درد کتف و شانه : درمان با فیزیوتراپی، کایروپراکتیک، ماساژ و ورزش

کتف یا تیغه‌های شانه، دو استخوان مثلثی شکل هستند که در قسمت فوقانی کمر قرار دارند. کتف همراه با عضلات فوقانی کمر، گردن و بازوها به استخوان هومروس (استخوان بازو) و استخوان ترقوه (استخوان یقه) متصل است.

درد کتف و شانه را می‌توان در قسمت فوقانی، داخل، بین یا زیر تیغه‌های شانه تجربه کرد. دلایل بی‌شماری از علل خفیف مانند کشیدگی عضلات گرفته تا موارد شدیدتر مانند شرایط ریوی یا تومورها می‌توانند باعث درد کتف و شانه‌ها شوند.

گزینه‌های درمان درد کتف و شانه کاملاً به شرایط زمینه‌ای بستگی دارد. برای شرایط اسکلتی – عضلانی، درمان معمولاً با رویکردهای غیر جراحی آغاز می‌شود. این شامل استراحت، داروهای ضد التهاب و تمرینات تقویت عضلات، تثبیت و بهبود دامنه حرکات شانه است. در صورت لزوم پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی را توصیه کند. در بعضی موارد، جراحی بهترین راه حل برای درد کتف و شانه به دلیل مشکلات اسکلتی عضلانی است.

برای دریافت مشاوره درباره‌‌ی درمان درد کتف و شانه و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌های 02188801800 – 09128444990 تماس حاصل فرمایید.

دلایل درد کتف و شانه


در زیر 27 علت مختلف درد کتف و شانه آورده شده است که به شما کمک می‌کند آنچه را که باعث درد شما شده است محدود کنید.

 • کشیدگی‌های عضلانی، کوفتگی عضلات (کبودی): استفاده بیش از حد از عضلات اطراف شانه می‌تواند منجر به درد کتف و شانه شود. از عواملی دیگر که باعث کشیدگی عضلات می‌شود تغییر روتین در تمرینات ورزشی، استفاده بیش از حد از عضلات، بلند کردن وزن بیشتر از آنچه عادت کرده‌اید یا خوابیدن طولانی مدت در یک وضعیت است.
 • بیماری دیسک: فشرده سازی اعصاب گردن به دلیل فتق یا جابجایی دیسک می‌تواند منجر به درد کتف و شانه شود. همچنین ممکن است گردن درد، گزگز یا بی حسی در بازوها و انتشار درد به انگشتان دست را خود داشته باشید.
 • بیماری‌های قلبی: درد شانه گاهی اوقات می‌تواند نتیجه یک بیماری قلبی باشد. این وضعیت بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود. حملات قلبی، پریکاردیت یا تشریح آئورت می‌تواند باعث درد در شانه چپ شود.
 • شکستگی: شکستن کتف کاملاً دشوار است اما امکان پذیر است. شکستگی کتف معمولاً در اثر تصادف یا سقوط اتومبیل رخ می‌دهد و می‌تواند منجر به درد و آسیب کتف و شانه شود.
 • زونا: زونا یک عفونت از ویروس آبله مرغان است. این نوع ویروس باعث درد کتف و شانه، احساس سوزش و به دنبال آن خارش می‌شود.
 • متاستاز استخوان: متاستاز استخوان با گسترش تومور سرطانی اتفاق می‌افتد. درد شانه اغلب نتیجه گسترش سرطان سینه، ریه، مری و روده بزرگ است.
 • شرایط ریه و تومور: شرایط ریوی مانند آمبولی، کلاپس ریه همراه با تومورهای ریوی می‌تواند به درد کتف و شانه منجر شود.
 • آرتروز، استئوآرتریت: آرتروز یا استئوآرتریت می‌تواند بر کتف تأثیر بگذارد و باعث درد تیغه شانه شود.
 • سندروم کتف صدا دهنده، کتف شکسته، سرطان کتف: شرایطی وجود دارد که فقط کتف را تحت تأثیر قرار می‌دهد و منجر به درد می‌شود.
 • پوکی استخوان: پوکی استخوان یک بیماری استخوانی است که باعث نازک شدن و شکنندگی استخوان‌ها می‌شود. کتف می‌تواند تحت تأثیر پوکی استخوان و در نتیجه درد قرار گیرد.
 • شرایط شکمی (رفلاکس، اختلالات معده): گاهی اوقات، درد کتف و شانه می‌تواند ناشی از مشکلات معده و گوارشی باشد. این نوع درد می‌تواند در کتف و شانه راست ایجاد شود و در نتیجه سنگ کیسه صفرا، زخم معده و بیماری کبد است. بیماری‌هایی که منجر به درد در کتف و تیغه شانه چپ می‌شوند شامل پانکراتیت هستند.
 • بیماری کیسه صفرا: حمله کیسه صفرا می‌تواند باعث ایجاد درد در زیر کتف راست شود و درد می‌تواند از قسمت فوقانی شکم به شانه منتقل شود.
 • بیماری کبد: بیماری کبد می‌تواند منجر به درد در زیر شانه راست شود، زیرا کبد در زیر دنده راست قرار دارد، بنابراین درد به شانه تابید می‌شود.
 • استفاده بیش از حد از عضلات شانه: همانطور که گفته شد، استفاده بیش از حد از عضلات شانه چه از طریق ورزش یا کار، می‌تواند باعث درد شود.
 • بد خوابیدن : خوابیدن طولانی مدت در یک طرف یا خوابیدن در زاویه عجیب می‌تواند باعث درد کتف و شانه شود.
 • گرفتگی عصب: اگر درد کتف و شانه شما از زیر بازوی شما تابید شود، این می‌تواند در نتیجه گرفتگی عصب باشد. همچنین ممکن است احساس سوزش در دست خود داشته باشید.
 • آسیب روتاتور کاف: این آسیب دیدگی بیشتر در بین ورزشکاران دیده می‌شود و یکی از چهار عضله روتاتور کاف را درگیر می‌کند.
 • اسکولیوز: اسکولیوز انحنای ستون فقرات است که می‌تواند باعث درد بین دو شانه شود.
 • بیماری پاژه: بیماری پاژه یک عفونت ویروسی مزمن در استخوان‌ها است که باعث درد کتف و شانه می‌شود.
 • نوریت نوریتبازویی: یک بیماری عصبی نادر و بدون علت دقیق است. علائم ورم عصبی بازویی شامل درد ناگهانی و شدید سوزش بالای شانه است.
 • آسیب ویپلش: ویپلش همان رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی عضلات بالای گردن، تاندون‌ها یا رباط‌ها است. درد می‌تواند از گردن شروع شده و به سمت پایین تابش کند.
 • فیبرومیالژیا: فیبرومیالژیا با درد کامل همراه با علت نامشخص شناخته می‌شود. بیماران فیبرومیالژیا دارای نقاط حساس بوده و کتف و شانه از جمله این نقاط حساس هستند.
 • پلورزی: ​​پلوریس التهاب غشای ریه است که در اثر عفونت ویروسی ایجاد می‌شود.
 • بزرگ شدن طحال: بزرگ شدن طحال می‌تواند باعث درد تیغه شانه چپ شود که می‌تواند هنگام تنفس از داخل و خارج آن بدتر شود.
 • شانه منجمد: شانه منجمد (کپسولیت چسبنده) التهاب و ضخیم شدن کپسول شانه است که مفصل شانه را می‌پیچد. بهبود این بیماری ممکن است سال‌ها طول بکشد اما تمرینات فیزیوتراپی می‌تواند به آن کمک کند.
 • نکروز آواسکولار: نکروز آواسکولار مرگ استخوانی در نتیجه محدود شدن خون‌رسانی است. علائم شامل درد عمیق، ضربان دار و موضعی ضعیف در اطراف شانه است که می‌تواند تا آرنج تابش کند.
  سل استخوان و مفاصل: درمان سل مغز استخوان ستون فقرات و پا

درد زیر کتف راست

درد زیر کتف و شانه راست می‌تواند دلایل جزئی یا شدیدی داشته باشد. دلایلی که به طور معمول منجر به درد در زیر شانه راست می‌شوند شامل استفاده از موس کامپیوتر، بغل کردن کودک در سمت راست، وضعیت نادرست، وضعیت بد خواب، حمله قلبی، حمله کیسه صفرا، بیماری کبد، سرطان سینه و آرتروز است.

درد زیر کتف شانه

دلایل شایع درد زیر کتف چپ شانه شامل آسیب دیدگی، پیری، وضعیت خواب اشتباه، سرماخوردگی یا آنفولانزا، دررفتگی، یخ‌زدگی شانه، شکستگی، بورسیت، پارگی روتاتور کاف، عصب فشرده، نقاط تحریک، التهاب، حمله قلبی، حملات کیسه صفرا و ذات الریه باشد.

درد بین دو کتف

دلایل عمده درد بین دو کتف شامل وضعیت بد بدن، فتق دیسک، بیماری کیسه صفرا، حمله قلبی، التهاب زیر دیافراگم، تنگی نخاع، اسپوندیلوز گردنی، آرتروز و سندرم مفصل فاست است.

علائم درد کتف و شانه


علائمی که تجربه می‌کنید به علت درد کتف و شانه شما بستگی دارد. درد می‌تواند ناگهانی، مزمن، موقتی، سوزاننده، تابش از ناحیه‌ای به ناحیه دیگر و در قسمت‌های مختلف شانه ظاهر شود. درد کتف و شانه می‌تواند باعث بی حسی یا گزگز شود و درد هنگام خوابیدن روی شانه یا تنفس تشدید شود.

یکی دیگر از علائم درد کتف و شانه، کرپیتوس است که هنگام حرکت شانه یا فشار دادن آن صدای تق تق شنیده می‌شود.

تشخیص


اگر درد شانه طی چند روز برطرف نشد، باید به پزشک مراجعه کنید زیرا می‌تواند نشانه آسیب جدی یا بیماری باشد. پزشک شما اسکن ام آر آی را انجام می‌دهد تا ببیند در شانه شما چه می‌گذرد و تشخیص دهد آیا مداخله پزشکی لازم است یا درمان‌های خانگی کافی است.

درمان درد کتف و شانه


برخی از گزینه‌های درمانی برای درد کتف و شانه عبارتند از توقف فعالیت‌های ایجاد کننده درد و استراحت، حفظ وضعیت مناسب بدن، تمرینات عقب انداختن کتف، استفاده از کمپرس سرد و گرم، کاهش استرس، حفظ وزن مناسب، انجام طب سوزنی، استفاده از اسلینگ، ماساژ دادن، مصرف داروهایی مانند مسکن یا داروهای ضد التهاب، درمان بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی یا ریوی، آرتروز و سایر عفونت‌ها که باعث درد کتف و شانه می‌شوند.

  هزینه جراحی اسکولیوز برای کودکان و بزرگسالان چقدر است؟

در این قسمت توضیح بیشتری درباره‌ی درمان‌های رایج درد کتف و شانه آورده شده است:

طب سوزنی

طب سوزنی

طب سوزنی یک درمان مکمل است که هزاران سال پیش در چین آغاز شده است. در طول درمان، متخصص طب سوزنی سوزن‌های ریزی را به نقاط خاصی از بدن وارد می‌کند.

قرار دادن سوزن به بهبود جریان خون، کاهش التهاب، التیام بافت پاره شده و کاهش درد کتف و شانه کمک می‌کند. همچنین در افزایش دامنه حرکتی نیز موثر است. متخصص طب سوزنی همچنین ممکن است به آرامی سوزن‌ها را بچرخاند یا حرکت دهد تا گرما را در محل درد قرار دهد. برای اکثر بیماران، سوزن‌ها به مدت 10 تا 20 دقیقه در جای خود می‌مانند. اگر چه ممکن است وارد کردن سوزن داخل شانه دردناک به نظر برسد، اما طب سوزنی یک روش بدون درد است. مردم اغلب به هیچ عنوان احساس درد نمی‌کنند.

طب سوزنی می‌تواند به درمان درد کتف و شانه که از علل مختلفی از جمله آرتروز، التهاب تاندون، بورسیت و آسیب روتاتور کاف ناشی می‌شود، کمک کند. بسیاری از افراد همراه با ماساژ درمانی و مراقبت‌های کایروپراکتیک از طب سوزنی استفاده می‌کنند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی برای کمک به تسکین درد کتف و شانه

اشکال خاصی از ماساژ درمانی نیز می‌تواند به تسکین درد کتف و شانه کمک کند. انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد، از جمله:

 • ماساژ بافت‌های عمیق
 • ماساژ سوئدی
 • ماساژ نقاط ماشه‌ای
 • ماساژ ورزشی
 • ماساژ شیاتسو
 • رفلکسولوژی

در حالی که انواع ماساژ می‌تواند تا حدی به درد شانه کمک کند، اما به طور معمول ماساژ بافت عمیق و سوئدی بهترین گزینه برای تسکین درد کتف و شانه هستند. ماساژ سوئدی نوعی ماساژ کامل بدن است که برای کسانی که تنش زیادی دارند بسیار مناسب است.

در طول ماساژ درمانی، درمانگر شما از فشار عمقی انگشت و ضربه‌های آهسته برای از بین بردن تنش در شانه شما استفاده می‌کند. ماساژ بافت عمیق برای کسانی که دچار مشکلات مزمن شانه مانند آسیب، درد یا عدم تعادل هستند، انتخاب بسیار خوبی است.

کایروپراکتیک یا درمان دستی

کایروپراکتیک یا درمان دستی

هنگام تجربه درد کتف و شانه، بسیاری از افراد برای تسکین و بهبودی به یک متخصص کایروپراکتیک مراجعه می‌کنند. متخصص کایروپراکتیک یک متخصص پزشکی آموزش دیده است که ستون فقرات و سایر قسمت‌های بدن را تنظیم می‌کند.

هدف از کایروپراکتیک رفع مشکلات هم ترازی، تسکین درد و حمایت از بدن در روند بهبود طبیعی است. متخصص کایروپراکتیک یک برنامه درمانی را بر اساس علت اصلی آسیب دیدگی شانه شما تشکیل می‌دهد.

به عنوان مثال، فردی که با دررفتگی کتف و شانه درگیر است ممکن است درمان متفاوتی از فردی که دارای مشکلات روتاتور کاف است داشته باشد. بیشتر متخصصان کایروپراکتیک ترکیبی از روش‌های درمانی زیر را استفاده می‌کنند:

 • ماساژ: متخصصان کایروپراکتیک برای تسکین درد شانه هم ماساژ دست و هم هیدروماساژ (به کمک فشار آب) ارائه می‌دهند. ماساژ به رفع سفتی و گرفتگی کتف و شانه و بازگرداندن دامنه حرکت کمک می‌کند.
 • جا انداختن مفاصل: پنج روش اصلی در کایروپراکتیک وجود دارد که متخصصان از آن‌ها استفاده می‌کنند: این تکنیک‌ها شامل گانستد Gonstead، تکنیک فعال ساز، تکنیک تنوع یافته ، فلکشن دیسترکشن و تکنیک تامپسون می‌باشند.
 • اصلاح وضعیت بدن: وضعیت بد بدنی در افرادی که تمام روز را پشت میز نشسته‌اند بیشتر است. وضعیت نادرست بدن منجر به فشار بیش از حد به عضلات و مفاصل می‌شود. متخصص کایروپراکتیک می‌تواند وضعیت صحیح بدن را به شما آموزش دهد تا از حرکت دادن شانه‌هایتان به سمت جلو که باعث سفتی و التهاب شانه می‌شود، پیشگیری کنید.
  علائم درد بالای کمر، روش های درمان و پیشگیری از آن

درمان با گرما یا سرما

استفاده از بسته‌های حرارتی یا گرمایشی بر روی شانه می‌تواند باعث تسکین سفتی و تنش در عضلات شود. اگر بسته حرارتی ندارید، می‌توانید از بطری آب گرم یا پد گرم کننده نیز استفاده کنید.

همچنین می‌توانید کمپرس سرد را روی کتف و شانه خود قرار دهید تا تورم و بی‌حسی درد را کاهش دهد. می‌توانید هر بار 5 مرتبه در روز، کیسه یخ را روی شانه خود قرار دهید.

اگر بسته منجمد ندارید، می‌توانید تکه‌های یخ را در کیسه‌ای بریزید یا از یک کیسه نخود فرنگی منجمد استفاده کنید. با این حال، بسته سرد را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید – ابتدا آن را در حوله بپیچید.

داروهای ضد درد

پزشک شما ممکن است دارویی را برای درد شما توصیه کند. اگر از آرتروز، تاندونیت یا آسیب روتاتور کاف رنج می‌برید، شانه شما احتمالاً ملتهب است. برای کاهش التهاب، می‌توانید از داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) استفاده کنید. نمونه‌های معروف NSAIDها شامل ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن است. اگر دچار اسپاسم عضلانی یا تنش در اطراف مفصل شانه خود هستید، همچنین ممکن است پزشک داروهای شل کننده عضلات را تجویز کند.

نمونه‌های متداول شل کننده‌های عضلانی شامل باکلوفن، تیزانیدین و سیکلوبنزاپرین است.

فیزیوتراپی و کشش برای درد کتف و شانه

فیزیوتراپی و کشش برای درد کتف و شانه

فیزیوتراپیست‌ها ممکن است تمرینات خاصی را برای تقویت عضلات شانه به شما اختصاص دهند. آن‌ها همچنین ممکن است از روش تحریک الکتریکی استفاده کنند که شامل ارسال امواج الکتریکی بدون درد به عضلات دردناک کتف و شانه است.

در اینجا چند نکته، کشش و تمرین وجود دارد که می‌توانید برای کمک به درد کتف و شانه انجام دهید.

 • وضعیت بدنی خود را در محل کار بهبود ببخشید: اطمینان حاصل کنید که پاها صاف روی زمین هستند، زانوها در زاویه 90 درجه خم شده‌اند، کمر صاف است، بازوها در آرنج در زاویه 90 درجه خم شده‌اند، مانیتور در سطح مناسبی رو به روی دید چشم است و موس به صفحه کلید نزدیک است.
 • وضعیت خود را اصلاح کنید: هنگام نشستن با وضعیت خوب، گوش، شانه و مفصل ران باید در یک راستا قرار بگیرند. شانه‌ها نباید شل شوند و سر شما نباید کج باشد.
 • ناحیه دردناک را ماساژ دهید: شانه خود را روی توپ ماساژ قرار داده و با وزن بدن روی آن بغلتانید.
 • حرکت کششی شانه‌ها را انجام دهید: انگشتان خود را به هم گره بزنید، به عقب متمایل شوید و بالاتنه خود را تا جایی که ممکن است به عقب خم کنید، در حالی که به پایین نگاه می‌کنید، دستان خود را تا جایی که ممکن است از خود دور کنید. در این حالت می‌توانید به اطراف حرکت کنید تا احساس کنید سایر مناطق قسمت فوقانی کمر کشیده شده است.
 • ستون فقرات توراسیک را کشش دهید: زیر شانه‌های خود یک غلتک قرار دهید و روی آن دراز بکشید. دنده‌ها را به سمت پایین نگه دارید، اما کمر خود را زیاد قوس ندهید. برای حمایت از آن، دستان خود را پشت سر خود نگه دارید. به آرامی روی غلتک بچرخید.
 • کشش قفسه سینه را انجام دهید: در وسط یک درب ایستاده و هر دست را به سمت جلو و در کنار چهارچوب در قرار دهید. به آرامی به چهارچوب در تکیه دهید و احساس کنید قفسه سینه شما باز می‌شود.
 • تقویت عضلات وضعیتی: در حالی که کمرتان را لمس می‌کنید، در مقابل دیوار بایستید. بازوها را در آرنج خم کنید، دست‌ها رو به بالا و کف دست‌ها به سمت بیرون باشد (باید مانند W به نظر برسید). دستان خود را بالای سر بلند کنید تا خود را به حرف I تبدیل کنید، این وضعیت را نگه دارید و دوباره به حالت W برگردید.

پس از اتمام هر نوع تمرین، بسته‌های گرمایی را در ناحیه دردناک قرار دهید تا عضله بیشتر شل شود.

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک
× مشاوره در واتساپ