عوارض افتادگی شانه(نشانه های ظاهری و درد ناشی از افتادگی شانه)

افتادگی شانه  خم شدن سر به سمت جلو، قوز کمر، افتادگی سر یا هر مورد دیگری که شما برای توصیف این وضعیت مورد استفاده قرار می‌دهید یک اختلال در قسمت فوقانی بدن است که باعث جلب توجه تعداد زیادی از افراد خواهد شد. اکثر افرادی که به پزشک مراجعه می‌کنند از همین وضعیت شکایت دارند و افتادگی شانه بزرگترین عامل ناراحتی آنها و مراجعه به پزشک محسوب می‌شود.

 چرا تشخیص افتادگی شانه سخت نیست؟ 


 تشخیص یک نام کلی برای یک مجموعه از علائم و نشانه‌ها است. شما می‌توانید بدون نیاز به پزشک نیز افتادگی شانه‌های خود را تشخیص دهید البته می‌‌توانید برای تشخیص دقیق تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. پس از آنکه افتادگی شانه تشخیص داده شد نوبت به درمان این علائم می‌رسد. برخی از افراد که دچار افتادگی شانه هستند درد و گرفتگی عضلات این ناحیه را احساس می‌کنند و دچار مشکل می‌شوند. درد شانه تعداد زیادی از افراد را راهی مطب پزشک می‌کند تا از این مشکل خلاص شوند.

 

 اختلالات شانه از کجا شروع می‌شود؟ 


 وزن بدن بر روی ۸ متر قرار دارد که عبارتند از دو مفصل مچ پا، دو مفصل ران، دو مفصل شانه و دو مفصل زانو که مفصل شانه در قسمت فوقانی بدن قرار دارد. می‌پرسید هدف از بیان کردن این نکات چیست؟ اختلالاتی در مفاصل پایین بدن به وجود می‌آیند تاثیرات بسیار مهم را بر روی شانه‌ها می‌گذارند. به این جمله خوب توجه کردید؟ یک چرخش کوچک در مچ پا و زانو می‌تواند به طور کامل باعث چرخش ران شود و به به این ترتیب شانه‌ها نسبت به این اختلال واکنش نشان می‌‌دهند. یک نکته مهم تر این که ستون فقرات ما که روی لگن قرار دارد به طور مستقیم از شانه‌ها عبور میکند و یک سیگنال اطلاعاتی را به طور مستقیم در سرتاسر بدن و قسمت فوقانی و پایینی آن ارسال می‌نماید. نقش اصلی بدن ما این است که به حفظ تعادل بپردازد و تعادل را ایجاد کند به این ترتیب همه اختلالات مشکلاتی که در بدن ما وجود دارد از قسمت پایین تن شروع می‌شود و بالا تنه را درگیر می‌کند. به عبارتی همه اختلالاتی که در بدن ایجاد می‌شود به علت حرکات تکراری یک اندام به وجود می‌آید.

بدن ما با هر نوع محرکی که مواجه می‌شود به سرعت مطابقت پیدا می‌کند. در صورتی که بدن ما متوجه شود که ما در یک موقعیت خاص هستیم یا یک فعالیت جسمانی را بارها و بارها انجام می‌دهیم با آن شرایط خود را وفق خواهد داد. این نکته بدین معنا است که بدن ما راهی را برای استفاده کمتر از انرژی پیدا خواهد کرد و همه تلاشش را می‌کند که کمترین تفاوت را ایجاد نماید. به این ترتیب اگر مدت طولانی بنشینیم این احتمال وجود دارد که بدن برای ذخیره کردن انرژی شانه‌ها را به سمت جلو خم نماید و باعث افتادگی آنها شود. اگر سرپا بایستیم متوجه می‌شویم که بدون هیچ گونه دلیلی به یک شی تکیه می‌دهیم و این فرآیند باعث چرخش بدن می‌شود. اگر ما به طور مداوم به همراه کردن یک جسم بپردازیم یا راه برویم به طور طبیعی به یک طرف خم می‌شویم تا انرژی بیشتری را ذخیره کنیم. با گذر زمان حالت بدن ما تغییر می‌کند تا بتوانیم با سهولت بیشتری به انجام امور روزمره خود بپردازیم. اما در اکثر مواقع این امر باعث می‌شود که یک مجموعه بزرگ از علائم و نشانه‌ها به وجود بیاید که معمولاً انتظار آنها را نداریم.

 علائم و نشانه‌های افتادگی شانه شامل چه مواردی است؟ 


 آیا سایر مفاصل بدن که در تحمل وزن نقشی ندارند از قبیل مفصل فک، آرنج، مچ و دست باعث بروز افتادگی شانه می‌شوند؟ تعداد زیادی از اختلالاتی که در سایر نقاط بدن به وجود می‌آیند بر روی شانه‌ها تاثیر دارند. در صورتی که شانه‌ها از جای اصلی خود خارج شوند دست و بازو نیز از وضعیت شانه پیروی می‌کنند زیرا مفصل شانه محل اتصال دست و بازو به سایر نقاط بدن است. همچنین سر بر روی شانه‌ها قرار دارد تا به خوبی تعادل داشته باشد و در صورتی که سر نتواند به حفظ تعادل خود بپردازد شانه‌ها را دستخوش مشکل خواهد کرد.

 علائم و نشانه‌های ظاهری اختلال افتادگی شانه چیست؟ 


علائم و نشانه_های ظاهری اختلال افتادگی شانه چیست؟-min

شایع ترین و بارزترین اختلالی که می‌‌تواند در افتادگی شانه رخ دهد خم شدن شانه‌ها و سر به سمت جلو است. هنگامی ‌که شانه‌ها به سمت جلو خم می‌شوند شانه از قسمت مفصل خم شده و باعث بر هم خوردن تعادل در عضلات و انحراف شانه به سمت جلو و فاصله گرفتن هر دو کتف از هم می‌شود. بروز فشار و تنش در عضلات باعث می‌شود که ستون فقرات ناحیه قفسه سینه تحت فشار قرار بگیرد. در این حالت بدن برای جبران وضعیت ایجاد شده از قسمت میانی سمت جلو منحرف می‌شود و بعداً باعث به وجود آمدن برخی از علائم و نشانه‌ها خواهد شد. افتادگی شانه‌ها می‌تواند باعث بروز برخی مشکلات در دراز مدت شود. اگر شما دچار افتادگی شانه هستید باید بدانید که پس از انحراف شانه‌ها به سمت جلو باید منتظر خم شدن بازو و دست خود نیز باشید. یکی دیگر از علائم و نشانه‌های شایع این اختلال این است که افراد مبتلا به افتادگی شانه احساس می‌‌کنند که یکی از شانه‌های آنها نسبت به شانه دیگر در ارتفاع بالاتری قرار دارد. در این حالت ممکن است شما احساس کنید که یک شانه در مقایسه با شانه دیگر به لاله گوش نزدیک تر است یا آن که احساس کنید عضلات یک شانه در مقایسه با دیگری در قسمت بالاتری تشکیل شده است. اکنون این سوال مطرح می‌شود که آیا آن شانه که بالاتر از شانه دیگر است و شما بیشتر از آن استفاده می‌کنید دردناک خواهد بود؟ کمی‌به این نکته فکر کنید. گاهی اوقات آنچه که در افتادگی شانه بیشتر باعث جلب توجه می‌شود گرد شدن یا افزایش ارتفاع یک شانه نسبت به دیگری است. چرخش شانه یک وضعیت قابل توجه است زیرا معمولا این حالت چندین مفصل را درگیر خواهد کرد. بدن شگفت انگیز ما به خوبی این وضعیت را درک کرده است و معمولاً به اصلاح حالت سر می‌‌پردازد تا با وضعیت ایجاد شده مطابقت پیدا کند.

 افتادگی شانه چگونه به نظر می‌رسد؟

 معمولا با توجه به وضعیت شانه کیفوز با افتادگی شانه‌ها اشتباه گرفته می‌‌شود و عکس این مسئله نیز صحت دارد زیرا اغلب انحنای ستون فقرات در قسمت بالا بیش از حد افزایش پیدا می‌کند. فردی که دچار کیفوز است کمر او قوز دارد که نسبتا فاقد هرگونه حرکتی است. افتادگی شانه می‌تواند شبیه قوز کمر باشد زیرا در قوز کمر هر دو کتف از هم فاصله پیدا می‌‌کنند و کیفوز به طور مستقیم بر روی ستون فقرات ناحیه قفسه سینه تاثیر می‌گذارد اما در افتادگی شانه خود مفصل شانه درگیر خواهد شد. قوز کمر می‌تواند شبیه گوژ پشتی به نظر برسد. گوژ پشتی بر خلاف کیفوز که در قسمت فوقانی ستون فقرات به وجود می‌‌آید در واکنش به عملکرد اندام تحتانی ایجاد خواهد شد. در این سناریو قسمت پایینی بدن از ناحیه میانی به سمت جلو خم می‌شود. در این شرایط قسمت بالایی بدن برای جبران این عدم تعادل خود را با شرایط به وجود آمده مطابقت می‌دهد و باعث ایجاد گوژ پشتی خواهد شد. این وضعیت باعث می‌شود که قسمت فوقانی ستون فقرات از بخش میانی خم شود. معمولاً سر و دست به سمت جلو خم می‌شوند تا بتوانند بخشی از وزن اندام فوقانی را از روی ستون فقرات بردارند که در این شرایط باعث افتادگی شانه خواهد شد.

 علائم و نشانه‌های درد 

علائم و نشانه_های درد-min

 علائم و نشانه‌های مشهود

 بیشترین درد در افتادگی شانه به درد عضلات مربوط است که در اطراف مفصل شانه و کتف قرار دارند. در این اختلال شما می‌‌توانید کشش بین کتف و ستون فقرات خود را احساس کنید. معمولاً قسمتی که بیشتر دچار چرخش شده است در مقایسه با سمت دیگر بدن درد بیشتری دارد و ارتفاع آن نشانه نیز بیشتر است زیرا یک طرف از حالت تعادل خارج شده و باعث به وجود آمدن گرفتگی عضلات و درد شده است. همچنین منجر به کشیدگی بدن به یک طرف می‌خواهد شد.

 علائم و نشانه‌های غیر شایع  

 علائم و نشانه‌های غیر شایع به مواردی گفته می‌‌شود که در ناحیه آرنج، کمر و دست احساس می‌شوند. هنگامی ‌که شانه ما از حالت اصلی خود خارج می‌‌شود و ما دچار یک مجموعه گرفتگی عضلانی می‌‌شویم این وضعیت هنگام تکان دادن دست و بازو بدتر خواهد شد. اگر شما دچار سندروم تونل کارپال در مچ دست خود هستید یا از آرنج گلف بازان رنج می‌برید هر یک از این اختلالات می‌‌توانند باعث افتادگی شانه‌های شما شوند.

 اعصاب  

 شانه یک مفصل بسیار پیچیده است و از یک مجموعه تاندون، رباط، و عصب ساخته شده است. بی حسی یا درد انتشار دهنده در بازو یا صورت می‌‌تواند به وضعیت ‌شانه ارتباط داشته باشد. افتادگی شانه می‌تواند بر روی اعصاب برای حرکت آزادانه و انجام وظایفی که دارند تاثیر بگذارد. در این حالت مسیر هایی که از طریق آنها به ارسال پیام عصبی می‌پردازند به علت تغییراتی که به دنبال افتادگی شانه به وجود آمده است مختل خواهد شد.

 سر  

 مشکلاتی که در ارتباط با افتادگی شانه ایجاد می‌شوند از قبیل اختلالات سینوسی، انواع سردرد و میگرن، مشکلات گوش، و گرفتگی عضلات چشم شیوع کمتری دارند. وضعیت شانه و سر نقش مهمی ‌را در توانایی گوش و سینوس برای رفع فشار و تخلیه مناسب ایفا می‌کنند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است