ورزش درمانی قفسه سینه فرورفته (پکتوس اکسکاواتوم) یا قیفی شکل

 1. خانه
 2. /
 3. فرو رفتگی و برجستگی سینه
 4. /
 5. ورزش درمانی قفسه سینه فرورفته (پکتوس اکسکاواتوم) یا قیفی شکل

قفسه سینه فرورفته

فرورفتگی قفسه سینه (پکتوس اکسکاواتوم) تغییر شکلی است که در قفسه سینه پدید می‌آید. در این حالت جناغ سینه به سمت داخل قفسه سینه پایین می‌رود. درنتیجه ظاهر قفسه سینه فرد فرورفته یا قیفی شکل می‌شود. این وضعیت هم‌زمان با ضعیف شدن حالت قرارگیری بدن و درگذر زمان می‌تواند بدتر شود. در آسیب‌دیدگی‌های شدید، برخی افراد برای اصلاح این عارضه به عمل جراحی نیازمند می‌شوند. تمرینات تقویت‌کننده عضلات قفسه سینه و پشت، با تقویت وضعیت قرارگیری بدن، می‌توانند در بهبود این بیماری مؤثر باشند.

در مرکز جامع توان‌بخشی امید، متخصصین ما با استفاده از برنامه‌های ورزشی مختلف که بر اساس سن، شرایط بیمار و میزان فرورفتگی تهیه می‌شوند، به بیماران کمک می‌نمایند. اگر وضعیت شما خفیف باشد، ممکن است این ورزش‌ها برای شما به‌تنهایی تجویز شود، در موارد شدیدتر ممکن است درمان‌های ترکیبی دیگری نظیر استفاده از بریس‌های طبی نیز توصیه شود. شما باید توجه داشته باشید؛ این اطلاعات جایگزین مشاوره تخصصی پزشکی یا توصیه‌های فیزیوتراپیست شما نخواهد بود. مطالب ارائه‌شده در این مقاله صرفاً جهت ارائه اطلاعات عمومی و آگاهی شما بوده و جنبه تشخیصی و یا درمانی برای مشکل یا بیماری شما ندارد.

در صورت داشتن هرگونه سؤال یا نگرانی در خصوص وضعیت یا شرایط پزشکی خود و همچنین تعیین وقت مشاوره، می‌توانید از طریق شماره زیر با متخصصین و همکاران ما تماس حاصل نمایید:

02188900434

چه تمریناتی باید انجام دهم؟


اگر تمرینات اصلاح‌کننده فرورفتگی قفسه سینه بیش‌ازحد بر روی ناحیه سینه متمرکزشده باشد و عضلات پشت مورد غفلت قرار بگیرند، ممکن است شرایط فرد بدتر شود. به همین دلیل بسیاری از افرادی که صرفاً برای درمان به بریس‌های طبی بسنده می‌کنند و تمرینات ورزشی انجام نمی‌دهند، ممکن است موفق به اصلاح شرایط خود نگردند. در شرایط معمول، یک فرد مبتلا به فرورفتگی قفسه سینه، دچار بالاتنه‌ای ضعیف، عضلات قفسه سینه تنگ و حالت قرارگیری ضعیف بدنی می‌باشد.

هدف از تمرینات


هدف تمرینات ورزشی شکل‌گیری حالت “نظامی” در افراد مبتلا است، یعنی قرارگیری شانه‌ها به سمت عقب و صاف و تراز بودن پشت. فرورفتگی قفسه سینه از طریق تکنیک‌های مختلف فیزیکی می‌تواند تحت درمان قرار بگیرد، به‌خصوص ترکیب تمرینات بدن‌سازی و تمرینات اصلاحی قفسه سینی فرورفته که می‌تواند ظاهر و عملکرد قفسه سینه را افزایش دهد. هدف اصلی تمرینات اصلاحی قفسه سینه فرورفته، توسعه یکپارچگی ساختاری مفاصل و ساخت توده عضلانی است که در پی آن شرایط فرورفتگی قفسه سینه بهبود خواهد یافت. تقویت کلی عضلات بالاتنه بدن، تأثیر به سزایی در درمان فرورفتگی قفسه سینه خواهد داشت. شما می‌توانید از طریق تمرین با وزنه و یا تمریناتی که از وزن خود بدن کمک می‌گیرند، به این اهداف دست‌یابید.

 اثرگذاری تمرینات اصلاحی


برای موفقیت‌آمیز بودن برنامه درمان، برنامه ورزشی مستلزم همکاری دوطرفه بیمار و فیزیوتراپیست می‌باشد. در آغاز برنامه ورزشی، بهترین راه برای ایجاد انگیزه در خودتان برنامه‌ریزی منظم و پیگیری پیشرفت درمان می‌باشد.

چند نمونه از تمرینات اصلاحی فرورفتگی سینه


تمرین 1

تمرین ساکرواسپینالیس (Sacrospinalis)

دست‌های خود را در پشت سر قرار داده و انگشتان را درهم قفل کنید. تا آنجا که ممکن است آرنج‌ها را به سمت عقب کشیده (تحت کشش قرار داشته باشند) و سر و گردن خود را صاف نمایید. این وضعیت باعث می‌شود که قفسه سینه شما از سمت جلو تحت کشش قرار بگیرد. هنگامی‌که به‌درستی در وضعیت ذکرشده قرار گرفتید، از ناحیه لگن به سمت جلو خم شوید تا تنه شما در حالت افقی قرار بگیرد، برای چند ثانیه این وضعیت را حفظ کرده و دوباره به موقعیت قبلی خود بازگردید. بسیار مهم است که در طول تمرین، آرنج‌ها در موقعیت صحیح ذکرشده قرار داشته باشند. همچنین، گردن در این تمرین نباید خم شود.

به‌عبارت‌دیگر، زمانی که بیمار در حالت افقی قرار دارد، ستون فقرات او باید در یک خط مستقیم باشد، در گردن هم نباید قوس ایجاد شود. بیمار باید این تمرین را 25 بار انجام دهد.

100

تمرین 2

 تقویت عضلات قفسه سینه و پشت

یکی دیگر از تمرینات اصلاحی برای تقویت عضلات قفسه سینه عبارت‌اند از: به پشت بر روی زمین دراز بکشید. دستان شما در دو طرف بدن کشیده شده باشند. وزنه‌ای کوچک را در هر یک از دستان قرار داده و به آرام آن‌ها را بروی قفسه سینه به هم نزدیک نمایید. این تمرین را در هرروز 25 بار تکرار نمایید.

44

تمرین 3

کشش قفسه سینه

تنفس عمیق و نگه‌داشتن نفس: این تمرین را در صبح و شب انجام دهید. بایستید و شانه‌ها را عقب بکشید. تا آنجا که ممکن است دم انجام داده و نفس خود را به مدت 10 ثانیه نگه‌دارید. این تمرین را 20 بار تکرار نمایید.

تمرین 4

تمرین تقویت عضلات پشت

 بایستید و پاهای خود را هم‌عرض شانه‌ها از یکدیگر بازنمایید، دو دست خود را در پشت سر قرار داده و انگشتان را در یکدیگر قفل نمایید. آرنج‌های خود را به سمت عقب کشیده تا آنجایی که در عضلات خود کششش را حس نمایید. سر و گردن خود را صاف نگه‌دارید. از فشار دادن قفسه سینه به سمت بالا یا پایین خودداری کنید، این کار به‌صورت طبیعی انجام خواهد شد. از ناحیه لگن به سمت جلو خم شده تا در عضلات کمر خود کشش را احساس نمایید. این موقعیت را دو تا سه ثانیه نگه‌دارید و سپس به موقعیت قبلی بازگردید. این تمرین را 25 بار در صبح و شب انجام دهید.

تمرین 5

شنا رفتن

تمرین شنا رفتن، عضلات احاطه‌کننده جناغ سینه را تقویت می‌کند. همچنین برای تثبیت عضلات، عضله “دلتوئید” را نیز به کار می‌گیرد. بر روی یک زیرانداز نرم زانو زده پاها را در کنار هم قرار دهید. به‌آرامی به جلو خم شده و کف دست‌های خود را بر روی زمین قرار دهید. به‌اندازه عرض شانه آن‌ها از یکدیگر فاصله داشته باشند. پاهای خود را به عقب برده و بر روی پنجه‌ها قرار بگیرید. دستان خود را صاف کرده و وزن خود را بروی دستان قرار دهید. عضلات مرکزی خود را منقبض کرده تا ستون فقرات شما تراز و صاف گردد.

45

قفسه سینه خود را به سمت پایین برده تا زمانی که 2 الی 5 سانتی‌متر به زمین نزدیک گردد، هر دو آرنج باید خم شده و زاویه‌ای 90 درجه به خود بگیرند. سپس به‌آرامی بدن را به سمت بالا کشیده تا دوباره دستان شما صاف گردند. این تمرین را 25 بار در روز تکرار نمایید. از خم شدن باسن و یا منحنی شدن ستون فقرات جلوگیری به عمل‌آورید.

تمرین 6

پول – آپ (بارفیکس) پول – آپ یکی از بهترین تمرینات اصلاحی برای بهبود فرورفتگی قفسه سینه محسوب می‌شود. در اثر این تمرین عضلات فوقانی پشت تقویت‌شده و به‌صورت گسترده‌ای تحت کشش قرار می‌گیرند. تقویت عضلات فوقانی پشت، نقش مهمی در درمانی فرورفتگی قفسه سینه ایفا می‌کنند. برای شروع شما باید میله بارفیکس را با دستان خود بگیرید، عضلات مرکزی و شکم را منقبض کرده و شانه‌های خود را بالا بکشید تا به میله نزدیک گردد. پس‌ازآن به‌آرامی پایین آیید تا دوباره دستان شما صاف گردد. این تمرین را با هر مقدار تکرار که می‌توانید، 5 ست، 4 بار در هفته تکرار نمایید.

46

 تمرین 7

دمبل پول آور

 این حرکت برای اصلاح فرورفتگی قفسه سینه یک تمرین ایدئال محسوب می‌شود. این تمرین عضلات قفسه سینه شما را تقویت کرده و قفسه سینه را تحت کشش قرار می‌دهد. همچنین جناغ سینه را به سمت خارج می‌کشد که برای رفع فرورفتگی قفسه سینه، امری حیاتی است.

47

 شما می‌توانید این تمرین را با کمک یک نیمکت ساده بدن‌سازی یا دراز کشیدن بر روی زمین (با قرار دادن یک بالش در بین تیغه‌های شانه، قوسی را در کمر ایجاد کنید به‌نحوی‌که قفسه سینه به سمت خار ج کشیده شود) انجام دهید.

تمرین 8

پرس سینه

پرس سینه سلطان تمرینات بالاتنه و تمرینات اصلاحی فرورفتگی قفسه سینه محسوب می‌شود. این حرکت، عضلات قفسه سینه، شانه، پشت بازو و کل عضلات مرکزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این تمرین برای حجم دهی و تقویت بالاتنه بسیار عالی است و می‌تواند شکاف ایجادشده در اثر فرورفتگی سینه را پر نماید. شما برای انجام این تمرین می‌توانید بر روی یک نیمکت دراز بکشید. سپس یک هالتر و یا دو دمبل با وزنی متوسط را در دست بگیرید. پس‌ازآن وزنه‌ها را به‌صورت مستقیم بالای سینه خود نگه‌دارید. به‌آرامی با خم کردن دست خود وزنه‌ها را پایین بیاورید تا سینه شما را لمس کنند. هم‌زمان با انجام بازدم دست‌ها را به موقعیت اولیه بازگردانید. این تمرین را 3 بار در هفته و به مدت 4 ست بار تکرار 12، با وزنه‌های متوسط انجام دهید.

48

نکاتی برای انجام تمرینات


 • زمان انجام این تمرینات ورزشی باید بیش از 10 دقیقه طول بکشد.
 • شما باید این تمرینات را در صبح بلافاصله پس از بیرون آمدن از رختخواب و در شب قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید.
 • در طول روز شما باید فعال باشد و فعالیت‌های هوازی انجام دهید.
 • انگیزه و نظارت بر روند درمان بسیار مهم است.

ملاحظات


این برنامه ورزشی فرورفتگی عمیق و شدید قفسه سینه را درمان نمی‌کند. بااین‌حال، کمک خواهد کرد تا فرورفتگی خفیف قفسه سینه بهبودیافته و وضعیت قرارگیری بدن اصلاح شود. از پیشرفت بیماری جلوگیری به عمل‌آورده و اصلاح از طریق جراحی را آسان‌تر می‌کند. همچنین از عود مجدد بیماری نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

36 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام من الان پونزده سالمه و فرو رفتگی قفسه سینه دارم این حرکات تا چقدر میتواند موثر باشد

  پاسخ
  • با توجه به این که تقریبا مقطع طلایی بلوغ رو گذروندید این حرکات الان فقط پیشگیری از بدتر شدن بدشکلی قفسه سینه شما می کند و شاید ۲۰ درصد تاثیر در شکل ظاهری آن داشته باشد

   پاسخ
 • سلام
  من الان بیست و چهار سالم هست و فرورفتگی دقیقا مشابه تصویر بالا سمت چپ در قفسه سینه دارم لطفا راهنماییم کنید چه کاری انجام بدم

  پاسخ
 • سلام من فرو رفتگی سینه دارم و الان۱۹ سالمه با جراحی درست میشه؟ اگه میشه هزینه جراحی حول وحوش چقدره؟

  پاسخ
 • پسر من هم13 سال دارد و تازکی کمی برجستگی قفسه سینه دارد و سینه چبش سوار شده روی سینه راستش واز راستش بلندتر است ایا این با ورزش خوب میشود؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   با توجه به اینکه دارن بالغ میشن باید سریع تر معاینه شده و عکس رادیوگرافی به منظور نتیجه گیری تشخیصی تهیه شود.
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • محسن موسوی
  15 مارس2020 10:19 ق.ظ

  سلام
  من هجده سالمه و سینه سمت راست کمی فرو رفته …. از طریق بدنسازی کم کم داره بهترم میشه هیچ بیماری خاصی ندارم میخواستم بپرسم اگه ادامه بدم سینه ب حالت طبیعی بر میگرده یا باید عمل کنم؟؟؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر متاسفانه در این سن انتظارات شگرفی از درمانهای غیر جراحی برای مشکل شما نمی‌توان داشت

   تعیین وقت ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام من آرش هستم 13سالمه و فرورفتگی قفسه سینه دارم طوری وقتی میشینم به طرف جلو خم میشم و قفسه سینه ام به داخل فرو میره باید چیکار کنم؟؟؟؟

    پاسخ
 • سلام من 15سال دارم با ورزش فرورفتگی سینه درست میشه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر با توجه به سن شما و نزدیک بودن به بلوغ کامل سن طلایی درمان به تأخیر می افته و بایستی که حتماً معاینه شده و درمان های لازم را دریافت کنید

   تعیین وقت ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • عباس سرایلو
  22 مارس2020 10:15 ب.ظ

  سلام پسری هستم 28ساله دارای فرو رفتگی شدید قفسه سینه که تا حالا باهاش کنار اومدم اما الان درد میگیره قلبم و نمیتونم بدوم نفسم زود میگیره و سینه ام تیر میکشه سمت چپ .میدونم که باید عمل شم ولی دکتر خوب و بیمارستان نمیدونم باید کجا برم راهنمایی کنید ممنونم

  پاسخ
 • سلام من ۱۹سالمه
  فرورفتگی سینه دارم
  باتمرین این حرکات بدنم خوب میشه به حالت عادی برمیگرده؟

  پاسخ
 • سلام پسری ۲۸ ساله داری فرو رفتگی سینه هستم الان دو ماهه که دارای درد قفسه سینه هستم وخلت شدید هم دارم آیا علت درد قفسه سینه وخلت بعلت گودی قفسه سینست یا نه ؟

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر خانم هستم ۲۷ ساله من مشکل فرو رفتگی قفسه سینه دارم و به قلبم فشار میاد طوری که یک طرف قلبم کج شده و درد دارم اما از چگونگی انجام عمل اشنایی ندارم ، ایا عمل عوارضی دارد؟‌

  پاسخ
 • سلام پسر ۱ساله دارم که قفسه سینش فرو رفته، برای درمان راهنمایی مون کنین بدون جراحی درست میشه و از کی باید درمان رو شروع کنیم؟

  پاسخ
  • بله حتما درمان می شود
   عکس ان را در واتس اپ ارسال کنید
   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
   • سلام من 18سالمه و فرو رفته گی قفسه سینه دارم ولی زیاد نیس چند وقت پیش یه عمل سمت قلبم داشتم و جدیدا احساس میکنم فرو رفته گی کمی بیشتر شده با تمرین خوب میشه فرورفته اگه کسی دیگه هم ببینه متوجه نمیشه ولی خودم کمی ازیت میشم و همچنین کجا باید پیش دکتر برم

    پاسخ
 • حسین رحیمی
  6 آگوست2020 10:43 ب.ظ

  سلام
  من هجده سالمه و گودی قفسه سینه ندارم بلکه سینه سمت راست مقدار کمی از چپ پایین تر هستش و سینه سمت چپ کاملا طبیعیه بدنساری حرفه ای هم انجام میدهم و خیلی داره بهتر میشه طوری ک وقتی فشار میارم بهش کلا حالت طبیعی میگیره ایا با ادامه دادن میشه سینه ب حالت طبیعی برگرده فقط سینه سمت چپ خیلی کم پایین هستش؟؟؟ سپاس

  پاسخ
 • سلام من آرش هستم 13سال دارم و فرورفتگی قفسه سینه دارم چیکار کنم؟؟؟؟

  پاسخ
  • سلام با توجه سن باید سریع تر بریس مخصوص برای شما ساخته شده و ورزش انجام دهید. سرعت عمل به خاطر بلوغ شما و کمتر شدن شانس درمان است.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام من ۳۶سالمه فرو رفتگی شدید قفسه سینه دارم که موقع دویدن وورزش به نفس نفس میوفته اگر بخوام عمل جراحی کنم جواب میده یا نه هزینه اش حدودا چقدره

  پاسخ
 • محمد جچواد
  19 نوامبر2020 6:34 ب.ظ

  سلام من 22 سالم هست و گودی قفسه دارم آیا درمان میشه
  گودی قفسه سینه ی بنده خیل به زیاد نیست اما مشخص هست

  پاسخ
 • سلام من ۱۶سالمه و فرو رفتگی سینه دارم آیا این ورزش های ک گفته شده تاثیر گذار هست یاخیر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست

You cannot copy content of this page

Call Now Buttonمشاوره رایگان