هر قدر بیشتر زانوهای خود را به سمت زمین بیاورید، با گذشت زمان تراز زانوهای شما بیشتر اصلاح می‌شود.

حرکت لانگ به کنار

حرکت لانگ به کنار برای درمان زانو ضربدری

حرکت لانگ به کنار، یک روش عالی برای حجم بخشیدن به پاها، به ویژه بخش داخلی ران‌ها است. این حرکت همچنین به تراز زانوها کمک می‌کند؛ به نحوی که می‌توانید موقعیت وضعی و نحوه ایستادن خود را بهبود ببخشید. حرکت لانگ به کنار، به این شکل انجام می‌شود: حرکت را با ایستادن و باز کردن پاها به عرض لگن آغاز کنید. یک قدم به سمت چپ بردارید و باسن خود را به سمت عقب بکشید. سپس زانوی چپ خود را خم کنید. با پای چپ خود فشار وارد کنید تا به حالت ایستاده برگردید.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری برای درمان زانو ضربدری

چه کسی فکرش را می‌کرد که ورزش ساده‌ای مانند دوچرخه سواری، به اصلاح وضعیت زانوی ضربدری شما کمک کند؟ بر اساس وضعیت بهتر شدن زانوهای خود، این حرکت را حداقل ۳۰ دقیقه به شکل منظم انجام دهید.

بلند کردن پاها 

تمرین بلند کردن پاها برای درمان زانو ضربدری

شما می‌توانید حرکت بلند کردن پاها در حالت نشسته را هم انجام دهید. برای انجام این حرکت، شما می‌توانید روی یک صندلی بنشینید و پاهای خود را در وضعیت ۹۰ درجه قرار دهید و سپس آنها را تا ۱۸۰ درجه صاف کنید. یا می‌توانید دراز بکشید و سپس پاهای خود را بلند کنید. فقط صاف روی زمین دراز بکشید؛ کف دست‌های خود را زیر باسن قرار دهید و پاهای خود را از زمین بلند کنید. به محض آن که پاهای شما در زاویه ۹۰ درجه نسبت به بدن شما قرار گرفتند، می‌توانید چند ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس به موقعیت اولیه باز گردید.

این حرکت را ۲۰ تا ۲۵ بار، در ۴ ست انجام دهید.

عمل جراحی 

در صورتی که ژنووالگوم شدید باشد، و زمانی که ورزش کردن برای کاهش درد و ثبات زانوها کافی نباشد، ممکن است پزشک عمل جراحی را به شما توصیه کند. در بیماران بسیار جوان، در طول عمل جراحی یک صفحه فلزی در زانوهای آنها قرار می‌گیرد تا بتواند به هدایت مستقیم رشد استخوان‌ها در آینده و کمک کند. این عمل جراحی جزئی، جراحی هدایت رشد نامیده می‌شود. هنگامی که استخوان اصلاح شد، این صفحه فلزی برداشته می‌شود. ممکن است بزرگسالان بتوانند از یک عمل جراحی استئوتومی بهره‌مند شوند. در این عمل جراحی، از چند صفحه فلزی موقت برای نگه داشتن استخوان‌ها در یک تراز مناسب، استفاده می‌شود. این صفحات فلزی می‌توانند استخوان‌های پای شما را تنظیم کرده و زانوهای شما را به تعادل برسانند. عمل جراحی جایگزینی مفصل زانو نیز یک گزینه برای بیمارانی است که سن بالاتری دارند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس