درمان اسکولیوز با اوزون تراپی :کاهش کمردرد اسکولیوز با گاز اوزون

 اسکولیوز یکی از شایع ترین انواع بد شکلی‌های ستون فقرات محسوب می‌شود. علت بروز ۸۰ تا ۸۵ درصد از موارد ابتلا به اسکولیوز مشخص نیست. درصد باقی مانده نیز به علت ناهنجاری‌های ژنتیکی و اختلالات مادرزادی، بیماری‌های نورولوژیکی یا اختلالات مرتبط با سیستم عضلانی به وجود می‌آید.

تراپی روشی موثر برای کاهش درد اسکولیوز شناخته شده است. این درمان بیش از چندین سال است که نتایج مثبتی برای انواع بیماری‌­های ستون فقرات داشته است. در اوزون تراپی اسکولیوز مخلوطی از گاز اکسیژن و اوزون در ناحیه درد به وسیله‌­ی سوزن­‌های مخصوص با بی حسی موضعی تزریق می‌­شود. رعایت دستورالعمل‌های پزشک بعد از درمان دوره نقاهت پس از این روش را کاهش می­دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره اوزون تراپی اسکولیوز و یا رزرو نوبت در کلینیک سلامت امید با شماره تلفن­‌های 0218889844402188801800 تماس حاصل فرمایید.

 

انواع مختلف اسکولیوز چیست؟


 سه نوع اسکولیوز وجود دارد که عبارتند از اسکولیوز ایدیوپاتیک، مادرزادی و عصبی عضلانی. در اکثر موارد اسکولیوز از نوع ایدیوپاتیک است یعنی علت بروز آن مشخص نیست. افرادی که با اسکولیوز مادرزادی متولد می‌شوند ستون فقرات آنها در رحم مادر دستخوش تغییر شده است و این وضعیت به علت رشد غیر عادی یک یا چند مهره یا جدا نشدن آن ها از یکدیگر به وجود می‌آید. اسکولیوز عصبی عضلانی می‌‌تواند به علت اختلالات عصبی عضلانی از قبیل دیستروفی عضلانی، رشد ناکافی طناب نخاعی، فلج مغزی، آسیب دیدگی نخاع و سایر اختلالات مغز نخاع و سیستم عضلانی به وجود می‌آید. بروز این اختلالات، ضعف یا عدم تعادل سیستم عصبی عضلانی باعث بروز ناهنجاری‌های مرتبط با ستون فقرات خواهد شد.

علائم و نشانه‌های اسکولیوز چیست؟


 درد پیشرونده قسمت پایین کمر شایع ‌ترین علامت اسکولیوز محسوب می‌شود. درصد کمی‌از بیماران مبتلا به اسکولیوز به علت بدتر شدن شرایط ستون فقرات خود به پزشک مراجعه می‌کنند. علائم اسکولیوز معمولاً در ابتدا به صورت خفیف به وجود می‌آید تا آنکه برخی از عوارض اسکولیوز باعث بروز درد شدید می‌شود. علائم و نشانه‌های نورولوژیکی از قبیل پا درد، درد سیاتیک و بی حسی اعضای تحتانی بدن از شایع‌ ترین علائم اسکولیوز محسوب می‌‌شوند که بیمار به علت رنج حاصل از آنها به پزشک مراجعه می‌‌کند. از دست دادن حس اندام تحتانی یا حتی ضعف به علت توجه نکردن به علائم اولیه به وجود می‌آیند. در بدترین حالت ممکن بیمار کنترل مثانه و روده خود را از دست می‌دهد یا حتی دچار فلج خواهد شد. اوزون تراپی بهترین روش درمانی موجود برای تسکین درد کمر ناشی از اسکولیوز محسوب می‌شود.

اسکولیوز چگونه تشخیص داده می‌شود؟


 اولین گام برای تشخیص اسکولیوز بررسی سابقه پزشکی بیمار، سابقه بد شکلی قسمت پایین کمر، اثرات اختلال ایجاد شده بر زندگی روزمره، سابقه خانوادگی اسکولیوز، علائم و نشانه‌های نورولوژیکی از قبیل ضعف عضلانی، از دست دادن حس و عملکرد عضله اسفنکترو علائم و نشانه‌های دیگر از قبیل درد پایین کمر است. سایر تست‌های تشخیصی که باید قبل از شروع اوزون تراپی اسکولیوز انجام شوند به شرح زیر می‌باشند:

 • عکسبرداری توسط اشعه ایکس به پزشک برای بررسی ساختارهای ستون فقرات و اندازه گیری انحنای آن کمک می‌کند.
 • اسکن ام آر آی از قسمت پایین کمر به بررسی علائمی از قبیل فشردگی طناب نخاعی یا ریشه اعصاب می‌‌پردازد. تنگی کانال نخاعی شایع ترین علت بروز درد یا علائم و نشانه‌های نورولوژیکی اندام تحتانی است. تنگی کانال نخاعی و عوارض حاصل از آن دلیل بسیار مهمی است که بیمار را به مطب پزشک می‌‌کشاند.
 • در مواردی که به پزشک قصد انجام عمل جراحی را داشته باشد درخواست سی تی اسکن را می‌دهد. سی تی اسکن یک روش عکسبرداری بسیار سودمند برای برنامه ریزی قبل از جراحی و طراحی برنامه درمان است.

اوزون تراپی اسکولیوز چیست؟ 


امروزه از اوزون تراپی جهت کاهش علائم و درد ناشی از بیماری­های کمر از جمله اسکولیوز، دیسک(انحراف ستون فقرات) و بسیاری از مشکلات عضلانی مفصلی، برای بیماران استفاده می­شود اما اینکه این روش چگونه موثر است برای بسیاری مبهم است. این درمان کاملا ایمن بوده و تقریبا روشی بدون عارضه محسوب می­شود.

 اوزون یک گاز غیر مایع است. از اکسیژن پزشکی برای تهیه اوزون استفاده می‌شود. مولکول اضافی اکسیژن کار را به اتمام می‌رساند و گاز اوزون را تولید می‌کند. هنگامی ‌که گاز اوزون وارد خون می‌شود به تخریب انواع مختلف ویروس، قارچ، میکروب و باکتری، انگل، اسپیروکت، سموم خطرناک و رادیکال‌های آزاد و آسیب رسان می‌‌پردازد. تحقیقات نشان داده است که گاز اوزون می‌‌تواند سموم موجود در بافت‌های عصبی را از بین ببرد. تزریق گاز اوزون یک روش درمانی جامع محسوب می‌شود زیرا با فعال کردن مکانیسم طبیعی ترمیم کنندگی بدن، میزان گردش خون را افزایش می‌دهد و التهاب بدن را کاهش می‌دهد. تزریق گاز اوزون سیستم ایمنی بدن را وادار می‌کند عملکرد بسیار بهتری داشته باشد. در نتیجه از آن درمانی به بدن کمک می‌کند به طور طبیعی به ترمیم خود بپردازد نتایج ماندگاری را به وجود بیاورد.

مزایا


اوزون تراپی اسکولیوز از مزیت­‌های زیادی برخوردار است.

 • این روش، بدون جراحی و نیاز به بستری بیمار انجام می­‌شود و هیچ عارضه­ی جانبی پس از درمان ایجاد نمی­کند.
 • اوزون تراپی معمولا قبل از عمل جراحی برای بیمار توصیه می­شود پس می‌توان اینگونه استدلال کرد که تا حدودی از جراحی پیشگیری بعمل می­‌آورد
 • روشی غیر تهاجمی است
 • مدت زمان انجام درمان طولانی نیست
 • در بسیاری از افراد، بلافاصله پس از تزریق اوزون تراپی اسکولیوز بیمار احساس بهبودی می­‌کند.
 • گاز اوزون طبیعی است و عاری از هر گونه مواد مضر است.

چند جلسه اوزون تراپی برای اسکولیوز لازم است؟ 


بسته به شدت درد وآسیب بیمار تعداد جلسات اوزون تراپی بین 3 تا 7 جلسه می­‌باشد. پس از بررسی وضعیت بیمار قبل از شروع جلسات درمانی پزشک تمامی موارد را توضیح می‌­دهد. بیمار بعد از اوزون تراپی دیسک کمر به منزل برمی­گردد و در ادامه فعالیت‌­های روزمره به مشکل بر نمی­خورد. بنابراین هیچ جای نگرانی نیست.

مراقبت­‌های بعد از اوزون تراپی اسکولیوز 


رعایت دستورالعمل­‌های پزشک پس از تزریق گاز اوزون در روند بهبودی و نتیجه‌­ی بهتر از درمان،بسیار مهم می­‌باشند:

 • استراحت و داشتن رژیم غذایی مناسب بعد از اوزون تراپی اسکولیوز ضروری است
 • پس از اوزون تراپی مصرف مایعات به ویژه آب برای تصفیه کردن خون و خروج مواد سمی از بدن توصیه­میشود.
 • از انجام حرکات ورزشی به ویژه حرکات سنگین تا یک هفته خودداری کنید
 • اگر بعد از ترزریق اوزون احساس درد و التهاب شدید داشتید که احتمال آن خیلی کم است از داروهای ضد التهاب بدون استروئید و یا داروی نارکوتیک استفاده کنید
 • کمپرس سرد و گرم درد و التهاب را نیز کاهش می­دهد
 • بهتر است تا چند روز بعد از درمان از توالت فرنگی بجای توالت ایرانی استفاده شود

درمان‌­های دیگر اسکولیوز چیست؟


درمان های دیگر اسکولیوز چیست؟

علاوه بر اوزون تراپی اسکولیوز شیوه­‌های دیگری برای درمان و پیشگیری از انحراف ستون فقرات بکار برده می­‌شود. این درمان­‌ها شامل موارد زیر می‌­باشد:

درمان دارویی

 مصرف داروهای ضد التهاب و داروهای مسکن قوی خوراکی به کنترل درد و علائم و نشانه‌های اسکولیوز و همچنین درد عصبی کمک می‌کند. در صورتی که بیمار دچار پوکی استخوان نیز باشد فرایند درمان پوکی استخوان روند بهبود اسکولیوز را کند خواهد کرد که این امر به اشکال مختلف باعث بروز مشکل خواهد شد. انجام دادن تمرینات ورزشی مناسب، مصرف مکمل کلسیم و ویتامین دی، هورمون درمانی جایگزین، مصرف بیو فسفونات و تزریق هورمون پاراتیروئید از جمله روش‌هایی هستند که به بهبود اسکولیوز کمک می‌‌کنند.

فیزیوتراپی

 فیزیوتراپی در بیماران مبتلا به درد کمر ناشی از اسکولیوز تحلیل برنده قسمت پایین کمر توصیه می‌شود که باعث تسکین درد کمر و سفتی آن خواهد شد. تقویت عضلات مرکزی بدن می‌تواند از بدتر شدن علائم و نشانه‌های اسکولیوز و پیشرفت ناهنجاری یا تحلیل رفتگی ستون فقرات پیشگیری نماید. پزشک همچنین از مدالیته‌های فیزیوتراپی برای کاهش درد قسمت پایین کمر و التهاب ناشی از اسکولیوز استفاده خواهد کرد.

استفاده از بریس ستون فقرات و ارتوز

 استفاده از بریس مخصوص ستون فقرات می‌‌تواند به طرز قابل توجهی باعث تسکین درد شود با این حال در برخی از بزرگسالان نمی‌تواند باعث صاف شدن ستون فقرات شود. پس از آنکه رشد و تکامل سیستم اسکلتی پایان یافت می‌توان از بریس برای تسکین درد به جای پیشگیری از بروز اسکولیوز استفاده کرد. در صورتی که هر گونه اختلافی در طول پاها وجود داشته باشد پزشک استفاده از کفش مخصوص یا کفی ‏را برای کاهش درد کمر توصیه خواهد کرد.

در چه مواردی انجام عمل جراحی ضروری است؟

 در صورتی که روش‌های درمانی مراقبتی هیچ تأثیری در بهبود علایم و نشانه‌های بیمار نداشته باشد پزشک انجام عمل جراحی را توصیه خواهد کرد. علائم و نشانه‌های نورولوژیکی قسمت پایین کمر از قبیل بی حسی، محدودیت راه رفتن و درد عصبی از شایع ترین دلایل نیاز به جراحی کمر محسوب می‌‌شوند. این علائم و نشانه‌ها معمولاً به علت تنگی کانال نخاعی ناحیه کمر به وجود می‌آیند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس