لیست بهترین جراح اسکولیوز در تهران: دکتر جراح اسکولیوزیس خوب

اسکولیوز نام یک بیماری است که باعث انحراف جانبی ستون فقرات می‌شود. در این بیماری کمر معمولاً به شکل یک منحنی “S” یا “C” در می‌آید که از طریق اشعه ایکس کاملا مشهود است.

درمان اسکولیوز از روش های غیر جراحی آغاز می شود.

جراحی برای بهبود رشد استخوان و اصلاح انحراف‌های شدید نخاعی که ممکن است منجر به عوارض قلبی – ریوی شود مفید است. برای کودکان خردسال می‌توان از میله‌های دراز شونده استفاده کرد تا بتواند رشد ستون فقرات را در طول دوران کودکی و نوجوانی هدایت کند. زمانی که رشد فرد به اتمام رسید، تقریباً در سن ۱۷ سالگی، اگر درجه انحراف ستون فقرات قابل توجه باشد، می‌توان روش اصلاح فیوژن ستون فقرات را برای صاف کردن ستون فقرات انجام داد.

در ادامه مقاله لیستی از بهترین جراحان اسکولیوز تهران فراهم شده است.

متخصصین کلینیک توانبخشی و فیزیوتراپی امید تلاش دارند درمان اسکولیوز بدون انجام جراحی و با روش های کم تهاجمی و کم خطر انجام پذیرد. بعد از انجام معاینات دقیق و تشخیص میزان انحراف ستون فقرات بهترین برنامه درمانی با رویکرد درمانی پلکانی را براساس سن بیمار و شدت ناهنجاری تجویز خواهد شد. درمان اسکولیوز با روش های ساده مانند ورزش و بریس آغاز می شود و در صورت لزوم درمان های پیچیده تر تجویز خواهند شد. اگر شدت انحراف ستون فقرات به حدی باشد که به جراحی نیاز باشد بیمار برای عمل به بهترین جراحان اسکولیوز ایران ارجاع خواهد شد. بعد از انجام جراحی اسکولیوز با کمک حرکات ورزشی و روش های مختلف فیزیوتراپی روند بهبود بیمار تسریع پیدا می کند. 

طبقه بندی 


اسکولیوز را می‌توان بر اساس علت احتمالی و انحراف ستون فقرات طبقه‌بندی کرد.

علل بروز اسکولیوز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مادرزادی: وجود ناهنجاری‌های مهره در بدو تولد
 • ایدیوپاتیک: علت ناشناخته‌ای که ممکن است در دوران نوزادی، کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی بروز کرده باشد
 • عصبی عضلانی: علت ثانویه‌ای که مربوط به یک بیماری مانند اسپینا بیفیدا، فلج مغزی، آتروفی عضلانی ستون فقرات یا سایر آسیب‌های جسمی است.

انحراف یا جهت ستون ستون فقرات ممکن است به شکل‌های زیر باشد:

 • دکستروسکولیوز: تحدب ستون فقرات در سمت راست بدن
 • لوواسکولیوز: تحدب ستون فقرات در سمت چپ بدن

پیشرفت بیماری 


با اینکه این بیماری معمولاً در كودكان در سن رشد و قبل از بلوغ، بین ۹ تا ۱۴ سالگی، ایجاد می‌شود اما  ممکن است از بدو تولد نیز وجود داشته باشد یا به دلیل وجود بیماری‌هایی مانند فلج مغزی و دیستروفی عضلانی ایجاد شود.

بیشتر افراد مبتلا به اسکولیوز اثرات خفیفی دارند که تأثیر زیادی بر زندگی و فعالیت‌های روزمره آن‌ها نمی‌گذارد. با این حال، در موارد شدید، این بیماری می‌تواند اثرات ناتوان کننده‌ای داشته باشد. به خصوص اگر انحراف ستون فقرات مانع عملکرد طبیعی حفره ریوی و توانایی تنفس آسان شود.

كودكان مبتلا به اسكوليوز در هنگام رشد بايد از نزديك تحت كنترل قرار گيرند تا در صورت تشدید شدن انحراف ستون فقرات، مداخله زودرس انجام شود. این کنترل و مراقبت معمولاً با استفاده از اشعه X برای مشاهده استخوان انجام می‌شود. با اینکه که بسیاری از کودکان به هیچ درمانی احتیاج نخواهند داشت، اما برخی از آن‌ها برای جلوگیری از بدتر شدن خمیدگی و انحراف ستون فقرات باید از بریس استفاده کنند و برخی دیگر نیز برای جلوگیری یا اصلاح آن به عمل جراحی نیاز پیدا خواهند کرد.

علائم 


بیشتر کودکان مبتلا به اسکولیوز از هیچ دردی شکایت ندارند. در اکثر موارد، نشانه اولیه بیماری تغییرات بصری کمر و عدم تقارن بدن است.

با این حال، برای بزرگسالان مبتلا به این بیماری، کمردرد می‌تواند به یک مسئله مهم و برجسته تبدیل شود. نمای ظاهری و زیبایی ستون فقرات و کمر نیز ممکن است برای برخی از افراد نگران کننده باشد و ممکن است منجر به اضطراب اجتماعی و سایر موارد مربوط به سلامت روان شود.

درمان غیرجراحی 


درمان غیرجراحی اسکولیوز

سه روش اصلی برای درمان اسکولیوز وجود دارد: مراقبت، استفاده از بریس، و جراحی.

در مراحل اولیه بیماری، بهترین روش عملی استفاده از تصویربرداری با اشعه ایکس هر چهار تا شش ماه برای مشاهده تغییرات در انحراف ستون فقرات است. این امر به این دلیل است که با اینکه بسیاری از افراد نیازی به مداخله درمانی نخواهند داشت، اما شروع زود هنگام درمان برای افرادی که قصد انجام درمان را دارند مفید است.

از بریس می‌توان برای تقویت سلامت استخوان و بهبود رشد مستقیم ستون فقرات استفاده کرد. این بریس‌ها باید همیشه پوشیده شود، به جز هنگام دوش گرفتن یا استحمام ( یعنی معمولاً حداقل ۲۳ ساعت در روز). استفاده از بریس در بسیاری از کودکانی منجر به پشتیبانی کافی برای جلوگیری از بدتر شدن انحنای ستون فقرات می‌شود، اما برخی دیگر ممکن است نیاز به جراحی اصلاحی داشته باشند.

چه زمانی جراحی اسکولیوز ستون فقرات لازم است؟


چه زمانی جراحی اسکولیوز ستون فقرات لازم است

برخی از بیماران مبتلا به اسکولیوز برای اصلاح انحراف شدید ستون فقرات در ارتباط با این بیماری یا رشد سالم ستون فقرات برای بیماران جوان‌تر نیاز به عمل جراحی دارند.

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است جراحی برای فرد مبتلا به اسکولیوز توصیه شود. این دلایل شامل موارد زیر است:

 • انحنای ستون فقرات بر توانایی تنفس طبیعی فرد تأثیر بگذارد
 • انحنا با مراقبت از بیماران مبتلا به اسپینا بیفیدا یا فلج مغزی تداخل پیدا کند
 • احتمال پیشرفت بیماری بسیار زیاد باشد
 • انحنای ستون فقرات از نظر زیبایی غیرقابل قبول باشد

جراحی معمولاً قادر است انحنای ستون فقرات را به میزان قابل توجهی اصلاح کند، اما به ندرت پیش می‌آید که ستون فقرات در اثر عمل به طور کامل صاف شود.

جراح اسکولیوزیس از چه روش‌هایی استفاده می‌کند؟


جراحی اسکولیوز در کودکان 

برای كودكان كمتر از ده سال ( قبل از رسیدن به سن بلوغ ) قرار دادن میله‌های دراز شونده ممكن است مفید واقع شود. این میله‌ها برای کنترل رشد ستون فقرات و اصلاح رشد آینده جهت به حداقل رساندن انحنای ستون فقرات طراحی شده‌اند. مرحله اول این روش معمولاً به صورت جراحی در روز یا در طول شب انجام می‌شود و میله‌ها با استفاده از یک برش كوچك وارد بدن می‌شوند.

از این رو لازم است تا یک متخصص سالانه دو تا سه بار رشد کودک را زیر نظر بگیرد و طول میله‌های مورد نیاز را برای پشتیبانی از رشد ستون فقرات کودک افزایش دهد. روند افزایش طول میله می‌تواند بسیار ساده باشد، به خصوص اگر از آهن‌ربا برای افزایش میله‌ها استفاده شود که در این صورت نیازی به انجام مراحل داخلی وجود ندارد.

معمولاً توصیه می‌شود کودکانی که دارای میله‌های درازشونده هستند، از بریس استفاده کنند تا از میله‌ها محافظت کرده و پشتیبانی بیشتری از ستون فقرات خود انجام دهند. هنگامی که رشد کودک تقریباً در سن ۱۶ تا ۱۷ سالگی متوقف می‌شود، میله‌ها به طور کامل برداشته می‌شوند. در بعضی موارد، میله‌های درازشونده به عنوان تنها عمل جراحی برای حمایت از رشد نخاع کافی است اما ممکن است بعضی از بیماران به درمان فیوژن ستون فقرات اصلاحی نیاز داشته باشند.

فیوژن نخاعی 

فیوژن نخاعی رایج‌ترین عمل جراحی برای بیماران مبتلا به اسکولیوز است که دوره رشد خود را به پایان رسانده‌اند.  این عمل جراحی شامل پیوند استخوان روی مهره‌های نخاعی است که در نهایت به هم جوش می‌خورند تا یک توده سفت و سخت از استخوان تشکیل شود. اگرچه این عمل ممکن است حرکت ستون فقرات را محدود کند، اما از بدتر شدن انحنای بدن جلوگیری می‌کند و ممکن است انحرافات شدید را اصلاح کند.

دو روش اصلی برای انجام عمل فیوژن نخاعی وجود دارد که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد: فیوژن قدامی که از طریق برش در قسمت دیواره قفسه سینه امکان دسترسی به ستون فقرات را فراهم می‌کند، و فیوژن خلفی که با استفاده از برش در پشت و ابزارهای فلزی برای تصحیح انحنای ستون فقرات اقدام می‌کنند. پیوند استخوان را می‌توان با ترکیبی از میله‌های فلزی، پیچ، قلاب، و سیم به ستون فقرات وصل کرد که بطور دائم در جای خود باقی می‌مانند.

فیوژن نخاعی یک عمل جراحی بزرگ است که ممکن است چندین ساعت طول بکشد و بیمار معمولاً به مراقبت‌های شدید در دوره نقاهت نیاز دارد. برای بازگشت به مدرسه باید چند هفته صبر کرد تا بیمار به معیارهای بدنی قابل قبولی برگردد. ورزش‌های بدون تماس تقریباً هشت هفته پس از جراحی می‌تواند دوباره شروع شود، اما تا یک سال باید از  ورزش‌های تماسی اجتناب کرد.

خطرات 

خطرات متعددی در ارتباط با فیوژن درمانی ستون فقرات وجود دارد که عبارتند از:

 • خونریزی – بیماران ممکن است به انتقال خون نیاز پیدا کنند
 • عفونت – بیماران ممکن است به آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشند
 • حرکت ایمپلنت – بیماران ممکن است به عمل جراحی اصلاحی نیاز پیدا کنند
 • پس زدن پیوند – بیماران ممکن است نیاز دوباره به عمل جراحی داشته باشند
 • آسیب عصب نخاعی – بیماران ممکن است علائم عصبی دائمی از جمله بی‌اختیاری و بی‌حسی یا فلج پاها را تجربه کنند

مانند هر گزینه درمانی دیگری، در نظر گرفتن خطرات و مزایای خاص برای هر بیمار به منظور راهنمایی در تصمیم گیری در مورد انجام عمل جراحی بسیار مهم است.

قبل از جراحی 


یک هفته قبل از عمل به هیچ وجه آسپرین، ایبوپروفن، Motrin ،  Aleve یا هر داروی حاوی آسپرین دیگری مصرف نکنید. تیلنول یا استامینوفن اشکالی ندارد. پزشک به شما خواهد گفت که چه مدت قبل از جراحی از خوردن غذا یا نوشیدنی پرهیز کنید. در بیشتر موارد، پزشکان توصیه می‌کنند بعد از نیمه شب قبل از جراحی چیزی میل نکنید.

لازم است که دو شب قبل از عمل کمر خود را با صابون مخصوصی بشویید که به جلوگیری از عفونت کمک کند.

جراحان اسکولیوز چه مراقبت‌هایی را بعد عمل توصیه می‌کنند؟


جراحان اسکولیوز چه مراقبت‌هایی را بعد عمل توصیه می‌کنند

دوره نقاهت شما در خانه به مدت ۴-۶ هفته طول می‌کشد. طبیعی است که بسیار خسته باشید و اگر احساس خستگی کردید باید استراحت کنید. در این مدت به آموزش خانگی یا تدریس خصوصی نیاز خواهید داشت. پزشک برای این کار نامه‌ای به شما خواهد داد تا به مدرسه ارائه دهید.

بهبود بریدگی‌های جراحی شما زمان می‌برد و جلوگیری از عفونت بسیار مهم است. ممکن است در کمر خود گاز و نوار داشته باشید یا نوارهای باریکی روی پوست شما قرار داده باشند. محل زخم را تمیز و خشک نگه دارید و تمام دستورالعمل‌های پزشک خود را انجام دهید. اگر علائمی مانند تب بالای ۱۰۱٫۵ درجه، ترشح، قرمزی یا افزایش درد یا ناراحتی داشتید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. برای جلوگیری از ماندن جای زخم، میزان قرار گرفتن زخم در معرض آفتاب را محدود کنید و در صورت لزوم از ضد آفتاب استفاده کنید.

این احتمال وجود دارد که برای مدتی یبوست داشته باشید. توصیه می‌کنیم از مسهل‌های بدون نسخه و همچنین خوردن غذاهای سرشار از فیبر مانند آب آناناس استفاده کنید. بدن شما برای بهبودی به مواد غذایی سرشار از پروتئین و ویتامین C  نیز نیاز دارد.

بیشتر بیماران می‌توانند دو هفته بعد از عمل دوش بگیرند، اما ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنند. تا زمانی که زخم کاملاً خوب نشده، در وان حمام نکنید.

فیزیوتراپ به شما خواهد گفت که چگونه در خانه حرکت کنید تا به روند بهبودی شما کمک کند. سعی کنید حداقل ۳۰ دقیقه در روز قدم بزنید، حتی اگر می‌توانید این کار را به صورت افزایشی انجام دهید. فعالیت‌هایی که باعث پیچیده شدن یا چرخش ستون فقرات شما می‌شود را باید تا ۳ ماه پس از عمل محدود کنید. بعد از گذشت ۳ ماه، ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی بر روی تردمیل، شنا یا استفاده از الیپتیکال یا دوچرخه ثابت مانعی ندارد، اما تا ۶ ماه نباید در ورزشگاه یا ورزش‌های تیمی شرکت کنید.

در صورت امکان ۶ ماه بعد از عمل به دندانپزشک مراجعه نکنید. اگر مجبور به رفتن به دندان‌پزشکی هستید، از دندانپزشک بخواهید تا برای جلوگیری از عفونت از آنتی‌بیوتیک استفاده کند.

سوالات متداول 


جراحی اسکولیوز تا چه اندازه موفقیت‌آمیز است؟ 

عمل جراحی فیوژن نخاعی در جلوگیری از پیشرفت انحراف ستون فقرات بسیار موفق است. همچنین امروزه پزشکان قادرند انحراف ستون فقرات را بطور چشمگیری صاف کنند که باعث بهبود ظاهر بیمار شود.

بعد از عمل جراحی، ستون فقرات من چقدر صاف خواهد بود؟ 

از آنجا که استخوان‌های ستون فقرات از نخاع شما محافظت می‌کنند، جراح شما فقط تا آنجا که خطری نخاع را تهدید نکند استخوان‌ها را صاف می‌کند.

میزان اصلاح ستون فقرات شما بعد از عمل جراحی بستگی به این دارد که اسکولیوز شما قبل از عمل چقدر انعطاف‌پذیر بوده. به طور کلی، هرچه انحراف ستون فقرات شما انعطاف‌پذیرتر باشد، میزان اصلاح آن از طریق عمل جراحی بیشتر می‌شود. پزشک شما می‌تواند میزان انعطاف‌پذیری اسکولیوز شما را قبل از عمل با اشعه X ویژه‌ای بنام فیلم‌های خمشی یا کششی اندازه‌گیری کند.

ستون فقرات بیشتر بیماران پس از جراحی با انحنای کمتر از ۲۵ درجه صاف می‌شود. در بسیاری از موارد، این انحناهای کوچک به راحتی قابل مشاهده نیستند.

مبتلا به اسکولیوز هستم و از درد کمر نیز رنج می‌برم. آیا عمل جراحی درد من را تسکین می‌دهد؟ 

بلافاصله بعد از عمل، درد بیشتری نسبت به قبل وجود خواهد داشت. اما این حالت معمولاً در طی چند هفته تا چند ماه برطرف خواهد شد. اکثر بیماران گزارش می‌دهند که درد کمرشان ۱ سال بعد از عمل بهتر از قبل شده است.

هر فردی، چه بیماری اسکولیوز داشته باشد چه نداشته باشد، هر از گاهی دچار ناراحتی کمر می‌شود. انتظار نداشتن هیچ گونه درد کمری در آینده انتظاری غیر واقعی خواهد بود.

بیشتر بیماران ۴ تا ۷ روز بعد از عمل در بیمارستان بستری هستند، ۲ تا ۴ هفته نباید به مدرسه بروند، و ۲ تا ۶ ماه بعد می‌توانند دوباره به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

بیماران پس از ترخیص تا چه مدت باید در منزل داروهای مسکن مصرف کنند؟ 

اکثر جراحان پس از جراحی اسکولیوز داروهای ضد درد را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. بیمارانی که قبلاً از مخدر برای تسکین در خود استفاده نکرده‌اند، معمولاً طی ۲ تا ۴ هفته بعد از عمل می‌توانند مصرف آن‌ها را قطع کنند. اگر بیمار قبل از عمل به طور مکرر از این داروها استفاده کرده باشد، ممکن است برای متوقف کردن آن‌ها نیاز به زمان بیشتری داشته باشد.

بهتر است هر چه سریع‌تر مصرف این داروهای قوی را قطع کنید زیرا صورت مصرف طولانی مدت آن‌ها می‌توانند اعتیاد‌آور باشد.

بعد از عمل چه محدودیت هایی خواهم داشت؟ 

جراح شما در مورد هر محدودیتی که بعد از عمل جراحی دارید توضیح خواهد داد. از اکثر بیماران خواسته می‌شود از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنند و میزان خم شدن به جلو را برای ۶ تا ۱۲ هفته اول به حداقل برسانند.

آیا جراحی منجر به محدودیت‌های دائمی در فعالیت‌ها می‌شود؟ 

خیر، بیشتر بیماران قادر به بازگشت به تمام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی مورد علاقه خود هستند.

بیشتر بیماران تقریباً ۴ تا ۶ ماه بعد از عمل به فعالیت‌های ورزشی غیر تماسی (دویدن، وزنه برداری، تمرینات ورزشی) برمی‌گردند.

قبل از بازگشت به همه فعالیت‌های سابق خود، از جمله ورزش‌های تماسی، ستون فقرات شما باید کاملاً بهبود یابد. به طور معمول ۶ تا ۱۲ ماه بعد از عمل لازم است تا فیوژن ستون فقرات به طور کامل سفت شود تا بتوانید به همه فعالیت‌های خود بازگردید.

آیا می‌توانم بعد از عمل پیاده‌روی کنم؟

بله. برخی از بیماران ممکن است بعد از عمل به فیزیوتراپی احتیاج داشته باشند اما هنگام مرخص شدن از بیمارستان قادر به پیاده‌روی هستند.

چند وقت بعد از عمل می‌توانم به مدرسه بروم؟ 

بیشتر کودکان به مدت ۲ تا ۴ هفته مدرسه را بعد از عمل از دست می‌دهند. به طور معمول حدود ۴ هفته طول می‌کشد تا ستون فقرات به اندازه کافی برای حمل کوله پشتی بهبود یابد.

چه موقع مجاز به رانندگی ماشین خواهم بود؟ 

تا زمانی که به اندازه کافی بهبود نیافته باشید قادر به رانندگی نخواهید بود. علاوه بر این، از آنجایی که از داروهای مسکن استفاده می‌کنید باید به اندازه کافی استراحت کنید تا در امنیت باشید. این دوره به طور معمول ۶ هفته یا بیشتر طول خواهد کشید.

چه موقع می‌توانم دوباره با دوستانم معاشرت کنم؟ 

دوستان شما می‌توانند بعد از عمل در بیمارستان و در خانه شما را ملاقات کنند. بیرون رفتن با دوستان خود مانند انجام فعالیت‌های مدرسه یا رفتن به سینما را می‌توانید به بعد از قطع مصرف داروهای مشکن خود موکول کنید تا به حالت عادی برگردید (این دوره معمولاً تا ۴ هفته بعد از عمل طول می‌کشد).

اسامی جراحان اسکولیوز خوب در تهران


 • دکتر قاسم اسحاقی
 • دکتر سید حسین وحید طاری
 • دکتر سعید صفایی
 • دکتر سعید توکلی
 • دکتر محسن کرمی
 • دکتر علیرضا بصام پور
 • دکتر محمد صمدیان
 • دکتر حسام عبدالحسین پور
 • دکتر مسعود خدیوی
 • دکتر بهتاش
 • دکتر فرشاد نکویی
 • دکتر محمدرضا شاکری
 • دکتر جمید حصاری کیا
 • دکتر مانی مهدوی
 • دکتر ابراهیم عامری
 • دکتر مسعود سرخابی
 • دکتر محمد خاکی نهاد
 • دکتر رضا ملاحسینی
 • دکتر پیمان فارسی
 • دکتر مجتبی خاکپور
 • دکتر باقر مدقق
 • دکتر بابک آل آقا
 • دکتر علیرضا تباتی
 • دکتر سعیدرضا مهرپور
 • دکتر حسن قندهاری
 • دکتر محمد صالح گنجویان

مقالات اخیر :

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس