فیزیوتراپی ستون فقرات کمر و گردن بعلت آسیب مهره، دیسک و سیاتیک

درد ستون فقرات یکی از شایع ‌ترین مشکلاتی از که باید برای درمان آن به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کرد. در اکثر موارد متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به بیمار کمک کند اما در همه موارد بررسی مشکل بیمار، انجام ارزیابی‌های اولیه و طراحی یک برنامه درمانی مناسب کاملا ضروری و حیاتی است. هرچه مدت بیشتری از از شروع مشکل شما بگذرد احتمال عود مجدد آن افزایش خواهد یافت به علاوه درد به دست‌ها و پاها نیز منتقل می‌شود و باعث بدتر شدن علائم شما خواهد شد. در صورتی که شما هر گونه علامتی مبنی بر درگیر شدن عصب دارید از قبیل ضعف، بی حسی و سوزن سوزن شدن دست و پا باید فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال بدتر شدن مشکل شما و طولانی شدن دوران درمان وجود دارد. فیزیوتراپی در اکثر موارد می‌تواند به کنترل درد ستون فقرات کمک کند. الگوهای بیومکانیکی و مدالیته‌هایی از قبیل به حرکت در آوردن مفصل، درمان دستی، ورزش درمانی، ماساژ بافت نرم، تراکشن و آموزش به بیمار از جمله موارد سودمندی هستند که به کسب نتایج بهتر کمک می‌‌کنند. انجام دادن اقدامات خود مراقبتی نیز در بهبود شرایط شما کمک کننده است.

متاسفانه همه بیماران به خوبی به فیزیوتراپی پاسخ نمی‌‌دهند. پزشک می‌تواند از روش‌های تشخیصی پیشرفته مانند آزمایش خون و سی تی اسکن یا اسکن ام آر آی برای بررسی مشکل ستون فقرات استفاده کند. اما در صورتی که هیچ گونه اختلال جدی از قبیل عفونت یا سرطان تشخیص داده نشود از داروهای خوراکی داروهای تزریقی یا عمل جراحی برای کنترل درد استفاده خواهد کرد. هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که این روش‌ها بتوانند در همه موارد به بهبود شرایط بیمار کمک کنند. استفاده از فیزیوتراپی در کنار این روش‌های درمانی می‌تواند در اکثر موارد به بهبود وضعیت بیمار کمک کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی فیزیوتراپی ستون فقرات و یا رزرو نوبت در مرکز توانبخشی امید با شماره تلفن­‌های 0218889844402188801800 تماس حاصل فرمایید.

متاسفانه همه بیماران به خوبی به فیزیوتراپی پاسخ نمی‌‌دهند. پزشک می‌تواند از روش‌های تشخیصی پیشرفته مانند آزمایش خون و سی تی اسکن یا اسکن ام آر آی برای بررسی مشکل ستون فقرات استفاده کند. اما در صورتی که هیچ گونه اختلال جدی از قبیل عفونت یا سرطان تشخیص داده نشود از داروهای خوراکی داروهای تزریقی یا عمل جراحی برای کنترل درد استفاده خواهد کرد. هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که این روش‌ها بتوانند در همه موارد به بهبود شرایط بیمار کمک کنند. استفاده از فیزیوتراپی در کنار این روش‌های درمانی می‌تواند در اکثر موارد به بهبود وضعیت بیمار کمک کند.

فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات 


فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات

اگرچه شما می‌‌توانید با کمی جستجو در اینترنت اطلاعات خوبی را درباره درد ستون فقرات به دست بیاورید مراجعه به متخصص فیزیوتراپی برای کنترل درد بهترین کاری است که می‌‌توانید انجام دهید. نکته مهمی که باید درباره درد ستون فقرات بدانید این است که عوامل متعددی در بروز درد نقش دارند. در حدود ۸۰ درصد از موارد علت دقیق درد ستون فقرات مشخص نیست این امر بدین معنا است که هیچ کس نمی‌تواند به طور دقیق بگویید کدام یک از ساختارهای ستون فقرات آسیب دیده است. متخصص فیزیوتراپی معمولاً از روش‌های تشخیصی بیومکانیکی استفاده می‌‌کند تا به این وسیله به تواند نقاط و ساختارهای ستون فقرات که دچار مشکل هستند را شناسایی کند. معمولاً هدف از انجام فیزیوتراپی کاهش درد و بهبود عملکرد حرکات ستون فقرات است. فیزیوتراپی می‌تواند به تعداد زیادی از بیماران کمک کند. معمولاً تشخیص ای که برای اکثر افراد مبتلا به درد ستون فقرات داده می‌شود این است که کمر یا گردن شما از جای اصلی خود خارج شده است که این مسئله یک ادعای تاریخ مصرف گذشته در ارتباط با ماهیت واقعی درد ستون فقرات است. پزشک برای پذیرش این تشخیص باید کاملاً محتاطانه عمل کند. مراجعه به پزشک فقط به معنای تشخیص علت درد ستون فقرات نیست بلکه به شما کمک می‌کند  از یک برنامه درمانی مناسب پیروی کنید. هنگامی ‌که شما به متخصص فیزیوتراپی مراجعه می‌کنید او پس از ارزیابی شرایط شما یک برنامه تخصصی را طراحی خواهد کرد.

کاربرد و مزایای فیزیوتراپی ستون فقرات 


امروزه فیزیوتراپی بعنوان یک روش درمانی بدون عوارض و موثر برای کاهش درد و بهبود بسیاری از آسیب­‌ها و مشکلات ستون فقرات از جمله موارد زیر شناخته شده است:

درد پایین کمر 

درد پایین کمر می‌تواند دلایل مختلفی از قبیل کشیدگی عضله تا نشستن به مدت طولانی داشته باشد. درد پایین کمر اغلب منجر به درد در پاها نیز خواهد شد. شایع ترین علت درد در قسمت پایین گرفتگی عضله یا رباط است برخی از علل درد مزمن پایین کمر به شرح زیر می‌باشند:

 انواع مختلفی از تمرینات ورزشی در فیزیوتراپی وجود دارد که صرف نظر از موقت یا مزمن بودن درد، به تسکین آن کمک می‌کنند. تمرینات ورزشی کششی برای تعداد بسیار زیادی از افراد به ویژه افرادی که به علت فعالیت‌های روزمره و امور کاری دچار درد کمر شده ‌اند مناسب می‌باشد. نشستن پشت میز به مدت طولانی و استفاده از صندلی نامناسب یا خوابیدن تشک نامناسب می‌‌تواند باعث بروز درد پایین کمر شود یا درد کمر را بدتر نماید.

سیاتیک  

سیاتیک یکی دیگر از علل احتمالی درد ستون فقرات است که می‌تواند باعث بروز درد انتشار دهنده به ران، باسن و پا شود. سیاتیک به علت تحت فشار قرار گرفتن یا التهاب عصب سیاتیک به وجود می‌‌آید، این عصب تا قسمت پشت ساق پا امتداد پیدا می‌کند. این اختلال می‌تواند باعث بی حسی، سوزن سوزن شدن یا سوزش و حتی احساس ضعف گردد. سیاتیک معمولاً باعث بروز درد در یک طرف می‌شود و هنگامی ‌که فرد می‌نشیند درد او بدتر خواهد شد.

 درد قسمت بالای کمر  

درد قسمت بالای کمر و اندازه درد پایین کمر شایع نیست اما تعداد زیادی از افراد را درگیر می‌نماید. قسمت بالای کمر در مقایسه با ناحیه لومبر کمتر دچار آسیب دیدگی می‌شود اما این بدین معنا نیست که شما دچار مشکل نخواهید شد. درد قسمت بالای کمر معمولاً به علت التهاب عضلانی یا مشکلات مرتبط با مفاصل ستون فقرات ناحیه قفسه سینه به وجود می‌آید. در سر موارد درد بالای کمر به علت یک مشکل حاد به وجود نمی‌‌آید اما می‌‌تواند باعث احساس درد و التهاب شود. درد قسمت بالای کمر منجر به سفتی، ناراحتی یا گاهی اوقات درد تیر کشنده در یک سمت از بدن خواهد شد و درد می‌‌تواند به بازوها، قفسه سینه و قسمت پایین بدن انتشار پیدا کند.

 برخی از علل درد قسمت بالای کمر به شرح زیر می‌باشند:

  • نامناسب بودن حالت بدن
  • برداشتن اشیا به طور نامناسب
  • استفاده بیش از حد از کمر
  • آسیب دیدگی ناشی از ورزش، تصادفات خودرویی یا موتور سیکلت

هدف از انجام فیزیوتراپی قسمت فوقانی کمر بهبود انعطاف پذیری، قدرت، پایداری و دامنه حرکات آن است. در برخی از افراد که نامناسب بودن حالت بدن علت بروز درد در قسمت فوقانی کمر است متخصص فیزیوتراپی به آنها کمک می‌کند به اصلاح حالت بدن خود بپردازند. متخصص فیزیوتراپی با توجه به شرایط بیمار و طراحی یک برنامه مناسب ورزشی می‌پردازد که پاسخگوی نیازهای او خواهد بود نیازهای او خواهد بود.

آسیب دیدگی ناشی از ورزش  

تعداد زیادی از افراد پس از آسیب دیدگی در فعالیت‌های ورزشی دچار درد ستون فقرات خواهند شد. اگر چه ورزش کردن به سلامت بدن کمک می‌کند همیشه احتمال آسیب دیدن وجود دارد ممکن است شما دچار کشیدگی عضله، آسیب دیدگی رباط، تحت فشار قرار گرفتن مفاصل، زمین خوردن یا سایر انواع آسیب دیدگی شوید. آسیب دیدگی ناشی از فعالیت ورزشی می‌تواند ناراحت کننده باشد زیرا باعث می‌‌شود شما نتوانند مانند گذشته فعالیت جسمانی داشته باشید به ویژه اگر به تازگی در حال انجام یک فعالیت ورزشی جدید هستید یا آنکه قصد دارید به صورت حرفه ای ورزش کنید. هنگامی ‌که شما به بدن خود آسیب می‌رسانید فیزیوتراپی می‌تواند به بهبود کمر شما کمک نماید تا هرچه سریع تر به انجام فعالیت ورزشی مورد علاقه خود بپردازید.

انواع روش‌­های فیزیوتراپی ستون فقرات و مفاصل


انواع روش‎های فیزیوتراپی ستون فقرات و مفاصل

از رایج ترین و کاربردی ترین روش­‌های بکاربرده شده در فیزیوتراپی می‌­توان به موارد زیر اشاره کرد:

حرکت دادن ستون فقرات  

این روش در ناحیه ستون فقرات فقط باید توسط پزشک متخصص انجام شود تا ریسک بروز هرگونه آسیب احتمالی به حداقل برسد. حرکت دادن ستون فقرات یک روش غیر تهاجمی و بسیار موثر برای بهبود سفتی گردن و کمر، و کاهش درد در هنگام راه رفتن است. این روش برای کاهش درد، افزایش دامنه حرکات مفاصل و بهبود قدرت عضلات توصیه می‌شود. با توجه به نوع و شدت مشکل ایجاد شده، سطح درد و ماهیت اختلالی که شما با آن مواجه هستید پزشک از حرکت دادن ستون فقرات استفاده خواهد کرد. این روش برای مواردی که شما دچار سفتی بیش از حد گردن و کمر هستید یا از دیسک کمر، یا سیاتیک هستید یا در هنگام راه رفتن دچار درد می‌شوید استفاده خواهد شد. درد عصب به دست و پا منتقل می‌‌شود و می‌‌توان به کمک این روش به کنترل آن پرداخت.

 درمان دستی در ناحیه ستون فقرات  

درمان دستی در ناحیه ستون فقرات

درمان دستی ستون فقرات فقط در کلینیک و توسط متخصص باتجربه انجام خواهد شد. درمان دستی یکی از روش‌های درمانی بسیار موثر برای تسکین درد گردن و ستون فقرات ناحیه قفسه سینه، درد دنده، درد قسمت پایین کمر و لگن محسوب می‌شود. از درمان دستی برای کاهش درد و افزایش توانایی حرکتی مفصل و افزایش قدرت ساختار عضلانی ستون فقرات استفاده می‌شود. درمان دستی پس از عمل جراحی به عنوان یک روش بسیار مناسب برای رفع مشکلات بیمار در نظر گرفته می‌شود. تروما یکی از دلایل شایع درد پایین کمر است البته نامناسب بودن حالت بدن در هنگام راه رفتن نیز در بروز درد پایین کمر و عملکرد نامناسب مفاصل ستون فقرات نقش دارد.

 طب سوزنی  

طب سوزنی از روش های فیزیوتراپی ستون فقرات

طب سوزنی یکی از روش‌های درمانی است که خاستگاه آن به چین باستان بر می‌گردد و از آن برای درمان برخی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. در این روش تعدادی سوزن بسیار نازک با دقت وارد ساختارهای بافت نرم بدن می‌شوند تا مسیرهای ورود انرژی به بدن آزاد شود و تعادل در بدن ایجاد گردد. از طب سوزنی به صورت گسترده در فیزیوتراپی و طب فیزیکی استفاده می‌شود زیرا تصور بر این است که این روش باعث می‌شود بافت‌های نرم بدن که به علت تروما و تحلیل رفتگی دچار آسیب دیدگی شده ‌اند به حالت عادی برگردد. نقاط ماشه ای که معمولا تحت عنوان گره در عضلات شناخته می‌شوند رشته‌های بافت عضلانی درد عضلات ستون فقرات هستند و در هنگام لمس سفت به نظر می‌رسند. طب سوزنی به صورت گسترده در طب فیزیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا امکان کنترل درد عضله و رفع گره‌های موجود در آن امکان پذیر باشد آن میسر باشد.

توانبخشی قبل و بعد از جراحی 

از حس عمقی تحت عنوان توانایی ایجاد تعادل برای انجام فعالیت‌های روزمره یاد می‌‌شود در هنگام فعالیت‌های ورزشی سنگین اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌‌کند. این فاکتور در هنگام بروز آسیب دیدگی و پس از آن دچار اختلال می‌شود، از میزان پایداری مفصل می‌کاهد، زمان بروز عکس العمل را مختل می‌‌کند و باعث می‌‌شود ریسک آسیب دیدگی مجدد درآینده افزایش پیدا کند. معمولاً افراد ورزشکار توجه چندانی به فرآیند توانبخشی خود پس از آسیب دیدگی ندارند و برای آنکه هر چه سریع تر فعالیت ورزشی خود را شروع کنند این مسئله را نادیده می‌گیرند.

برنامه ورزشی  

ورزش یک بخش بسیار مهم از فرآیند توانبخشی محسوب می‌شود. ورزش کردن باعث افزایش انرژی و دامنه حرکات بدن، تقویت قدرت عضلات، افزایش انعطاف پذیری و بهبود سلامت قلب و عروق خواهد شد. تمرینات کششی و تقویتی مهمترین بخش از فرایند ورزش درمانی هستند که باعث کاهش درد و تسریع فرآیند بهبود می‌شوند.

 تمرینات تقویت کننده   

تمرینات ورزشی تقویت کننده برای کاهش درد و بهبود عملکرد بدن، افزایش پایداری و جلوگیری از بروز آسیب دیدگی مفید هستند. در تعداد زیادی از بیماری‌ها داشتن فعالیت جسمانی و پیروی کردن از یک برنامه ورزشی که شامل حرکات تقویتی است کمک کننده خواهد بود و می‌تواند نیاز به عمل جراحی را به تاخیر بیاندازد کمک کننده خواهد بود و می‌تواند نیاز به عمل جراحی را به تاخیر بیاندازد. تمرینات ورزشی باید تحت نظر متخصص فیزیوتراپی انجام شوند تا شما به طور دقیق بررسی شوید و در طول درمان و فرایند توانبخشی میزان پیشرفت شما ارزیابی گردد.

 تمرینات ورزشی کششی  

هدف از انجام تمرینات ورزشی کششی افزایش انعطاف پذیری عضلات و بهبود دامنه حرکات مفاصل و بهبود عضلات و بافت‌های نرم مجاور آن از قبیل بافت اسکار و بافت همبند است. حرکات کششی اغلب پس از یک دوره استراحت و عدم فعالیت جسمانی توصیه می‌شوند که بیمار دچار سفتی بیش از حد از عضلات شده است. معمولاً برنامه توانبخشی برای تعداد زیادی از آسیب دیدگی‌ها شامل حرکات کششی است که باعث تسریع فرایند بهبود می‌شود و از بروز آسیب دیدگی در آینده جلوگیری می‌نماید.

 بریس کمر 

بریس کمر

تعداد بسیار زیادی از افراد در سراسر جهان در طول خود دچار درد کمر خواهند شد. اگرچه ضرب دیدگی یا برخی از اختلالات ستون فقرات از علل بروز درد کمر محسوب می‌‌شوند گاهی اوقات درد ستون فقرات علت حالت نامناسب بدن یا برداشتن اجسام سنگین به وجود می‌آید. استفاده از بریس کمر یک روش بسیار رایج برای جلوگیری از درد کمر و بهبود ساختار ستون فقرات محسوب می‌شود. بریس کمر باعث می‌شود که کمر شما در بهترین حالت ممکن قرار بگیرد و در هنگام ایستادن و نشستن از وارد شدن فشار به آن جلوگیری گردد. بهتر است شما در هنگام کار کردن، ورزش کردن و شرایط مشابه از بریس کمر استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که نباید در تمام طول روز از بریس استفاده کنید زیرا استفاده بیش از حد از آن باعث آتروفی عضلانی و ضعف عضلات مرکز خواهد شد.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست 

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست روشی است که در آن از یک جریان الکتریکی استفاده می‌‌شود تا با تحریک اعصاب حسی باعث تسکین درد شود شود. از روش‌های مختلف تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست برای درمان انواع مختلفی از اختلالات فیزیولوژیکی استفاده می‌شود.

 تحریک الکتریکی عملکردی 

تحریک الکتریکی عملکردی یک فناوری کمک کننده است که از آن برای بهبود عملکرد عضلات پس از آسیب دیدگی ستون فقرات استفاده می‌شود. در این روش از پالس‌های الکتریکی برای تحریک نورون‌ها و رشته‌های عصبی استفاده می‌شود که در هنگام فعالیت جسمانی ضعیف یا فلج شده اند. تحریک الکتریکی عملکردی سابقه طولانی در درمان بیماری‌های استخوان و اختلالات نورولوژیکی دارد و از نیمه در سال ۱۹۶۰ با هدف بهبود توانایی حرکتی اعضای بدن مورد استفاده قرار گرفته است.

بیوفیدبک  

بیوفیدبک روشی است که از تجهیزات خاص برای توضیح دادن برخی از اتفاقات فیزیولوژیکی طبیعی بدن در قالب سیگنال‌های دیداری و شنوایی استفاده می‌کند تا بیمار یاد بگیرد به دستکاری کردن آنها بپردازد. هدف نهایی از انجام بیوفیدبک این است که بیمار با علائم بدن خود آشنا شود و نحوه کنترل آنها را یاد بگیرد. برای این منظور در ابتدا از تجهیزات بیوفیدبک استفاده می‌شود تا بیمار بتواند بعداً بدون آنها به هدف خود دست پیدا کند. بازآموزی سیستم عصبی عضلانی یا بیوفیدبک تراپی فرایندی است که بر پایه تجهیزات پزشکی خاص قرار دارد. تصور بر این است هر رفتاری که ما انجام می‌دهیم از قبیل غذا خوردن یا انجام دادن یک کار ساده مانند منقبض کردن عضله در صورتی به بهترین نحو انجام می‌شود که با تکرار و تمرین همراه گردد.

تراکشن مکانیکی  

تراکشن این روش درمانی است که اغلب برای درمان درد پایین کمر یا درد گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش مهره‌ها از هم فاصله می‌گیرد و فضای بین مهره‌ها افزایش پیدا کند تا از سطح درد کاسته شود و علائم نشانه‌هایی که بیمار دارد از بین برود. می‌‌توان تراکشن را به صورت دستی و با حرکات دست انجام داد یا آنکه از دستگاه برای انجام این کار استفاده کرد.

 لیزر درمانی ستون فقرات 

لیزر درمانی ستون فقرات

لیزر درمانی یکی از روش‌های محبوب علم پزشکی نوین است که برای درمان انواع مختلفی از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لیزر پرتوان باعث تخریب یا از بین بردن بافت می‌‌شود اما از لیزر کم توان برای کنترل درد، تحریک فرایند ترمیم بافت‌های آسیب دیده و تحریک عملکرد سلولی استفاده می‌شود. به طور کلی از لیزر برای تسکین درد و تسریع فرایند درمان بیماری‌های اسکلتی عضلانی از قبیل درد مزمن یا شدید ناحیه پایین کمر و گردن یا تورم تاندون‌ها استفاده می‌شود. درد لیزر درمانی از لیزر کم توان با طول موج خاص روی سطح بدن استفاده می‌شود. لیزر درمانی باعث تحریک فرایند ترمیم بدن در سطح سلولی و همچنین کاهش التهاب خواهد شد. در نتیجه از میزان درد و تورم کاسته می‌شود و فرایند بهبود پارگی و ضایعات عضلانی کوتاه تر خواهد شد.

شاک ویو تراپی  

شاک ویو تراپی یک روش غیر جراحی نوین برای کنترل درد اسکلتی عضلانی است و از آن در فیزیوتراپی، طب فیزیکی و ارتوپدی استفاده می‌شود طب فیزیکی و ارتوپدی استفاده می‌شود. معمولاً شاک ویو تراپی برای درمان بیماری‌های مزمن عضلات، اختلالات تاندون و درد پایین کمر یا گردن استفاده خواهد شد. بیشترین کاربرد شاک ویو تراپی عبارت است از کنترل درد شانه، اپی کندیلیت، درد پایین کمر، درد تاندون آشیل، تاندونیت کشکک و نقاط ماشه ای. استفاده از شاک ویو تراپی در کنار لیزر پرقدرت باعث می‌‌شود که شما نتایج بهتری را از درمان به دست بیاورید و سرعت فرآیند بهبود افزایش پیدا کند. برخی از افراد شاک ویو تراپی یا لیزر درمانی را انتخاب می‌کنند اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند از این دو روش به صورت ترکیبی استفاده نمایند.

 مگنت تراپی  

هدف از انجام مگنت تراپی تسریع فرایند بهبود استخوان و کسب نتایج مطلوب برای و کسب نتایج مطلوب است. در این روش غیر تهاجمی از یک میدان مغناطیسی پالسی و جریان الکتریکی با فرکانس پایین استفاده می‌شود. می‌توان از مگنت تراپی برای کنترل درد قسمت پایین کمر استفاده کرد.

اوزون تراپی

اوزون تراپی شیوه ای تقریبا جدید در پزشکی می­‌باشد که  می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات مختلفی را در عضلات و مفاصل آسب دیده بدن درمان کند. کار گاز اوزون تقویت، تنظیم سیستم ایمنی بدن به حالت نرمال و اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می­باشد. 24 ساعت پس از تزریق اوزون بعلت التهاب مفصل ممکن است کمی احساس سوزش و درد داشته باشید که این یک امری طبیعی است و جای نگرانی نمی­باشد.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس