اسکولیوز (انحراف ستون فقرات) و بارداری

 1. خانه
 2. /
 3. اسکولیوز
 4. /
 5. اسکولیوز (انحراف ستون فقرات) و بارداری

اسکولیوز و بارداری

اسکولیوز انحراف یک طرفه ستون فقرات است. این بیماری در هر سنی می تواند ایجاد شود. در بچه های کمتر از سه سال امکان بروز وجود دارد. در بین سنین 3 تا 10 سال به ندرت دیده م شود و شایع ترین آن در سنین 10 سال به بالاست. اسکولیوز (انحراف ستون فقرات) و بارداری بیشتر از حالتی که فرد به تنهایی دچار یکی از این شرایط باشد، می‌تواند در صورت بروز همزمان برای فرد نگران‌کننده باشد. به هر حال، مهم است توجه داشته باشید به خاطر ابتلای مادر به اسکولیوز، نوزاد در معرض خطر قرار نمی‌گیرد. در این شرایط لازم است مراقبت‌های خاص از فرد بیمار انجام شود، اما سلامت و رشد نوزاد به هیچ وجه به خاطر ابتلای مادر به اسکولیوز در معرض خطر نیست.

بیماران ما در مرکز جامع توان‌بخشی امید معمولاً دو سوال را در ارتباط با شرایط اسکولیوز و بارداری به شرح زیر مطرح می‌کنند:

 1. آیا ممکن است کودک به خاطر ابتلای مادر به اسکولیوز دچار این مشکل شود؟
 2. خطرات بارداری مادر در شرایط ابتلا به اسکولیوز چه هستند؟

در این مطلب سعی شده پاسخ این دو سوال به همراه پاسخ پرسش‌های احتمالی دیگر در این رابطه ارائه شود. به هر حال، در صورتی که پس از مطالعه این مطلب باز هم درباره این شرایط سوال یا ابهام داشتید، می‌توانید از طریق شماره تلفن‌ 02188900434 با همکاران ما تماس گرفته و با طرح سوالات خود، در صورت نیاز برای جلسه ملاقات با متخصصین ما هماهنگی لازم را انجام دهید.

آیا ابتلا به اسکولیوز جنبه ارثی دارد؟


اسکولیوز یک بیماری ارثی نیست، اما می‌تواند ریشه فامیلی داشته باشد. این به این معنی است که برخی از ژن‌ها ممکن است در برخی از افراد خانواده شما که اسکولیوز دارند، وجود داشته باشند و به طور مشابه در بدن شما نیز مشاهده شوند. با این حال، هنوز هیچ ژن خاصی برای ابتلا به اسکولیوز در انسان شناسایی نشده است. به همین دلیل می‌توان گفت که ابتلا به اسکولیوز نتیجه ترکیب عوامل محیطی و عملکرد ژن‌ها در افراد است. بنابراین، باید توجه داشت که این بیماری تنها به خاطر وجود برخی از ژن‌ها در بدن انسان رخ نمی‌دهد، اما احتمال مشاهده اسکولیوز در افرادی که دارای این ژن‌ها هستند، بیشتر است نسبت به سایر افراد.

اسکولیوز مادرزادی چیست؟


اسکولیوز مادرزادی عبارت از انحراف طرفی، انحراف جانبی یا چرخش ستون فقرات است که در نتیجه یک نقص مادرزادی در هنگام تولد ایجاد می‌شود. این شرایط فقط در 1 نوزاد از بین 10،000 نوزاد مشاهده شده و میزان ابتلا به آن بسیار کمتر از ابتلا به اسکولیوز در بزرگ‌سالی است.

آیا اولتراسوند می‌تواند ابتلای جنین به اسکولیوز را مشخص کند؟


استفاده از این روش برای تشخیص ابتلای جنین به اسکولیوز نادر بوده، اما امکان‌پذیر است. به هر حال، اکثر موارد اسکولیوز به خاطر چرخش نوزاد و حالت خاص قرارگیری آن در رحم مادر، غیر قابل تشخیص هستند.

برای اطمینان از عدم ابتلای نوزاد به اسکولیوز چه اقدامات مراقبتی می‌توان انجام داد؟


تاکنون اطلاعات زیاد درباره علت ایجاد اسکولیوز و اقدامات لازم برای پیشگیری از آن وجود ندارد. به هر حال برخی مطالعات نشان می‌دهند استفاده از استخرهای شنا یا قرار گرفتن زیاد در معرض کلر در طول دوره بارداری می‌تواند باعث ابتلای کودک به اسکولیوز شود. علاوه بر این در ارتباط با این مسئله تئوری‌هایی وجود دارد که بر اساس آن‌ها قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین و به‌طور خاص جیوه برای رشد کودک مناسب نیست.

آیا امروزه پزشکان متخصص در حوزه بارداری بیماران مبتلا به اسکولیوز وجود دارند؟


اطلاعات متخصصان درباره پیچیدگی شرایط اسکولیوز معمولاً محدود است. بنابراین، برای جلوگیری از تأثیر این شرایط بر باروری و نوزادزایی، لازم است اطلاعات کاملی درباره وضعیت بیمار در ارتباط با اسکولیوز به پزشک متخصص ارائه شود. با این کار، امکان آماده‌سازی یک برنامه درمان مناسب برای بارداری و تولید نوزاد بدون تأثیر منفی ایجاد می‌شود. بنابراین، مهم است به موقع با پزشک متخصص درباره وضعیت بیماری صحبت شود تا زمان کافی برای برنامه‌ریزی درمانی مناسب در دوران بارداری در اختیار پزشک قرار گیرد.

آیا ریسک بارداری در هنگام ابتلای مادر به اسکولیوز افزایش پیدا می‌کند؟


به خاطر ابتلای مادر به اسکولیوز، کودک در معرض خطر قرار نمی‌گیرد. در واقع، اکثر خانم‌های مبتلا به این بیماری، مشکلی در زایمان نخواهند داشت. با این حال، مهم است با متخصص طب فیزیکی خود در مورد ابتلا به اسکولیوز در مراحل ابتدایی بارداری صحبت کنید. با توجه به انحنای ستون فقرات (انحراف جانبی، انحراف طرفی یا چرخش ستون فقرات)، برخی موارد ممکن است بی‌هوشی برای بیمار دشوار یا حتی برای برخی افراد غیرممکن باشد. همچنین، در شرایطی که فشاری در طول زایمان بر بدن وارد می‌شود، ممکن است شرایط بیمار خطرناک باشد و نیاز به جراحی سزارین برای زایمان باشد. با این حال، هر چیزی که مربوط به روش زایمان و تحقیقات دقیقتر، شرایط بدن مادر و سلامت کودک را بررسی کند، باید توسط پزشک متخصص و هماهنگ با نیازهای شخصی هر فرد تعیین شود.

آیا در صورت ابتلا به اسکولیوز، لازم است از عمل جراحی سزارین استفاده شود؟


خیر، عمل جراحی سزارین برای اکثر موارد ابتلا به اسکولیوز لازم و ضروری نیست. به هر حال، لازم است درباره شرایط بیماری با پزشک متخصص و تکنسین هوش بری اپیدورال صحبت شده و راهنمایی لازم از آن‌ها دریافت شود. در این شرایط با توجه به انحنای ستون فقرات (انحراف جانبی، انحراف طرفی یا چرخش ستون فقرات) ممکن است نیاز به اتخاذ اقدامات درمانی خاص برای فرد وجود داشته باشد. توجه داشته باشید در موارد چرخش ستون فقرات (و نه انحراف آن)، استفاده از بی‌هوشی اپیدورال نتیجه‌بخش نیست.

آیا عمل جراحی سزارین باعث ابتلای کودک به اسکولیوز می‌شود؟


در طول عمل جراحی سزارین، هنگامی که کودک از رهم مادر بیرون کشیده می‌شود، همواره امکان دارد رباط‌های گردن کودک بی‌ثبات شده یا دچار آسیب شوند. در حقیقت آسیب‌های وارد شده در زمان به دنیا آمدن کودک یکی از دلایل شناخته شده برای ابتلا به اسکولیوز هستند، هر چند در صورت تشخیص ندادن وجود این شرایط در دوره بارداری، ارتباط دادن دقیق این شرایط با ابتلا به اسکولیوز دشوار است.

آیا استفاده از بی‌هوشی اپیدورال پس از عمل جراحی اسکولیوز بی‌خطر است؟


استفاده از میله تثبیت‌کننده (spinal fusion rod) برای درمان انحراف ستون فقرات ممکن است برای بی‌هوشی اپیدورال مشکل ایجاد کند. در صورتی که این میله در پایین ستون فقرات قرار داشته باشد، احتمالاً استفاده از این روش بی‌هوشی دشوار بوده یا حتی غیرممکن است. به همین خاطر بسیاری از متخصصان برای خانم‌هایی که عمل جراحی اسکولیوز انجام داده‌اند، از این روش بی‌هوشی استفاده نمی‌کنند. به هر حال بارداری در شرایط انجام عمل جراحی اسکولیوز برای خانم‌ها امکان‌پذیر می‌باشد. به این ترتیب لازم است کل تیم درمان از وجود ابزارهای حمایتی در ناحیه کمر بیمار اطلاع داشته و با توجه به آن‌ها فعالیت‌های درمانی را برنامه‌ریزی و اجرا کنند.

آیا بارداری می‌تواند باعث تشدید شرایط اسکولیوز شود؟


در سه ماهه سوم بارداری، زنان مبتلا به اسکولیوز می‌بایست مراقبت خاص از ناحیه کمر خود داشته باشند. با توجه به اینکه در طول دوره بارداری انواع مختلف هورمون‌ها در بدن آزاد می‌شوند، رباط‌های بدن به‌طور طبیعی کمی شل شده و سست می‌شوند. این شرایط می‌تواند احتمال ایجاد انحراف در ستون فقرات را افزایش داده و برای بیمار در ناحیه کمر، لگن یا پا درد به همراه داشته باشد. برای افرادی که از عمل جراحی اسکولیوز و ابزارهای کمکی در ناحیه ستون فقرات استفاده کرده‌اند، درد طولانی‌مدت در ناحیه کمر و کاهش میزان رضایت از نتایج جراحی اسکولیوز پس از بارداری مسئله‌ای عادی است.

آیا دوره بارداری برای خانم‌های مبتلا به اسکولیوز دشوارتر از سایر افراد است؟


خانم‌های مبتلا به اسکولیوز احتمالاً با درد بیشتر در ناحیه لگن، پا، و کمر خود در طول دوره بارداری مواجه می‌شوند. در این شرایط با توجه به انحراف موجود در ناحیه ستون فقرات، ممکن است فرآیند نفس‌گیری برای تولد کودک دشوارتر از شرایط عادی باشد. پس از به دنیا آمدن کودک، احتمالاً شرایط اسکولیوز در صورتی که مادر از یک طرف بدن خود بیشتر برای نگهداری کودک استفاده کند، تشدید خواهد شد. به همین خاطر بهتر است از وسایل کمکی برای خانم‌های مبتلا به اسکولیوز پس از زایمان استفاده شود.

آیا امکان درمان اسکولیوز در طول دوره بارداری وجود دارد؟


در صورتی که شما قبلاً فرآیند درمان خود را شروع کرده‌اید، می‌توانید درمان خود را در طول دوره بارداری ادامه دهید. تنها تغییر لازم در این شرایط می‌تواند مربوط به کاهش مقدار و شدت تمرین‌های حرکت درمانی برای اسکولیوز در طول سه ماهه سوم بارداری باشد. در صورتی که تصمیم بگیرید درمان اسکولیوز را به‌طور کامل در طول دوره بارداری متوقف کنید، احتمالاً تمام آسیب‌های قبلی با شروع مجدد درمان باز خواهند گشت. متاسفانه، بیمار نمی‌تواند درمان اسکولیوز را در طول دوره بارداری شروع کند. در حقیقت درمان اسکولیوز نیازمند تهیه عکس رادیولوژی برای بررسی وضعیت ستون فقرات است و تهیه این عکس برای زنان باردار خطرناک می‌باشد. به هر حال شما می‌توانید درباره روش‌های قابل استفاده برای تسکین شرایط اسکولیوز در طول دوره بارداری با پزشک متخصص صحبت کرده و پس از به دنیا آوردن کودک، فرآیند درمان خود را آغاز نمایید.

به‌طور کلی باید بیان کرد ابتلا به اسکولیوز و بارداری به‌طور همزمان خطرناک نیست. در صورتی که شما درباره شرایط خود صادقانه با پزشک متخصص صحبت کنید، کل این فرآیند می‌تواند برای شما بی‌خطر و آسان باشد. در حقیقت اکثر خانم‌های مبتلا به اسکولیوز بدون مشکل فرزند به دنیا می‌آورند. به هر حال، لازم است این افراد اطلاعات مناسب درباره اقدامات لازم در طول دوره بارداری و خطرات احتمالی مربوط به آن داشته باشند.

مقالات مرتبط

30 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام
  من مبتلا به بیماری اسکولیوز هستم که البته به تشخیص پزشک به دلیل بدنشستن و استفاده نادرست از كوله‌پشتي به وجود آمده است ولي با توجه به مطالبی که در اینترنت خواندم هيچ مدرك علمي مستندي براي تاييد اين ارتباط وجود نداردو اين بيماري بدون علت يا ايدئوپاتيك است. حال دو سوال برای من به شدت مطرح شده:
  1: باتوجه به اینکه اینجانب در 9 سال پیش عمل ستون فقرات را برای درمان اسکولیوز انجام داده ام امکان برگشت این بیماری در طول دوره بارداری با توجه به پلاتین هایی که در کمر میباشد وجود دارد؟؟؟

  2: چند درصد امکان اینکه فرزندم مبتلا به این بیماری باشد وجود دارد؟؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه واز سن ۱۴ سالگی متوجه شدم که بیماری اسکلیوز دارم با زاویه ۳۵ درجه و دکتر میل واکی رو واسم تجویز و چند جلسه فیزیک تراپی بعد از ۱ سال ۲تا عکس رادیو لوژی که گرفتم زاویه به ۲۸ درجه رسید و دکتر بهم گفت نیازی نیست که دوباره میل واکی بپوشم ولی الان بعد از چند سال درد ستون فقرات و در قسمت راست کتفم و شونه و قسمت پشتی لگنم درد های شدید دارم به صورتی که به صورت سر بالا نمی تونم بخوابم آیا امکان داره که زاویه انحراف بیشتر شده و پیشرفت کرده باشه؟؟؟سوال دیگه ای هم داشتم که من درد شدید لگن دارم و احساس در رفتگی داخل این ناحیه دارم شدیدا از زایمان طبیعی می ترسم چون قسمت راست لگنم بالا تر هست آیا امکانش هست با ارائه دادن این دلیل زایمان رو به سزارین تبدیل کرد؟ ممنونم

  پاسخ
  • سلام در مورد سوال اول امکانش هست ولی باید معاینه شده و عکس رادیوگرافی تهیه شود
   در مورد سوال دوم بعد از بررسی ها و مدارک پزشکی در صورتی که زایمان طبیعی منع باشد می توان این کار را کرد

   پاسخ
 • باعرض سلام و خداقوت
  من اسکولیوز دارم و درجه انحرافم 35 درجه است
  میخواستم بپرسم در جوانی با ورزش میتوان درجه اش را کم کرد؟
  آیا حتما نیاز به جراحی است؟
  احتمال کم شدن درجه با ورزش در بزرگسالان چقدر است؟

  پاسخ
  • این شدت درجه نیاز به عمل جراحی ندارد و می توان با روش های ورزشی خاص خود اسکولیوز آنرا کنترل و درمان کرد

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید .
    من ۱۷ سالمه ۴ سال پیش اسکولیوز عمل کردم و احنا ی کمرم ۶۵ درجه بود
    علاوه بر پلاتین دو تا میله داخل کمرم هست ک اجازه خم شدن بهم نمیده.
    سوالم اینجاس من هیج وقت نمیتونم مادر بشم؟

    پاسخ
 • سلام میخواستم شرایط بعد عمل و به طور کلی بدونم ؟انعطاف بدنی،پیشرفت انحنا بعد عمل ویا بازگشت شرایط قبل عمل حتی بعداز عمل کردن؟

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر با توجه به اینکه وسایلی داخل بدن کار گذاشته میشه برای اینکه بتونیم در واقع اصلاحات لازم را انجام بده محدودیت‌هایی در حرکات ایجاد خواهد شد که بعد از عمل همین محدودیتها ادامه خواهد داشت این مادام العمر یکسری محدودیت هایی در انعطاف پذیری ستون فقرات به وجود خواهد آمد

   تعیین وقت ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام. خسته نباشید.
  من سی و سه ساله هستم. حدود ۱۲ سال پیش عمل انحراف ستون فقرات انجام دادم. موقعیت پلاتین ها در راستای قفسه سینه هستند.الان باردار هستم. میخواستم بدونم آیا میتوانم زایمان طبیعی داشته باشم؟ و سوال دوم اینکه آیا میتوانم از روش اپیدورال استفاده کنم؟

  پاسخ
 • سلام و خدا قوت
  من 32سال دارم و به طورمادرزادی یکی ازمهره های پایین انحراف دار اما هیچ عملی انجام نداده ام. بااین شرایط آیا امکان باردار شدنم وجود داره؟ و اگر باردار شوم آیا مشکلی برام پیش نمیاد؟

  پاسخ
  • بله برای شما امکان باردار شدن وجود دارد اما برای اینکه از به وجود آمدن دردهای ستون فقرات و آسیب بیشتر به مهره های کمر جلوگیری به عمل آید و پیشنهاد درمان با روش های ورزش درمانی سه بعدی ستون فقرات و همچنین در صورت لزوم باسن و کمربند طبی خاصی پیشنهاد شود تا بتوانید مسیر بارداری و فراغت راحت و بدون دردی را داشته باشید

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر… دختر یازده ماهه دارم از ده ماهگی ک شروع ب راه رفتن کرد متوجه شدم شونه چپ پایین تر از راست هست.. ممکن هست ک اسکولیوز باشه؟ با توجه ب سنش چطور از بیشتر شدن انحراف جلوگیری بشه؟؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشیدمن اسکلیوزمتوسط ستون فقرات دارم بدنم لاغره ممکنه باردارشم ب فرزندم منتقل شه

  پاسخ
 • سلام پسرمن ۸ ماهشه و متوجه شدیم که سمت راستش از طرف دنده بیرون زده اگر این مشکل مادرزادیه چطور تو سونوگرافیه بارداری اسکولیوز گزارش نشد؟ و اینکه آیا ممکنه در زمان زایمان سزارین از بد بیرون کشیدن نوزاد باشه چون نوزاد من خیلی دیر گردن گرفت.

  پاسخ
  • غالبا این مشکل اسکولیوز در سونوگرافی های عربالگری مشخص می شود برای تعیین نوع درمان باید عکس رادیوگرافی را بررسی کنم

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام خسته نباشید.من ۱۸سالمه وبه اسکولیوز مبتلاهستم وقرارچند وقته دیگه عمل کنم.خیلی استرس دارم.چطوری ازاسترسم کم کنم؟؟

    پاسخ
 • سلام من ١٨ سال سن دارم و به بيماري اسكوليوز مبتلا هستم و درجش ٧٠ درجه هست و ٢ ماه پيش عمل ديسك كمر داشتم مهره ٤ و ٥ خواستم بدونم با اين شرايط مي تونم باردار شم يا خير ؟

  پاسخ
  • لطفا عکس رادیوگرافی را در واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید تا نظر دقیق تری در این مورد داده شود

   پاسخ
   • سلام.وقت بخیر.من۱۸سالمه.به اسکولیوزمبتلاهستم وچندوقت دیگه قرار عمل کنم.خیلی استرس دارم.چی کارکنم استرسم کم بشه؟

    پاسخ
 • سلام.وقت بخیر.من۱۸سالمه.به اسکولیوزمبتلاهستم وچندوقت دیگه قرار عمل کنم.خیلی استرس دارم.چی کارکنم استرسم کم بشه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان