ورزش‌های مضر برای اسکولیوز چیست: وزنه برداری، کشش کبری و …

یک تصور غلط رایج در افراد مبتلا به عارضه کمر مانند اسکولیوز این است که آنها باید از انجام هر نوع فعالیت بدنی پرهیز کنند. در واقع، برخی از تمرینات به تسکین این درد مرتبط با این بیماری کمک می‌کند و مشخصه آن منحنی غیرطبیعی و یک وری در ستون فقرات است. بیماران اسکولیوز باید از برخی حرکات اجتناب کنند، که وضعیت و درد آنها را بدتر می‌کند.

ورزش با ضربه زیاد به هر دو پای شما نیاز دارد تا همزمان از زمین بلند شوند. برخی از مثال‌ها شامل پریدن، دویدن و پرش با طناب است. فعالیت‌ها یا تمرینات با ضربه بالا باعث تقویت استخوان‌ها و رشد، تحمل، چابکی و همچنین هماهنگی بیشتر نسبت به تمرینات با ضربه کم می‌شود، اما اگر منحنی زیر بیست درجه بهبود یافت و هنگامی که دچار افت شدید، این موارد را برای برنامه بعدی نگه دارید.

هنگام انجام این تمرینات ذکر شده، اگر هر گونه تغییر شکل بصورت بصری بدتر شود، باید سریعاً از این تمرینات خودداری کنید. از هر نوع تمرین خم شونده به پشت مانند موقعیت “Prone Cobra” که در یوگا انجام می‌شود خودداری کنید. این‌ها ممکن است باعث فشارهای شدید بر روی ستون فقرات شما شوند.

ورزش باعث سلامت و شادی افراد می‌شود و اسکولیوز نباید مانع خوشبختی شما شود. فعال ماندن می‌تواند به بهبود اسکولیوز و منحنی‌های نامنظم ستون فقرات کمک کند. درمورد ورزش یا فعالیت‌های خاص در رابطه با نوع اسکولیوز اغلب موافقان و مخالفانی وجود دارد. همیشه در مورد بهترین ورزش برای اسکولیوز که به درد شما می‌خورد، به توصیه پزشک خود عمل کنید.

متخصصین کلینیک امید می‌توانند شما را در انتخاب ورزش‌های مضر و مناسب برای اسکولوز راهنمایی کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر یا برای رزرو نوبت در این مرکز می‌توانید با شماره تلفن‌های 0218880180009128444990 تماس حاصل فرمایید.

ورزش‌های مضر برای اسکولیوز 


اگر انحنای اسکولیوز ما شدید است، ورزش‌های زیر می‌تواند وضعیت شما را بدتر کند. بنابراین همیشه توصیه می‌شود قبل از شروع ورزش با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید:

  بیماری ام اس (MS): علت، علائم، دارو و توانبخشی ام اس

وزنه برداری 

در صورت ابتلا به اسکولیوز، از جمله اسکولیوز خفیف و کمر، وزنه برداری ورزش شماره یک است که باید از انجام آن پرهیز کنید. به این دلیل که بیمارانی که از این عارضه رنج می‌برند ممکن است عضلات کمر آنها با کشیدن وزنه به طور منظم در جهات مختلف کشیده شده و حرکت کند. تمرینات معمول وزنه برداری باعث می‌شود فشار بیشتری به کمر وارد شود و در نهایت باعث درد شود. اسکولیوز و وزنه برداری به خوبی انجام نمی‌شوند چرا که  فرد باید یک میله را نگه دارد، خم شود و سپس آن را چنیدن بار صاف کند، و این امر باعث فشار مکرر می‌شود.

خم شدن به گشت در یوگا 

تمرین خم شدن به گشت در یوگا مضر برای اسکولیوز 

برخی از وضعیت‌های یوگا با وارد آوردن فشار خطرناک به پشت فردی که دچار اسکولیوز است، باعث درد می‌شود. و این شامل هر حالتی است که باید به عقب خم شوید، مانند مار کبرا، روی شکم دراز می‌کشید و برای بلند کردن سینه از زمین پشت خود را منحنی می‌کنید.

برگشتن یکی از حالت‌های دیگر است که باید از آن اجتناب شود. و این حالت شامل دراز کشیدن به پشت و فشار دادن آن به سمت بالا روی پاها و دست‌ها است تا به شکل U خم شوید. توصیه می شود قبل از شروع هر نوع یوگا با پزشک خود صحبت کنید و با مربی یوگای خود مشورت کنید تا بتوانید از قرارگیری در موقعیت‌های مضر اجتناب کنید.

اسکات و لانژ 

تمرین اسکات و لانژ مضر برای اسکولیوز 

ورزش‌هایی که روی قسمت تحتانی بدن شما کار می‌کنند، به کمر آسیب دیده فشار وارد می‌کنند. این مورد برای لانژ، اسکات ایستاده و حلقه‌های همسترینگ است. این تمرینات نیاز به فشار و کار روی ستون فقرات و گروه عضلانی مورد نظر دارد. شما باید از انجام هرگونه فعالیت تحتانی بدن که باعث درد کمر می‌شود خودداری کنید و از متخصص خود بخواهید تغییراتی را که می‌توانید هنگام نشستن و دراز کشیدن برای کاهش فشار روی ستون فقرات انجام دهید، به شما آموزش دهد.

  سندروم تونل کارپال (آسیب عصب دست): علت و درمان بدون جراحی

حرکت ایستادن روی شانه‌ها 

حرکت ایستادن روی شانه‌ها مضر برای اسکولیوز 

حرکت ایستادن روی شانه‌ها کاملاً خم شده به جلو است که باعث کشش بیش از حد عضلات گردن می‌شود. از موقعیت سر به جلو و کیفوز گردن پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، تمام وزن بدن شما بر روی شانه‌ها قرار دارد، و تشکیل قوز دنده را بسیار افزایش می‌دهد.

تمرینات پیچشی

تمرینات پیچشی مضر برای اسکولیوز 

قطعه مرکزی، قوز دنده، هنگامی که به سمت عقب در جهت انحنای موجود بچرخد، غوطه‌ور می‌شود، فرقی نمی‌کند چرخش در سمت راست یا چپ باشد.

بهترین ورزش‌ها برای اسکولیوز 


بهترین ورزش‌ها برای اسکولیوز

ورزش به طور کلی برای افراد مبتلا به اسکولیوز ایمن است، به شرط آنکه در محدود کردن فعالیت‌هایی که به ستون فقرات فشار بی‌فایده وارد می‌کنند، دقت کنید. برخی از تمرینات به طور ویژه مفید هستند و به عنوان بخشی از برنامه درمانی توصیه می‌شوند.

  • به حفظ چابکی بدن و جلوگیری از سفتی کمک می‌کنند.
  • عضلات حمایت کننده از ستون فقرات را تقویت می‌کنند.
  • عزت نفس را تقویت می‌کنند و همچنین از سلامت کلی پشتیبانی می‌کنند.

برای کسانی که اسکولیوز دارند، ایمن‌ترین ورزش‌ها و تمرینات آنهایی هستند که ستون فقرات را خسته نمی‌کنند. بهترین ورزش‌ها برای اسکولیوز که به حمایت از ستون فقرات کمک می‌کند شامل موارد زیر هستند:

دوچرخه سواری 

دوچرخه سواری ورزشی کم ضربه است که بدون بدتر شدن منحنی‌های اسکولیوز، یک تمرین قلبی عروقی عالی را ارائه می‌دهد. با این حال، دوچرخه سواری خارج از جاده باید محدود شود زیرا می‌تواند ستون فقرات را با حرکات با ضربه بالا تحت فشار قرار دهد.

فوتبال 

فوتبال ماهیچه‌های اصلی حمایت کننده از ستون فقرات را تقویت می‌کند و می‌تواند به حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات کمک کند. این ورزش به خصوص برای ورزشکاران جوانی که دارای انحنا در وسط کمر هستند، یک ورزش مفید است.

شنا

شنا برای عارضه اسکولیوز بسیار توصیه می‌شود زیرا به تقویت ستون فقرات در یک محیط تقریباً بدون وزن کمک می‌کند. شنا بیش از هر ورزش دیگری از عضلات بدن و به صورت متعادل و متقارن استفاده می‌کند. مبتلایان به اسکولیوز قفسه سینه باید از شنای رقابتی پرهیز کنند، زیرا مهره‌های قفسه سینه ممکن است ساعت‌ها از شنا صاف شود و این باعث بدتر شدن پیشرفت منحنی می‌شود.

  تشخیص اسکولیوز با استفاده از اسکن سه بعدی در مرکز جامع توانبخشی امید

کشش 

حرکات کششی مرتباً تنش را برطرف می‌کند و به بازگرداندن دامنه حرکت کمک می‌کند. این حرکت می‌تواند به ویژه به مبتلایان به اسکولیوز کمک کند و در صورت انجام استراتژیکی، می‌تواند به خنثی کردن پیشرفت خمیدگی ستون فقرات کمک کند. موقعیت‌های یوگای خود را به جای مواردی که بیش از حد باعث گسترش یا چرخش شدید ستون فقرات می‌شوند، تغییر دهید.

تمرین‌های قدرتی

تمرینات قدرتی، اگر به درستی انجام شود، می‌تواند عضلات قوی‌تری ایجاد کند که قادر به حمایت از ستون فقرات هستند. برای جلوگیری از فشار اضافی به ستون فقرات، وزن را خیلی آهسته افزایش دهید. از بلند کردن وزنه‌ها روی سر و اسکات زدن خودداری کنید، زیرا می‌تواند ستون فقرات را فشرده کند.

آیا پیاده‌روی برای اسکولیوز مفید است؟ 


به طور کلی، فعالیت‌هایی که شامل برخورد یا حرکات کاملا یک طرفه نیستند گزینه‌های بسیار خوبی برای بیماران اسکولیوز هستند. پیاده‌روی می‌تواند به استحکام استخوان‌ها کمک کند. این مسئله به ویژه اگر با افزایش سن مجبور به مقابله با اسکولیوز باشید بسیار مهم است.

آیا ترامپولین برای اسکولیوز مضر است؟ 


آیا ترامپولین برای اسکولیوز مضر است؟

پریدن روی ترامپولین برای افراد مبتلا به اسکولیوز ضرر دارد. این امر می‌تواند منجر به پیشرفت سریع انحنای ستون فقرات و فروپاشی وضعیتی شود زیرا با هر بار پریدن ستون فقرات فشرده می‌شود. اگرچه ممکن است ترامپولین برای تقویت عضلات پای شما عالی باشد، کسانی که نوع اسکولیوز کمری دارند باید از انجام آن اجتناب کنند. نیروی رو به پایین ستون فقرات را تحت فشار قرار داده و اسکولیوز را بدتر می‌کند.

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک
× مشاوره در واتساپ