اسکولیوز در بزرگسالی و انواع روش های درمان بدون جراحی آن

b11

هر چند که ما اغلب انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) را به عنوان بیماری کودکان و نوجوانان می‌پنداریم، اما مطالعات اخیر، شیوع و اثرات اسکولیوز در بزرگسالان را نشان می‌دهد. در حالی که نرخ اسکولیوز در نوجوانان در حدود 2 تا 4 درصد برآورد شده است، مطالعات انجام شده در بزرگسالان، نرخ اسکولیوز را بین 12 و 20 درصد نشان می‌دهد. یک مطالعه که در بزرگسالان سالم بالاتر از 60 ساله انجام شده، نرخ اسکولیوز را 68٪ شناسایی کرده است. واضح است که نرخ اسکولیوز در واقع با افزایش سن، بالاتر می‌رود.

هدف اصلی از درمان اسکولیوز در نوجوانان، جلوگیری از پیشرفت آن است. در بزرگسالان، در اغلب موارد، اسکولیوز پیشرفت نخواهد کرد، هر چند استثناهایی نیز وجود دارد. هدف از درمان اسکولیوز بزرگسالان، کاهش هرگونه درد فعال، رفع هرگونه محدودیت‌ فعلی در عملکرد جسمی و بازگرداندن تعادل به بدن برای جلوگیری از مشکلات آینده است.

متخصصان ما در مرکز جامع توانبخشی امید به بسیاری از بزرگسالان مبتلا به انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) از سنین 18 تا 80 ساله و بالاتر کمک کرده‌اند. دریافت درمان هرگز دیر نیست. با این حال؛ بهتر است درمان در مراحل اولیه‌ی آن شروع شود.

کلینیک ما متخصص در ارائه‌ی درمان و دستیابی به نتایج مطلوب در دوره‌های کوتاه‌تر با استفاده از تشخیص ایمن و سریع و روش اسکن سهبعدی و روش‌های مکانیزه برای ساخت بریس می‌باشد.

اگر شما از درد و انحراف ستون فقرات خود (اسکولیوز) رنج می‌برید و از امکان درمان وضعیت خود در بزرگسالی نگران هستید، می‌توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت ملاقات با متخصصین ما، با شماره‌‌ 02188900434 تماس حاصل فرمایید.

انواع اسکولیوز بزرگسالان


اسکولیوز در بزرگسالان را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد:

  • اسکولیوز ایدیوپاتیک بزرگسالان (با علت ناشناخته): در بیمارانی است که از دوران کودکی و نوجوانی اسکولیوز داشته‌اند و تا بزرگسالی ادامه یافته است. علت اسکولیوز ایدیوپاتیک هنوز برای ما مشخص نیست، اما بسیاری از مطالعات ژنتیکی برای پاسخ به این سؤال در حال انجام است. در این نوع اسکولیوز، انحراف ستون فقرات ممکن است 0.5 درجه تا 2 درجه در سال افزایش یابد. انحراف ستون فقرات کمتر از 30 درجه در نوجوانان بعید است که تا بزرگسالی پیشرفت قابل توجهی بیابد، در حالی که در افرادی که بیش از 50 درجه انحراف ستون فقرات دارند، به احتمال زیاد میزان انحراف افزایش خواهد یافت. به همین دلیل است که متخصصان اسکولیوز بزرگسالان باید بر میزان انحراف در طول زمان نظارت داشته باشند.
  • اسکولیوز اکتسابی و یا دژنراتیو بزرگسالان: این نوع انحراف ستون فقرات در بزرگسالی بروز می‌کند. اسکولیوز دژنراتیو حاصل تخریب پیشرونده‌ی دیسک‌های کمر است. با انحطاط دیسک، ارتفاع آن کاهش می‌یابد. اگر یک طرف دیسک با سرعت بیشتر از سمت دیگر تخریب شود، دیسک شروع به کج شدن می‌کند. با خم شدن تدریجی آن، فشار بیشتری به یک طرف از ستون فقرات وارد شده و نیروی جاذبه نیز موجب خم شدن ستون فقرات و انحنای بیشتر آن می‌شود.هر چه تخریب دیسک‌ها بیشتر شود، ستون فقرات نیز بیشتر خم می‌شود.

محل بروز اسکولیوز


زرگسالان در ستون فقرات سینه‌ای (بالا) و ستون فقرات کمری (پایین) رخ می‌دهد. علائم عمومی ظاهری هر دو اسکولیوز مانند افتادگی شانه، گوژپشتی یا یک برجستگی در قسمت پایین‌تر کمر در سمت انحنای ستون فقرات در نوجوانان یکسان است. در بیماران مسن‌تر، انحنای ستون فقرات به دلیل تخریب دیسک و / یا عدم تعادل ساژیتال می‌تواند بدتر شود. علاوه بر این، آرتریت معمولاً بر مفاصل ستون فقرات تاثیر گذاشته و منجر به تشکیل خار استخوانی می‌گردد.

علائم و نشانه‌های اسکولیوز


بزرگسالان مبتلا به اسکولیوز به این دلیل که تخریب دیسک‌ها و مفاصل آنها منجر به تنگی دهانه ساک نخاعی و اعصاب (تنگی کانال نخاعی) می‌شود، علائم بیشتری نسبت به نوجوانان دارند. در برخی از بیماران ممکن است ستون فقرات به جلو خم شود تا فضای بیشتری  برای اعصاب خود باز کند. در برخی دیگر ممکن است به دلیل از دست رفتن انحنای طبیعی (لوردوز، کمر تابدار در ستون فقرات کمری (پایین کمر)، ستون فقرات به جلو خم شود. عدم تعادل باعث می‌شود که بیماران برای جبران آن و در تلاش برای حفظ حالت صاف و قائم، باسن و زانوی خود را خم کنند. بیماران بزرگسال ممکن است انواع علائم را داشته باشند که می‌تواند به از دست رفتن تدریجی عملکرد آنها منجر شود:

  • خشکی و درد پایین کمر، نشانه‌های شایع هستند.
  • بی‌حسی، دل درد و شلیک درد در پاها به دلیل فشردگی اعصاب
  • ضعف و خستگی ناشی از فشار بر روی عضلات کمر و پاها

b21تشخیص اسکولیز


انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) با رادیوگرافی تشخیص داده می‌شود که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اسکن سه‌بعدی از کل ستون فقرات هم از پشت و هم از پهلو انجام می‌شود. متخصص شما می‌تواند با این تصاویر درجه‌ی انحراف را با روش کاب اندازه‌گیری و تعیین کند.
  • اسکن (MRI): بررسی و مطالعه‌ی ستون فقرات است که به ندرت برای بیماران دارای علائم جزئی اسکولیوز ایدیوپاتیک بزرگسالان استفاده می‌شود.

گزینه‌های درمان


درمان اسکولیوز بزرگسالان، بسیار منحصر به فرد و براساس علائم خاص و سن هر بیمار است. بسیاری از بیماران مبتلا به اسکولیوز دارای علایم بسیار جزئی بوده و بدون درمان با آن زندگی می‌کنند. بیماران دارای علائم شدید و غالب کمر درد به طور معمول با ورزش درمان می‌شوند. بیماران مبتلا به درد کمر و درد پا ممکن است تا حدی از درمان تزریق برای کمک به تسکین درد ساق پا بهره‌مند شوند. در موارد شدیدتر حتی بریس می‌تواند تجویز گردد. اگر اسکولیوز بیشتر از 30 درجه باشد، انجام عمل جراحی ممکن است توصیه شود. لازم به ذکر است که جراحی مانع از پیشرفت انحراف ستون فقرات نبوده و قادر به درمان این وضعیت نیست.

درمان غیرجراحی

بسیاری از بیماران مبتلا به اسکولیوز بزرگسالان نیاز به انجام عمل جراحی ندارند. درمان غیرجراحی و محافظه کارانه برای اسکولیوز بزرگسالان ممکن است شامل:

نظارت پیوسته

متخصصین ما با استفاده از روش اسکن سه‌بعدی می‌توانند وضعیت شما را پیگیری کرده و دریابند که اسکولیوز شما در چه مرحله‌ای است. همچنین در حالی که تحت هر نوع درمان هستید، هر گونه تغییر در وضعیت شما را ارزیابی می‌کنند.

بریس

این دیدگاه وجود دارد که بریس نمی‌تواند به درمان اسکولیوز در بزرگسالان کمک کند، زیرا صفحات رشد بسته شده و استخوان‌ها نمی‌توانند به آن پاسخ دهند. اما بریس در کوتاه مدت می‌تواند برای تسکین درد استفاده شود و تجربه نشان داده است که حتی وضعیت کمر بهتر شده است. لازم به ذکر است که در بزرگسالان بریس نمی‌تواند در بلند مدت استفاده شود، زیرا می‌تواند عضلات مرکزی را تضعیف کند.

capture1

تمرینات بدنی

تمرینات ورزشی با هدف تقویت عضلات مرکزی شکم و کمر و بهبود انعطاف‌پذیری آنها می‌تواند گزینه‌ی دیگری باشد، اعم از اینکه شما از اسکلولیوز خفیف، متوسط یا شدید رنج می‌برید. برخی از حرکاتی را که پزشک متخصص ممکن است به شما توصیه کند، عبارتند از:

کشش کمر با توپ

b2

کشش کمر با استفاده از حوله‌ی لوله شده

b3

حرکت سگ با صورت پایین

b4

کشش کمر در حالت ایستاده

b5

تمرین خم شدن به جلو

b6

خم شدن به پشت روی توپ

b7به این پست امتیاز دهید.
اسکولیوز در بزرگسالی و انواع روش های درمان بدون جراحی آن
2.33 از 3 رای