اسکولیوز در بزرگسالی و انواع روش های درمان بدون جراحی آن

b11

هر چند که ما اغلب انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) را به عنوان بیماری کودکان و نوجوانان می‌پنداریم، اما مطالعات اخیر، شیوع و اثرات اسکولیوز در بزرگسالان را نشان می‌دهد. در حالی که نرخ اسکولیوز در نوجوانان در حدود 2 تا 4 درصد برآورد شده است، مطالعات انجام شده در بزرگسالان، نرخ اسکولیوز را بین 12 و 20 درصد نشان می‌دهد. یک مطالعه که در بزرگسالان سالم بالاتر از 60 ساله انجام شده، نرخ اسکولیوز را 68٪ شناسایی کرده است. واضح است که نرخ اسکولیوز در واقع با افزایش سن، بالاتر می‌رود.

هدف اصلی از درمان اسکولیوز در نوجوانان، جلوگیری از پیشرفت آن است. در بزرگسالان، در اغلب موارد، اسکولیوز پیشرفت نخواهد کرد، هر چند استثناهایی نیز وجود دارد. هدف از درمان اسکولیوز بزرگسالان، کاهش هرگونه درد فعال، رفع هرگونه محدودیت‌ فعلی در عملکرد جسمی و بازگرداندن تعادل به بدن برای جلوگیری از مشکلات آینده است.

متخصصان ما در مرکز جامع توانبخشی امید به بسیاری از بزرگسالان مبتلا به انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) از سنین 18 تا 80 ساله و بالاتر کمک کرده‌اند. دریافت درمان هرگز دیر نیست. با این حال؛ بهتر است درمان در مراحل اولیه‌ی آن شروع شود.

کلینیک ما متخصص در ارائه‌ی درمان و دستیابی به نتایج مطلوب در دوره‌های کوتاه‌تر با استفاده از تشخیص ایمن و سریع و روش اسکن سهبعدی و روش‌های مکانیزه برای ساخت بریس می‌باشد.

اگر شما از درد و انحراف ستون فقرات خود (اسکولیوز) رنج می‌برید و از امکان درمان وضعیت خود در بزرگسالی نگران هستید، می‌توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت ملاقات با متخصصین ما، با شماره‌‌ 02188900434 تماس حاصل فرمایید. 

انواع اسکولیوز بزرگسالان


اسکولیوز در بزرگسالان را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:

 • اسکولیوز ایدیوپاتیک بزرگسالان (با علت ناشناخته): در بیمارانی است که از دوران کودکی و نوجوانی اسکولیوز داشته‌اند و تا بزرگسالی ادامه یافته است. علت اسکولیوز ایدیوپاتیک هنوز برای ما مشخص نیست، اما بسیاری از مطالعات ژنتیکی برای پاسخ به این سؤال در حال انجام است. در این نوع اسکولیوز، انحراف ستون فقرات ممکن است 0.5 درجه تا 2 درجه در سال افزایش یابد. انحراف ستون فقرات کمتر از 30 درجه در نوجوانان بعید است که تا بزرگسالی پیشرفت قابل توجهی بیابد، در حالی که در افرادی که بیش از 50 درجه انحراف ستون فقرات دارند، به احتمال زیاد میزان انحراف افزایش خواهد یافت. به همین دلیل است که متخصصان اسکولیوز بزرگسالان باید بر میزان انحراف در طول زمان نظارت داشته باشند.
 • اسکولیوز اکتسابی و یا دژنراتیو بزرگسالان: این نوع انحراف ستون فقرات در بزرگسالی بروز می‌کند. اسکولیوز دژنراتیو حاصل تخریب پیشرونده‌ی دیسک‌های کمر است. با انحطاط دیسک، ارتفاع آن کاهش می‌یابد. اگر یک طرف دیسک با سرعت بیشتر از سمت دیگر تخریب شود، دیسک شروع به کج شدن می‌کند. با خم شدن تدریجی آن، فشار بیشتری به یک طرف از ستون فقرات وارد شده و نیروی جاذبه نیز موجب خم شدن ستون فقرات و انحنای بیشتر آن می‌شود.هر چه تخریب دیسک‌ها بیشتر شود، ستون فقرات نیز بیشتر خم می‌شود.
  تشخیص اسکولیوز با سی تی اسکن (CT SCAN): مزایا و مراحل

محل بروز اسکولیوز


زرگسالان در ستون فقرات سینه‌ای (بالا) و ستون فقرات کمری (پایین) رخ می‌دهد. علائم عمومی ظاهری هر دو اسکولیوز مانند افتادگی شانه، گوژپشتی یا یک برجستگی در قسمت پایین‌تر کمر در سمت انحنای ستون فقرات در نوجوانان یکسان است. در بیماران مسن‌تر، انحنای ستون فقرات به دلیل تخریب دیسک و / یا عدم تعادل ساژیتال می‌تواند بدتر شود. علاوه بر این، آرتریت معمولاً بر مفاصل ستون فقرات تاثیر گذاشته و منجر به تشکیل خار استخوانی می‌گردد.

علائم و نشانه‌های اسکولیوز


بزرگسالان مبتلا به اسکولیوز به این دلیل که تخریب دیسک‌ها و مفاصل آنها منجر به تنگی دهانه ساک نخاعی و اعصاب (تنگی کانال نخاعی) می‌شود، علائم بیشتری نسبت به نوجوانان دارند. در برخی از بیماران ممکن است ستون فقرات به جلو خم شود تا فضای بیشتری  برای اعصاب خود باز کند. در برخی دیگر ممکن است به دلیل از دست رفتن انحنای طبیعی (لوردوز، کمر تابدار در ستون فقرات کمری (پایین کمر)، ستون فقرات به جلو خم شود. عدم تعادل باعث می‌شود که بیماران برای جبران آن و در تلاش برای حفظ حالت صاف و قائم، باسن و زانوی خود را خم کنند. بیماران بزرگسال ممکن است انواع علائم را داشته باشند که می‌تواند به از دست رفتن تدریجی عملکرد آنها منجر شود:

 • خشکی و درد پایین کمر، نشانه‌های شایع هستند.
 • بی‌حسی، دل درد و شلیک درد در پاها به دلیل فشردگی اعصاب
 • ضعف و خستگی ناشی از فشار بر روی عضلات کمر و پاها

b21تشخیص اسکولیز


انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) با رادیوگرافی تشخیص داده می‌شود که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اسکن سه‌بعدی از کل ستون فقرات هم از پشت و هم از پهلو انجام می‌شود. متخصص شما می‌تواند با این تصاویر درجه‌ی انحراف را با روش کاب اندازه‌گیری و تعیین کند.
 • اسکن (MRI): بررسی و مطالعه‌ی ستون فقرات است که به ندرت برای بیماران دارای علائم جزئی اسکولیوز ایدیوپاتیک بزرگسالان استفاده می‌شود.
  فیزیوتراپی کیفوز: آیا قوز کمر با فیزیوتراپی قابل درمان است؟

گزینه‌های درمان


درمان اسکولیوز بزرگسالان، بسیار منحصر به فرد و براساس علائم خاص و سن هر بیمار است. بسیاری از بیماران مبتلا به اسکولیوز دارای علایم بسیار جزئی بوده و بدون درمان با آن زندگی می‌کنند. بیماران دارای علائم شدید و غالب کمر درد به طور معمول با ورزش درمان می‌شوند. بیماران مبتلا به درد کمر و درد پا ممکن است تا حدی از درمان تزریق برای کمک به تسکین درد ساق پا بهره‌مند شوند. در موارد شدیدتر حتی بریس می‌تواند تجویز گردد. اگر اسکولیوز بیشتر از 30 درجه باشد، انجام عمل جراحی ممکن است توصیه شود. لازم به ذکر است که جراحی مانع از پیشرفت انحراف ستون فقرات نبوده و قادر به درمان این وضعیت نیست.

درمان غیرجراحی

بسیاری از بیماران مبتلا به اسکولیوز بزرگسالان نیاز به انجام عمل جراحی ندارند. درمان غیرجراحی و محافظه کارانه برای اسکولیوز بزرگسالان ممکن است شامل:

نظارت پیوسته

متخصصین ما با استفاده از روش اسکن سه‌بعدی می‌توانند وضعیت شما را پیگیری کرده و دریابند که اسکولیوز شما در چه مرحله‌ای است. همچنین در حالی که تحت هر نوع درمان هستید، هر گونه تغییر در وضعیت شما را ارزیابی می‌کنند.

بریس

این دیدگاه وجود دارد که بریس نمی‌تواند به درمان اسکولیوز در بزرگسالان کمک کند، زیرا صفحات رشد بسته شده و استخوان‌ها نمی‌توانند به آن پاسخ دهند. اما بریس در کوتاه مدت می‌تواند برای تسکین درد استفاده شود و تجربه نشان داده است که حتی وضعیت کمر بهتر شده است. لازم به ذکر است که در بزرگسالان بریس نمی‌تواند در بلند مدت استفاده شود، زیرا می‌تواند عضلات مرکزی را تضعیف کند.

  قوز پشت و کمر: علائم، علت و درمان

تمرینات بدنی

تمرینات ورزشی با هدف تقویت عضلات مرکزی شکم و کمر و بهبود انعطاف‌پذیری آنها می‌تواند گزینه‌ی دیگری باشد، اعم از اینکه شما از اسکلولیوز خفیف، متوسط یا شدید رنج می‌برید. برخی از حرکاتی را که پزشک متخصص ممکن است به شما توصیه کند، عبارتند از:

کشش کمر با توپ

b2

کشش کمر با استفاده از حوله‌ی لوله شده

b3

حرکت سگ با صورت پایین

b4

کشش کمر در حالت ایستاده

b5

تمرین خم شدن به جلو

b6

خم شدن به پشت روی توپ

b7

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

46 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام فردی که به یکباره درسن 56سالگی دچارانحراف شدیدستون فقرات یا اسکولیوز شده وعلاوه بردردناشی ازآن بابرآمده شدن استخوان پشت نزدیک شانه اش فیزیک بدنش ناهنجاری یافته است آیا عدم ورزش وتغذیه نامناسب عامل آن بوده است ؟ برای بهبود راهی وجوددارد که برگشت پذیرنباشد؟

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  خانمی 26 ساله هستم که مبتلا به اسکولیوز c در ناحیه کمر میباشم، به صورتی که شانه راست و سمت راست لگن بالاتر از طرف دیگر است اما در ناحیه بالای ستون فقرات انحرافی وجود ندارد،نمیدانم ستون فقرات به کدام طرف انحراف دارد یعنی نمیدانم دهانه c به کدام سمت است آیا با توضیحاتی که دادم شما متوجه میشوید دهانه c به کدام طرف است؟ برنامه حرکات اصلاحی گرفته ام و انجام میدهم فکر میکنم انحراف خیلی شدید نیست چون وقتی خم میشوم و کسی به ستون فقراتم نگاه میکند انحرافش زیاد به نظر نمیرسد من خیلی لاغر و حدوداً 41 کیلو هستم، حدوداً چه قدر طول میکشد تا انحراف درمان شود؟ آیا اجازه دارم باردار شوم؟

  پاسخ
  • سلام لطفا عکس رادیوگرافی رو ارسال کنید در شماره مشاوره

   پاسخ
   • با سلام منم اسکولیوز دارم ۳۲ سالمه پایین کمرم هستش سمت چپ پشتم برجسته شده لطفا اگر ورزشی برای اصلاحش هست راهنمایی فرمایید ممنون میشم

    پاسخ
    • ورزش های سه بعدی اسکولیوز به صورت حضوری آموزش می شود

     ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

     پاسخ
    • سلام وقتتون بخیر خانم ۳۳ ساله هستم با اسکولیوز ۵۲ درجه، حدود یک سالو نیمه از بریس استفاده میکنم و زیر نظر پزشک هستم اما احساس میکنم روند درمان استپ خورده ، آیا شما تو مرکزتون روش درمان برای این سن هم دارید؟؟

     پاسخ
 • رضا مقیمان
  31 اکتبر2019 8:53 ق.ظ

  سلام من ۳۰ سالمه که دارای این بیماری هستم تا چند روز پیش دردی نداشتم به یک باره الان ۲۰ روز است نفسم میگیره و قفسه سینمم درد میگیره دکتر ریه و قلبم گفتن مشکلی نیست آیا می‌تونه از ای بیماریم باشه اونم بعد ۳۰ سال یدفعه بشه

  پاسخ
 • سلام
  آقا هستم و 30 ساله
  یک هفته پیش گرفتگی کمر پیدا کردم و بعد از چند روز اثرات گرفتگی عضلات از بین رفت ولی بدنم از ناحیه کمر کج شده و افتادگی تنه پیدا کردم به شکلی که برای همه قابل تشخیصه.با توجه به این که قبلا این مشکل رو نداشتم و حدود یک سال پیش هم معاینه ستون فقرات شدم (چکاب سالیانه پیش پزشک عمومی)و مشکلی نبوده احتمال اسکولیوز برام مطرح هست؟

  پاسخ
 • رحیم جبرائیلی
  8 ژانویه2020 5:39 ق.ظ

  سلام خسته نباشید پسری هستم که از سن ۱۴ سالگی دچار اسکولیوز۲۰ درجه شدم با استفاده از بریسهایی که پزشک برایم تجویز میکرد درمان که نشدم هیچ بدتر شدم الان ۲۰ سالم است واسکولیوز ۶۷درجه شده آیا با ورزش خوب میشم یا خیر واگر جراحی شوم میتوانم کارهایم را بعدا خودم انجام دهم چون میگویند مثل رباط میشوی ونمیتوانی حتی بند کفشت را ببندی اگر لطف کنید ومرا راهنمایی کنید ازشما خیلی متشکرم

  پاسخ
 • من ۲۲سال سن دارم تو ستون فقرات اسکولیوز دارم ولی دردش زیاد نیس چیکار کنم?

  پاسخ
 • سلام ببخشید من آقا ۳۴ ساله هستم و از جوانی مشکل کج نشستن پشت فرمان و جاهای دیگر را داشتم ولی اسم بیماریم رو نمیدونستم و بدون مشکل زندگی میکردم ولی الان تو این سن تازه متوجه بالاتر بودن یک طرف شانه هام و بالاتر بودن یک طرف قفسه سینم از جلو و پشت نسبت به طرف دیگر شدم و بعد از خوندن مطالب درباره این بیماری تازه الان فهمیدم که اسکولیوز دارم حالا درخواست دارم بهم بگید آیا من با بد نشستن و خوابیدن بیماریم رو تو این سن بدتر کردم که تازه الان علائم اون رو دیدم یا از قبل بوده و اینکه لطف کنید بهم بگید آیا بیماریم تو این سن پیشرفت خواهد کرد و انحراف بدتر خواهد شد یا اینکه میتونم از این به بعد هم بی‌تفاوت به این علائم باشم و مثل قبل با این بیماریم به زندگیم ادامه بدم؟خواهش میکنم بهم کمک کنید و راهنمائیم کنید اینکه یدفعه نیاز به جراحی داشته باشم داره دیوونم میکنه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر با توجه به مواردی که شهر دادید در صورتی که الگوهای صحیح نشستن ایستادن و انجام فعالیت‌های روزمره زندگی را رعایت نکنید این انحراف شما قابلیت پیشرفت را دارد اما برای درمان الان می توان به شما الگوهای صحیح فعالیت های روزمره زندگی را آموزش داد و در کنار آن یکسری ورزش ها را انجام دهید که شدت انحراف را کمتر کند و از خشکی های مفصلی و همچنین دردهایی که در ستون فقرات می‌تواند ایجاد شود هم جلوگیری به عمل آورد

   تعیین وقت ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام خانمم 24 سالشه و نزدیک به 2 سال هست این مشکل را دارد لطفا راه درمانی را به ما نشون بدید

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر برای اینکه بتونم نظر دقیق تر و سریع تر به شما بدهم بایستی که اطلاعات بیشتری در اختیار بنده قرار بدهید برای همین شماره همراهی که در اختیار شما قرار داده می شود در تلگرام یا واتساپ مدرک پزشکی ایشان را ارسال کنید

   تعیین وقت ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • لیلا عبیری جهرمی
  6 مارس2020 10:48 ب.ظ

  من هنگام راه رعتن کج راه مبرم خودم زیاد متوجه نمیشوم ولی همیشه درد کمر دارم دکتر گفته فیبرو میالژیا دارم علت کج راه رفتنم چیه میشه ورزش بدین یا خوب مبشه

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر درد با مشکل شما بایستی اطلاعات دقیق‌تری داشته باشم که بتونم کمک کنم لطفاً در تلگرام یا واتساپ شماره همراهی که در اختیار شما قرار می گیرد مدارک پزشکی را ارسال کرده و شرح حال دقیق بفرمایید که راهنمایی شما هم دقیق تر باشد

   ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   تعیین وقت ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • با سلام و تشکر از سایت مفیدتون
  خانم بنده حدود 30 سال سن داره از قبل بارداری مقداری دچار اسکلیوز خفیف بود اصلا مشکلی براش ایجاد نکرده بود الان که 6 ماه بارداره خیلی تشدید شده شانه و باسن کاملا کج شده آیا بعد زایمان به حالت قبل برمیگرده راه درمان فقط جراحیه؟
  ممنون از راهنمایی شما.

  پاسخ
  • سلام بله بعد از زایمان می شود با ورزش ها کمک کرد
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
   • سلام من از 9سالگی جلو تلویزیون خمیده می نشستم از همون موقع تا الان سمت راستم حلال شده الان 19سالمه ولی ستون فقراتم دست میزنم صافه نمیدونم تاحالا دکتر نرفتم بخاطر هزینه ها می خواستم ببینم هزینش چقدره دردی نداشتم تاحالا بخاطر ردی که از جراحی میمونه میخوام بدون جراحی درمان بشه تو یوتیوب چندین دکتر دیدم بدون جراحی با چند حرکت فشاری روی تخت و کشیدن چند جا اونایی که 10برابر من بود پشتشون رو صاف کردن ایا تو ایران از این نوع درمان رو نداریم؟

    پاسخ
 • سلام .وقت بخیر
  من خانمی ۲۵ ساله هستم دچار اسکولیوز s مانند که هر دو انحنا تقریبا ۲۲ درجه است. مدتی درمان فیزیوتراپی و ورزش در خانه گرفتم اما تغییری حاصل نشد
  امکان داره این درجه از انحنا با درمان بهتر بشه؟
  به توصیه یک دکتر بیشتر از ۱ سال از بارفیکس استفاده میکنم. به نظرتون این روش جواب میده؟
  گاها دردی تو ناحیه ستون فقرات حس میکنم ممکنه به خاطر این مشکلم باشه؟

  پاسخ
  • در این انحرافات ستون فقرات ورزش درمانی تخصصی سه بعدی می‌تواند تاثیرگذار باشد که هم شکل ظاهری بیمار را بهبود دهد و هم در کاهش درجه موثر باشد غالباً تصمیم گیری برای اینکه چه روشی برای بیمار به کار برده شود با توجه به عکس رادیوگرافی و وضعیت قرارگیری مهره‌ها تصمیم‌گیری می‌شود

   تعیین وقت
   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام.من محمد24ساله هستم.در کودکی تصادف کردم.و در اثر تصادف از 20سالگی این مشکل اسکولیوز برام پیش اومده.همیشه در ناحیه شانه درد شدید دارم.میخواستم بدوم برای درمان حتما باید جراحی بشم

  پاسخ
  • درمان با توجه به علایم و بررسی عکس رادیوگرافی طرح ریزی می شود که طیف وسیعی از درمان های دستی و ورزش درمانی تا جراحی خواهد بود.

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • سلام میشه ی سری تمریناتی رو بگید که برلی همه نوع انحراف ستون فقرات مناسبه و موجب خوب شدن میشه .

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید .۴۵سال سن دارم ۶سال پیش عمل پارگی دیسک داشتم و ۲سال بعداز عمل دوباره دردهای خفیف وبه مرور زمان شدیدتر تاجاییکه حدود۱۰روز دچاراسکولیوز شدم و دردشدیدی در پایین کمرم دارم که راه رفتن راخیلی مشکل کرده چکارکنم.ممنون

  پاسخ
  • به احتمال زیاد عصب شما درگیر است و اسکولیوز به خاطر پوزیشن ضد درد ایجاد شده است که باید معاینه شده و برای کاهش آسیب بر عصب اقدام شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • با سلام
  مادرم ۸۵ سالشه ودارای اسکولیوز شدید پشتی واجساس ضعف در پاها به هنگام برخاستن است میتوان برایش کاری کرد

  پاسخ
  • با توجه به سن و احتمال بسیار زیاد تنگی کانال نخاعی و ارتروز ستون فقرات بله می توان اقدامات درمانی انجام داد اما باید مدارک پزشکی همچون عکس رادیوگرافی و ام آر آی ستون فقرات بررسی کامل شود

   ۰۲۱۸۸۸۰۱۸۰۰

   پاسخ
 • با سلام،پسرم ،۱۶ ساله و مهرهای ۶و ۷ بسیار درد میکنه ؛ممکنه به خاطر درس خوندن باسه یا…؟

  پاسخ
 • باسلام
  خانمی هستم ۳۳ ساله، بعدازیه تصادف فهمیدم دچاراسکولیوز هستم،البته من دوران حاملگی اولیم کمردردهای شدید داشتم سه چهارتا دکتر هم رفتم که گفتن هیچت نیست از بارداری هست،توی بوشهر هیچ کس تشخیص نداد تا که پارسال شیراز بهم گفت الان دردهای شدید دارم چندروزی هم نتونستم راه برم باید چکار کنم

  پاسخ
 • سلام، خانم ۴۱ساله هستم از سال ۹۰به بعد کمر درد داشتم واز سال ۹۴دکترا گفتن انحراف و دیسک دارم الان در ناحیه ی کمر درد خیلی شدید دارم،پزشک هم گفته باید عمل کنم،امکان مراجعه ی حضوری به تهران رو فعلا ندارم

  پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   به منظور دریافت مشاوره دقیق تر اطلاعات زیر را در اختیار بگذارید؛

   ۱. سن بیمار
   ۲. شرح حال بیماری
   ۳. تصویر مدارک پزشکی
   ۴. اقدامات درمانی که تاکنون انجام شده و نتیجه آن

   شماره واتس آپ ۰۹۱۰۷۸۰۳۱۵۵

   پاسخ
 • سلام
  خانمی ۴۰ ساله هستم چهارده سالگی عمل کردم الان بعد از درد زیاد کمر ام ار ای گرفتم دیسک خفیف و برگشت اسکولیوز به سمت چپ و درگیری قفسه سینه ام آیا عمل دوباره لازمه؟

  پاسخ
 • سلام من تقریبا ۳سال هستش انحراف حدود ۵ درجه در کمر و پشتم پیدا کردم بشکل S قبلا نداشم و اگر مدت زمان طولانی ، خم بشم کلا پشت و کمرم درد میگیره ورزش هم میکنم اما انحرافم تغییر ایجاد نشده ولی همچنان اگه زیاد خم بشم احساس درد و خستگی در پشت و کمرم دارم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک
× مشاوره در واتساپ