تفاوت بریس میلواکی و بریس بوستون چیست؟ مزایا و معایب

هنگام معالجه کودک یا نوجوان مبتلا به انحنای ستون فقرات، پزشکان معمولاً استفاده از بریس را به عنوان راهی برای جلوگیری از پیشرفت انحنا توصیه می‌کنند.

بریس‌های کمری در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام برای جلوگیری یا به حداقل رساندن انحنای در هنگام رشد بیمار طراحی شده‌اند. در اینجا، ما دو نوع شناخته شده بریس را بررسی می‌کنیم: بریس میلواکی و بریس بوستون.

متحصصان مرکز جامع توانبخشی امید پس از معاینه دقیق بیمار با استفاده از جدیدترین دانش روز و آخرین تکنولوژی های پزشکی براساس سن بیمار و شدت انحراف ستون فقرات مراحل قالبگیری و ساخت انواع بریس مخصوص کودکان و بزرگسالان را انجام می دهند.

انواع مختلف بریس برای اسکولیوز چیست؟ 


انواع مختلف بریس کمری برای اسکولیوز وجود دارد. برخی از بیماران و والدین می‌گویند که “بریس‌های زیادی” برای انتخاب وجود دارد، اما هر یک از آن‌ها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که ممکن است به نوعی مفیدتر یا مطلوب‌تر به نظر برسند. یکی از منشأ سردرگمی‌ها برای بسیاری از افراد، سنت‌های نامگذاری بریس است. در این سنت، نام شهری که بریس در آن تولید شده است روی آن گذاشته می‌شود. اینگونه است که ما بریس‌هایی با نام‌های “بریس بوستون”، “بریس ویلمینگتون” و “بریس خمشی چارلستون” داریم. اخیراً بریس‌های کمری اسکولیوز جدید نام‌هایی به “سبک بازاریابی” مانند “بریسSpineCor” (مخفف Spine Corporation) و “ScoliBrace” گرفته‌اند. با توجه به اینکه این یک موضوع بسیار گسترده و قابل توجه است، لطفاً برای کسب اطلاعات دقیق در مورد انواع بریس‌های اسکولیوز به مقاله وبلاگ ما در این زمینه مراجعه کنید.

بهترین بریس برای اسکولیوز چیست؟ 


تحقیقات علمی مشخص کرده است که “بهترین بریس کمری برای اسکولیوز” وجود ندارد زیرا استفاده از بریس نخاعی برای اسکولیوز فقط باید بخشی از استراتژی و تلاش کلی درمان اسکولیوز بیمار باشد و فقط در مورد اسکولیوز در کودکانی که در معرض خطر بالای شدید شدن انحنای متوسط ​​ (رشد در مراحل اولیه با انحنای بالاتر از 25 درجه) قرار دارند استفاده شود. بریس بوستون و میلواکی دو مورد از بریس‌هایی هستند که برای نوجوانان و بیشتر برای اسکولیوز مورد استفاده قرار می‌گیرند اما این لزوما آن‌ها را “بهترین” نمی‌کند. صرف نظر از اینکه کدام بریس توصیه می‌شود، باید حداقل باعث بهبود 50 درصدی بدون بدتر شدن چرخش ستون فقرات شود، و بیمار باید از بریس برای مدت زمان تعیین شده استفاده کند.

بریس بوستون 


بریس بوستون

بریس بوستون نوعی بریس توراکو-لومب-ساکرال-ارتز یا TLSO است. در حقیقت، این بریس متداول‌ترین بریس TLSO است. بریس بوستون در درجه اول برای درمان کودکان برای کاهش سرعت پیشرفت اسکولیوز در ستون فقرات در حال رشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد .

اگر به دنبال یک تصویر بصری هستید، این بریس یک ماده پلاستیکی است که زیر بازوها و اطراف قفسه سینه، کمر و باسن پیچیده می‌شود.

نحوه عملکرد بریس بوستون چگونه است 

نحوه عملکرد بریس بوستون

با اینکه بریس‌های بوستون به صورت سفارشی ساخته نشده‌اند، اما اقدامات خاصی برای اطمینان از متناسب بودن بریس برای موفقیت انجام می‌شود. تغییرات مختلفی برای ایجاد انحنای اسکولیوتیک در نقاط مختلف ستون فقرات وجود دارد. هنگام استفاده از بریس، زاویه کاب باید 50٪ کمتر از زمانی باشد که از آن استفاده نمی‌کنید. پزشکان در حالی که بیمار از بریس استفاده می‌کنند، از آن‌ها اشعه ایکس گرفته و سپس زاویه کاب را اندازه‌گیری می‌کنند تا از مناسب بودن آن اطمینان حاصل کند.

بریس بوستون به این معنی است که ستون فقرات را با فشرده‌سازی منحنی‌های نامنظم وادار به قرارگیری در وضعیت صاف‌تر می‌کند، به این امید که رشد آن‌ها کندتر شود. پدهایی که به طور استراتژیک در بریس قرار گرفته‌اند، انحنای اسکولیوتیک را تحت فشار قرار می‌دهند. یک منطقه تسکین، یا بخشی از بریس بدون پد، و در مقابل آن قسمت‌های دارای پد قرار دارد. هدف آن‌ها قرار دادن این مناطق تسکین در جایی است که انحنای نخاعی در حالت ایده‌آل باشد. تئوری این است که ستون فقرات از فشار پد فاصله گرفته و به سمت منطقه تسکین حرکت کند. پدهایی که روی انحنای ستون فقرات فشار می‌آورند ناخوشایند هستند، بنابراین شما به طور طبیعی سعی می‌کنید ستون فقرات خود را برای جلوگیری از این فشار به سمت منطقه تسکین قرار دهید.

بریس کاملاً متناسب با بدن است، بنابراین می‌توان آن را زیر لباس پوشید. اما این لباس‌ها باید به قدری گشاد باشند تا بتوانند بریس را در آن جای دهند. پس از تجویز، اکثر افراد باید سه تا پنج سال به مدت 18 تا 23 ساعت در روز از بریس استفاده کنند. برای استحمام، شنا یا ورزش می‌توان هر روز چند ساعت آن را دربیاورید.

معایب بریس بوستون 

بریس بوستون فقط یک راه حل دو بعدی برای یک بیماری سه بعدی است. این بریس کل شکم را محدود کرده و ضعیف می‌کند و باعث می‌شود دیسک‌های نخاعی به سختی بتوانند خود را بازسازی کنند. وقتی انحنا بدون ایجاد ثبات و تقویت به داخل رانده شود، ممکن است اثر معکوس داشته باشد. در واقع بریس با گذشت زمان منجر به ضعف کلی ستون فقرات می‌شود. از آنجا که دیسک‌های نخاعی برای بازسازی نیاز به حرکت دارند، نگرانی‌هایی در این باره ایجاد شده است که ممکن است بریس باعث افزایش سفتی ستون فقرات شود.

افرادی که از بریس بوستون استفاده می‌کنند، اغلب از ناراحتی عمومی زیر بریس شکایت دارند. این شکایات شامل موارد زیر است:

  • عضلات ران سفت یا دردناک هستند
  • شکم ضعیف
  • افزایش فشار شکم
  • زخم و قرمزی پوست
  • ناراحتی شدید در گرما
  • محدود شدن تنفس
  • ناتوانی در خم شدن تنه
  • مشکل در ورزش

اگر بریس خیلی محکم باشد ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد، که یکی از عوارض جانبی شایع آن عدم توانایی در تنفس راحت است. یا اگر فشار زیاد بر روی دنده‌ها وارد شود، احتمال ایجاد انسداد روده وجود دارد. کتابچه راهنمای کاربر برای بریس بوستون هشدار می‌دهد که اگر دچار حالت تهوع شدید، باید بلافاصله بریس را بردارید، زیرا خطر مرگ احتمالی وجود دارد. این یک عارضه جانبی فوق‌العاده جدی (البته بسیار نادر) است.

بریس میلواکی 


بریس میلواکی

بریس میلواکی نوعی بریس کمری است که برای اصلاح خمیدگی در وسط کمر استفاده می‌شود. همچنین به عنوان بریس ستون فقرات قفسه سینه بالا نیز شناخته می‌شود. این نوع بریس از محدود کننده‌ترین بریس‌های کمری است، زیرا از لگن تا گردن ادامه دارد و به همین دلیل تنها در مواردی تجویز می‌شود که مناسب‌ترین گزینه برای بیمار باشد. بیمارانی که دارای انحنای پایین ستون فقرات هستند ممکن است از بریس بوستون یا نوع دیگری از بریس استفاده کنند که محدودیت کمتری دارد.

این بریس نخاعی در دهه 1940 به منظور کاهش سرعت انحنای ستون فقرات مانند اسکولیوز معرفی شد. بریس میلواکی تا زمان معرفی بریس‌های دیگر با محدودیت کمتر به استاندارد مراقبت تبدیل شد و امروزه همچنان از آن برای اصلاح و کنترل انحنا در ستون فقرات بالایی استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد بریس میلواکی چگونه است؟ 

نحوه عملکرد بریس میلواکی

این بریس در دوران کودکی معرفی می‌شود و در دوران نوجوانی هنگام رشد بدن برای کنترل انحنای ستون فقرات استفاده می‌شود. این بریس از یک کمربند لگنی متصل شده به یک سری میله‌ها و پدهایی تشکیل شده است که با یک حلقه گردن به هم متصل می‌شوند. وقتی که این بریس پوشیده شود، کمر را در جای خود نگه می‌دارد. برای اثربخشی، معمولاً باید بریس میلواکی چندین سال به مدت 23 ساعت در روز پوشیده شود. زمانی که از این بریس استفاده می‌کنید، باید بتوانید فعالیت بدنی عادی داشته باشید و در واقع این تشویقی است برای بهبود سلامتی شما.

محدودیت‌ها 

استفاده از بریس میلواکی برای بیماران می‌تواند بسیار ناامید کننده باشد. این بریس اگر به درستی پوشیده نشود می‌تواند احساس محدودیت به بیمار بدهد، پوست را آزار دهد، و همچنین می‌تواند به لباس آسیب برساند و پوشیدن لباس مد روز را دشوار کند. برخی از این مشکلات را می‌توان با درست پوشیدن بریس برطرف کرد. دکتر باید تایید کند که شما بریس را درست پوشیده‌اید. به همان اندازه که سعی می‌کنید بریس را درست بپوشید تا روی بدن شما نچرخد، رعایت یک رژیم مناسب مراقبت از پوست نیز برای محافظت از پوست شما مهم است. از نظر زیبایی و مد، بیمار باید همیشه لباس‌های گشاد بپوشد. هرچند برخی از لباس‌های گشاد را می‌توان به شکلی شیک پوشید. برخی از سازمان‌های خیریه به بیماران درباره مد مشاوره می‌دهند تا به آن‌ها کمک کنند با اطمینان بیشتری لباس بپوشند.

بریس میلواکی که به عنوان ارتز سرویکو-توراکو-لومب-ساکروال نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به صورت سفارشی، با استفاده از قالب بدن بیمار، یا همراه با قطعات پیش ساخته‌ای که توسط پزشک تنظیم می‌شود، ساخته شود. بیماران باید به صورت دوره‌ای به پزشک خود مراجعه کنند تا روند پیشرفت با بریس را کنترل کنند. به این ترتیب پزشک می‌تواند در صورت لزوم تنظیماتی را انجام دهد، از جمله نصب بریس‌های جدید با بزرگتر شدن بیمار. گرچه پوشیدن بریس اصلا دلپذیر نیست، اما گزینه‌های بدتر از آن نیز وجود دارد. برای مثال ممکن است بیمار نیاز به جراحی برای مهره و فیوز کردن ستون فقرات داشته باشد. یا ممکن است بیمار دچار انحنای شدید ستون فقرات شود که مانع بهبود کیفیت زندگی او شود.

گزینه‌های جایگزین 


گزینه‌های جایگزین بریس بوستون و میلواکی

ما یک روش درمانی جایگزین برای بیمارانی ایجاد کرده‌ایم که مایل به انجام جراحی و استفاده از بریس نیستند. اما اگر ترجیح می‌دهید درمانی را انجام دهید که چنین عوارض جانبی دست و پاگیری را نداشته باشد، باید بدانید که گزینه‌های امیدوار کننده و جامعی برای جایگزینی با بریس وجود دارد.

تمرینات و تنظیمات تقویت و توانبخشی می‌توانند در واقع اصلاح‌کننده انحنای کمر شما باشند، به جای اینکه فقط سرعت پیشرفت اسکولیوز را کاهش دهند. و بر خلاف بریس بوستون یا سایر روش‌های درمانی اسکولیوز، تنها عارضه جانبی آن ممکن است درد عضلانی باشد. همان چیزی که بعد از یک تمرین خوب احساس می‌کنید.

برنامه تمرینی شخصی و خاص اسکولیوز اغلب نتایج بهتری نسبت به بریس ایجاد کرده است. با این حال، تمام تمرینات، تنظیمات و روش‌های درمانی باید با توجه به تنظیمات منحصر به فرد ستون فقرات هر بیمار تجویز شود. این تمرینات برای افزایش قدرت و تحرک در ستون فقرات و عضلات اطراف آن طراحی شده‌اند. آن‌ها تعادل و هماهنگی را بهبود می‌بخشند و موقعیت طبیعی‌تری را در ستون فقرات ایجاد می‌کنند.

دانستن همه گزینه‌ها و توانایی بررسی جوانب مثبت و منفی، همیشه برای تصمیم گیری‌های پزشکی مهم مانند این مفید هستند. درباره مهمترین موارد و همچنین همه راه‌های ممکن برای دستیابی به اهداف سلامت نخاعی خود فکر کنید. مهم است که در مورد همه گزینه‌های درمانی خود با پزشک صحبت کنید و تصمیمی را بگیرید که برای شما مناسب است.

هزینه بریس اسکولیوز چقدر است؟ 


هزینه واقعی بریس بسیار متفاوت خواهد بود و به عوامل زیادی بستگی دارد. همچنین هزینه‌های “پنهان” بسیاری نیز برای تهیه بریس وجود دارد. به عنوان مثال، ویزیت‌های متعدد پزشک ارتوپدی و فیزیوتراپی.

آیا بریس‌ها می‌توانند اسکولیوز را اصلاح کنند؟ 


خیر، تنها هدف استفاده از بریس این است که انحنا بدتر نشود. دستگاه‌های کمری اسکولیوز مانند بریس بوستون و ویلمینگتون تحت “تئوری” رشد هدایت شده کار می‌کنند. زمانی که فرد به این بیماری مبتلا می‌شود، ستون فقرات وی به طور ناموزونی رشد می‌کند و فشار کمی بیشتری به داخل منحنی در مقابل قسمت بیرونی منحنی وارد می‌کند. این فشار نابرابر ممکن است باعث شود مهره‌ها به شکل گوه رشد کنند که احتمالاً به پیشرفت منحنی‌های بعدی نیز کمک می‌کند. داده‌های تحقیقاتی منتشر شده در مورد استفاده از بریس، ساعت استفاده از آن در روز، و ترکیب آن با فیزیوتراپی بسیار متناقض و نامشخص است.

برای اسکولیوز، چه مدت باید از بریس استفاده کنید؟


اگر فرض کنیم که بریس حداقل 50٪ اصلاح را انجام می‌دهد، بدون اینکه چرخش ستون فقرات در کودکی که هنوز در مرحله رشد اولیه با منحنی 25 تا 40 درجه قرار دارد بدتر شود، اکثر پزشکان ارتوپدی حداقل 18 ساعت پوشیدن روزانه را برای کمک به شما توصیه می‌کنند. بسیاری از پزشکان اصرار دارند که بیمار 23 ساعت در روز بریس را بپوشد تا از بدتر شدن انحنای کمر او جلوگیری شود. به نظر می‌رسد تعداد ساعات مورد نیاز برای پوشیدن بریس یک سوال بی‌پاسخ بوده، زیرا  پاسخ آن از نظر علمی مشخص نیست.

اکثر پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که از مرحله رشد اولیه (9-12 سالگی) تا بلوغ اسکلت (15 تا 16 سال در زنان) از بریس استفاده کنند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس