کفی طبی: انواع، مزایا و کاربردهای کفی طبی برای مشکلات پا

همه وزن بدن به پا منتقل می‌‌شود و در صورتی که شما دچار مشکلات مرتبط با پا از قبیل صافی کف پا، پلانتار فاسیا، نوروما یا ارتفاع بیش از حد کف پا باشید سایر نقاط بدن نیز دچار مشکل خواهند شد. در حقیقت شایع ترین مشکلات پا از قبیل درد پایین کمر، درد لگن، درد ساق پا یا درد زانو به اختلالات ساختار کف پا ارتباط دارند. کفی طبی یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای تسکین درد پا محسوب می‌شود. افرادی که قصد استفاده از کفی طبی را دارند باید به پزشک مربوطه مراجعه نمایند تا در این راستا آنها را راهنمایی کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل استفاده از کفی طبی و مزایای آنها اشاره کنیم.

 متخصصین پا در کلینیک امید می‌‌توانند به ارزیابی شما بپردازند و توصیه‌های لازم در خصوص انتخاب بهترین نوع کفی طبی متناسب با مشکلات پای شما را ارائه دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید می‌‌توانید با شماره تلفن‌های 0218880180009128444990 تماس حاصل فرمایید.

انواع کفی‌های طبی 


انواع کفی‌های طبی

سه نوع کفی طبی وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

کفی معمولی

این نوع کفی طبی معمولاً در فروشگاه‌ها و کفش فروشی‌ها وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به توصیه فروشنده به انتخاب آن بپردازید.

کفی آماده در بازار

این نوع کفی طبی به صورت آماده در بازار وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به اندازه پای خود به تهیه کفی مورد نیاز بپردازید. به خاطر داشته باشید که کفی را آماده و معمولی را باید هر چند وقت یک بار تعویض کنید زیرا همانند کفش معمولی تحلیل می‌روند. از آنجایی که این نوع کفی با توجه به ساختار پای شما طراحی نشده است عملکردی همانند کفی تخصصی نخواهد داشت.

 کفی تخصصی 

برای تهیه یک کفی تخصصی باید به متخصص پا پزشک مراجعه کنید تا وضعیت پای شما را با توجه به سابقه پزشکی تان بررسی نماید. همچنین فرایند ارزیابی شامل بررسی سطح فعالیت جسمانی، نوع درد و دفعات بروز آن می‌‌باشد سپس پزشک حرکات و عملکرد پا و ساق پا در هنگام ایستادن و راه رفتن را بررسی می‌کند. پس از آن که پزشک توانست به تشخیص مناسب دست پیدا کند با توجه به نوع مشکل پای شما به تجویز کفی مناسب خواهد پرداخت. استفاده از اسکن لیزر بهترین روش به منظور تعیین اندازه و شکل پا می‌باشد. کفی تخصصی در دو نوع وجود دارد که عبارتند از کفی عملکردی و کفی انطباقی.

آیا باید همیشه از کفی طبی استفاده کرد؟ 


مدت زمان استفاده از کفی طبی با توجه به نتایج به دست آمده از ارزیابی شرایط پا مشخص خواهد شد. اما به طور کلی شما می‌توانید در هنگام راه رفتن، دویدن یا ترک کردن منزل از کفی طبی خود استفاده کنید.

کفی طبی برای چه افرادی توصیه می‌‌شود؟ 


کفی طبی برای چه افرادی توصیه می‌‌شود؟

اگر شما دچار مشکلات زیر هستید استفاده از کفی‌های طبی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد:

 • پینه پا، زخم شدن پا و تاول مواردی هستند که به علت وارد شدن فشار بیش از حد به نقاط خاصی از پا به وجود می‌آیند. این موارد در افراد مبتلا به دیابت باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی می‌شوند.
 • بونیون به بزرگ شدن توده استخوانی زیر انگشت شست گفته می‌شود.
 • میخچه به زائده‌های پوستی سفت و گرد گفته می‌شود که در نقاط استخوانی پا که مستعد فشار غیرعادی هستند به وجود می‌‌آید.
 • پلانتار فاسیا یک نوع التهاب دردناک است که کف پا را درگیر می‌کند. افرادی که دچار این مشکل هستند پس از بیدار شدن از خواب درد زیادی را تجربه می‌کنند.
 • استفاده از کفی طبی به بهبود عملکرد پا و حفظ پایداری آن کمک می‌‌کند. کفی طبی مخصوص کف پای صاف برای کودکانی که حداقل ۸ سال دارند و افراد بزرگسال وجود دارد. افرادی که دچار صافی کف پا هستند بیشتر در معرض خطر بروز آرتروز قرار می‌‌گیرند. استفاده از کفی طبی از میزان درد پا و آسیب دیدگی ناشی از آرتروز می‌کاهد.
 • آسیب دیدگی پا از قبیل التهاب تاندون و درد ساق پا
 • سفتی انگشت شست پا باعث بروز درد در هنگام راه رفتن خواهد شد.
 • بیماری سیور اختلالی است که باعث بروز درد در پاشنه می‌شود. بیماری در کودکان ایجاد می‌شود و معمولا به رشد زائده‌های استخوانی ارتباط دارد که در این اختلال عضلات و تاندون‌های محافظ استخوان پاشنه دچار کشیدگی بیش از حد می‌شوند.
 • چرخش انگشتان به سمت داخل یا بیرون اختلالی است که در هنگام تولد قابل مشاهده است. اگرچه این مشکل با گذر زمان بهبود پیدا می‌کند استفاده از کفی طبی به منظور اصلاح مطابقت پا ضرورت خواهد یافت. در صورتی که مشکل درمان نشود کودک در آینده دچار اختلالات بیشتری خواهد شد که معمولاً در اوایل دوران بزرگسالی خود را نشان می‌دهد. مشکلات معمولا شامل بروز ناهنجاری‌های متعدد و درد مرتبط با آرتروز می‌‌باشند.
 • درد پا و مچ پا به علت وارد شدن فشار نابرابر به نقاط مختلف پا یا وجود اختلالات زمینه ارتباط دارد.
 • زخم پای دیابتی به علت وارد شدن فشار به نقاط مختلف با به وجود می‌آید.
 • افزایش قوس کف پا باعث بروز درد پاشنه و سینه پا همچنین پلانتار فاسیا خواهد شد.
 • تحلیل رفتگی پا
 • ۳۳ مفصل در ناحیه پا وجود دارد که احتمال بروز آرتروز در آنها مطرح است. استئوآرتریت باعث تحلیل رفتگی غضروف پا می‌‌شود که این امر فشار زیادی به مفاصل وارد می‌کند و باعث بروز درد خواهد شد.

مزایای کفی طبی سفارشی


مزایای کفی طبی سفارشی 

محافظت بهتر از پا 

پای شما از صد عضله و ۲۶ عدد استخوان ساخته شده است و یکی از پیچیده ترین ساختارهای بدن محسوب می‌شود به همین دلیل باید به آن توجه ویژه داشته باشید. یکی از وظایف بسیار مهم پاها تحمل وزن بدن است به همین دلیل باید به طور صحیح از آن مراقبت کرد و از کفی طبی سفارشی استفاده نمود. کفی طبی می‌‌تواند به طور صحیح از کف پا محافظت کند و احتمال بروز آسیب دیدگی در این عضو را به حداقل برساند.

ایجاد راحتی بیشتر 

کفی طبی سفارشی مراقبت بیشتری را عمل می‌آورد و در مقایسه با کفی آماده با احساس راحتی بیشتری همراه می‌باشد. دلیل این امر آن است که کفی سفارشی متناسب با پای شما طراحی شده تا از ساختار غیر عادی آن محافظت به عمل بیاورد. شما می‌توانید در هر ساعتی از کفی طبی خود استفاده کنید زیرا در هنگام راه رفتن و ایستادن احساس راحتی بیشتری را به وجود می‌آورد و شما می‌توانید یک روز بدون درد داشته باشید.

کاهش درد

شما می‌توانید در مراکز کفش فروشی به تهیه کفی بپردازید تا محافظت بیشتری از پای شما به عمل بیاید و احساس راحتی بهتری داشته باشید اما باید بدانید که این کفی نمی‌تواند از مشکلات خاص کف پا مراقبت کند. با این حال کفی طبی به نحوی ساخته می‌شود که با ساختار پای شما مطابقت داشته باشد و ضمن بهبود عملکرد پا از سطح درد نیز بکاهد.

رفع خستگی پا

استفاده از کفی طبی باعث می‌شود که شما احساس راحتی بیشتری کنید، خستگی پا برطرف گردد، و فشار کمتری به عضلات و تاندون‌های پا وارد شود. استفاده از کفی طبی به بهبود درد عضلات کمر، درد مفاصل زانو، درد ستون فقرات، درد ناحیه لگن و مفاصل متاتارسال کمک می‌‌کند.

اصلاح چرخش پا

افرادی که دچار چرخش شدید پا به سمت داخل هستند، ناحیه پاشنه آنها به سمت زمین منحرف شده و کف پای آنها بسیار صاف است. انحراف پا بسیار شدید تر از چرخش پا می‌باشد. چرخش کف پا همچنین افزایش قوس کف پا را به وجود می‌آورد که در چنین حالتی مچ پا از قسمت میانی بدن به سمت بیرون منحرف می‌شود. این وضعیت نیز باعث می‌‌شود فشار زیادی به ناحیه لگن، زانو و پایین کمر وارد شود. در برخی موارد به علت از بین رفتن تعادل بدن یا بروز برخی اختلالات بسیار جدی، قوس یک پا بیشتر از پای دیگر می‌باشد. کفی سفارشی مطابق با ساختار پا طراحی شود تا بتواند به طور صحیح از پا مراقبت نماید و بدن را در حالت صحیح حفظ کند. از سوی دیگر کفش آماده نمی‌تواند از پای شما مراقبت کند زیرا با ساختار و مشکلات پا مطابقت ندارد.

اصلاح انحراف پا 

در برخی موارد پا به طور غیر عادی از دامنه حرکات طبیعی خود خارج می‌شود و تناسب آن از بین خواهد رفت. حالت پا در هنگام راه رفتن و دویدن، الگوی طبیعی پا را نشان خواهد داد. در مواردی که پا به طور غیر عادی دچار انحراف شده باشد فشار زیادی را به ناحیه زانو، لگن و پایین کمر وارد خواهد کرد. این امر باعث می‌شود احتمال آسیب دیدگی از آن افزایش یابد. اگر شما دچار چنین مشکلی هستید استفاده از کفی طبی سفارشی می‌تواند به اصلاح مشکل پای‌تان کمک کند.

بهبود عملکرد ورزشی

استفاده از کفی طبی همچنین به بهبود عملکرد ورزشی شما کمک خواهد کرد و تعادل بهتری را به وجود خواهد آورد. با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، استفاده از کفی طبی احتمال بروز آسیب دیدگی را کاهش می‌دهد و به بهبود تعادل و حالت بدن کمک می‌کند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس