انواع بریس برای درمان اسکولیوز

1

استفاده از بریس برای درمان اسکولیوز (کژپشتی یا انحراف جانبی ستون فقرات) قرن‌ها است که رواج دارد و از زمان ابداع بریس در دهه 1940 راهکار پیشگیری از جراحی محسوب می‌شود. بریس‌های متعددی در چند دهه گذشته برای درمان اسکولیوز طراحی شده است که هر یک سازوکار عملکرد متفاوتی دارد.

متخصصین ما در مرکز جامع توانبخشی امید برای ساخت بریس با استفاده از اسکن سه بعدی ستون فقرات و جدیدترین روش‌های تجزیه و تحلیل کامپیوتری، میزان انحراف ستون فقرات بیمار را با دقت بسیار بالا تعیین کرده و براساس آن یک بریس کاملا اندازه و مناسب برای بیمار تهیه می کنند.

ما در این مرکز انواع بریس را بر اساس میزان انحراف تشخیص داده شده و در نظر گرفتن شرایط زندگی بیمار تجویز می کنیم و کلیه مراحل بهبودی را با اسکن مرحله به مرحله سه بعدی بررسی کرده و در صورت لزوم روش درمانی را اصلاح می کنیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع بریس های ارائه شده در مرکز ما و یا گرفتن نوبت جهت مشاوره حضوری با متخصصین ما می توانید با شماره‌ 02188900434 تماس حاصل فرمایید.

انواع بریس برای درمان اسکولیوز


بریس‌های گوناگونی برای اصلاح انحراف جانبی (طرفی) ستون فقرات وجود دارد که متخصص گونه مناسب را با توجه به نوع، محل و شدت انحراف انتخاب می‌کند.

بریس اورتن

اورتن راه‌حل‌های مدلسازی سه بعدی و نرم افزارهای CAD/CAM را برای استفاده در حوزه ارتوپدی طراحی می‌کند. این روش دارای سه مرحله است:

  • مدلسازی سه بعدی: با استفاده از اسکن سه بعدی نوعی قالب سه بعدی واقعی از بیمار تهیه می‌شود.
  • قالب به دست آمده با نرم افزار CAD اصلاح می‌شود.
  • با استفاده از دستگاه تراش بریسی دقیق با توجه به داده‌های به دست آمده تهیه می‌شود.

کاربرد بریس

این بریس برای درمان عارضه‌های گوناگون و شدت‌های مختلف انحراف تجویز می‌شود. بیمارانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند، بهترین نتیجه را از بریس می‌گیرند.

مزایا

  • دقت بالا و کاملاً اندازه بودن بریس
  • سرعت و ظرفیت بالای دستگاه تراش که امکان تهیه سریع بریس را در موارد ضروری فراهم می‌کند.
  • این مدل ساخت بریس محدودیت سایر بریس ها مانند گچ گرفتن نیم تنه بیمار جهت بدست آوردن اندازه بریس را نداشته و حضور بیمار در مراکز درمانی را بسیار کاهش می دهد.

معایب

استفاده از اسکن سه بعدی، نرم افزارها و دستگاه تراش برای ساخت بریس هزینه درمان را افزایش می‌دهد. بااین حال بریس اورتون به دلیل نتایج بهتر و دقت بالاتر در مقایسه با دیگر بریس‌ها ارزش صرف هزینه بیشتر را دارد.

بریس TLSO

بریس TLSO (توراکولومبوساکرال یا زیربازویی) متداول‌ترین نوع بریس برای اسکولیوز است. این بریس معمولاً از پلاستیک پلی اتیلن ساخته می‌شود و دور قفسه سینه، کمر و مفصل‌های ران را دربرمی‌گیرد تا فشار را به سه نقطه از ستون فقرات وارد کند.

2

پرکاربردترین نوع بریس TLSO بریس بوستون یا زیربازویی است. این بریس متناسب با اندازه بدن بیمار و پس از قالب‌گیری ساخته می‌شود. بریس بوستون در جلو از زیر سینه تا بالای لگن و در پشت از زیر کتف تا استخوان دنبالچه کشیده می‌شود.

بریس بوستون به سه نقطه از انحناء فشار وارد می‌کند تا از پیشرفت عارضه جلوگیری شود. این بریس کمر را با وارد کردن نیرو خم می‌کند و به این ترتیب شکم را رو به داخل فشار می‌دهد و قوس بیرونی کمر را صاف می‌کند. متخصص با قرار دادن پد بر روی قوس فشار وارد می‌کند و فضاهای خالی برای تخلیه نیز مقابل نقاط فشار در نظر گرفته می‌شود.

کاربردها

بریس TLSO معمولاً برای انحناهای مهره‌های کمری یا صدری ـ کمری ستون فقرات تجویز می‌شود.

3

مزایا

بریس TLSO غالباً بریس زیربغلی یا زیربازویی نامیده می‌شود. این نوع بریس به اندازه بریس میلواکی حجیم یا برزگ نیست و مواد تشکیل دهنده پلاستیکی قالب زده می‌شود تا دقیقاً اندازه بدن بیمار باشد.

بریس زیربازویی زیر لباس پوشیده می‌شود و به همین دلیل معمولاً جلب توجه نمی‌کند. این بریس باید 23 ساعت از روز پوشیده شود و تنها برای شنا، ورزش یا باشگاه رفتن در طول روز خارج شود.

قیمت بریس زیربازویی از بریس اورتن پایین‌تر است.

معایب

بریس بوستون برای درمان اسکولیوز علی‌رغم محبوبیت‌اش گاهی صدمه‌هایی جدی به سلامت کودکان می‌زند. هنگامی که پلاستیک محکم بریس 18 تا 23 ساعت از روز به دیواره قفسه سینه فشار وارد می‌کند، ظرفیت تنفسی کودکان و دیگر عملکردهای ریوی به شدت کاهش می‌یابد.

بریس میلواکی (ارتوز گردنی ـ صدری ـ کمری ـ خاجی)

بریس میلواکی از گردن تا لگن امتداد دارد، دور لگن کمربند پلاستیکی مخصوصی قرار دارد و حلقه‌ای دور گردن بسته می‌شود که با میله‌های فلزی از جلو و پشت به بریس متصل می‌شود. میله‌های فلزی در افزایش طول بالاتنه موثراند و حلقه گردنی سر را بالای خط کشیده شده از مرکز لگن نگه می‌دارد. پدهای فشار مطابق با الگوی انحناء ستون فقرات با نوار به میله‌های فلزی متصل می‌شود.

4

کاربردها

بریس میلواکی غالباً برای بیمارانی تجویز می‌شود که ستون فقرات‌شان در بخش مهره‌های صدری انحراف دارد.

مزایا

بریس میلواکی معمولاً 23 ساعت در روز بسته می‌شود و هنگام شنا، ورزش یا باشگاه رفتن درآورده می‌شود. این بریس ارزان‌ترین نوع بریس است.

معایب

بریس میلواکی از فلز ساخته می‌شود. امروزه کمتر از فلز استفاده می‌شود و بریس‌ها معمولاً از پلاستیک ساخته می‌شود. بااین حال این بریس فلزی هنوز برای بعضی از انحراف‌های ستون فقرات در بخش بالایی ستون فقرات تجویز می‌شود.

untitled-2

بریس خم شونده چارلستون

بریس دیگری که برای درمان اسکولیوز استفاده می‌شود، بریس چارلستون است که چون فقط شب‌ها از آن استفاده می‌شود، به بریس "پاره وقت" مشهور است.

بریس چارلستون هنگام خم شدن بیمار به سمت کوژی یا برآمدگی رو به بیرون انحناء ستون فقرات قالب‌گیری می‌شود تا بریس بتواند انحناء را در طول هشت ساعت خواب شبانه اصلاح کند. بنابراین بریس چارلستون به گونه‌ای طراحی می‌شود که فشار بیشتری را در جهت مخالف انحناء وارد کند. این فشار عملکرد اصلاحی بریس را افزایش می‌دهد.

7

کاربردها

بریس چارلستون معمولاً برای انحناهای 20 تا 35 درجه ستون فقراتی تجویز می‌شود که راس انحنا پایین‌تر از سطح کتف است. انحناها باید در بازه 20 تا 40 درجه باشد و راس آن زیر کتف باشد تا استفاده از بریس چارلستون مفید باشد.

8

مزایا

بیمار می‌تواند مدرسه برود و در بازی‌ها و ورزش‌ها شرکت کند، بدون این که هیچ یک از دوستان یا هم‌کلاسی‌ها متوجه ابتلا وی به اسکولیوز یا استفاده وی از بریس شود و مورد تمسخر احتمالی قرار گیرد.

معایب

بستن بریس چارلستون علی‌رغم مدت کوتاه‌تر استفاده چندان راحت نیست. بیماران نمی‌توانند کش و قوس بدن را قبل از خواب داشته باشند و برخی از بیماران صبح‌ها دچار دردی می‌شوند که حدود سه ساعت آزارشان می‌دهد. کشش بیش از اندازه در گروهی از بیماران قوس ثانویه ستون فقرات را تشدید می‌کند. اکثر پزشکان بریس چارلستون را تنها برای شرایط خاص و محدود مفید می‌دانند.

هزینه و پوشش بیمه


اکثر شرکت‌های بیمه‌ بخشی از هزینه تهیه بریس را پوشش می‌دهند. جهت اطمینان از میزان حمایت بیمه از شرکت بیمه‌گذار خود سوال کنید. حتماً نوع بریس را نیز قید کنید تا پس از درمان با مشکل مالی مواجه نشوید.به این پست امتیاز دهید.
انواع بریس برای درمان اسکولیوز
4.33 از 3 رای