مزایای ارتز لگن : قیمت و کاربردهای انواع بریس لگن (ارتز)

بریس های مفصل ران ارتوپدی تقریباً متداول بوده، اما اغلب در پروسه احیا کنندگی پزشکی به درستی درک نشده است. به طور معمول، بریس ها برای درمان از بی حرکت کردن مفاصل استفاده می کنند و به آنها اجازه می دهند تا در یک موقعیت موثر بهبود پیدا کنند. به این ترتیب ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها مقدار مناسبی از جریان خون را دریافت می کنند و از حرکاتی که ممکن است صدمات موجود را تشدید یا بدتر کند، جلوگیری می کنند. در بعضی موارد، بریس های مناسب حتی می توانند بعد از انجام عمل جراحی به بهبودی کامل حرکات بپردازند. داشتن بریس مناسب برای نیازهای شما هم برای بهبودی موثر و هم برای سالم ماندن ضروری است.

بریس چیست؟


بریس چیست؟

بریس های ارتوپدی متریال های ساخته شده از مواد سفت و سخت مانند پلاستیک سخت و مواد نرم مانند اسپندکس یا سایر پارچه های بافت محکم هستند که برای مهار حرکت مفصل طراحی شده اند. هدف از بریس این است که اطمینان حاصل شود که یک مفصل قادر به حرکت فراتر از محدوده خاص خود نبوده یا اینکه اصلا حرکت نکند. این تضمین می کند که تمام بافت های همبند فرصتی برای بهبودی مناسب پیدا کنند. بریس را می توان به راحتی برای استحمام یا فیزیوتراپی پوشید یا حتی درآورد. در برخی موارد، یک بریس حتی می تواند به شما امکان دهد تا از عضلات خود برای ورزش مناسب استفاده کنید. بریس های ارتوپدی بسته به اینکه کدام قسمت بدن به بهبود نیاز داشته باشد، تعداد زیادی روش درمانی را ارائه می دهند.

آناتومی مفصل ران


مفصل ران بزرگترین مفصل بدن انسان است. این اتصالات ،مفاصل کروی گودالی (مفصلی که در آن سرمدوریک استخوان در گودی استخوان دیگر قرار دارد مثل مفصل های استخوان لگن و استخوان کتف) است.

استخوان ران با یک برآمدگی توپ مانند (سر استخوان ران) به پایان می رسد، که در حفره ( کاسه ی مفصل) کمربند لگنی قرار می گیرد. توپ و حفره هر دو با بافتی نرم به نام غضروف پوشانده شده اند. مفصل داخل یک کپسول محکم ساخته شده از غشاء (کپسول سینوویال) قرار می گیرد، که حاوی مایع روان کننده ای است که به حرکت صاف مفصل کمک می کند. با اتصال پیوندی محکم به نام رباط ها، توپ به طور محکم در حفره متصل می شود. ماهیچه های پاها این رباط ها را می پوشانند. مفصل لگن به گونه ای پیچیده است که اجازه می دهد طیف گسترده ای از حرکات را در حالی که هنوز وزن بدن را تحمل می کند، انجام دهد.

انواع مشکلات و بیماری های لگن


بسیاری از شرایط وجود دارد که ممکن است باعث مشکلات لگن شود، مانند.

آرتروز

استئوآرتریت با تخریب غضروف مفصل و تغییر در استخوانهای زیر مفصل همراه است. غضروف شکننده و شکافته می شود. بعضی از قطعات ممکن است شکسته شده و در داخل مایع سینوویال درون مفصل شناور شوند. این می تواند به التهاب منجر شود. سرانجام، غضروف می تواند به حدی شکسته شود که دیگر این دو استخوان به یکدیگر متصل نشود. نظریه فعلی نشان می دهد که غضروف به دلیل تغییرات سلولی، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. مفاصل متضرر شده شامل مفصل ران، ستون فقرات، شانه، انگشتان دست، زانوها، مچ پا، پا و انگشتان پا است.

آرتریت روماتوئید 

آرتریت روماتوئید یک بیماری ایمنی است که باعث ایجاد التهاب در مفاصل متحرک (مفاصل سینوویال) می شود.

اگرچه افرادی که علایم آرتریت روماتوئید را از خود نشان می دهند مستعد ابتلا به این بیماری هستند، اما "عامل اصلی" برای ایجاد علائم ناشناخته است. التهاب در مفاصل منجر به افزایش مایع سینوویال (تورم مفصل)، درد و سفتی مفصل صبحگاهی می شود. مفاصل درگیر شده شامل دست و مچ دست، آرنج، شانه ها، گردن، فک، باسن، زانوها، مچ پا و پا است.

اسپوندیلیت آنکیلوزان

این شکل غیر معمول آرتروز التهابی می تواند ستون فقرات، زانوها و ران ها را هدف قرار دهد. علائم معمولی شامل درد و سفتی است که اولین چیزی در صبح قابل مشاهده است. علت آن ناشناخته است، اما تصور می شود ژن ها نقش مهمی دارند. اسپوندیلیت آنکیلوزان می تواند به خودی خود یا در ارتباط با سایر اختلالات، از جمله بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و پسوریازیس رخ دهد. مردان قفقازی بین 16 تا 33 سال بیشترین حساسیت به این عارضه را دارند.

شکستگی استخوان

افراد مسن بیشتر مستعد شکستگی لگن هستند زیرا استخوان ها با افزایش سن متراکم تر می شوند. در بعضی موارد، فرد به پوکی استخوان مبتلا می شود - بیماری که با از بین رفتن بیش از حد بافت استخوانی شناخته می شود. استخوان ها نرم و شکننده می شوند و مستعد شکستگی و تغییر شکل می گردند. زنان نسبت به مردان، بیشتر پوکی استخوان را تجربه می کنند.

دیسپلازی تکاملی مفصل ران 

دیسپلازی تکاملی مفصل ران به این معنی است که مفصل ران یک نوزاد تازه متولد شده جابجا شده یا مستعد دررفتگی است. حفره به طور غیر طبیعی کم عمق است، که مانع از استقرار پایدار می شود. همچنین رباط های شل ممکن است باعث شود که سر استخوان ران از مفصل خارج شود. علل احتمالی آن شامل زایمان از پا بیرون آمدن کودک، سابقه خانوادگی و اختلالاتی مانند اسپینا بیفیدا (ستون فقرات شکافدار) است. حدود 95 درصد از نوزادانی که با دیسپلازی تکاملی ران متولد شده اند با موفقیت درمان شده اند.

بیماری پرتس 

بیماری پرتس بیماری مفصل ران بوده کخ تمایل دارد کودکان در سنین 3 تا 11 سال را تحت تأثیر قرار دهد. به دلیل خونرسانی ناکافی به سلولهای استخوانی، توپ استخوان ران نرم و در نهایت آسیب دیده می شود. در نهایت اکثر کودکان مبتلا به پرتس بهبود می یابند، اما بازسازی سر استخوان ران ممکن است حول و حوش بین دو تا پنج سال طول بکشد. علت آن  هنوز مشخص نیست.

لغزیدگی توپ سر استخوان ران

در دوران کودکی، توپ استخوان ران در صفحه استخوان، به استخوان ران متصل می شود. در بعضی از نوجوانان، توپ می تواند از موقعیت مناسب خود سر خورد و باعث می شود پا در قسمت آسیب دیده از بدن خارج شود. عوامل موثر احتمالی شامل شکل و موقعیت سر استخوان ران در رابطه با استخوان ران، افزایش هورمونهای جنسی در دوران بلوغ و افزایش وزن است. بدون درمان، لغزیدگی توپ سر استخوان ران بدتر می شود و کودک ممکن است در آینده عارضه آرتروز مفصل لگن را تجربه کند.

سندرم لگن تحریک پذیر 

سندرم لگن تحریک پذیر (که گاهی اوقات آماس غشای مفصلی سینوویتیس سمی نیز نامیده می شود) نوعی آرتروز موقتی است که به دلایل نامعلوم تمایل دارد کودکان پیش از بلوغ را تحت تأثیر قرار دهد. پسران مبتلا به سینوویتیس سمی از دختران چهار تا یک بیشتر هستند. علائم آن شامل درد مفصل ران (معمولاً فقط از یک طرف)، عدم توانایی در راه رفتن (یا خم کردن زانو)، درد زانو و تب است. بیشتر موارد سینوویتیس سمی به خودی خود طی یک یا دو هفته برطرف می شوند.

درد بافت نرم و درد پسگشتی 

دردی که به نظر می رسد از مفصل لگن ناشی می شود، در حقیقت ممکن است مربوط به ساختارهای بافت نرم اطراف مفصل ران مانند عضلات، تاندون ها و حفره (به ویژه اگر پر از مایع باشد و از اصطکاک استخوان و غضروف جلوگیری کند) باشد یا ممکن است از مشکل کمر باشد. درد در ناحیه لگن ممکن است ناشی از التهاب استخوان انتهای ران باشد.

چگونه می توان فهمید که کدام ارتز لگن برای من مناسب است؟


چگونه می توان فهمید که کدام ارتز لگن برای من مناسب است؟

پزشک مشکل و میزان فعالیت لگن را ارزیابی می کند تا مشخص کند که کدام بریس برای وضعیت خاص شما ایده آل است. هر فرد منحصر به فرد است و پزشکان گزینه های مختلف مهاربندی را ارائه می دهند. اندازه گیری ها بدون بررسی مدل و حالت بدن شما انجام می شود و زمان تحویل برای سفارش بریس تقریباً دو هفته است.

آیا می توانم از بریس لگن خود برای فعالیت های بدنی استفاده کنم؟


بریس خود را پوشیده و فعالیت مورد علاقه خود را ادامه دهید! بسیاری از افراد به لطف بریس های سفارشی زانو، همچنان به مشارکت در فعالیت های منظم و تفریحی نظیر هاکی، فوتبال، گلف، موتورسواری، ورزش های آبی و باغبانی ادامه می دهند. همچنین، بندها به گونه ای ساخته شده اند که به راحتی در زیر انواع لباس ها، از جمله لباس های ورزشی، به راحتی جا می گیرند.

ارتز لگن تنها راه درمان است؟


بسته به علت اصلی گزینه های مختلف درمانی برای مشکلات مفصل ران وجود دارد:

  • برای همه انواع آرتروز گزینه های درمانی غیر دارویی وجود دارد - درمان هایی که شامل دارو نمی شوند - مانند برنامه های ورزشی، آموزشی و برنامه های خودمدیریتی. درمان های خاصی برای انواع مختلف آرتروز در دسترس است. برای آرتروز، شایعترین نوع آرتریت، داروهای ساده تسکین دهنده درد اغلب مؤثر است. جراحی تعویض مفصل (لگن یا زانو) ممکن است بهترین گزینه برای افراد مبتلا به آرتروز شدید باشد.
  • آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان معمولاً به درمان های پیچیده تر مثل داروهای ضد التهابی و داروهای اصلاح کننده بیماری نیاز دارند. همچنین ممکن است برخی از افراد به عمل جراحی نیاز داشته باشند.
  • درمان شکستگی شامل بستری در بیمارستان و جراحی است.
  • برای نوزادان مبتلا به دیسپلازی تکمیلی مفصل ران، بین شش تا 12 هفته برای نگه داشتن مفصل در حالی که اسکلت کودک رشد می کند و بالغ می شود، بند مخصوصی پوشیده می شود.
  • بیماری پرتس - گزینه ها شامل استراحت در رختخواب، داروهای تسکین دهنده درد، بریس یا استخوان بند (پوشیدن برای یک تا دو سال برای بهبودی و قرار گرفتن سر توپی ران در داخل حفره) و جراحی برای درمان ناهنجاری ها.
  • لغزیدگی توپ سر استخوان ران - عمل جراحی می تواند سر استخوان ران را مجدداً جابجا کند و آن را محکم در جای خود ببندد.
  • سندرم لگن تحریک پذیر - گزینه های شامل استراحت در رختخواب، داروهای تسکین دهنده درد و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)
  • درد بافت نرم - اقدامات پیش گیرانه موضعی مانند برنامه های ورزشی، کرم های ضد التهابی و داروهای ساده تسکین دهنده درد ممکن است به درد بافت نرم کمک کند.

عوارض و خطرات احتمالی


رعایت نکردن دستورالعمل پزشک یا پوشیدن بریس های ارتوپدی بدون نسخه مناسب تجویزی می تواند منجر به جراحات بیشتر یا خطر برای بیمار شود.

قیمت ارتز لگن چقدر است؟


قیمت ارتز لگن چقدر است؟

قیمت انواع ارتز از جمله ازتز لگن بستگی به عوامل مختلفی دارد. برای مثال جنس ارتز یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت است. اگر در ارتز از فلز استفاده شده باشد طبیعتا قیمت آن نسبت به ارتز هایی که صرفا از پارچه های مختلف تهیه شده بالاتر می رود. قالب گیری لگن برای ساخت ارتز نیز هزینه هایی دارد که باعث بالا رفتن قیمت ارتز لگن سفارشی می شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است