زانو پرانتزی (فاصله غیر طبیعی بین پاها در حالت ایستاده): علت و درمان

زانوی پرانتزی، ژنووالگوم نیز نامیده می‌شود. زانوی پرانتزی نوعی تغییر شکل است که در آن هر دو پا به صورت ساختاری به شکل کمان ظاهر می‌شوند. این ناهنجاری است که در آن استخوان درشت نی به جای اینکه موازی با استخوان ران قرار بگیرد، به سمت داخل می‌چرخد. یا می‌توانید بگویید استخوان قسمت پایین پا به طور متوسط ​​به سمت خط میانی هدایت می‌شود. تشخیص پاهای کمانی یا زانوی ضربدری از طریق معاینه فیزیکی انجام می‌شود. بعلاوه، اگر کودکی بیش از 2 سال داشته و پاهای متقارن داشته باشد، می‌توان اشعه ایکس گرفت.

به طور معمول این عارضه بدون درمان برطرف می‌شود، گاهی اوقات گزینه‌های درمانی مانند دارو، بریس، گچ مورد نیاز است و در موارد شدید جراحی لازم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی و یا برای دریافت مشاوره در با شماره تلفن‌های 0218880180009128444990 تماس حاصل فرمایید.

زانوی پرانتزی در نوزادان 


زانوی پرانتزی در نوزادان

نوزادان به دلیل اینکه در دوران بارداری یا زمانی که در رحم هستند در حالت تا شده قرار دارند، با زانوی پرانتزی به دنیا می‌آیند. اما، وقتی که به سن 2 سالگی می‌رسند دیگر زانوی پرانتزی وجود نخواهد داشت، زیرا کودک شروع به راه رفتن می‌کند و پاهای پرانتزی خود را صاف می‌کند.

درصورتی که زانوی پرانتزی تا سن 2 یا 3 سالگی اصلاح نشود، می‌تواند به دلیل عارضه‌ی جدی مانند راشیتیسم، عفونت، جراحات یا به دلیل بیماری بلانت باشد. سپس گزینه‌های درمانی مانند بریس، گچ، دارو یا جراحی برای اصلاح زانوی پرانتزی باید در نظر گرفته شوند.

نرمی استخوان 

گاهی اوقات در نوزادان، راشیتیسم می‌تواند باعث زانوی پرانتزی شود، در راشیتیسم، سطح ویتامین D کاهش می‌یابد. یک تغییر غیرمعمول در صفحه رشد وجود دارد که باعث نرم شدن استخوان می‌شود.

ژنووالگوم فیزیولوژیک 

به طور معمول هنگام تولد مقداری ژنووالگوم (خمیدگی) وجود دارد و معمولاً در طی 18 یا 24 ماهگی از بین می‌رود. از این نوع خمیدگی به عنوان ژنووالگوم فیزیولوژیک یاد می‌شود، حتی گاهی اوقات بعد از 2 سال این خمیدگی از بین نمی‌رود. و تمایز بین ژنووالگوم فیزیولوژیک و بیماری بلانت کودک بسیار سخت می‌شود.

تفاوت عمده بین ژنووالگوم فیزیولوژیک و بیماری بلانت در این است که در بیماری  بلانت، صفحه رشد بالایی درشت نی تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

بیماری بلانت 

این یک بیماری است که در کودکان خردسال یا بزرگسالان رخ می‌دهد. این بیماری صفحه رشد بالایی استخوان درشت نی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به طور کلی، بیماری بلانت دو نوع دارد (شروع زودرس و شروع دیر) که بستگی به علائم دارد.

 • بیماری بلانت نوزاد– علائم قبل از 4 سالگی به طور کلی در حدود 18 تا 24 ماهگی شروع می‌شود. با این حال، تمایز بین خمیدگی طبیعی رشد (بیماری فیزیولوژیک) و بیماری بلانت نوزاد غیرممکن می‌شود. وقتی اوضاع از دست خارج می‌شود یا خمیدگی بدتر می‌شود، آن را می‌توان در اشعه X مشاهده کرد.
 • بیماری بلانت نوجوانان- علائم پس از 10 سالگی شروع می‌شود.
 • عفونت‌ها

عفونت‌ها همچنین می‌توانند صفحه رشد استخوان‌ها را که منجر به خم شدن پاها می‌شود، تحت تأثیر قرار دهند. استئومیلیت سابق.

زانوی پرانتزی در نوجوانان و بزرگسالان 


زانوی پرانتزی در نوجوانان و بزرگسالان

در اینجا نام برخی از شرایطی وجود دارد که می‌تواند منجر به ایجاد نوعی زانوی پرانتزی در بزرگسالان شود.

بیماری بلانت نوجوانان 

به طور کلی، در بیماری بلانت، علائم پس از 10 سالگی شروع می‌شوند. و تا 10 سالگی، این وضعیت در کودکان طبیعی است.

آرتروز زانو 

در آرتروز، تخریب غضروف مفصلی بین مفصل زانو اتفاق می‌افتد. بنابراین می‌تواند زانوی شما را به سمت بیرون خم کرده و به زانوی پرانتزی منتهی شود. با این حال، آرتروز نیز می‌تواند دلیل آن باشد یا می‌تواند ناشی از زانوی پرانتزی باشد.

قوس زیاد کف پا

اگر کف پاهای شما قوس زیادی دارد، به معنای بالا آمدن غیر عادی است. این می تواند در مقایسه با پایین ساق پای طبیعی فرد، کف پای شما و همچنین پایین پا (تیبیا) را از قسمت کناری بدن به سمت بیرون بکشد. بنابراین ظاهر زانوی پرانتزی ایجاد می‌شود.

ماهیچه‌های نزدیک‌کننده 

کار ماهیچه‌های نزدیک‌کننده این است که پاها را به خط میانی خود نزدیک کند. اگر ضعفی در ماهیچه‌های نزدیک‌ کننده وجود داشته باشد، پاهای شما را از خط وسط خم می‌کند.

علائم ژنووالگوم 


کودکان هیچ نوع درد و ناراحتی را احساس نخواهند کرد اما میزان خمیدگی هنگام راه رفتن یا ایستادن کودک قابل مشاهده خواهد بود. اما اگر علائمی از این دست پس از 3 سالگی ظاهر شد، باید از پزشکان مشاوره لازم گرفته شود.

 • وقتی کودک قادر به لمس هر دو زانوی خود هنگام جفت کردن پاها نباشد اما پاها و مچ پا همدیگر را لمس کنند.
 • حالت پرانتزی همراه با خمیدگی متقارن در هر دو پا بدتر می‌شود.
 • دامنه حرکت لگن کاهش می‌یابد.

با این حال، در بزرگسالان و نوجوانان پاهای پرانتزی باعث درد نمی‌شود. اما خمیدگی مداوم می‌تواند منجر به درد و ناراحتی در مچ پا، زانو، و لگن در آینده شود. زیرا تقارن غیرطبیعی فشار غیرطبیعی را بر روی مفاصل زانو وارد می‌کند.

تشخیص زانوی پرانتزی 


ﻓﺎﺻﻠﻪ ﺍﻳﻨﺘﺮﻣﺎﻟﺌﻮﻻﺭ- پزشک در ابتدا فاصله ﺍﻳﻨﺘﺮﻣﺎﻟﺌﻮﻻﺭ فرزند شما را بررسی می‌کند. این اندازه‌گیری با نگه داشتن مچ پای کودک و اندازه گیری فاصله بین زانوها است. اگر فاصله ﺍﻳﻨﺘﺮﻣﺎﻟﺌﻮﻻﺭ بیش از 6 سانتی متر باشد، نشانه‌ای از زانوی پرانتزی است.

زاویه بالینی ران پا- پزشک شما زاویه بالینی ران پا شما یعنی زاویه بین ران و پا را اندازه می‌گیرد. اگر بیش از 20 درجه باشد.

سپس پزشک در موارد زیر اشعه ایکس تجویز می‌کند:

 • همچنان پس از 2 سالگی زانوی پرانتزی پایدار است.
 • وقتی بعد از 1 سالگی زانوی پرانتزی شدیدتر می‌شود.
 • زاویه بالینی ران پا شما بیش از 20 درجه است.
 • اگر فاصله ﺍﻳﻨﺘﺮﻣﺎﻟﺌﻮﻻﺭ بیش از 6 سانتی متر باشد.
 • اگر مشکل پای دیگری دارید که منجر به پرانتزی شدن زانو می‌شود.

درمان زانوی پرانتزی 


در اینجا مهمترین سوال در مورد زانوی پرانتزی این است که چگونه پزشک می‌تواند پاهای پرانتزی را اصلاح یا درمان کند. به طور کلی، دو نوع درمان جراحی و غیر جراحی برای اصلاح زانوی پرانتزی وجود دارد.

سن نیز در درمان بسیار مهم است.

اصلاح زانوی پرانتزی در کودکان 

اصلاح زانوی پرانتزی در نوزادان با توجه به علت انجام می‌شود. در ابتدا، پزشک علت را شناسایی می‌کند و پس از شناسایی علت درمان انجام می‌شود.

نرمی استخوان 

در صورتی که کودک شما راشیتیسم داشته باشد، پزشک قرص‌های ویتامین D و کلسیم تجویز می‌کند. پزشک همچنین پیشنهاد می‌کند ویتامین D و کلسیم را در رژیم غذایی خود اضافه کنید.

بعضی اوقات که درمان محافظه کارانه ناموفق باشد، به مداخلات جراحی نیاز است. به طور کلی، جراحی رشد هدایت شده انجام می‌شود.

ژنووالگوم فیزیولوژیک 

این به هیچ درمانی احتیاج ندارد، پزشک این موضوع را می‌داند و هر 3 ماه یک بار کودک باید برای معاینه منظم به پزشک مراجعه کند تا زمانی که خمیدگی برطرف شود.

به ندرت چنین اتفاق می‌افتد که بعد از 2 سال سن ژنووالگوم فیزیولوژیک از بین نرود. البته اگر علت آن راشیتیسم یا بیماری بلانت کودک نباشد. سپس در سنین 4 تا 17 سالگی که ژنووالگوم فیزیولوژیک شدید می‌شود، جراحی رشد هدایت شده انجام می‌شود.

بیماری بلانت نوزاد 

به طور کلی، این بیماری اشتباه تشخیص داده می‌شود اما اگر به موقع تشخیص داده شود، پزشک به شما بریس می‌دهد. بریس روند بیماری شما را کند می‌کند.

علی رغم اینکه به طور محافظه کارانه بیماری را با استفاده از بریس کنترل می‌کنید و در صورت عدم موفقیت، جراحی استئوتومی استخوان درشت نی در سن 4 سالگی انجام می‌شود. زیرا آسیب دائمی استخوان ساق پا را متوقف می‌کند.

اصلاح زانوی پرانتزی در نوجوانان و بزرگسالان 

اصلاح زانوی پرانتزی در نوجوانان و بزرگسالان

به طور کلی، بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اولین خط درمان اصلاح زانوی پرانتزی در نوجوانان و بزرگسالان، جراحی است. اما این درست نیست، می‌توان با انجام تمرینات مناسب، تغییر در برنامه رژیم غذایی و همچنین شیوه زندگی، زانوی پرانتزی را در بزرگسالان اصلاح کرد.

بیماری بلانت نوجونان 

در این بیماری علائم پس از 10 سالگی شروع می‌شود و تا 10 سالگی در نوزادان طبیعی است. با انجام تمرینات، رژیم غذایی و اصلاح سبک زندگی می‌توانید آن را اصلاح کنید.

اما اگر درمان محافظه کارانه ناموفق باشد، جراحی آخرین گزینه است.

آرتروز زانو و قوس زیاد در کف پا 

اگر خمیدگی به دلیل آرتروز در زانوها یا به دلیل قوس زیاد کف پا باشد. سپس در ابتدا، باید با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید و این مواردی که باعث زانوی پرانتزی می‌شوند را درمان کنید.

فیزیوتراپیست شما را با بهترین تمرینات درمانی راهنمایی می‌کند تا از شر این عارضه خلاص شوید.

ماهیچه‌های نزدیک‌کننده 

گاهی اوقات خمیدگی به دلیل عدم تعادل عضلانی و ضعف عضلانی در بزرگسالان ایجاد می‌شود. به طور کلی، عضلات نزدیک کننده درگیر هستند.

بنابراین با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید که شما را در انجام بهترین مجموعه از تمرینات متعادل سازی یا تقویت عضلات راهنمایی می‌کند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس