انواع بریس برای درمان اسکولیوز

 1. خانه
 2. /
 3. اسکولیوز
 4. /
 5. انواع بریس برای درمان اسکولیوز

بریس اسکولیوز

استفاده از بریس برای درمان اسکولیوز (کژپشتی یا انحراف جانبی ستون فقرات) قرن‌ها است که رواج دارد و از زمان ابداع بریس در دهه 1940 راهکار پیشگیری از جراحی محسوب می‌شود. بریس‌های متعددی در چند دهه گذشته برای درمان اسکولیوز طراحی شده است که هر یک سازوکار عملکرد متفاوتی دارد.

متخصصین ما در مرکز جامع توانبخشی امید برای ساخت بریس با استفاده از اسکن سه بعدی ستون فقرات و جدیدترین روش‌های تجزیه و تحلیل کامپیوتری، میزان انحراف ستون فقرات بیمار را با دقت بسیار بالا تعیین کرده و براساس آن یک بریس کاملا اندازه و مناسب برای بیمار تهیه می کنند.

ما در این مرکز انواع بریس را بر اساس میزان انحراف تشخیص داده شده و در نظر گرفتن شرایط زندگی بیمار تجویز می کنیم و کلیه مراحل بهبودی را با اسکن مرحله به مرحله سه بعدی بررسی کرده و در صورت لزوم روش درمانی را اصلاح می کنیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع بریس های ارائه شده در مرکز ما و یا گرفتن نوبت جهت مشاوره حضوری با متخصصین ما می توانید با شماره‌ 09025804413 تماس حاصل فرمایید.

 

انواع بریس برای درمان اسکولیوز


بریس‌های گوناگونی برای اصلاح انحراف جانبی (طرفی) ستون فقرات وجود دارد که متخصص گونه مناسب را با توجه به نوع، محل و شدت انحراف انتخاب می‌کند.

بریس اورتن

اورتن راه‌حل‌های مدلسازی سه بعدی و نرم افزارهای CAD/CAM را برای استفاده در حوزه ارتوپدی طراحی می‌کند. این روش دارای سه مرحله است:

 • مدلسازی سه بعدی: با استفاده از اسکن سه بعدی نوعی قالب سه بعدی واقعی از بیمار تهیه می‌شود.
 • قالب به دست آمده با نرم افزار CAD اصلاح می‌شود.
 • با استفاده از دستگاه تراش بریسی دقیق با توجه به داده‌های به دست آمده تهیه می‌شود.

کاربرد بریس

این بریس برای درمان عارضه‌های گوناگون و شدت‌های مختلف انحراف تجویز می‌شود. بیمارانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند، بهترین نتیجه را از بریس می‌گیرند.

مزایا

 • دقت بالا و کاملاً اندازه بودن بریس
 • سرعت و ظرفیت بالای دستگاه تراش که امکان تهیه سریع بریس را در موارد ضروری فراهم می‌کند.
 • این مدل ساخت بریس محدودیت سایر بریس ها مانند گچ گرفتن نیم تنه بیمار جهت بدست آوردن اندازه بریس را نداشته و حضور بیمار در مراکز درمانی را بسیار کاهش می دهد.

معایب

استفاده از اسکن سه بعدی، نرم افزارها و دستگاه تراش برای ساخت بریس هزینه درمان را افزایش می‌دهد. بااین حال بریس اورتون به دلیل نتایج بهتر و دقت بالاتر در مقایسه با دیگر بریس‌ها ارزش صرف هزینه بیشتر را دارد.

بریس TLSO

بریس TLSO (توراکولومبوساکرال یا زیربازویی) متداول‌ترین نوع بریس برای اسکولیوز است. این بریس معمولاً از پلاستیک پلی اتیلن ساخته می‌شود و دور قفسه سینه، کمر و مفصل‌های ران را دربرمی‌گیرد تا فشار را به سه نقطه از ستون فقرات وارد کند.

بریس TLSO

یکی از بریس‌های پرکاربرد درمانی TLSO، بریس بوستون یا زیربازویی است. این بریس بر اساس اندازه بدن بیمار ساخته می‌شود و پس از قالب‌گیری درست می‌شود. بریس بوستون در جلوی بدن از زیر سینه تا بالای لگن و در پشت از زیر کتف تا استخوان دنبالچه قرار می‌گیرد.

بریس بوستون با سه نقطه از انحناء در ناحیه کمر در تماس است تا پیشرفت عارضه را متوقف کند. این بریس با اعمال نیرو، کمر را خم می‌کند و در نتیجه شکم را به داخل فشار می‌دهد و انحنای خمشی کمر را صاف می‌کند. تخصصی با قرار دادن پد بر روی نقاط فشار متناظر، فشار را اعمال می‌کند و همچنین فضاهای خالی را در نزدیکی نقاط فشار برای تخلیه در نظر می‌گیرد.

کاربردها

بریس TLSO معمولاً برای انحناهای مهره‌های کمری یا صدری ـ کمری ستون فقرات تجویز می‌شود.

کاربرد بریس TLSO

مزایا

بریس TLSO معمولاً به عنوان بریس زیربازویی یا زیربغلی شناخته می‌شود. این نوع بریس، در ابعاد کوچکتری نسبت به بریس میلواکی یا بزرگتر نیست و از مواد پلاستیکی ساخته می‌شود که به دقت به اندازه بدن بیمار قالب‌گیری شده است.

بریس زیربازویی زیر لباس پوشیده می‌شود و به همین دلیل معمولاً توجه زیادی به خود جلب نمی‌کند. این بریس باید در طول روز به مدت 23 ساعت استفاده شود و تنها برای شنا، ورزش یا حضور در باشگاه از بدن خارج می‌شود.

هزینه بریس زیربازویی از بریس اورتن (بریس کمری کامل) کمتر است.

معایب

استفاده از بریس بوستون برای درمان اسکولیوز، علیرغم محبوبیتی که دارد، گاهی می‌تواند به سلامت کودکان آسیب جدی بزند. زمانی که بریس پلاستیکی محکم برای 18 تا 23 ساعت در روز به دیواره قفسه سینه فشار وارد می‌کند، ظرفیت تنفسی کودکان و سایر عملکردهای ریوی به شدت کاهش می‌یابد.

بریس میلواکی (ارتوز گردنی ـ صدری ـ کمری ـ خاجی)

بریس میلواکی از ناحیه گردن تا لگن دراز می‌شود و دارای یک کمربند پلاستیکی ویژه در اطراف لگن است. یک حلقه دور گردن قرار می‌گیرد که با استفاده از میله‌های فلزی از جلو و پشت به بریس متصل می‌شود. این میله‌های فلزی در افزایش طول بالاتنه تأثیرگذار هستند و حلقه گردنی سر را در بالای خطی که از مرکز لگن ترسیم شده است، نگه می‌دارد. پدهای فشار با استفاده از نوارها به میله‌های فلزی متصل شده و به تطابق با الگوی انحناء ستون فقرات قرار می‌گیرند.

بریس میلواکی

کاربردها

بریس میلواکی غالباً برای بیمارانی تجویز می‌شود که ستون فقرات‌شان در بخش مهره‌های صدری انحراف دارد.

مزایا

بریس میلواکی معمولاً 23 ساعت در روز بسته می‌شود و هنگام شنا، ورزش یا باشگاه رفتن درآورده می‌شود. این بریس ارزان‌ترین نوع بریس است.

معایب

بریس میلواکی از فلز ساخته می‌شود. امروزه کمتر از فلز استفاده می‌شود و بریس‌ها معمولاً از پلاستیک ساخته می‌شود. بااین حال این بریس فلزی هنوز برای بعضی از انحراف‌های ستون فقرات در بخش بالایی ستون فقرات تجویز می‌شود.

کاربرد بریس میلواکی

بریس خم شونده چارلستون

یکی دیگر از بریس‌های استفاده شده در درمان اسکولیوز، بریس چارلستون است که به عنوان “بریس پاره وقت” معروف است.

بریس چارلستون فقط در شب‌ها استفاده می‌شود و به عنوان بریس پاره وقت شناخته می‌شود. در این بریس، هنگامی که بیمار خم می‌شود به سمت کوژی یا برآمدگی رو به بیرون، انحنای ستون فقرات در آن قالب‌گیری می‌شود تا در طول هشت ساعت خواب شبانه، بتواند انحناء را اصلاح کند. بنابراین، بریس چارلستون به گونه‌ای طراحی می‌شود که فشار بیشتری در جهت مخالف انحناء اعمال کند. این فشار باعث افزایش عملکرد اصلاحی بریس می‌شود..

بریس خم شونده چارلستون

کاربردها

بریس چارلستون معمولاً برای انحناهای 20 تا 35 درجه ستون فقراتی تجویز می‌شود که راس انحنا پایین‌تر از سطح کتف است. انحناها باید در بازه 20 تا 40 درجه باشد و راس آن زیر کتف باشد تا استفاده از بریس چارلستون مفید باشد.

کاربرد بریس چارلستون

مزایا

بیمار می‌تواند مدرسه برود و در بازی‌ها و ورزش‌ها شرکت کند، بدون این که هیچ یک از دوستان یا هم‌کلاسی‌ها متوجه ابتلا وی به اسکولیوز یا استفاده وی از بریس شود و مورد تمسخر احتمالی قرار گیرد.

معایب

بستن بریس چارلستون علی‌رغم مدت کوتاه‌تر استفاده چندان راحت نیست. بیماران نمی‌توانند کش و قوس بدن را قبل از خواب داشته باشند و برخی از بیماران صبح‌ها دچار دردی می‌شوند که حدود سه ساعت آزارشان می‌دهد. کشش بیش از اندازه در گروهی از بیماران قوس ثانویه ستون فقرات را تشدید می‌کند. اکثر پزشکان بریس چارلستون را تنها برای شرایط خاص و محدود مفید می‌دانند.

هزینه و پوشش بیمه


اکثر شرکت‌های بیمه‌ بخشی از هزینه تهیه بریس را پوشش می‌دهند. جهت اطمینان از میزان حمایت بیمه از شرکت بیمه‌گذار خود سوال کنید. حتماً نوع بریس را نیز قید کنید تا پس از درمان با مشکل مالی مواجه نشوید.

مقالات مرتبط

16 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام وقت بخیر کسی که از کودکی انحراف کمر داشته اگه در بزرگسالی از بریس استفاده کند امکان درمان انحراف وجود داره؟؟ استفاده از بریس باعث از بین رفتن کامل انحراف میشه؟؟

  پاسخ
  • سلام باید عکس رادیوگرافی رو بررسی کنم و بدانم در چه سنی هستید تا بتوان نظر دقیق تری داد
   برای همین منظور می توانید مدارک رو به شماره تلگرام یا واتس اپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵ ارسال کنید

   پاسخ
 • منیره بابایی
  22 فروردین1399 11:11 ب.ظ

  با سلام، من ۳۷ سالم هست و تازه ۲ سال هست که متوجه شدم اسکولیوز پایین کمر دارم که باعث ایجاد دیسک گردن و کمر برایم شده آیا برای من درمان بدون جراحی هست؟

  پاسخ
 • مهدی غفاری
  28 فروردین1399 4:55 ب.ظ

  سلام . وقتتون بخیر.
  کودک من حدود 9 ماه سن داره، به تازگی متوجه شدیم که به حالت نشسته که قرارش میدیم ستون فقراتش کمی به سمت چپ تمایل داره و وسط قرار نداره..
  آیا این از شواهد اسکولیز هست ؟
  واقعیتش با توجه به وضعیت کرونا هم میترسیم که دکتر ببریم ، لطفا راهنمایی بفرمایید
  باتشکر

  پاسخ
  • سلام به منظور بررسی دقیق تر و دریافت مشاوره تخصصی می توانید عکس ستون فقرات و وضعیت نشستن کودک خود را در شماره تلگرام یا واتساپ که در اختیار شما قرار می گیرد ارسال نمایید

   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر ، من یک بدنساز هستم ، زیر سینه راستم مشکل دارد بد حالت گرفتن دنده قفسه سینه

  پاسخ
 • تاج احمدی
  13 مرداد1399 1:22 ب.ظ

  سلام پسر من 19 سالشه و سه ساله متوجه شدیم در ستون فقزاتش اسکولیوز خفیف بازاویه انحراف 14 درجه به چپ دارند. سال 96 متخصص رفتیم سی جلسه فیزیوتراپی نوشتند که انجام شد و بهترین راه را ورزش شنا به همراه بارفیکس پیشنهاد کردند ولی در این مدت بهبودی حاصل نشده است . البته ایشان هم زیاد به ورزشها اهمیت ندادند. لطفا راهنمایی فرمایید

  پاسخ
 • فرهاد حبیبی
  29 آبان1399 4:44 ب.ظ

  سلام،دختر من وارد پانزده سالگی شده،یکسال و نیم پیش متوجه قوز در پشتش شدیم،دکتر خطیبی در بیمارستان آتیه بعد دیدن عکس مخصوص ستون فقراتش دستور بستن بریس و انجام ورزش دادن،دخترم بطور میانگین ۶ ساعت در روز میبنده،ورزش هم بطور مستمر انجام نمیده،به دلیل کرونا عکس مجدد نگرفتیم ولی بعد دوماه احساس میکنم قوزس حدود ده درصد بهتر شده ولی مشکلی که پیدا کرده اینه که گردنش جلو اومده.خواستم مشورت کنم که ببینم آیا ممکنه بریسش خوب طراحی نشده باشه؟بریسش رو تو بیمارستان آتیه،یک مهنس پزشکی طبف دستور دکتر ساخته،با استفاده از روش قالب گچی.ممنون میشم راهنمایی کنید.در ضمن خواستم بپرسم تو مرکزتون متخصص جراحی ستون فقرات هم دارید؟

  پاسخ
 • فرهاد حبیبی
  29 آبان1399 4:45 ب.ظ

  سلام،دختر من وارد پانزده سالگی شده،یکسال و نیم پیش متوجه قوز در پشتش شدیم،دکتر خطیبی در بیمارستان آتیه بعد دیدن عکس مخصوص ستون فقراتش دستور بستن بریس و انجام ورزش دادن،دخترم بطور میانگین ۶ ساعت در روز میبنده،ورزش هم بطور مستمر انجام نمیده،به دلیل کرونا عکس مجدد نگرفتیم ولی بعد دوماه احساس میکنم قوزس حدود ده درصد بهتر شده ولی مشکلی که پیدا کرده اینه که گردنش جلو اومده.خواستم مشورت کنم که ببینم آیا ممکنه بریسش خوب طراحی نشده باشه؟بریسش رو تو بیمارستان آتیه،یک مهنس پزشکی طبف دستور دکتر ساخته،با استفاده از روش قالب گچی.ممنون میشم راهنمایی کنید.در ضمن خواستم بپرسم تو مرکزتون متخصص جراحی ستون فقرات هم دارید؟من اولین بار است که از شما مشاوره میخوام.

  پاسخ
 • مصطفی زمانی
  23 بهمن1399 6:00 ق.ظ

  سلام و وقت شما بخیر
  دخترم با سن ۱۵ ماهگی دارای اسکولیوز شده
  سال قبل یعنی در ۴ ماهگی عکس رادیوگرافی گرفتم پزشک معالجش بریسTLSO برایش داده حالا من نمیفهمم بریس سال قبل برایش مناسب است یا خیر
  البته وضعیت اش نسبت به سال قبل خیلی بهبود یافته است.
  از رهنمایی شما ممنون میشم

  پاسخ
  • این نوع بریس برای درمان اسکولیوز موثر نمی باشد و باید بر اساس عکس رادیوگرافی و اسکن از بدن ایشان بریس برای ایشان طراحی شود تا بتواند با اعمال نیروی مناسب آن را اصلاح کند

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان