اوزون تراپی برای درمان آرتروز مفاصل، آسیب دیسک و دردهای مفصلی

آرتروز یکی از عواملی است که باعث بروز درد، سفتی، ورم و التهاب در مفاصل آسیب دیده بدن می‌شود. آرتروز معمولاً مچ پا، کف پا، مفصل لگن، گردن، شانه، آرنج، مچ دست و دست را درگیر می‌کند. روش‌های متعددی برای درمان آرتروز وجود دارد و هدف از درمان، تسکین علائم بیمار می‌باشد. یکی از روش‌های موجود برای درمان بیمار اوزون تراپی است که در این روش پزشک به تزریق گاز اوزون در نواحی آسیب دیده مفاصل می‌پردازد. اوزون تراپی علاوه بر درمان آرتروز می‌‌تواند به تسکین درد از قبیل درد مزمن گردن، درد کمر، آسیب دیدگی روتاتور کاف، تحلیل رفتگی دیسک کمر و درد شانه و آرنج کمک کند. از آنجایی که معمولاً در تعداد زیادی از موارد اوزون تراپی به بهبود بیمار کمک می‌کند در ۷۵ درصد از موارد درد مزمن بیمار به طور دائمی از بین می‌رود.

اوزون تراپی می‌‌تواند علاوه بر کاهش درد مفاصل و التهاب آنها به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. درد و التهاب مفصل از ویژگی‌های برجسته آرتروز مفصل محسوب می‌شوند. اوزون تراپی هیچ گونه عارضه جانبی ندارد و باعث بهبود کیفیت زندگی بیمار می‌شود به ویژه در مواردی که فرد به علت بیماری دچار ناتوانی حرکتی شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان ازون تراپی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌های 02188801800 – 09128444990 تماس حاصل فرمایید.

اوزون تراپی چیست؟


اکسیژن موجود در هوا که وارد ریه‌های ما می‌شود از دو اتم اکسیژن ساخته شده است که پایدارترین نوع اکسیژن محسوب می‌شود. اما اوزون برخلاف اکسیژن از سه اتم اکسیژن ساخته شده است و این امر باعث شده که یک ماده ناپایدار باشد. ساختار شیمیایی خاص اوزون قابلیت درمانی آن را افزایش داده است. گاز اوزون به طور طبیعی در بدن وجود دارد و گلبول‌های سفید، گاز اوزون را به عنوان یک بخش از سیستم ایمنی بدن تولید می‌کنند. گاز اوزون خالص که در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار ایمن است و هیچ گونه خطری را برای بیمار به وجود نمی‌آورد. استفاده از گاز اوزون برای درمان بیماری‌ها اولین بار در آلمان و در اوایل دهه ۵۰ مورد استفاده قرار گرفت و صدها تحقیق در رابطه با اثربخشی و ایمنی آن انجام شد. امروزه از اوزون تراپی در کشورهای متعدد برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود.

  درد ناشی از انحراف ستون فقرات(آیا اسکولیوزیس دردناک است؟)

 مزایای اوزون تراپی چیست؟


مزایای اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی روشی است که از مقادیر خاصی از اکسیژن و اوزون استفاده می‌‌کند. این ترکیب در بدن در هنگام مواجهه با مولکول‌های مختلف به سرعت جذب می‌شود و خواص درمانی متعددی را به وجود می‌آورد. اوزون تراپی با مزایای زیادی همراه است که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

  • با افزایش سرعت انتقال اکسیژن باعث می‌‌شود که اکسیژن بسیار زیادی به بافت برسد.
  • به بهبود سیستم آنتی اکسیدان درون بدن کمک می‌کند.
  • اثر ضد پلاکت را افزایش می‌دهد.
  • دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی و آنتی باکتریال است.
  • به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند با بیماری و عفونت مبارزه کند.

علاوه بر مزایای بی نظیر ازون تراپی در درمان آرتروز، روماتیسم و استئوآرتریت، این روش با تاثیرات شگفت انگیزی در کاهش انواع مختلفی از بیماری‌ها همراه است. اوزون تراپی باعث می‌شود که دوران بهبود با سرعت بیشتری سپری گردد، بیمار احساس بهتری داشته باشد و وضعیت عمومی او بهبود یابد. این روش درمانی باعث می‌‌شود که تعداد زیادی از بیماران بتوانند مجدداً به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازند و به این ترتیب کیفیت زندگی آنها افزایش پیدا کند. یکی از بزرگترین مزایای اوزون تراپی این است که در این روش از هیچ گونه دارویی استفاده نمی‌شود و بیمار دچار عوارض جانبی نخواهد شد و هیچ گونه تداخلی با سایر داروهایی که بیمار استفاده می‌کند نخواهد داشت. همه این موارد باعث شده است که اوزون تراپی به یک روش درمانی پر طرفدار تبدیل شود و از آن برای درمان تعداد زیادی از بیماری‌های التهابی مزمن از قبیل آرتروز یا بیماری خود ایمنی استفاده شود. امروزه ازون ‌تراپی برای درمان سایر اختلالات از قبیل درد پایین کمر، درد گردن، بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشک متخصص به طور مستقیم گاز- اوزون و اکسیژن را درون دیسکی که دچار بیرون زدگی شده است تزریق می‌کند. پس از اینکه گاز اوزون به درون دیسک آسیب دیده تزریق شد فرآیند واکنش پذیری آن مدت ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد و به طرز قابل توجهی اندازه دیسک را کاهش می‌دهد. این امر باعث شده که اوزون تراپی به یک روش درمانی غیر جراحی برای کاهش درد ناشی از بیرون ‌زدگی دیسک کمر تبدیل شود. این نتایج مثبت به واکنش شیمیایی گاز اوزون ارتباط دارد.

  درمان تورتیکولی یا کجی گردن در بچه ها با فیزیوتراپی و ورزش

چگونه اوزون تراپی باعث کاهش درد می‌شود؟


چگونه اوزون تراپی باعث کاهش درد می‌شود؟

اوزون تراپی یک روش درمانی غیر جراحی برای ترمیم رباط آسیب دیده و یک روش دائمی برای بهبود درد مزمن محسوب می‌شود. در این روش گاز اوزون به درون بافت همبند تزریق می‌شود تا به بازسازی بافت همبند آسیب دیده اطراف مفاصل بپردازد. هنگامی ‌که گاز اوزون به درون بافت آسیب دیده تزریق می‌گردد به ترمیم آن ناحیه کمک می‌نماید. از آنجایی که اوزون یک نوع گاز است لازم نیست که آن را به طور مستقیم به درون مفصل تزریق نماییم تا اثر بخشی آن آغاز گردد. گاز اوزون پس از تزریق در اطراف مفصل به سمت نواحی ملتهب جذب می‌گردد و به ترمیم ناحیه آسیب دیده کمک می‌کند. هنگامی که یک بیمار دچار درد مزمن شده است درد مدت زیادی در آن ناحیه متمرکز شده است این امر بدان معنا است که فرآیند بهبود بافت متوقف شده است. هنگامی که گاز اوزون تزریق می‌گردد قابلیت‌های درمانی آن از نواحی آسیب دیده تقلید می‌نماید. گاز اوزون باعث بروز درد یا هیچ گونه علامت جدیدی نمی‌شود اما یک مجموعه واکنش شیمیایی را آغاز می‌نماید که به افزایش سرعت بهبود کمک می‌کنند. البته این امر بدان معنا نیست که تزریق گاز اوزون فقط برای بهبود آسیب دیدگی کاربرد دارد بلکه می‌توان از آن برای درمان درد مفصل یا عضله در نقاط مختلف بدن استفاده کرد.

آیا اوزون تراپی درد دارد؟ 


آیا اوزون تراپی درد دارد؟

اوزون تراپی یک روش سریع و بدون درد است که اثر بخشی بالایی دارد. اوزون تراپی همچنین در مراکز درمانی سرپایی نیز انجام می‌‌شود. این روش درمان هیچ گونه عارضه جانبی ندارد و مشکل خاصی را برای بیمار به وجود نخواهد آورد به شرط آنکه توسط یک پزشک با تجربه تزریق گردد.

  دیستروفی عضلانی (ضعف و کاهش انعطاف پذیری ماهیچه ها) : علت و درمان

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک
× مشاوره در واتساپ