چه بیماری هایی پس از اسکولیوز به وجود می آید؟ درد ناشی از اسکولیوز

اسکولیوز فقط “انحنای” ستون فقرات نیست. بلکه یک تغییر شکل پیچیده‌تر و سه بعدی است که در کودکی قابل تشخیص است. اسکولیوز پیشرونده نوزادان وضعیتی جدی است که اگر به درستی درمان نشود، می‌تواند زندگی بیمار را به خطر بیندازد. پیچ خوردگی غیرطبیعی ستون فقرات می‌تواند باعث رشد غیر طبیعی قفسه سینه شود که در موارد شدید با کاهش حجم ریه همراه است. همچنین چندین مسئله قابل مشاهده وجود دارد از جمله ناهمواری شانه / باسن، بد شکلی ستون فقرات، خم شدن گردن به جلو، ناهنجاری‌های زیبایی در پشت و قفسه سینه و مشکلات روحی. علائم و عوارض مرتبط با اسکولیوز در هر بیمار متفاوت است. درد همیشه متناسب با زاویه انحنای ستون فقرات نیست، اما با این وجود، همیشه بهتر است که اوایل شرایط را تحت کنترل بگیرید و سپس سریعاً به دنبال درمان بگردید تا از پیشرف آن چلوگیری کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌­های 09107803155 و 02188801800 تماس حاصل فرمایید.

انواع اسکولیوز


اسکولیوز در کودکان به طور معمول به سه دسته تقسیم می‌شود:

  • اسکولیوز مادرزادی نشان دهنده مشکلات ساختاری ستون فقرات در بدو تولد است.
  • اسکولیوز نوزادان از بدو تولد تا سه سالگی تشخیص داده می‌شود و یک مسئله غیر ساختاری است. این مشکل در بسیاری از نوزادان “ایدیوپاتیک” (علت ناشناخته) نامیده می‌شوند.
  • اسکولیوز عصبی عضلانی به عنوان علامت ثانویه یک بیماری دیگر مانند اسپینا بیفیدا یا فلج مغزی ایجاد می‌شود.

حدود 90 درصد از موارد اسکولیوز نوزادان خودبه‌خود درمان می‌شوند. 10 درصد باقیمانده، کودکان دارای انحنای پیشرونده هستند باید بدون تأخیر درمان شوند.

اسکولیوز باعث چه بیماری هایی میشود؟


عملکرد ریه

عملکرد ریه

یك اندام داخلی كه در بسیاری از موارد تحت تاثیر اسكولیوز شدید قرار می‌گیرد، ریه است. اسکولیوز شدید در ناحیه قفسه سینه ستون فقرات (قسمت فوقانی پشت) باعث ناهنجاری دیواره سینه شده که می‌تواند شکل غیرطبیعی و محدودکننده‌ای را در ریه‌ها ایجاد کند. همچنین منحنی‌های شدید قفسه سینه می‌توانند موقعیت برونش‌ها (دو لوله‌ای که هوا را به ریه‌ها منتقل می‌کنند) را تغییر دهند. زمانی که این اتفاق بیفتد، ممکن است حجم حداکثر و متعادل ریه در دسترس قرار نگیرد و در نتیجه مانع از رشد ریه شود. در شدیدترین موارد، ممکن است بخش‌هایی از بافت ریه از بین بروند و در محیط محدود امکان رشد مجدد نداشته باشند. بعلاوه، ریه‌های غیر طبیعی محدود می‌توانند گردش اکسیژن را که از طریق خون در جریان است، مهار کند و باعث نیاز به اکسیژن بیشتر شوند. در موارد بحرانی، یک عمل جراحی تراکستومی لازم است و ممکن است وابستگی به ونتیلاتور ایجاد شود. از آنجا که بافت ریه فقط تا حدود سن 8 سالگی دوباره رشد می‌کند، جلوگیری از پیشرفت اسکولیوز سینه تا جایی که ریه‌ها در معرض خطر قرار نگیرند، مهم است. در كودكان مبتلا به اسكوليوز قفسه سينه متوسط ​​تا شديد ممكن است نیاز به بهبود سلامت ریه‌ها وجود داشته باشد كه به تنفس عميق‌تر و بيشتر آن‌ها کمک کند. همچنین، كودكان مبتلا به اسكوليوز شديد ممكن است در مناطق محدود ريه دچار تجمع مایعات و در نتیجه عفونت و / يا ذات‌الریه پنومونيك شوند. پزشک ممکن است فیزیوتراپی قفسه سینه (CPT) را برای آن‌ها تجویز کند. این روش درمانی برای از بین بردن این ترشحات استفاده می‌شود تا کودک بتواند قبل از بروز عفونت آن‌ها را با سرفه خارج کند.

قلب 

قلب

اسکولیوز شدید قفسه سینه برای کودکانی که دچار عوارض قلبی شده‌اند نیز خطرناک است. عدم تعادل در وضعیت استقرار (پاسچر)، کاهش میزان جذب هوا و کاهش توزیع مناسب اکسیژن به ریه‌ها از طریق رگ‌های خونی فشار مضاعفی را بر قلب وارد می‌کند. همچنین شکل محدود کننده ریه‌ها و تغییر در سایر اعضای داخلی می‌تواند قلب را دچار مشکل کند. اگر کودکی جراحی قلب داشته باشد و متعاقباً دچار خمیدگی شدید ستون فقرات قفسه سینه شود، یک منحنی پیشرونده می‌تواند کار ارزشمندی را که برای ترمیم قلب انجام شده است، به خطر بیندازد.

پاسچر

اسکولیوز شدید می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در تعادل و تراز بدن شود. بسته به جایی که اسکولیوز در آن متمرکز است و میزان انحنای آن، ممکن است کودک بخواهد برای جبران یا مقابله با عدم توازن، پاسچر خود را تغییر دهد. این تغییرات شامل موارد زیر است: کج کردن سر، خم کردن شانه‌ها، نزدیک کردن یک بازو به بدن، متمایل شدن به یک طرف، ایستادن روی یک پای صاف و روی نوک انگشتان پای دیگر، چرخاندن کمر به یک طرف و چرخاندن پا در جهت‌های مختلف. همچنین ممکن است برای تسهیل نشستن، راه رفتن و دویدن وضعیت‌های جدیدی اتخاذ شود. فیزیوتراپی می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از سفت شدن و ضعف عضلات داشته باشد.

درد


درد

کمردرد یک مشکل بسیار شایع است و حتی برای مبتلایان به اسکولیوز شایع‌تر است. برخی از مبتلایان به اسکولیوز درد ندارند یا درد مسئله اصلی آن‌ها نیست. با این حال، درد برای برخی دیگر می‌تواند بسیار شدید باشد و بر زندگی آن‌ها تأثیر بگذارد.

دلایل زیادی برای بروز درد در بیماران مبتلا به اسکولیوز وجود دارد. انحنای ستون فقرات می‌تواند اعصاب را تحریک کند، تحت فشار قرار دهد یا باعث کشیده شدن آن‌ها شود. همچنین می‌تواند نوعی فشار بر روی مفاصل ایجاد کند که باعث فرسوده شدن یا التهاب آن‌ها می‌شود. مفاصل مکان‌هایی در بدن هستند که در آن‌ها دو استخوان در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. اسکولیوز همچنین می‌تواند بر وضعیت استقرار فرد تأثیر بگذارد که می‌تواند باعث سفت شدن یا خستگی عضلات و در نتیجه باعث ایجاد درد شود.

بخش عمده‌ای از درد شروع اسکولیوز در بزرگسالان به دلیل تخریب دیسک‌ها ایجاد می‌شود. دیسک‌ها بخشی از ستون فقرات هستند. آن‌ها بین مهره‌ها (استخوان‌های کوچک که ستون فقرات را تشکیل می‌دهد) قرار می‌گیرند و به عنوان نوعی بالشتک عمل می‌کنند‌ و از ساییده شدن مهره‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کنند. دیسک‌ها همچنین مانند کمک فنر برای ستون فقرات عمل می‌کنند.

خود دیسک‌های فرسوده می‌توانند باعث درد شوند. دیسک‌های فرسوده همچنین می‌توانند فشاری را روی مفاصل فاست (مفاصل کوچک بین هر یک از مهره‌ها در ستون فقرات شما) ایجاد کرده و باعث درد شوند. در صورت عدم تعادل پاسچر، عضلات ممکن است تحت فشار قرار بگیرند که این نیز بسیار دردناک است. فقط بزرگسالانی که بعدا در طول زندگی دچار اسکولیوز می‌شوند این مشکلات را ندارند. بزرگسالانی که در کودکی یا نوجوانی مبتلا به اسکولیوز بودند نیز ممکن است درد ناشی از دیسک‌های فرسوده را تجربه کنند، به خصوص اگر اسکولیوز آن‌ها هرگز درمان نشده باشد. با کار کردن با تیمی از پرسنل آموزش دیده، می‌توان به بیماران کمک کرد تا درد خود را مدیریت کنند تا این مشکل محدودیتی را در زندگی روزمره آن‌ها ایجاد نکند.

درمان


درمان اسکولیوز به سن و جنس بیمار، شدت انحنای ستون فقرات، محل قرارگیری منحنی، نوع اسکولیوز، و در دختران به اینکه آیا قاعدگی آن‌ها شروع شده است یا خیر، بستگی دارد. سن شروع قاعدگی نشانگر مرحله رشد استخوان است و به تعیین خطر پیشرفت بیماری کمک می‌کند.

بیشتر موارد اسکولیوز خفیف است و نیازی به درمان ندارد. با این وجود، برای اطمینان از این که انحنای ستون فقرات بدتر نمی‌شود، فرد باید مرتباً توسط پزشک معاینه شود. موارد شدیدتر که باعث ناراحتی یا علائم دیگر می‌شوند و موارد خفیفی که احتمالاً پیشرفت می‌کنند و بدتر می‌شوند اغلب به درمان نیاز دارند. درمان ممکن است شامل تمرینات تقویت کننده پشت باشد. برای بدترین موارد اسکولیوز، ممکن است بریس‌های مخصوص پشت و حتی جراحی توصیه شود.

بریس

بریس

درمان‌های مختلفی برای اسکولیوز پیشرونده نوزادان وجود دارد که شامل بریس و گچ گیری، کشش گرانش هالو و مجموعه‌ای از روش‌های سخت افزاری مختلف است که انتخاب آن‌ها به شدت بیماری بستگی دارد.

فیزیوتراپی

اسکولیوز را می‌توان با فیزیوتراپی که هدف آن تقویت و کشش عضلات سفت و مفاصل درگیر در انحنای بدن است، مدیریت کرد. علائم منفی که به دلیل اسکولیوز ایجاد می‌شود شامل کمردرد، مشکل در تنفس، و کاهش انعطاف‌پذیری است. بهتر است تا کودک شما هنوز در حال رشد است، در اسرع وقت درمان را شروع کنید، زیرا به محض رسیدن به بلوغ اسکلتی، اصلاح اسکولیوز دشوار می‌شود.

بسته به نوع درد، درمان‌هایی به نام درمان مکمل وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند. این موارد شامل هیدروتراپی و ماساژ است و معمولاً در کنار درمان‌های پزشکی انجام می‌شود.

ورزش‌هایی که باعث تقویت عضلات هسته‌ای (عضلات کمر و شکم) می‌شوند مانند یوگا، پیلاتس و شنا نیز می‌توانند به کمردرد کمک کنند.

تزریق ستون فقرات

تزریق ستون فقرات به تزریق استروئیدها به اعصاب و مفاصل برای تسکین درد گفته می‌شود. تزریق ستون فقرات هیچ اثر طولانی مدت اثبات شده‌ای ندارد اما می‌تواند برای درد حاد یا به عنوان بخشی از یک برنامه رسمی کنترل درد مفید باشد. به نظر می‌رسد تزریق برای بعضی از بیماران مفید است. اما برای افرادی که مدت زمان زیادی است به اسکولیوز مبتلا هستند، اثر زیادی ندارد. همچنین اگر بیمار مرتب تزریق انجام دهد، به نظر می‌رسد که به مرور زمان اثر آن کمتر می‌شود. غیرمعمول است که تزریق اشتباه انجام شود، اما آسیب اعصاب ناشی از تزریق اشتباه نیز ممکن است در بعضی از بیماران ایجاد شود. بنابراین، تزریق ستون فقرات کم انجام می‌شود. این روش اغلب در کوتاه مدت و میان مدت مفید است، اما برای استفاده دراز مدت توصیه نمی‌شود.

نوع خاصی از درمان تزریق ستون فقرات وجود دارد که در آن از سوزن‌ها و سیم‌هایی در داخل ستون فقرات استفاده می‌شود تا اعصاب ریز موجود در مفاصل فاست گرم شوند. به این روش radiofrequency denervation گفته می‌شود که اثر آن می‌تواند بسیار طولانی‌تر از تزریق‌های معمولی، گاهی اوقات برای چندین سال، باشد. با این وجود معمولاً اثر آن حدود 6 تا 9 ماه طول می‌کشد. استفاده از آن بر روی ستون فقرات خمیده دشوار است. بنابراین، درمانی است که ممکن است فقط برای تعداد کمی از بیماران مفید باشد.

تحریک نخاع

یک روش درمانی دیگر نیز وجود دارد که اکنون برای برخی از افراد مبتلا به درد ناشی از اعصاب نخاعی آسیب‌دیده استفاده می‌شود که به آن تحریک نخاع گفته می‌شود. در این روش سیم‌های الکتریکی در پشت و در امتداد نخاع قرار می‌گیرند. سیم‌ها به یک جعبه محرک کوچک متصل شده‌اند که می‌تواند در زیر پوست قرار گیرد و به صورت دستی یا از راه دور کنترل شود.

دارو

داروهای مختلفی وجود دارد که می‌تواند به تسکین درد کمک کند. این داروها شامل مواد مخدر، ضد التهاب‌های غیراستروئیدی، تسکین‌دهنده دردهای عصبی و داروهای ترکیبی هستند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس