انواع ارتز ستون فقرات: کاربردها و قیمت ارتز ستون فقرات

اگر به اختلال نخاعی، ناهنجاری یا مشکل احتمالی مبتلا شده باشید که می‌تواند با استفاده از پشتیبان‌های ساختاری خارجی به شما کمک شود، پزشک شما ممکن است استفاده از آتل پشت یا گردن را توصیه کند. آتل یک روش ایمن و غیر تهاجمی برای جلوگیری از مشکلات آینده و کمک به شما در بهبود شرایط فعلی ارائه می‌دهد.

استفاده از آتل‌ها بسیار مورد قبول است. آنها ابزار مؤثر در درمان اختلالات ستون فقرات‌اند. در حقیقت، بیش از 99٪ پزشکان ارتوپدی استفاده از آنها را توصیه می‌کنند. به تازگی، آتل‌ها به روشی رایج تبدیل شده‌اند که در حقیقت به جلوگیری از بروز دردهای اولیه و ثانویه کمر کمک می‌کنند.

موارد استفاده بالینی


از آتل‌ها / تکیه گاه‌ها برای درمان: کمردرد، تروما، عفونت، ضعف عضلانی، دردهای گردن و پوکی استخوان استفاده می‌شود. آتل‌ها، کمربندها و کاپشن‌های مخصوص برای ایجاد بی‌حرکتی و پشتیبانی از ستون فقرات در شرایطی که نیاز به درمان دارد طراحی شده‌اند. بسته به مدل مورد استفاده، آنها می‌توانند ستون فقرات را در وضعیت خنثی، رو به بالا، بیش از حد راست شده، انعطاف پذیر یا نسبتا خمیده قرار دهند.

اهداف استفاده از آتل‌های ستون فقرات


آتل بندی ستون فقرات به دلایل مختلفی از قبیل: کنترل درد، کاهش احتمال آسیب بیشتر، اجازه بهبودی، جبران ضعف عضلات یا جلوگیری یا اصلاح ناهنجاری‌ها به کار می رود. به طور خاص، کرست و بریس کمر شکم را فشرده می‌کند و این باعث افزایش فشار داخل شکمی می شود. این عمل باعث می‌شود فشار روی ستون مهره‌ها تخلیه شود، و باعث تسکین درد گردد.

دلایل دیگری وجود دارد که از آتل بندی استفاده می‌شود. یکی این تئوری که آنها عایق پوست هستند، و باعث افزایش گرما می‌شوند که احساس درد را کاهش می‌دهد دقیقاً مانند یک پد گرمکن. دلیل دیگر این است که افزایش فشار شکمی باعث ایجاد پشتیبانی هیدرولیکی برای کمر می‌شود. سرانجام، انواع خاصی از حرکت ممکن است باعث ایجاد استرس در ایجاد کننده‌های درد در ناحیه کمر شود. کاهش دامنه حرکت با استفاده از مهاربند ممکن است این نوع درد را تسکین دهد.

آتل گردن 


از آتل گردن برای تأمین ثبات ستون فقرات گردن پس از جراحی گردن، ترومای گردن یا به عنوان جایگزین برای جراحی استفاده می شود. آنها احتمالاً از نوع آتل‌های نخاعی هستند که معمولاً در افراد می بینید که می‌پوشند. آتل ها انواع مختلفی دارند، از جمله:

یقه نرم 

این آتل انعطاف پذیر در اطراف گردن قرار گرفته است. معمولاً پس از پوشیدن یک آتل یقه سفت و سخت تر برای ترمیم اصلی استفاده می‌شود. این آتل به عنوان جایگزینی برای پوشیدن یقه سفت استفاده نمی‌شود.

یقه فیلادلفیا 

این یقه (آتل) سفت و سخت تر بوده که یک قطعه جلویی و پشتی دارد که در طرفین با Velcro (زیپ چسبی) متصل می‌شود. معمولاً روزانه 24 ساعت پوشیده می‌شود تا اینکه پزشک به شما دستور دهد آن را بردارید. این یقه برای شرایطی از قبیل: شکستگی نسبتاً پایدار گردن (ستون فقرات فوقانی)، جراحی فیوژن گردن یا فشار عضله گردنی دوبطنی استفاده می شود. نوع مشابه دیگر آتل، آتل گردنی میامی است.

دستگاه ثابت کننده ی استرنو-اکسیپیتال آرواره ای (فک پایین) (SOMI) 

SOMI یک آتل است که گردن شما را در یک خط مستقیم نگه می دارد که با ستون فقرات شما همراستا باشد. این آتل پشتیبانی سفت و سخت را به گردن آسیب دیده می دهد و مانع از حرکت سر می‌شود. با استفاده از این آتل، شما قادر به خم شدن یا پیچاندن گردن نیستید. محدودیت حرکت به عضلات و استخوان‌ها کمک می کند تا از آسیب یا جراحی بهبود پیدا کنند.

اگر دقت کنید که این اسم به چه معنی است، می‌فهمید که SOMI چه می‌کند: "استرنو" به معنی سینه فوقانی و میانی شما است، " occipital" پایه جمجمه شماست، " mandibular" به فک و چانه شما اشاره دارد و " immobilization " توصیف پشتیبانی و محدودیت حرکتی است که آتل ارائه می دهد.

SOMI روی قسمت هایی از بدن که برای آن نام گذاری شده است پوشیده می‌شود. ابتدا یک قطعه چانه ای وجود دارد که فک پایین روی آن استوار است. دوم، قطعه چانه ای توسط تسمه‌ها به یک پیشانی متصل می‌شود که در قسمت پیشانی پوشیده شده است. سوم  قطعه چانه‌ای توسط یک اتصال فلزی جلو به یک قطعه سینه ای وصل می‌شود. سرانجام، قسمت قفسه سینه سپس روی سینه فوقانی و میانی قرار می گیرد مانند جلیقه. این به قطعه بدنه متصل می‌شود، که پایه ی سر را پشتیبانی می‌کند.

این آتل به وضوح کمی پیچیده‌تر و دست و پا گیرتر از بعضی دیگر است، اما پشتیبانی عالی برای گردن آسیب دیده انجام می‌دهد.

هاله

هدف اصلی هاله بی حرکت کردن سر و گردن است. این آتل سفت ترین بندهای آسیب‌های گردن است. این آتل تنها پس از جراحی پیچیده ستون فقرات گردن یا در صورت وجود شکستگی ناحیه گردن استفاده می‌شود. هاله بسیار شبیه کلمه اش به نظر می‌رسد. این آتل حلقه تیتانیوم (هاله) دارد که به دور سر شما می‌رود و توسط چهار پین فلزی به جمجمه محکم می‌شود. سپس حلقه با چهار میله به جلیقه‌ای که بر روی سینه پوشیده شده چسبیده است. جلیقه وزن را برای ثابت نگه داشتن حلقه و گردن فراهم می‌کند. آتل هالو روزانه 24 ساعت پوشیده می‌شود تا زمانی که آسیب ستون فقرات بهبود یابد.

آتل پشتی 


آتل پشتی

کمربند های تروکانتری 

کمربند تروکانتری معمولا برای درد مفاصل خاصره‌ای خاجی یا شکستگی‌های لگن تجویز می شود. کمربند در اطراف لگن، بین تروکانتری (یک قسمت استخوانی زیر استخوان ران شما) و پشته‌ها / قشرهای خاصره‌ای خاجی (لگن) قرار می‌گیرد. عرض آن تقریباً پنج تا هشت سانتی‌متر است و دقیقاً مانند کمربند معمولی جلوی آن سگک جای می‌گیرد.

کمربندهای مفاصل خاصره‌ای خاجی و کمری- خاجی 

کمربند کمری - خاجی به ثبات کمر کمک می‌کند. این کمربندها معمولاً از پنبه سنگین ساخته شده که با سیم‌های سبک وزن تقویت شده است. فشار را می‌توان از طریق توری‌های سمت یا پشت کمربند تنظیم کرد. این کمربندها بین 10 تا 15 سانتی‌متر و 20 تا 30 سانتی‌متر طول دارند. کمربند مفاصل خاصره‌ای برای جلوگیری از حرکت با قرار دادن نیروی فشاری بر روی مفاصل بین استخوان لگن و استخوان خاجی (پایه ستون فقرات) برای جلوگیری از حرکت استفاده می‌شود.

کرست

کرست‌ها سفتی و پشتیبانی ازناحیه پشت را فراهم می‌کنند. طول کرست‌ها می‌توانند از متفاوت باشند. بسته به شرایط شما، کرست کوتاه‌تر یا بلندتر تجویز می‌شود. یک کرست کوتاه به طور معمول برای کمردرد استفاده می‌شود، در حالی که از دیگر مدل‌ها برای مشکلات از اواسط تا پایین ستون فقرات استفاده می‌گردد. وقتی مردم به کرست فکر می‌کنند، معمولاً تصاویر زنان قرون وسطا که از آنها استفاده می کردند تا کمرهایشان کوچکتر به نظر برسد ،برایشان تداعی می‌شود. امروزه در معالجه مشکلات کمر، کرست به نوعی یک آتل پشتی اطلاق می‌شود که روی باسن امتداد دارد و اغلب توسط بندهای شانه نگه داشته می‌شود. مانند کرست‌های قدیمی، این بندها از پشت، کنار یا جلو بسته می‌شوند. سیم‌های فلزی وجود دارد که استحکام و پشتیبانی مناسب را برای قسمت پشتی فراهم می‌کند.

آتل های صلبی

این آتل‌ها معمولاً برای کمردرد و بی‌ثباتی کمر تجویز می‌شوند. در صورت نیاز به استحکام بیشتر برای حمایت از ستون فقرات از آنچه در تکیه گاه‌های استاندارد وجود دارد، برای مهار این بی‌ثباتی ستون فقرات، اغلب آتل‌های صلبی سفت و سخت تجویز می‌شود. این آتل‌ها سفت هستند و معمولاً از طناب‌های عقبی تشکیل شده‌اند که به قسمت کمر (پایین) ستون فقرات و لگن، به همراه نوارهای قفسه سینه محکم می‌شوند. تسمه‌های پارچه‌ای نیز بر روی آتل‌ها وجود دارد که فشار را در قسمت جلو ایجاد می‌کند. انواع متداول مدل‌های آتل‌های صلبی عبارتند از:

 • آتل‌های ویلیامز - این نوع آتل دارای قائم عمودی در وسط نیست به طوری که انعطاف پذیری / خم شدن را برای فرد ایجاد کند.
 • آتل صندلی عقب - این نوع آتل ستون فقرات کمر را در موقعیت خنثی قرار می‌دهد. صندلی عقب به منظور کاهش جانبی و حرکت چرخشی ستون فقرات طراحی شده است.
 • کت Raney Flexion - این نوع آتل با نگه داشتن بیمار در شیب خنثی، لوردوز کمر انحنای زیاد ستون فقرات بطرف جلو را کاهش می‌دهد.

آتل‌های کشش زیاد 

این آتل برای جلوگیری از خم شدن بیش از حد طراحی شده است، و اغلب برای درمان شکستگی‌های فشرده جلویی که در اطراف محل اتصال ستون فقرات سینه و کمر اتفاق افتاده‌اند‌، تجویز می شود. این آتل همچنین می تواند برای بهبودی بعد از عمل جراحی فیوژن ستون فقرات استفاده شود.

این آتل‌ها پشتیبانی را ارائه می‌دهند که امکان تخلیه فشار قدامی (جلو) مهره‌های سینه را با محدود ساختن خم شدن (خم شدن) قفسه سینه و کمر فراهم می‌کند.

آتل‌های کشش زیاد دارای یک قاب فلزی مستطیل شکل جلویی هستند که فشار را بر روی جناغ فوقانی و استخوان نشیمنگاه وارد می‌کند. این عمل کشش ستون فقرات را افزایش می‌دهد. فشار متضاد بر سطح T-10 اعمال می‌شود (مهره دهم در ستون فقرات سینه شما).

آتل ازآنچه که "ثبات سه نقطه" نامیده می‌شود (پد جلوی شکمی، پد قفسه سینه و یک پد عقب در سطح شکستگی)، ستون فقرات را باثبات می گرداند. با اعمال فشار در سه نقطه (قفسه سینه - نشیمنگاهی - خاصره‌ای)، ستون فقرات کشیده می‌شود. استرنم استخوانی باریک و مسطح در قسمت میانی جلوی قفسه سینه است. قفسه سینه بخشی از بدن بین پایه گردن و دیافراگم تحتانی است.

ژاکت فرمی

این کاپشن‌ها برای توزیع فشار گسترده در یک منطقه بزرگ طراحی شده‌اند. با بی حرکتی بیمار از گردن به باسن، فشار به طور مساوی توزیع می‌شود و فشار اضافی را از قسمت‌های زیاد و ناپایدار خارج می‌کنید. این کاپشن‌ها در ابتدا از گچ پاریس ساخته شده بودند، اما اکنون به طور معمول از تولیدات پلاستیکی ساخته شده‌اند.

کمربند تحمل وزنی

این کمربندها به منظور کاهش فشار کمر و خستگی ماهیچه‌ای طراحی شده‌اند که می‌تواند هنگام بلند کردن اجسام سنگین ایجاد شود. کمربند به دور کمر می‌چرخد، ناحیه کمری ستون فقرات را پوشانده و در جلوی آن می‌بندد. این کمربندها معمولاً از پارچه یا کانوا ساخته شده و ماندگاری ندارند. برخی از مدل‌ها دارای پد لوردوز نیز هستند.

اشکالات احتمالی 


اگرچه اثر مهاربندها در درجه اول مثبت است، اما به دلیل عدم فعالیت می‌تواند منجر به از بین رفتن عملکرد عضلات شود. مهاربند گاهی اوقات می‌تواند به اعتیاد روانشناختی منجر شود، به طوری که حتی وقتی بیمار بهبود یافته و آماده است که آتل را کنار بگذارد، وی برای پشتیبانی جسمی احساس وابستگی به آن می‌کند.

استفاده مناسب از آتل پشت 


کارهایی که باید انجام دهید:

 • آتل پشت خود را به درستی بپوشید. این شامل هم از نظر ساختاری و هم طبق توصیه پزشک است. اگر در راحتی در آتل خود مشکل دارید، در نظر بگیرید که برای مراجعه به پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.
 • آتل خود را با لباس قابل تنفس (آزاد) بپوشید. آتل پشتی معمولاً برای جلوگیری از هرگونه ناراحتی یا رطوبت بیش از حد بر روی پیراهن پوشیده می شود. پارچه های قابل تنفس مانند پارچه های نخی را انتخاب کنید.
 • آتل پشتی خود را به درستی قرار دهید. اگر یک آتل پشتی کمر برای شما تجویز شده است، باید به طور صحیح در قسمت تحتانی کمر خود پوشیده شود.
 • فعال بمانید. آتل پشتی شما به منظور کمک به شما در انجام کارهای فیزیکی راحت تر نسبت به آنچه بدون کمربند انجام می‌شود، کمک می کند. عدم تحرک منجر به ضعیف شدن عضلات مرکزی، تضعیف استخوان‌ها و افزایش خطر درد و آسیب می‌شود.

این کارها را نکنید!


 • 100٪ از وقت خود را به آتل پشت تکیه نکنید. یک آتل پشتی برای کمک به عضلات ضعیف مرکزی طراحی شده است، نه اینکه آنها را جایگزین کند. تا آنجا که می توانید فعالیت‌های خود را به طور مستقل انجام دهید و از آتل پشتی برای پشتیبانی بیشتر استفاده کنید. به گفته دکتر بور، " آتل پشت شما مکمل کاملی برای یک برنامه توانبخشی جسمی و تمرین قدرت جسمی است تا شما را به عملکردی کامل و بدون درد بازگرداند."
 • در حمام یا هنگام استحمام آتل پشتی خود را نپوشید. آتل مرطوب می‌شود و این می‌تواند باعث تحریک درد گردد.
 • آتل پشتی خود را از کسی قرض نکنید و یا به کسی قرض ندهید. آتل پشتی فقط برای نیازهای خاص شما مناسب است. ممکن است فکر کنید که در حال حاضر با قرض کردن اندکی در هزینه ها صرفه جویی می‌کنید، اما در دراز مدت، این می تواند صدمات بیشتری به پشت شما وارد کند.

قیمت ارتز ستون فقرات


قیمت ارتز ستون فقرات

آتل‌های پشتی بسته به نوع مواد، اندازه و سبک و اینکه آیا این دستگاه از پیش ساخته، یا سفارشی ساخته شده است ، به طور معمول در هزینه متفاوت است.

آنچه باید گفته شود

 • یک پزشک متخصص واجد شرایط که به عنوان ارتوپتیست شناخته می‌شود، بیمار را برای ارتز تشخیص داده شده ارزیابی و معاینه می‌کند. سپس دستگاه و روش لازم و مناسب با هر گونه اصلاحات لازم، به بیمار معرفی می‌شود.
 • به بیمار در استفاده صحیح و مراقبت از دستگاه آموزش داده خواهد شد كه برای كاهش عوارض احتمالی باید این دستورعمل‌ها رعایت شود.
 • در صورت نیاز به یک آتل سفارشی، یک متخصص ارتز برای کمک به پزشک و فیزیوتراپی لازم بوده تا یک نسخه را تهیه کرده و سپس طراحی و ساخت متناسب با ارتز را انجام دهد.

هزینه های اضافی 

 • در صورت نیاز به فیزیوتراپی، هزینه آن به خرج‌کردهای نهایی اضافه می‌شود.
 • برای اندازه گیری و بررسی پروسه پیشرفت بهبودی، ممکن است بیمار نیاز به انجام چندین جلسه از پرتوهای ایکس داسته باشد تا ببیند استخوان‌ها به اندازه کافی بهبود یافته اند یا خیر تا استفاده از آتل را کنار بگذارد.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است