آیا تزریق اپیدورال برای درمان اسکولیوز و کمردرد ناشی از آن موثر است؟

 اسکولیوز اختلالی است که در تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان دیده می‌‌شود در حقیقت این بیماری می‌‌تواند همه این افراد در سنین مختلف را درگیر کند. داروهای مختلفی وجود دارد که از آن برای تسکین درد ناشی از اسکولیوز استفاده می‌شود. تعداد زیادی از این داروها به طرز قابل توجهی از میزان درد بیمار می‌‌کاهند که برخی از آنها عبارتند از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل ایبوپروفن و ناپروکسن، داروی مسکن قوی از قبیل کدئین و مورفین و بلاک عصب توسط تزریق استروئید در فضای اپی دورال.

 تزریق استروئید در افراد مبتلا به اسکولیوز فقط توسط یک پزشک با تجربه انجام خواهد شد تا به طور موقت باعث تسکین درد بیمار شود. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری را در خصوص تزریق استروئید برای درمان اسکولیوز به دست بیاورید این مقاله را از دست ندهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تزریق اپیدورال برای اسکولیوز و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید با شماره تلفن­‌های 0218889844402188801800 تماس حاصل فرمایید.

کدام یک از علائم اسکولیوز با تزریق اپیدورال درمان می‌شود؟


کدام یک از علائم اسکولیوز با تزریق اپیدورال درمان می‌ شود

 علائم حاصل از اسکولیوز در افراد مختلف به اشکال متفاوتی بروز می‌کنند با این حال درد به محل انحنای ستون فقرات ارتباط ندارد بلکه علت آن نواحی ملتهب ستون فقرات است. برخی از علائم و نشانه‌های شایع اسکولیوز در افراد مبتلا به این اختلال به شرح زیر می‌باشد و آنها می‌‌توانند برای بهبود شرایط خود از تزریق اپیدورال بهره مند شوند:

  • به تدریج درد در قسمت پایین یا میانی کمر بدتر می‌شود.
  • دردی که معمولاً در ابتدای روز به صورت شدید احساس می‌شود در اواسط روز بهبود پیدا می‌کند و مجدداً در پایان شب بدتر خواهد شد.
  • نشستن تا حدودی باعث تسکین درد شود و راه رفتن یا ایستادن می‌تواند آن را تشدید نماید.
  • فشردگی ستون فقرات در برخی از بیماران باعث بد شکلی حالت بدن خواهد شد.

 خوشبختانه متخصص ارتوپد می‌تواند با تزریق اپیدورال به بهبود شرایط بیمار کمک و درد او را از بین ببرد.

تزریق اپیدورال برای اسکولیوز 


تزریق اپیدورال برای اسکولیوز

تزریق استروئید در فضای پی دورال یک روش شایع برای تسکین درد ناشی از انواع مختلف برای تسکین درد ناشی از انواع مختلف دردهای گردن و قسمت پایین کمر ناشی از اسکولیوز است. فضای پیروان به فضای گفته می‌شود که بین غشای پوشاننده طناب نخاعی و قسمت داخلی کانال استخوانی نخاع قرار دارد. هنگامی‌ که داروهای استروئیدی به درون این فضا تزریق می‌‌شوند می‌‌توانند آزادانه به سمت بالا و پایین حرکت کنند و ریشه‌های عصب و قسمت خارجی مفاصل فاست نزدیک محل تزریق را بپوشاند. به عنوان مثال در صورتی که تزریق درون فضای اپیدورال انجام شود داروهای مورد استفاده معمولا همه نواحی پایین ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می‌دهند.سوزن مورد استفاده برای تزریق دارو وارد قسمت پایین کمر می‌شود تا پزشک از محل قرارگیری صحیح آن اطمینان حاصل نماید. سپس پزشک مقدار کمی لیدوکائین را به درون فضای اپیدورال تزریق می‌کند تا شما گرم شدن و بی حسی پای خود را احساس کنید. پس از این مرحله پزشک اطمینان حاصل می‌کند که سوزن به طور صحیح در محل مورد نظر قرار گرفته است و باقیمانده دارو را تزریق می‌کند. پزشکان و مراکز بیمارستانی مختلف از داروهای ترکیبی متعددی استفاده می‌کنند و دستورالعمل‌های آنها در خصوص راه رفتن، غذا خوردن و مصرف مایعات پس از تزریق اپیدورال متفاوت است. پس از تزریق اپیدورال از می‌زان قدرت، توانمندی، تعادل و عکس العمل عضله کاسته می‌شود.

انواع تزریق اپیدورال 


انواع تزریق اپیدورال

 سه روش مختلف برای تزریق اپیدورال وجود دارد که عبارتند از کودال بلاک، ترنانس لومبار و ترانس فورامینال.

کودال بلاک

 کودال در فضای بین ساکرال یا زیر ستون فقرات ناحیه پایین کمر و در نزدیکی (ساکروم یک ساختار استخوانی سپر مانند که در قسمت قاعده مهره لومبر قرار گرفته است) وجود دارد. تزریق درون فضای اپی دورال انجام می‌شود. این نوع بلاک معمولاً بر اعصاب ستون فقرات در قسمت انتهای کانال ستون فقرات نزدیک ساکروم تاثیر می‌گذارد. به مجموعه این اعصاب کودا اسپینا گفته می‌شود. یکی از مزایای این تزریق این است که احتمال سوراخ شدن غشای خارجی احاطه کننده طناب نخاعی کمتر است.

ترانس لومبار

ترانس لومبار رایج ترین روش تزریق اپیدورال است که با قرار دادن یک سوزن بین دو مهره کمر انجام می‌شود. پزشک سوزن را وارد فضای زائده خاری دو مهره می‌کند. شما می‌توانید با فشار دادن قسمت پایین کمر خود این زائده خالی را احساس کنید.

ترانس فورامینال

 ترانس فورامینال یک روش تزریقی انتخابی است که در اطراف ریشه یک عصب خاص انجام می‌شود. معمولا این نوع تزریق اپیدورال اغلب برای اهداف تشخیصی و به منظور بررسی مشکلات گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرامن به سوراخ‌های کوچکی که بین مهره‌ها قرار دارد گفته می‌شود و ریشه اعصاب از کانال نخاعی خارج می‌شود و وارد بدن خواهد شد. گاهی اوقات علت بروز مشکل به ریشه یک عصب خاص ارتباط دارد و پزشک با تزریق دارو در اطراف آن به شناسایی مشکل بیمار خواهد پرداخت.

آیا تزریق اپیدورال خطرناک است؟


تزریق اپیدورال و ابتلا به اسکولیوز در برخی از افراد نگران کننده است به ویژه در مواردی که اسکولیوز شدید است. از آنجایی که تزریق اپیدورال در قسمت پایین کمر انجام می‌شود هیچ تأثیری بر اسکولیوز خفیف قسمت فوقانی کمر نخواهد داشت. با این حال در صورتی که اسکولیوز قسمت پایین کمر را درگیر کرده باشد پزشک نمی‌تواند به راحتی به فضای اپی دورال دسترسی پیدا کند و سوزن را وارد فضای بین مهره‌ها نماید.

 تزریق اپیدورال در افرادی که  تحت جراحی اسکولیوز قرار گرفته اند نگران کننده است. در افرادی که جراحی فیوژن ستون فقرات با هدف درمان اسکولیوز انجام شده است دسترسی به فضای اپیدورال دشوار است زیرا در این افراد اپیدورال پایین تر از حد معمول است و باعث بروز سردرد در بیمار خواهد.

 اگر شما دچار اسکولیوز هستید با پزشک خود در خصوص روش‌های درمانی موجود، عوارض احتمالی حاصل از درمان و سایر موارد صحبت کنید. پزشک پس از ارائه اطلاعات اولیه از شما می‌خواهد که به متخصص بیهوشی مراجعه کنید تا شما را ارزیابی کند و نتیجه نهایی را اعلام نماید. شما می‌توانید در خصوص همه نگرانی‌هایی که دارید با پزشک تان مشورت نمایید تا شما را به طور کامل راهنمایی کند.

تزریق اپیدورال برای چه افرادی مناسب نیست؟


 افرادی که دچار عفونت مفصل، ناحیه ای که قرار از تزریق انجام شود یا سایر نقاط بدن خود هستند مجاز به تزریق اپیدورال نمی‌‌باشند. در صورتی که آرتروز به شدت باعث تخریب مفصل شده باشد تزریق اپیدورال هیچ فایده ای برای بیمار ندارد. اگر شما دچار مشکلات شدید خونریزی دهنده هستید یا از داروهای ضد انعقاد خون از قبیل وارفارین استفاده می‌کنید تزریق استروئید باعث افزایش خونریزی در محل درمان خواهد شد. تزریق مداوم استروئید ( هر سه یا چهار ماه یک بار) باعث ضعیف شدن بافت استخوان و بافت‌های نرم اطراف محل تزریق خواهد شد.

مراقبت‌های پس از تزریق اپیدورال 


 پس از تزریق اپیدورال و ارسال داروی بی حسی موضعی فوراً درد شما ساکت می‌شود، پس از آنکه اثر داروی بی حسی از بین رفت مجددا درد شروع خواهد شد. احتمال بروز مقداری در زمان ناراحتی در محل تزریق وجود دارد و ممکن است یک یا دو روز پس از تزریق اپیدورال برای درمان اسکولیوز درد شما بدتر شود. در اکثر بیماران دو تا سه روز طول می‌کشد تا داروی استروئیدی شروع به اثر گذاری نماید. در این دوران شما می‌توانید ۳ تا ۴ مرتبه در روز از کمپرس یخ استفاده کنید تا از میزان درد و ناراحتی در محل تزریق بکاهید. پس از تزریق استروئید می‌توانید از داروهای مسکن استفاده نمایید.

روش‌های دیگر درمان اسکولیوز علاوه بر تزریق اپیدورال 


پزشک به جای آنکه بر اصلاح انحراف ستون فقرات مرکز کند از بدتر شدن تحلیل رفتگی ستون فقرات پیشگیری خواهد کرد که در این حالت شما می‌توانید شاهد تسکین درد خود باشید. مراقبت‌های ارتوپدی رایج ترین روش برای کمک به افراد مبتلا به اسکولیوز است. پزشک برای کمک به بیماران از یک یا چند مورد از روش‌های زیر استفاده می‌‌کند و در برخی موارد نیز از روش‌های ترکیبی بهره خواهد گرفت:

  • در صورتی که کشش بدن تحت نظر پزشک متخصص انجام شود در رفع درد عضلانی تاثیر بسزایی خواهد داشت. متخصص فیزیوتراپی می‌تواند از بروز درد شدید به ویژه دردی که به صورت دائمی احساس می‌شود، پیشگیری کند.
  • استفاده از بریس  که به خوبی با حالت بدن بیمار مطابقت دارد از وارد شدن فشار بیش از حد به ستون فقرات جلوگیری خواهد کرد.
  • درمان دستی یکی دیگر از روش‌های سودمند برای رفع سفتی و گرفتگی بافت عضلانی و کاهش درد است.
  • آب درمانی و ورزش در آب با ایجاد مقاومت طبیعی یک روش سودمند برای کشش عضلات محسوب می‌شود.
  • اگرچه اصلاح رژیم غذایی نمی‌تواند به طور کامل به بهبود مشکل شما کمک کند مصرف غذاهای ضد التهاب از قبیل سیر،  زردچوبه و انواع مکمل کمک کننده است. مصرف آب به مقدار کافی به بهبود سلامت بدن کمک می‌کند.
  • استفاده از کمپرس گرم و سرد در بهبود بیماران مبتلا به اسکولیوز تحلیل برنده نتایج خوبی را به دنبال دارد. کمپرس سرد باعث کاهش التهاب و تورم می‌‌شود و استفاده از کمپرس گرم به تسکین درد کمک خواهد کرد. پیروی کردن از این نکات ساده در کنار توصیه‌های پزشک می‌‌تواند به کاهش درد و بهبود شرایط شما کمک کند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس