عوارض جانبی اسکولیوز: دردهای عصبی عضلانی ناشی از اسکولیوز

اسکولیوز معمولاً به انحنای جانبی ستون فقرات گفته می‌شود. هنگامی که پزشکان متخصص ستون فقرات یک انحنای غیرطبیعی از یک طرف به طرف دیگر در ستون فقرات را شناسایی می‌کنند، بیمار دچار اسکولیوز تشخیص داده می‌شود. به طور معمول اسکولیوز منجر به کمر درد یا هرگونه علائم دیگری نمی‌شود؛ با این حال برخی از موارد آن به قدری شدید هستند که علائم ایجاد کنند. خوشبختانه تمرینات ورزشی مخصوص اسکولیوز، حرکات کششی و روش‌های درمانی غیر جراحی دیگری برای درمان اسکولیوز وجود دارد که همگی نتایج قابل توجهی را به همراه دارند.

درمان نکردن بیماری اسکولیوز باعث ایجاد عوارض زیادی برای بیمار خواهد شد. متخصصین مرکز جامع توانبخشی امید بعد از معاینه بیمار برنامه درمانی با رویکرد پلکانی برای درمان اسکولیوز و عوارض ناشی از آن را برای بیمار تجویز خواهند کرد. درمان از تجویز دارو، بریس، فیزیوتراپی و ورزش آغاز می شود. درصورت کافی نبودن این درمان ها بیمار برای جراحی ارجاع داده خواهد شد.جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­های 09107803155 و 02188801800 تماس حاصل فرمایید.

 

عوارض اسکولیوز


برآمدگی یا ناهنجاری در کمر

برآمدگی یا ناهنجاری در کمر

بیماران معمولاً می‌توانند محل کمر درد خود را نشان دهند و معمولاً به دلیل چرخش عضلانی یا چرخش قفسه سینه، یک برآمدگی قابل مشاهده در کمر وجود خواهد داشت. ممکن است عدم تقارن در بالاتنه به دلیل ارتباط آن با لگن کاملاً واضح باشد. همچنین ممکن است بیمار از صاف ایستادن ناتوان باشد.

احساس پری زودرس معده ( احساس سیری زودرس) 

وضعیت اسکولیوز افرادی را تحت تاثیر می‌دهد که دارای منحنی‌های پیشرونده و توراکلوبار (منحنی‌هایی که در ناحیه قفسه سینه و بخش لامبر ستون فقرات وجود دارند) می‌باشند. فشار وارد شده روی شکم که ناشی از این انحناها است می‌تواند باعث شود فرد در حین غذا خوردن، احساس سیری کند؛ حتی اگر خود معده به طور کامل پر نشده باشد.

فشردگی عصب

فشردگی عصب

هنگامی که مهره‌های درون ستون فقرات انحنای غیرطبیعی را شکل می‌دهند، ممکن است ستون فقرات به اعصاب اطراف خود فشار وارد کند. این فشرده شدن عصب می‌تواند منجر به بروز عوارضی شود. به طور معمول این عوارض شامل بی‌حسی و سوزن سوزن شدن است که نشان دهنده وجود مشکلی در اعصاب می‌باشد. این عوارض می‌توانند به صورت بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در پاها احساس شوند. در موارد بسیار شدید، فشردگی عصب در کمر می‌تواند منجر به از دست دادن کنترل روده یا مثانه شود. گاهی اوقات ممکن است آقایان در اثر فشردگی عصب دچار اختلال نعوظ شوند .

مشکلات قلب و قفسه سینه 

هنگامی که ستون فقرات از موقعیت طبیعی خود خارج می‌شود، می‌تواند برای سایر ساختارهای بدن مشکلات ایجاد کند؛ به عنوان مثال انحنای غیر طبیعی می‌تواند باعث فشرده شدن قفسه سینه به ریه‌های بیمار شود؛ که این امر می‌تواند مشکلاتی مانند تنگی نفس را به دنبال داشته باشد. این وضعیت بیمارانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که دارای انحناهای پیشرونده و بزرگ (بیشتر از ۷۰ درجه) هستند که به شش‌ها فشار وارد می‌کند.

اگر قفسه سینه به قلب فشار وارد کند، ممکن است قلب در پمپاژ خون کافی دچار مشکل شود. نارسایی قلبی و مشکلات ریه مانند عفونت‌هایی مثل ذات الریه از عوارض جدی اسکولیوز هستند.

پیچیدگی‌های روانشناسی 

وقتی بیماری اسکولیوز خفیف باشد، ممکن است زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار ندهد اما در موارد شدید ممکن است اسکولیوز اختلالات ملموس و شدیدی در آناتومی بدن بیمار ایجاد کند. ممکن است بیمار احساس کند که یک شانه و لگن او از مفاصل طرف دیگر بدن بالاتر قرار می‌گیرند. بدن بیمار در لباس نامتقارن است و لباس‌ها به خوبی متناسب با بدن بیمار نمی‌شوند. اگر بیمار به پوشیدن بریس کمر احتیاج داشته باشد ممکن است مجبور شود فعالیت‌های خاصی را کنار بگذارد .اسکولیوز به خصوص در افراد جوانتر می‌تواند مشکلات عاطفی مانند عزت نفس ضعیف و عدم اعتماد به نفس را به دنبال داشته باشد. اگر شما یا فرزند شما عوارض روانی اسکولیوز را تجربه کرده‌اید، ممکن است به کمک یک گروه پشتیبانی بیمار احتیاج داشته باشید.

 درد 

فیزیوتراپی

میزان دردی که افراد دچار اسکولیوز تجربه می‌کنند از فردی به فرد دیگر متفاوت است. عوامل اصلی موثر بر درد، سن بیمار و شدت اسکولیوز می‌باشند. در برخی موارد، درد مربوط به اسکولیوز می‌تواند خود را به نواحی دیگر بدن غیر از کمر نیز برساند.

درباره اسکولیوز و درد آن تصورات غلط بسیاری وجود دارد؛ اگرچه بسیاری از افراد وضعیت اسکولیوز را یک بیماری بدون درد می‌دانند اما برخی از افرادی که این بیماری در آنها تشخیص داده شده است با این تصور مخالف هستند. بخشی از این تصور که اسکولیوز یک بیماری بدون درد است، واقعیت دارد؛ اما تنها در برخی از اشکال این بیماری و در گروه سنی خاصی از بیماران صدق می‌کند. صرف نظر از سن و میزان شدت بیماری شما، زندگی کردن با بیماری اسکولیوز چالش ‌برانگیز است. عواملی که بر میزان درد تاثیر می‌گذارند سن بیمار و شدت بیماری او است.

نوجوانان و درد 

سن بیمار تا حد زیادی میزان دردناک بودن اسکولیوز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اسکولیوز ایدیوپاتیک بزرگسالان (AIS) شایع‌ترین شکل این بیماری است و حدود ۸۰ درصد از موارد تشخیص داده شده اسکولیوز را شامل می‌شود. وقتی صحبت از AIS می‌شود، تقریباً ۲۰ درصد از نوجوانان مبتلا به آن مقداری درد کمر و درد عضلانی را گزارش می‌کنند اما اکثریت قریب به اتفاق بیماران نوجوان، وضعیت بدون دردی دارند.

این امر نتیجه حرکت طولانی مدت ستون فقرات در دوران رشد دانسته می‌شود. رایج‌ترین سن برای تشخیص این بیماری بین ۱۰ سالگی تا ۱۸ سالگی است و از آنجا که بلوغ در طول این مرحله اتفاق می‌افتد، رشد ستون فقرات یک عامل بسیار عظیم است. با رشد یک فرد، ستون فقرات او طویل‌تر می‌شود. این امر بدین معنا است که در نوجوانان در حال رشد، فشرده شدن ستون فقرات وجود ندارد. از این رو وضعیت اسکولیوز در نوجوانان نسبت به بزرگسالان کمتر دردناک است.

بزرگسالان و درد

بزرگسالان و درد

اگرچه اسکولیوز در نوجوانان بسیار شایع‌تر است؛ اما بزرگسالان نیز از این وضعیت رنج می‌برند. اگرچه مواردی از اسکولیوز دنوو در بزرگسالان وجود دارد- به این معنا که این بیماری در دوران بزرگسالی ایجاد می‌شود- با این حال بسیاری از موارد افراد مبتلا به این بیماری، نوجوانانی هستند که بیماری آنها تشخیص داده نشده بوده و با عدم درمان وضعیت، وارد دوره بزرگسالی خود شده‌اند.

در اکثر بیماران بزرگسال، اسکولیوز ناشی از یکی از دلایل زیر است: دژنراتیو (فرسایش و انحطاط)، تروماتیک (ناشی از وارد شدن آسیب) ، یا پاتولوژیک ( در اثر یک بیماری). صرف نظر از علت آن هنگامی که انحنای ستون فقرات ایجاد می‌شود، بزرگسالان به مراتب بیشتر از بیماران نوجوان دردهای مربوط به اسکولیوز را تجربه می‌کنند.

هنگامی که رشد افراد بزرگسال متوقف می‌شود، انحناهای ستون فقرات باعث فشرده شدن ستون مهره‌ها و بافت‌ها و اعصاب اطراف آن می‌شوند. این فشار می‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی بسیار زیادی شود. در بسیاری از موارد بیماران بالغ در نواحی غیر از کمر، مانند پاها، زانوها، باسن، گردن و سر دچار درد می‌شوند. این تاثیرات به دلیل عدم تعادل ستون فقرات پایین بدن ایجاد می‌شود.

هنگامی که صحبت از درمان بیماران بزرگسال می‌شود، هدف از درمان بازگرداندن انحنای ستون فقرات به موقعیت قبل از پیشروی بیماری می‌باشد که در صورت موفقیت تا حد بسیار زیادی باعث تسکین درد و ناراحتی می‌شود. در اکثریت موارد هرچه بیمار مدت زمان بیشتری با بیماری خود سر کند، احتمال افزایش درد یا مزمن شدن آن بیشتر می‌شود .

شدت و درد بیماری

شدت بیماری هم در بیماران نوجوان هم در بزرگسالان نقش مهمی در علائمی که تجربه می‌کنند، ایفا می‌کند.

اسکولیوز سه سطح شدت دارد که بیماری بر اساس این سطوح طبقه بندی می‌شود: خفیف، متوسط و شدید. میزان شدت بیماری با اندازه گیری میزان انحنای ستون فقرات تعیین می‌شود که این اندازه گیری با استفاده از اشعه ایکس و روش اندازه‌گیری مشهوری که «زاویه کب» نامیده می‌شود، انجام می‌گیرد.

زاویه کب،میزان خم شدن ستون فقراتی که تحت تاثیر بیماری قرار دارد و میزان چرخش آن از یک تراز صاف را اندازه گیری می‌کند. انحنای کمری که در اسکولیوز خفیف تشخیص داده می‌شود در اندازه گیری، زاویه کب ۲۵ درجه یا کمتر دارد. در اسکولیوز متوسط انحنای کمر بین ۲۵ تا ۴۰ درجه تعیین می‌شود و در اسکولیوز شدید انحنا در نوجوانان بیشتر از ۴۰ درجه و در بزرگسالان بیشتر از ۵۰ درجه اندازه گیری می‌شود.

 هرچه انحنای ستون فقرات شدیدتر باشد، احتمال اینکه بیمار در کنار درد، علائم دیگری را نیز تجربه کند بیشتر است. این امر بدین معنا نیست که هیچگونه فراری از این درد وجود ندارد؛ بلکه می‌توان از طریق اصلاح موقعیت وضعی، ورزش کردن و انجام تمرینات کششی، عملکرد ستون فقرات را بهبود بخشیده و درد و ناراحتی آن را کاهش داد.

هرچه انحنای ستون فقرات شدیدتر باشد، کار ما برای درمان آن سخت‌تر می‌شود اما به محض آنکه بیمار نتایج به دست آمده از تلاش بسیار خود و تیم پزشکی را ببیند، انگیزه بیشتری برای ادامه درمان و دستیابی به کیفیت بهتر زندگی پیدا می‌کند.

اهداف درمان چیست؟ 


  • اصلاح یا بهبود موقعیت وضعی اسکولیوتیک
  • کنترل پیشرفت انحنای ستون فقرات
  • افزایش عملکرد و توانایی داشتن سبک زندگی فعال و مستقل
  • بهبود تصویری که فرد از بدن خود در ذهن دارد
  • کاهش درد
  • بهبود تنفس
  • جلوگیری از مداخله جراحی

درمان غیرجراحی


آیا وضعیت منحنی ستون فقرات من با درمان بهبود خواهد یافت؟ این امر به سن شما، انعطاف پذیری منحنی ستون فقرات، اینکه چقدر پیگیر برنامه ورزش خانگی خود باشید و چند عامل دیگر بستگی دارد. در طی ارزیابی اولیه، درمانگر یک دور نمای واقعی از میزان تغییراتی که باید پس از درمان انتظار داشته باشید، به شما خواهد داد. درمان اسکولیوز شامل موارد زیر است:

 دارو 

داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) و ایبوپروفن (ادویل) می‌توانند به تسکین درد شما کمک کنند. اگر این داروها برای شما موثر نیستند، در این باره با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک داروهای مسکن قوی‌تری برای شما تجویز کند یا شما را به یک کلینیک درد ارجاع دهد.

همچنین ممکن است برای تسکین درد از برخی داروهای ضد افسردگی استفاده شود؛ زیرا علاوه بر خلق و خوی شما تاثیر مستقیمی بر درد دارند.

 بستن بریس 

 بستن بریس می‌تواند بسته به درجه منحنی ستون فقرات و خطر پیشرفت انحنا، به درمان برخی از انواع اسکولیوز کمک کند.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی

در جلسه اول فیزیوتراپی، فیزیوتراپیست شما ارزیابی کاملی از سابقه پزشکی ثبت شده شما، درمان‌هایی که تاکنون انجام داده‌اید، چگونگی تاثیر اسکولیوز بر زندگی و اهداف شما انجام خواهد داد. پزشک وضعیت منحنی‌های ستون فقرات و موقعیت وضعی بدن شما را به دقت بررسی می‌کند. اندازه گیری‌هایی صورت می‌گیرد که می‌توان پس از چند جلسه آنها را با اندازه‌های قبلی مقایسه کرد تا میزان پاسخگویی بدن شما به درمان و پیشرفت آن مشخص شود. فیزیوتراپی خاص اسکولیوز می‌تواند با تقویت عضلات تثبیت کننده ستون فقرات و کشش عضلات سفت شده به اصلاح عدم تعادل عضلانی کمک کند.

  • برای کمک به کاهش تنش عضلانی، آمادگی مفاصل و کاهش درد می‌توان از طب سوزنی استفاده کرد.
  • درمان همچنین شامل آموزش چگونگی اصلاح فعالیت‌های شما به منظور کاهش فشار روی ستون فقرات و حفظ بهترین موقعیت وضعی ممکن در محل کار، خانه و هنگام ورزش کردن می‌باشد.
  • روش شروت در تمام بیماران به عنوان یک درمان محافظه کارانه برای درمان اسکولیوز و کیفوز (انحنای بخش فوقانی کمر) استفاده می‌شود.

 ورزش کردن

فیزیوتراپی

ورزش‌هایی که عضلات شکم و کمر شما را تقویت می‌کنند نیز می‌توانند به تسکین دردهای کمر کمک کنند؛ ورزش‌هایی مانند پیلاتس، یوگا شنا و حرکات کششی. توصیه می‌شود ورزش‌ها پنج روز در هفته و هر روز به مدت ۳۰ دقیقه در خانه انجام شوند. انجام این روند برای به دست آوردن بهترین و موثرترین نتایج، ایده‌آل است. همچنین تکنیک‌هایی به شما آموزش داده می‌شود تا از طریق آن‌ها این اصلاحات را در زندگی روزمره و فعالیت‌های جسمانی خود ادغام کنید. ممکن است این تمرینات به تجهیزات اضافی کوچکی نیز احتیاج داشته باشند تا بتوانید آنها را در خانه انجام دهید.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس