اسکولیوزیس به علت تروما(انحراف ستون فقرات ناشی از تصادف و آسیب)

تصادفات خودرویی می‌‌توانند باعث بروز انواع مختلفی از آسیب ‌دیدگی‌ها شوند و برخی از آن‌ها واقعا تخریب کننده بدن هستند. کمر و ستون فقرات در هنگام بروز تصادفات خودروی مستعد آسیب دیدگی هستند. اسکولیوزیس به علت تروما یکی از انواع آسیب دیدگی‌های کمر است که اغلب به علت تصادف به وجود می‌‌آید و باعث افزایش انحراف ستون فقرات می‌شود. فردی که دچار این اختلال است معمولاً ستون فقرات او شکل غیر طبیعی پیدا می‌کند و به شکل C یا S دیده می‌شود.

فهرست مطالب

 علل بروز اسکولیوز چیست؟ 


علل بروز اسکولیوز چیست

همیشه نمی‌توان علت بروز اسکولیوزیس را مشخص کرد. برخی از دلایل شناخته شده افزایش انحراف ستون فقرات به شرح زیر می‌باشد:

  • اختلالات مادرزادی که استخوان‌ها به طور صحیح تشکیل نمی‌شوند.
  • بیماری‌های تحلیل برنده از قبیل دیستروفی عضلانی
  • تحلیل رفتن دیسک بین مهره‌های ستون فقرات
  • ضربه به کمر در تصادفات خودرویی یا سایر انواع آسیب دیدگی‌ها

چگونه تروما می‌‌تواند باعث انحراف ستون فقرات شود؟ 


چگونه تروما می‌‌تواند باعث انحراف ستون فقرات شود

به استخوان‌های کوچک که در ناحیه ستون فقرات وجود دارد مهره گفته می‌‌شود و به نحوی طراحی شده‌اند که از طناب نخاعی محافظت نمایند. در انسان ستون فقرات نسبتاً صاف است تا بدن به صورت مستقیم قرار بگیرد. تروما یا سایر انواع تغییرات در مهره‌ها یا دیسک بین مهره‌ها می‌تواند باعث افزایش انحراف ستون فقرات شود. اسکولیوزیس ناشی از ضربه می‌تواند به علت تصادف یا عمل جراحی به وجود بیاید. اگر ستون فقرات شما دچار ضربه فیزیکی شده و به طور صحیح درمان نشده است احتمال آسیب دیدگی مهره‌های این ناحیه وجود دارد که این شرایط بر روی انحراف ستون فقرات تاثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال این اختلال می‌تواند به علت شکستگی ستون فقرات که هرگز تشخیص داده نشده و به طور صحیح ترمیم نشده است رخ دهد.

 علائم و نشانه‌های اسکولیوزیس به علت تروما چیست؟ 


علائم و نشانه‌های اسکولیوزیس به علت تروما چیست

در صورتی که شما پس از تصادف با ماشین یا موتور سیکلت متوجه شدید که دچار درد کمر هستید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید تا کمر شما را معاینه کند و در صورتی که کمر آسیب دیده باشد بتواند اقدامات لازم درمانی را انجام دهد. معمولاً همیشه از همان لحظه اول پس از تصادف وسعت آسیب دیدگی کمر معلوم نیست و درمان نامناسب آسیب به کمر می‌تواند باعث افزایش انحراف ستون فقرات شود. علائم و نشانه‌های اسکولیوزیس به علت تروما به غیر از درد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • عدم تناسب شانه‌ها
  • بی حسی یا سوزن سوزن شدن در بازوها یا پاها
  • بلند بودن یک پا از پای دیگر یا غیر عادی بودن هر دو
  • عدم تناسب قفسه سینه

درد کمر پس از تصادفات خودروی چگونه تشخیص داده می‌شود و درمان می‌گردد؟


درد کمر پس از تصادفات خودروی چگونه تشخیص داده می‌شود و درمان می‌گردد

در صورتی که پس از تصادفات خودرو یا موتورسیکلت دچار هر گونه درد کمر شدید حتی اگر درد خفیفی است حتماً به پزشک مراجعه کنید زیرا درد خفیف می‌تواند به یک درد شدید و مداوم ناشی از آسیب دیدگی ستون فقرات تبدیل شود. پزشک به کمک عکس برداری توسط اشعه ایکس به ارزیابی آسیب دیدگی کمر خواهد پرداخت تا بتوانند هرگونه تغییرات ساختاری ایجاد شده در ستون فقرات را تشخیص دهد. ممکن است پزشک به منظور تشخیص بهتر وسعت آسیب دیدگی کمر درخواست انجام سایر روش‌های عکس برداری را بدهد. درمان نکردن مشکلات ایجاد شده برای دیسک بین مهره‌ها یا خود مهره‌ها می‌تواند باعث درد مزمن یا آسیب دیدگی انحراف ستون فقرات شود. در صورتی که پزشک متوجه شود کمر شما دچار مشکلاتی از قبیل شکستگی مهره یا فتق دیسک شده است یا شما علائم و نشانه‌های اسکولیوزیس به علت تروما را دارید باید هرچه زودتر برنامه درمان شما را آغاز کند و شما نیز باید از همه دستوراتی که پزشک به شما می‌دهد پیروی نمایید. در صورتی که پزشک وجود اسکولیوزیس به علت تروما را در شما تشخیص دهد هدف از درمان این اختلال کاهش درد و جلوگیری از پیشرفت افزایش انحراف ستون فقرات در آینده خواهد بود. ممکن است پزشک از شما بخواهد از بریس مخصوص کمر استفاده کنید. ورزش کردن و فیزیوتراپی نیز در بهبود علائم و نشانه‌های درد و ناراحتی تاثیر گذار هستند. اگر آسیب دیدگی ستون فقرات شما بسیار شدید باشد پزشک انجام عمل جراحی را توصیه خواهد کرد.

 آیا انجام عمل جراحی برای همه افرادی که اسکولیوزیس دارند ضروری است؟

انجام عمل جراحی برای درمان اسکولیوز یک عمل کاملا جدی است و قبل از آنکه هرگونه عملی برای درمان افزایش انحراف ستون فقرات انجام شود پزشک باید به توضیح خطرات و مزایای عمل جراحی بپردازد و بیمار خود را توجیه کند. معمولاً پزشک زمان قابل توجهی را به صحبت کردن درباره خطرات مزایا و هر آنچه که ممکن است در عمل جراحی برای درمان انحراف ستون فقرات پیش بیاید اختصاص خواهد داد.

 انجام عمل جراحی اسکولیوزیس چقدر طول می‌کشد؟ 

انجام عمل جراحی اسکولیوزیس به علت تروما یک عمل پیچیده است و مراحل مختلفی برای انجام آن وجود دارد که پزشک از همه آن‌ها پیروی خواهد کرد. معمولاً انجام این عمل جراحی چیزی حدود ۴ تا ۶ ساعت طول می‌کشد. در صورتی که پزشک مجبور باشد به صورت همزمان از جلو و عقب ستون فقرات به انجام عمل جراحی بپردازد بدون شک زمان لازم برای انجام عمل طولانی تر خواهد شد.

 پس از عمل جراحی چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ 

جز به طور دقیق در محلی که احساس می‌‌شده است درمان خواهد شد. پزشکی یک کاتتر را در امتداد ستون فقرات قرار می‌دهد و داروهای مسکن را به طور مستقیم به درون نخاع ارسال خواهد کرد به این ترتیب از میزان درد بیمار کاسته خواهد شد و بیمار می‌تواند از همه دستورات پزشک پیروی نماید. برخی از بیماران می‌توانند یک روز پس از عمل جراحی روی صندلی بنشیند و یک یا دو قدم راه بروند. در روز سوم بیمار می‌تواند بایستد و کمی راه برود و در روز چهارم نیز می‌تواند مقدار بیشتری راه برود. پس از روز پنجم معمولاً بیمار از بیمارستان مرخص خواهد شد و به واحد توان بخشی بیمارستان فرستاده می‌شود تا یک هفته در آن واحد بستری شده و بتواند توانایی خود را به دست بیاورد و به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازد. در این مرحله برخی از بیماران به استفاده از بریس محافظت کننده نیاز پیدا می‌کنند. بریس‌های جدید از مواد ترموپلاستیک سبک ساخته شده است و بیمار می‌تواند به راحتی آن‌ها را بپوشد و در بیاورد. لازم نیست که بیمار برای خوابیدن یا دوش گرفتن از بریس خود استفاده کند، این موارد از جمله مزایای بریس در مقایسه با گچ هستند که سال‌ها قبل پس از عمل جراحی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 سوالات متداول درباره اسکولیوزیس به علت تروما


آیا زنان و مردان به طور یکسان دچار اسکولیوزیس می‌شوند؟

شیوع اسکولیوز در زنان و مردان تقریباً یکسان است اما آنچه که جالب است این است که سرعت پیشرفت این اختلال در زنانی که در دوران نوجوانی و جوانی افزایش انحراف ستون فقرات در آن‌ها تشخیص داده شده است که ۷ تا ۸ برابر بیشتر از مردانی است که در همان سن مشکل آن‌ها تشخیص داده شده است.

 آیا اسکولیوزیس یک بیماری پیشرونده است؟

آنچه که ما درباره اسکولیوزیس می‌دانیم این است که به طور مداوم در حال تغییر کردن است. در گذشته این باور وجود داشت که با بزرگ شدن بیمار و رسیدن به دوران بزرگسالی انحراف ستون فقرات بیماران ثابت می‌‌شود و دیگر پیشرفت نخواهد کرد. این مسئله در تعداد زیادی از بیماران واقعیت دارد اما برخی از افراد مبتلا به انحراف ستون فقرات همچنان در دوران بزرگسالی نیز شاهد پیشرفت بیماری خود خواهند بود. سال‌ها قبل پزشکان تصور می‌کردند که معمولاً انحراف ۵۰ درجه‌ای ستون فقرات ناحیه قفسه سینه در دوران بزرگسالی افزایش پیدا نمی‌‌کند اما اکنون متوجه شده‌اند که در برخی از موارد این اختلال به پیشرفت خود ادامه می‌‌دهد. همیشه احتمال بروز انحراف ستون فقرات وجود دارد اما تعداد زیادی از پزشکان عمومی و متخصصان داخلی و پزشکان که اطلاعات جدیدی در ارتباط با این اختلال ندارند اقدامات مراقبتی بسیار دشوار و چالش برانگیزی را برای بیماران خود در نظر می‌گیرند.

 آیا آسیب دیدگی ستون فقرات می‌‌تواند به دنبال برخی از بیماری‌ها از قبیل ویروس به وجود بیاید؟ 

بیماری فلج اطفال یکی از دلایل بسیار شایع نورولوژیکی در بروز اسکولیوز محسوب می‌شود. در دهه سی و چهل که فلج اطفال به یک بیماری همه‌ گیر تبدیل شد احتمال آن‌ که کودکان دچار اسکولیوز شوند بسیار افزایش یافته بود.

 آیا فاکتورهای محیطی در بروز انحراف ستون فقرات نقش دارند؟ 

تحقیقات همچنان در خصوص عوامل محیطی در بروز انحراف ستون فقرات ادامه دارد و اگرچه اطلاعات متعددی به دست آمده است ارتباط دقیق بین اسکولیوز و مصرف داروها یا عوامل محیطی ثابت نشده است.

 آیا اسکولیوزیس همیشه در دوران کودکی به وجود می‌آید؟ 

اکثر افراد تصور می‌کنند که افزایش انحراف ستون فقرات یک بیماری مخصوص دوران کودکی است. در حقیقت این اختلال بیشتر در دوران جوانی و نوجوانی و بین سنین ۹، ،۱۰ ۱۱ یا ۱۲ سالگی تشخیص داده می‌شود. با این حال احتمال شروع آن در دوران بزرگسالی یا پیشرفت آن در این دوران نیز وجود دارد که معمولا به علت بیماری تحلیل برنده دیسک به وجود می‌‌آید و با اسکولیوزیس ایدیوپاتیک نوجوانان تفاوت دارد.

 آیا اسکولیوزیس ارثی است؟

تصور بر این است که اسکولیوز ارثی است و در میان اعضای خانواده دیده می‌شود. در هر نسلی تنوع زیادی در ژن‌ها به وجود می‌آید و می‌تواند بر نحوه شدت انحراف ستون فقرات تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ممکن است یک مادر دچار انحراف خفیف و ستون فقرات باشد اما دختر او دچار انحراف شدید ستون فقرات شود یا آنکه ستون فقرات یک مادر انحراف شدیدی داشته باشد اما نوه‌های او دچار اسکولیوز شوند این در حالی است که پدر و مادر این کودکان به چنین اختلالی مبتلا نیستند.

 پزشک چه اقداماتی را برای تسکین درد ناشی از افزایش انحراف ستون فقرات در بزرگسالان انجام می‌دهد؟ 

کنترل در یکی از دلایل اصلی درمان اسکولیوز است. درد می‌تواند بیمار را از انجام کارهای روزمره خود بازدارد و هم بر زندگی فردی و عاطفی بیمار تأثیر بگذارد و هم با تاثیرات گسترده بر سایر جنبه‌های زندگی او همراه باشد. مهمترین کار پزشک این است که به کمک روش‌های غیر جراحی به درمان درد بپردازد و در صورتی که این روش‌های غیر جراحی باعث بهبود درد بیمار نشد انجام عمل جراحی را توصیه کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است