چرخش مچ پا چه علتی دارد و بهترین درمان آن چیست؟ (کفی مناسب و …)

چرخش مچ پا به داخل زمانی اتفاق می افتد که هنگام راه رفتن در ابتدا لبه خارجی پاشنه به زمین برخورد کند و باعث شود فرد پای خود را تا قسمت پشت پا یا قوس بچرخاند. این موضوع می‌تواند باعث بروز درد و مشکلات پا از جمله آسیب به مچ پا، پا و رباط‌ها شود. پوشیدن کفش مناسب می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی در پا جلوگیری کند. متخصص بیماری‌های پا ممکن است استفاده از کفش‌های مخصوصی را توصیه نماید. این کفش‌ها که به طور معمول در قسمت میانی کف محکم بوده و دارای یک بخش حمایت کننده از قوس کف پا هستند به منظور کنترل چرخش داخلی پا و جلوگیری از چرخش بیش از حد توصیه می‌شوند.

عضلات گرم و انعطاف‌پذیر معمولاً در جلوگیری از رسیدن آسیب به پا و مچ پا مهم هستند. از تمرینات چرخش مچ پا می‌توان برای گرم کردن عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و کمک به افزایش جریان خون در ناحیه استفاده کرد. یک برنامه روزانه شامل تمرینات کششی می‌تواند به تقویت و انعطاف‌پذیری مچ پا کمک کند. کلاس‌های یوگا یا حرکات کششی نیز می‌توانند به انعطاف‌پذیری فرد کمک کنند و از بروز سفتی و آسیب جلوگیری نمایند.

در ادامه مطلب علت و درمان چرخش مچ پا بیشتر توضیح داده شده است. اگر شما نیز چنین مشکلی را دارید به خواندن ادامه دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان چرخش مچ پا به داخل با ارتز سفارشی، حرکات اصلاحی پا و یا برای رزرو نوبت در کلینیک توانبخشی امید می‌توانید با شماره تلفن‌های02188801800 – 09128444990 تماس حاصل فرمایید.

چرخش داخلی یا چرخش مچ پا 


چرخش داخلی نقطه مقابل چرخش خارجی مچ پا است. چرخش داخلی مچ پا به صورت چرخش مچ پا به سمت داخل مشخص می‌شود در حالی که چرخش خارجی مچ پا به صورت چرخش به سمت بیرونی پا است. هر دوی این شرایط معمولاً دلایل ژنتیکی یا نقص مادرزادی دارند. برای تشخیص چرخش داخلی مچ پا باید فرد دیگری در حالی که پای بیمار برهنه است پشت او بایستد و به مچ پا و پای او نگاه کند. در صورت وجود چرخش داخلی مچ پا ممکن است تاندون آشیل به سمت داخل خم شود و استخوان داخلی بیشتر از استخوان خارجی مچ پا بیرون‌زدگی داشته باشد.

  • اگرچه دلایل احتمالی متعددی برای چرخش مچ پا وجود دارند اما شایع‌ترین آن‌ها نقص مادرزادی است. اگر فردی با بافت‌های سست در مچ پا و پا متولد شود، استخوان‌ها محکم در جای خود قرار نمی‌گیرند. این حالت موجب می‌شود تا هنگام راه رفتن پا بیشتر از حد معمول به سمت داخل بچرخد. با ادامه رشد فرد استخوان‌ها، رباط‌ها و عضلات نیز برای جبران این نقص رشد می‌کنند. با گذشت زمان حالت سستی بافت بدتر خواهد شد.
  • سایر علل احتمالی چرخش مچ پا کمتر شایع هستند اما در عین حال نیز مهم می‌باشند. به عنوان مثال تصور می‌شود زنانی که مرتباً از کفش‌های پاشنه بلند استفاده می‌کنند بیشتر در معرض چرخش بیش از حد مچ پا قرار دارند. کفش‌های پاشنه بلند پا را در وضعیتی غیرطبیعی قرار می‌دهند که این روند می‌تواند منجر به سستی بافت اطراف شود.
  • در افراد مسن نیز احتمال چرخش بیش از حد مچ پا بیشتر است. زیرا به طور طبیعی با افزایش سن عضلات حمایت‌کننده از مفصل مچ پا ضعیف می‌شوند و در نتیجه قوس کف پا از بین می‌رود. کل این روند می‌تواند منجر به بروز چرخش بیش از حد مچ پا شود.
  روش‌های مقابله با عوارض قوس کمر و کاهش آسیب‌ ستون فقرات ناشی از آن

علائم 


علائم و نشانه‌های چرخش مچ پا

علائم و نشانه‌های چرخش مچ پا عبارتند از:

  • استخوان‌های مچ پا در قسمت داخلی قوس ممکن است برجسته شوند.
  • تاندون آشیل (که از پشت دیده می‌شود) به سمت داخل خمیده است و همانند حالت طبیعی صاف نیست.

فردی که مبتلا به چرخش بیش از حد مچ پا است ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

  • درد یا ناراحتی در قوس و کف پا
  • درد در مچ پا، زانوها و ران‌ها هنگام دویدن یا راه رفتن

چرخش مچ پا باعث سایش سریع‌تر در قسمت داخلی کفش می‌شود.

تشخیص چرخش بیش از حد و غیر طبیعی مچ پا 


پزشک متخصص بیماری‌ها پا یا پزشک دارای مجوز می‌توانند با انجام آنالیز حرکت (گام‌برداری) چرخش مچ پا را تشخیص دهند. پزشک نحوه‌ی برخورد پا به زمین هنگام راه رفتن و دویدن را با دقت بررسی می‌کند تا چرخش مچ پا را مشاهده کند. روش‌های کلی دیگر برای تشخیص چرخش بیش از حد و غیر طبیعی مچ پا عبارتند از:

تست تاندون آشیل 

تست تاندون آشیل

در حالی پشت به آینه قرار دارد صاف بایستید تا بتوانید از پشت به پا و کف پای خود نگاه کنید. در حالت طبیعی تاندون آشیل مستقیماً از پا به داخل پاشنه می‌رود. در صورت وجود چرخش بیش از حد و غیر طبیعی مچ پا تاندون مستقیم به پایین پا حرکت می‌کند اما با رسیدن به پاشنه به سمت بیرون می‌پیچد. استخوان داخلی مچ پا در مقایسه با استخوان خارجی به طور قابل توجهی دچار بیرون‌زدگی است.

تست کفش‌های استفاده شده 

تست کفش‌های استفاده شده

یک جفت کفش مخصوص دویدن که بیشتر مورد استفاده قرار داده‌اید را روی میز بگذارید به گونه‌ای که نوک انگشتان کفش در فاصله دورتری از شما باشد. روی زمین زانو بزنید به گونه‌ای که کفش‌ها موازی با سطح چشم‌ها قرار گیرند. اگر کفش‌ها به سمت داخل متمایل شده‌اند، مچ پا و پاهایتان دچار چرخش بیش از حد هستند. همچنین می‌توانید نگاهی به کفی خارجی کفش‌های خود بیندازید. ساییدگی و پارگی شدید در امتداد سینه پا نیز نشان‌دهنده‌ی چرخش بیش از حد و غیر طبیعی مچ پا است.

  درمان شکستگی استخوان ران و ساق پا با فیزیوتراپی

عوارض چرخش مچ پا 


چرخش مچ پا ممکن است به نظر مشکل بزرگی نرسد خصوصاً اینکه مانند سایر بیماری‌های پا دردناک نیست. ممکن است بعد از ایستادن برای مدت زمان طولانی روی پاهایتان احساس ناراحتی کنید اما احتمالاً چرخش مچ پا به خودی خود درد قابل توجهی را ایجاد نمی‌کند. همانطور که قبلاً گفته شد چرخش بیش از حد و غیر طبیعی مچ پا می‌تواند در بروز سایر مشکلات دردناک نقش داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

بنابراین اگر متوجه ابتلا به چرخش داخلی مچ پا شدید، چه کاری باید انجام دهید؟ اگرچه ممکن است این وضعیت در لحظه دردناک نباشد اما اگر به انجام کارهایی که منجر به بروز این وضعیت شده‌اند ادامه دهید، احتمال بدتر شدن آن وجود دارد. هنگامی که این اتفاق می افتد احتمال بروز سایر مشکلات بسیار زیاد است. بنابراین به جای نادیده گرفتن چرخش مچ پا به داخل باید به یک متخصص بیماری‌های پا و مچ پا جهت معاینه مراجعه کنید.

درمان چرخش مچ پا 


پس از تشخیص بیماری، چرخش بیش از حد مچ پا به چندین روش قابل درمان است:

پوشیدن کفش مناسب 

پوشیدن کفش مناسب

کفش‌های خوب با کفی میانی محکم، چند لایه و صاف یا نیمه خمیده احتمال وقوع چرخش بیش از حد مچ پا را محدود می‌کند. برای انتخاب مناسب‌ترین کفش مواردی از جمله اندازه، طول، عرض و عمق پا باید در نظر گرفته شوند. استفاده از کفش‌هایی با پاشنه محکم و توانایی حمایت زیاد از بخش میانی و قوس کف پا بسیار توصیه می‌شود.

  آیا قوس کمر در کودکان قابل درمان است؟

کفی و ارتز مناسب پا

کفی و ارتز مناسب پا

ساده‌ترین راه برای درمان چرخش مچ پا به داخل یا تغییر نحوه پراکندگی فشار و جلوگیری از وخیم شدن وضعیت استفاده از کفی طبی است. متخصص بیماری‌های پا می‌تواند شما را معاینه و از ابزارهای تشخیصی مخصوص در مطب خود استفاده کند. با انجام این کار متخصص قادر به تجویز کفی مناسب جهت برداشتن فشار از روی پا و جلوگیری از پیشرفت بیماری خواهد بود.

کفی‌های طبی و ارتزها تجهیزاتی هستند که برای ایجاد ثبات بیشتر و پشتیبانی از قوس کف پا در داخل کفش قرار می‌گیرند. این کفی‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس هستند و یا می‌توانند بصورت سفارشی ساخته شده و متناسب با نیازهای فردی باشند. کفی‌های طبی بدون نسخه به کاهش ناراحتی جزئی قوس کف پا کمک می‌کنند. کفی‌های طبی سفارشی با کنترل حرکت پا، توزیع مجدد وزن به طور یکنواخت در سراسر پا و انطباق با هر نوع درد یا اختلال قادر به رفع بهتر مشکلات هستند.

فیزیوتراپی 

برخی از متخصصان بیماری‌های پا ممکن است چند جلسه فیزیوتراپی را نیز توصیه کنند. فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا عضلات پا و مچ پا تقویت شوند زیرا کفی‌های طبی و ارتزها باعث تغییر نحوه توزیع فشار در ناحیه مورد نظر می‌گردند. استفاده همزمان از کفی‌های طبی و تمرینات فیزیوتراپی ساده به پیشگیری از مشکلات بزرگتر ناشی از چرخش بیش از حد مچ پا کمک می‌کند.

کشش منظم پا، مچ پا و پاها انعطاف‌پذیری و قابلیت ارتجاع کلی را تضمین می‌کنند. این تمرینات باعث افزایش جریان خون و کاهش فشار و سفتی اضافی ناشی از چرخش بیش از حد پا می‌شوند.

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک
× مشاوره در واتساپ