تشخیص و درمان برجستگی قفسه سینه (سینه کبوتری) بدون جراحی

 1. خانه
 2. /
 3. فرو رفتگی و برجستگی سینه
 4. /
 5. تشخیص و درمان برجستگی قفسه سینه (سینه کبوتری) بدون جراحی

برجستگی قفسه سینه (پکتوس کاریناتوم، سینه کبوتری یا سینه کفتری) بدشکلی‌ای در ناحیه قفسه سینه است که در اثر آن غضروف دنده و استخوان جناغ سینه (استرنوم) برآمده می‌شود. موارد خفیف نیازی به درمان ندارد، اما موارد متوسط تا شدید را می‌توان با موفقیت با بریس درمان کرد.

روش‌های مختلفی برای درمان برجستگی قفسه سینه وجود دارد و یکی از روش‌های غیرجراحی متداول استفاده از بریس است. مرکز جامع توانبخشی امید یکی از مراکز معتبر و شناخته شده درمان بدشکلی‌های دیواره قفسه سینه است و با توجه به نیازها و شرایط بیمار، بهترین روش درمان را انتخاب می‌کند.

متخصصان مرکز جامع توانبخشی امید تاکید دارند که روی مراقبت خانواده متمرکز شود و از جلسه اول، گروهی از متخصصین مجرب با همکاری یکدیگر، بهترین طرح درمانی را تهیه می‌کنند.

استفاده از بریس می‌تواند در درمان موارد خفیف تا متوسط اسکولیوز قفسه سینه با موفقیت استفاده شود، اما در صورتی کهقفسه سینه قابل انعطاف باشد. پس از کامل شدن استخوان‌های قفسه سینه، بریس تأثیر چندانی نخواهد داشت و در این حالت، جراحی به عنوان روش مناسب برای اصلاح بدشکلی و برجستگی قفسه سینه توصیه می‌شود. به همین دلیل، متخصصان مرکز جامع توانبخشی امید به والدین پیشنهاد می‌دهند که در صورت وجود احتمال بدشکلی، فرزند خود را به متخصص مراجعه کنند و حداقل یک بار در سال برای معاینات تشخیصی به کلینیک مراجعه کنند. با استفاده از روش‌های ایمن، سریع و ساده مانند اسکن سه بعدی، تشخیص داده می‌شود و درمان مورد نظر با نظارت انجام می‌شود.

خواهشمند است برای دریافت وقت مشاوره از یکی از متخصصان مجرب مرکز جامع توانبخشی امید یا انجام آزمایش‌های تشخیصی با شماره‌‌ 09128444990 تماس حاصل فرمایید.

بدشکلی سینه کبوتری چیست؟


منظور از بدشکلی سینه کبوتری برجستگی و بیرون زدن دیواره قفسه سینه است که غالباً نامتقارن است و یک سمت قفسه سینه بیشتر از سمت دیگر درگیر است. به علاوه برجستگی قفسه سینه گاهی فقط در یک سمت بروز می‌یابد و سمت دیگر فرورفته است و اصطلاحاً عارضه پکتوس اکس کاواتوم یا سینه قیفی شکل (فرورفتگی قفسه سینه) وجود دارد.

سینه کبوتری

انواع برجستگی قفسه سینه


برجستگی قفسه سینه دو نوع اصلی دارد:

 • برجستگی کندروگلادیولار یا سینه کفتری که تقریباً نزدیک به 95 درصد از بیماران دچار برجستگی قفسه سینه از این نوع از پکتوس کاریناتوم رنج می‌برند.
 • برجستگی کندرومانوبریال گونه نادری است که درمان آن نیز پیچیده‌تر است.

علت‌ها و دلایل


دلیل دقیق بدشکلی برجستگی قفسه سینه مشخص نیست. این عارضه پی‌آمد رشد غیرطبیعی استخوان‌ها و غضروف است، اما دلیل این رشد غیرطبیعی هنوز تعیین نشده است. این بدشکلی ارثی است و در بیش از 25 درصد موارد یکی از اعضاء خانواده نیز دچار ناهنجاری برآمدگی قفسه سینه است.

علائم و نشانه‌ها


اگرچه بسیاری از کودکان مبتلا به سینه کبوتری علائم دیگری را به جز نگرانی در مورد ظاهر ناخوشایند این بدشکلی تجربه نمی‌کنند، برخی با علائم زیر مواجه می‌شوند:

 • دشواری در تنفس هنگام ورزش کردن یا دیگر فعالیت‌ها
 • عفونت‌های مکرر تنفسی
 • آسم

زمان مشخص شدن برجستگی قفسه سینه


برآمدگی قفسه سینه گاهی در نوزادان و خردسالان قابل مشاهده است. اکثر موارد این بدشکلی تا سن 11 یا 12 سالگی مشخص نمی‌شود. در هر حال سینه کبوتری به ندرت پس از 12 سالگی بروز می‌یابد.

عارضه‌های مرتبط با برجستگی قفسه سینه


برجستگی قفسه سینه غالباً با ناهنجاری‌های عضلانی یا اسکلتی، به ویژه اسکولیوز (انحراف جانبی ستون فقرات یا کژپشتی) مرتبط است. بعضی سندرم‌های عضلانی ـ اسکلتی نادر نیز همزمان با بین عارضه وجود دارد. برآمدگی قفسه سینه در صورت وجود در دوران نوزادی در موارد انگشت شمار با به هم پیوستن زودهنگام بخش‌های استخوان قفسه سینه، جناغ سینه کوتاه و عریض و ناراحتی قلبی مادرزادی توام است.

تشخیص


پزشک برای تشخیص بدشکلی برجستگی قفسه سینه از یکی از روش‌های زیر بهره می‌گیرد:

 • اسکن سه بعدی: استفاده از اسکن سه بعدی بهترین روش معاینه بیماران دچار برآمدگی قفسه سینه است. بیمار در این روش تشخیصی روی سطحی چرخان می‌ایستد و در حین حرکت عکس‌های متعددی از بخش‌های مختلف بدن گرفته می‌شود. سپس تصاویر با نرم افزار آنالیز می‌شود تا بدشکلی و شدت آن تشخیص داده شود.
 • نوار قلب (الکتروکاردیوگرام یا ECG یا EKG): فعالیت الکتریکی قلب در این روش ثبت می‌شود تا وجود ضربان‌های غیرطبیعی و فشار عضلانی روی قلب مشخص شود.
 • اکوکاردیوگرام (اکوی قلبی): ساختار و عملکرد قلب با استفاده از امواج صوتی ثبت شده روی حسگر الکترونیک ارزیابی می‌شود. در این روش تصویر متحرکی از قلب و دریچه‌های آن به دست می‌آید.

درمان سینه کبوتری


بریس اورتن

در مرکز جامع توانبخشی امید، برای اصلاح برجستگی قفسه سینه بیماران، از روش بریس استفاده می‌شود. بریس یک وسیله خاص است که شبیه به بریس ارتودنسی عمل می‌کند و با استفاده از فشار ملایم و مداوم بر روی استخوان قفسه سینه، آن را به موقعیت صحیح هدایت می‌کند. در مرکز جامع توانبخشی امید، این بریس‌ها با استفاده از اسکن سه بعدی، با دقت و هماهنگی با شکل عارضه، تهیه می‌شوند. به عبارت دیگر، با استفاده از نرم‌افزار آنالیز، تصاویر سه بعدی اسکن می‌شوند تا یک نمونه مجازی از بریس (مشابه تصویری که در زیر آمده است) ایجاد شود. سپس در مرحله بعد، نمونه به دست آمده به دستگاه تراش داده می‌شود تا بریس دقیق‌ترین و مناسب‌ترین را تولید کند.

بریس فشاری روی غضروف و استخوان قفسه سینه اعمال می‌کند تا به تدریج دیواره قفسه سینه تغییر شکل دهد. در مرکز جامع توانبخشی امید، با استفاده از اسکن دوره‌ای، به روند درمان و پیشرفت به دست آمده نظارت می‌شود.

2

 بریس فشرده کننده دینامیک

با استفاده از این بریس، کودکان به راحتی درمان خود را ادامه می‌دهند و برخلاف بریس‌های قدیمی، به پوست آسیب نمی‌رساند. به همین دلیل، بیماران کوچک و با تمایل به بهانه‌گیری، تمایل بیشتری به ادامه درمان پیدا می‌کنند.

بریس دینامیک فشرده‌کننده، با میزان دقیقی از فشار، به تغییر شکل قفسه سینه کمک می‌کند، بدون آسیب رساندن به پوست یا ایجاد ناراحتی شدید در کودک. دستگاه فشار اعمالی توسط بریس را بر اساس واحد “پوند بر اینچ مربع” (psi) اندازه‌گیری می‌کند، و فشار در معاینات ماهانه هماهنگ با بهبود تدریجی شکل قفسه سینه تغییر می‌کند.

بنابراین، بریس دینامیک برای بیمارانی که نیاز به فشاری بیشتر از 7.5 پوند بر اینچ مربع دارند، مناسب نیست.

untitled-2

ورزش و حرکت‌های اصلاحی

برجستگی قفسه سینه را در مراحل اولیه می‌توان با ورزش درمانی اصلاح کرد. در ادامه حرکت‌های مفید برای درمان این بدشکلی معرفی می‌شود. اما به خاطر داشته باشید که هدف از ارائه تصاویر زیر صرفاً افزایش آگاهی است و برنامه ورزشی مناسب باید توسط متخصص فیزیوتراپی تهیه شود.

 • وزنه زدن در حالت نیمه درازکش و حرکت پک فلای

5

 • تمرین‌های مخصوص عضله‌های شکم و عضله مورب خارجی

6

 • وزنه زدن روی توپ سوئیسی

7

 • دراز نشست

8

مقالات مرتبط

155 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام من ۱۴ سالمه و یک طرف قفسه سینم سمت راست دنده۳ برجسته شد میخواستمم بدونم علت این چیه اخه در خیلی شدید داره

  پاسخ
 • اخ اخ من هم همین مشکلو دارم اصلا نمیتونم سمت چپ یا راست دراز بکشم شدیدن درد داره و روز به روز بدتر میشه

  پاسخ
 • سلام تا چه سنی قابل درمان و بدون نیاز جراحی است؟
  من 15 سالمه

  پاسخ
 • سلام من ۲۰ سالم هست و یک طرف از عضلات سینه من برامده هست و پزشک هم تشخیص سسنه کبوتری داد میخواستم بدونم با بریس امکان درمان هست و آیا معافیت موقت پزشکی برای طول درمان هم داره

  پاسخ
 • سلام من ۱۷ سالمه و قفسه سینم به صورت منحنی به جلو اومده ایا میتونم بدون جراحی این مشکلو رفع کنم؟ البته این به تازگی نمود پیدا نکرده و مال خیلی وقته

  پاسخ
 • سلام
  وقت شما بخیر
  قفسه سینه من برامده هست اصطلاحا سینه مرغی میگن اطافیان …22 سالمه میخواستم بدونم ایا بریس تاثیر داره که یه مقدار کمتر شه این برامدگی ؟؟

  پاسخ
 • سلام من ۱۵ سالمه سینه کبوتری دارم که برجسته شده رفتم جای متخصص گفت باید عمل شی الان مخواستم بدونم اگ عمل نکنم چی میشه؟ عوارض چی داره؟

  پاسخ
  • سلام عکس سینه را در واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال نمایید در صورتی که سن بلوغ استخوانی شما نگذشته باشد می توان با بریس مقداری از این برجستگی را کم کرد

   پاسخ
 • سلام من حدو دوهفته اس ک بادرد شدید قفسه سینه مواجه شدم و احساس نفس تنگی میکنم راه درمان اش چیه بایدچیکاکنم؟

  پاسخ
  • به منظور تشخیص مشکل باید معاینه بالینی انجام شود و در صورت لزوم عکس و ام ار ای تهیه شود تا بتوان درمان انجام داد

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام. من ۳۷ سالمه و مدتیه که سمت چپ پایین قفسه سینه از جلو گاهی درد دارم. من تقریبا ۱۲ کیلو در ۹ ماه گذشته وزن کم کردم. الان که دقت می‌کنم می‌بینم نسبت به طرف دیگه برجسته‌تره
  آیا در سن من ممکنه چنین اتفاقی بیافته یا چون لاغر شدم به چشم میاد؟ چه چیزی ممکنه این موضوع رو باعث شده باشه
  پیشاپیش ممنون از پاسختون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان Call Now Buttonمشاوره رایگان