بیرون زدگی دیسک کمر: بهترین روش درمان بیرون زدگی دیسک کمر بدون جراحی

بیرون زدگی دیسک کمر یک نوع نسبتاً شایع بدتر شدن ستون فقرات است و اغلب با سایش و پارگی مربوط به افزایش سن در ناحیه ستون فقرات همراه است؛ اگرچه آسیب و سایر ضربه‌ها نیز می‌توانند به دیسک‌ها آسیب برسانند. این بیماری شرایطی را توصیف می‌کند که آسیب به دیسک باعث بیرون زدگی یا برجستگی آن به سمت خارج یا فتق شود، در نتیجه تماس با اعصاب نخاعی مجاور هنگام خروج از کانال نخاع، باعث درد و ناراحتی می‌شود.

گزینه‌های زیادی برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر وجود دارد که به محل (قسمت فوقانی یا پایین کمر) و شدت (خفیف تا شدید) دیسک آسیب دیده و علائمی که تجربه می‌کنید بستگی دارد. به محض اینکه تشخیص شما از بیرون زدگی دیسک کمر از طریق تصاویر پزشکی تأیید شد- به طور معمول یا با ام آر آی یا سی تی اسکن به احتمال زیاد پزشک شما یک طرح درمانی محافظه کارانه برای مدیریت علائم طی چند ماه آینده تجویز می‌کند.

جستجوی ورودی پزشکی به دلیل وجود دیسک برآمده لزوما به این معنی نیست که جراحی تنها گزینه شما خواهد بود. گزینه های مختلف غیر جراحی برای درمان دیسک بیرون زده در کلینیک امید وجود دارد.

بسته به نوع صدمه به دیسک نخاعی و نحوه فشرده شدن اعصاب، ممکن است از سایر درمان های محافظه کارانه مانند رفع فشار غیر جراحی با استفاده از یک لوح کششی مخصوص بهره‌مند شوید. اگر جراحی بهترین گزینه برای تسکین شما باشد، معمول‌ترین روشهایی که امروزه به کار می‌رود با روشهای کم تهاجمی طراحی شده برای کاهش خطرات و دوره‌های بهبودی انجام می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان بیرون زدگی دیسک کمر و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید با شماره تلفن‌های 0218880180009128444990 تماس حاصل فرمایید.

دلایل رایج بیرون زدگی دیسک کمر


دلایل رایج بیرون زدگی دیسک کمر

موارد زیر از علل بیرون زدگی دیسک کمر می‌باشند. آنها را بشناسید:

بیماری دیسک دژنراتیو

یک بیماری مرتبط با اسپوندیلوز، اکثر دیسک‌های برجسته با عارضه‌های دژنراتیو مرتبط است که به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می‌افتد. با افزایش سن بدن، استخوان ها شروع به از دست دادن تراکم می‌کنند، بافت های نرم مانند عضلات، تاندون ها، رباط ها و دیسک‌های بین مهره‌ای آب و رطوبت و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند؛ این باعث می‌شود که دیسک‌ها بیشتر در معرض آسیب و فتق باشند.

وضعیت بد بدن و حرکات تکراری 

در طی مدت زمان طولانی، وضعیت نامناسب بدن می‌تواند منجر به انواع عارضه‌های مربوط به درد، از جمله آسیب به دیسک‌های بین مهره‌ای شود. مشاغلی که شامل نشستن طولانی مدت می‌شوند، مانند مشاغل اداری، یا رانندگی راه دور به طور منظم، اغلب با عارضه‌های مربوط به دیسک در ارتباط هستند. سایر حرکات تکراری مانند بلند کردن مداوم اجسام سنگین یا برخی تمرینات خاص مانند بلند کردن وزنه نیز می‌تواند به دیسک‌ها آسیب برساند.

آسیب یا ضربه 

آسیب ناشی از تصادف می‌تواند باعث پارگی یا شکستگی مهره‌ها شود و همچنین ممکن است به دیسک‌ها آسیب برساند و باعث بیرون زدگی یا فتق شدن آنها شود.

چاقی 

اضافه وزن بیش از حد می‌تواند باعث فشار بر روی کل بدن از جمله دیسک‌ها شود.

علائم 


علائم دیسک دژنراتیو

علائم بسته به محل بیرون زدگی دیسک کمر متفاوت است:

درد در ناحیه قفسه سینه (ناحیه میانی کمر) 

دیسک برجسته در این ناحیه یک اتفاق رایج نیست؛ با این حال، در صورت وقوع، یک دیسک برجسته، بیرون زده یا فتق می‌تواند ریشه‌های عصبی اطراف یا حتی نخاع را فشرده کند. فشردگی کانال نخاع یک فوریت پزشکی است که ممکن است منجر به علائم بسیار جدی‌تری مانند پاراپلژی، بی‌اختیاری روده یا مثانه شود. فشرده‌سازی ریشه عصب ممکن است باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم مشابه علائم سیاتیک شود. علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد: درد در تنه، درد در پاها، سوزن سوزن شدن و بی‌حسی در پاها، کف پا و انگشتان پا.

درد در ناحیه کمر 

هنگامی که یک دیسک بیرون زده به اعصاب ناحیه کمر حمله می‌کند، معمولاً به عنوان سیاتیک شناخته می‌شود. علائم سیاتیک می‌تواند باعث ایجاد درد در ناحیه کمر شود اما بیشتر اوقات، درد از پشت، به سمت پاها ساطع می‌شود و در باسن، پاها و کف پاها احساس می‌شود. سوزن سوزن شدن نیز ممکن است از طریق پاها تا کف پا و انگشتان احساس شود. درد پا اغلب شدیدتر از کمر درد است و ممکن است هنگام نشستن به مدت طولانی یا در هنگام پیاده روی طولانی بدتر شود، دراز کشیدن درد را تسکین می‌دهد.

فتق بزرگ دیسک کمر به طور غیرمعمول می‌تواند سندرم دم اسبی را فشرده کند، یک دسته از ریشه‌های عصبی درست در زیر کانال نخاع، این وضعیت اگرچه نادر است، اما بسیار جدی است و به فوریت پزشکی نیاز دارد.

تشخیص


تشخیص صحیح دیسک بیرون زده کمر متکی به سابقه پزشکی دقیق است و پزشکان توجه زیادی به علائم نشان می‌دهند، زیرا آنها نقشی حیاتی در تشخیص دارند. در حالی که علت واقعی درد ممکن است ناشی از بیرون زدگی دیسک در یک منطقه خاص از نخاع باشد، علائم ممکن است در قسمت دیگری از بدن ظاهر شود، مانند مورد سیاتیک، که ریشه‌های عصبی تحریک شده در کمر باعث درد و آشفتگی در پاها و کف پاها می‌شود. پس از مطالعه دقیق علائم، ممکن است برای تأیید تشخیص به تحقیقات بیشتری مانند ام آر آی یا سی تی اسکن نیاز باشد.

گزینه‌های محافظه کارانه برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر 


تا زمانی که عارضه شدید نباشد، ممکن است بتوانید دیسک ببیرون زده را با استراحت و فیزیوتراپی درمان کنید. مسکن‌ها و داروهای ضد التهاب می‌توانند به شما کمک کنند. گزینه‌های درمان بیرون زدگی دیسک تا حد زیادی به علائم شما بستگی دارد. پزشکان معمولاً برای آسیب دیدگی‌های جزئی و برآمده دیسک، طب سوزنی، الکتروتراپی، کیسه‌های یخ یا ماساژ بافت نرم را توصیه می‌کنند. همچنین ممکن است بخواهید درمان کایروپراکتیک را در نظر بگیرید.

گزینه دیگر بازسازی دیسک سلول‌های بنیادی است. این روش باعث تشکیل سلول‌های دیسکی جدید می‌شود که به ترمیم و بازسازی دیسک‌های آسیب دیده کمک می‌کند. بیماران کاهش درد و ناراحتی را تجربه می‌کنند- و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشند.

جراحی فقط در موارد شدید توصیه می‌شود. اگر کمر دردتان با یک رویکرد محافظه کارانه برطرف نشد، این تنها گزینه شماست. بیایید به بهترین روش‌های درمان دیسک بیرون زده و آنچه انتظار می‌رود نگاهی بیندازیم.

خوب بخوابید 

خواب خوب برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر

استراحت برای بیرون زدگی دیسک مناسب نیست زیرا عدم تحرک زیاد می‌تواند عضلات پشتیبان ستون فقرات را ضعیف کند. با این حال، تلاش برای داشتن یک خواب راحت در شب به طور منظم می‌تواند یک چیز خوب برای دیسک‌های ستون فقرات شما باشد، به ویژه آنهایی که می‌توانند از برخی از بهبود‌های طبیعی بهره مند شوند، همان چیزی که به طور کلی در مراحل عمیق‌تر خواب اتفاق می‌افتد. برای حدود 7 تا 9 ساعت خواب در شب تلاش کنید تا به طور طبیعی التهاب را تسکین داده و به دیسک‌های خود کمی زمان دهید تا بهبود یابند.

یخ درمانی و گرما درمانی 

یخ درمانی و گرما درمانی برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر

تا زمانی که درد سختی نداشته باشید، یخ و گرما درمانی می‌تواند به شما کمک کند.

کمپرس یخ باعث کاهش التهاب و تورم در اطراف عصب نخاعی فشرده می‌شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که حدود 10 دقیقه روی مناطق آسیب دیده یخ بمالید؛ و این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

گرما درمانی ممکن است اسپاسم عضلات را تسکین داده و درد شما را تسکین دهد. همچنین به افزایش اکسیژن و جریان خون در بافت‌های شما کمک می‌کند و منجر به بهبود سریعتر می‌شود.

بسته به علائم‌تان، ممکن است یخ و گرما را به نوبت استفاده کنید. با این حال، توجه داشته باشید که گرما در برابر التهاب موثر نیست؛ در این حالت بهتر است از یخ استفاده کنید.

فعال باشید 

فعال بودن برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر

سیستم اسکلتی- عضلانی شما برای حرکت طراحی شده است. به همین دلیل، یکی از موثرترین راههای کنترل ناراحتی ناشی از برآمدگی دیسکها، یافتن راههایی برای فعال ماندن در طول روز است. حتی چیزی حدود 20 تا 30 دقیقه پیاده روی ممکن است برای ستون فقرات مفید باشد. اگر به جایی رسیدید که تمرینات خاص بسیار دشوار یا دردناک است، فعالیت‌های مبتنی بر آب یا رشته‌های حرکتی کنترل شده مانند یوگا یا پیلاتس را انجام دهید.

حالت بدن خود را اصلاح کنید 

اصلاح حالت بدن برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر

تمام عضلات سر تا انگشتان پا به طور مستقیم یا غیرمستقیم به نوعی با ستون فقرات پیوند دارند. هر چیزی که بر برخی گروه‌های عضلانی تحت عنوان زنجیره عضلانی خلفی تأثیر بگذارد، می‌تواند فشار بیشتری به ستون فقرات و دیسک‌های آسیب دیده وارد کند. سعی کنید ستون فقرات خود را تراز نگه دارید و به خوبی از آن پشتیبانی کنید:

اگر مجبور هستید مدت طولانی بنشینید، استراحت مکرر داشته باشید.

جلوگیری از خوابیدن زیاد در هنگام تماشای تلویزیون یا استراحت

صاف بایستید و سر خود را با شانه‌ها هماهنگ نگه دارید.

انجام کشش‌های کمر، گردن یا همسترینگ برای جلوگیری از سفت شدن عضلات حمایت کننده ستون فقرات

خودداری از پوشیدن کفش خیلی پاشنه بلند

وزن خود را کنترل کنید و غذاهای ضد التهابی بیشتری بخورید 

کنترل وزن برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر

غذاهایی که به طور منظم می‌خورید می‌توانند بر روی استخوان‌ها، عضلات و مفاصل شما تأثیر بگذارند، به ویژه در ستون فقرات یا اطراف آن. اگر میان وعده‌های شیرین، غذاهای فرآوری شده و غلات تصفیه شده و الکل و نوشیدنی‌های شیرین مصرف می‌کنید، ممکن است با افزایش التهاب و تحریک در اطراف برآمدگی دیسک نخاع، ناراحتی خود را بدتر کنید. در عوض، با حفظ وزن مناسب و انتخاب غذاهایی که به طور طبیعی التهاب را به حداقل می‌رسانند، فشار روی ستون فقرات خود را کاهش دهید، مانند این موارد:

  • سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم پیچ و کلم برگ
  • پروتئین‌های بدون چربی و محصولات لبنی کم چربی
  • ماهی‌های روغنی/ چرب مانند ماهی آزاد، ماهی تن و ماهی خال مخالی
  • توت فرنگی، بلوبری، گیلاس، و غیره

مسکن برای تسکین درد بیرون زدگی دیسک کمر

مسکن برای تسکین درد بیرون زدگی دیسک کمر

بیرون زدگی معمولاً به خوبی با درمان با روش‌های محافظه کارانه که به مقابله با درد و التهاب، تقویت بافت عضلانی و بازیابی عملکرد ستون فقرات کمک می‌کند، درمان می‌شود. درمان دارویی در طی بیماری حاد انجام می‌شود. در این مرحله از داروهای ضد درد استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد درد را متوقف کرده و وضعیت را عادی کنید. همچنین به طور مکرر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، ویتامین‌ها و شل کننده‌های عضلانی را استفاده کنید. از طریق این روش‌ها می‌توان التهاب را از بین برد و فشرده سازی رشته‌های عصبی را کاهش داد. گاهی ممکن است به تزریق هورمون‌های استروئیدی یا بیهوشی نیاز داشته باشید.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر

دیسک بیرون زده می‌تواند فشار بیشتری به عضلات و اعصاب اطراف خود وارد کند و باعث درد شود. داروها فقط باعث تسکین موقتی می‌شوند. به علاوه، آنها نمی‌توانند دلیل اصلی مشکل شما را برطرف کنند. فیزیوتراپی به عنوان یک روش ایمن و موثر برای درمان دیسک‌های بیرون زده ظاهر شده است. تکنیک‌های خاصی مانند تحریک الکتریکی، اولتراسوند تراپی، کشش، تحرک مفصل و ماساژ بافت نرم می‌تواند درد را تسکین داده و دامنه حرکتی شما را بهبود بخشد.

به عنوان مثال تحریک الکتریکی به کاهش اسپاسم عضلات کمک می‌کند. تحرک مفصل می‌تواند انعطاف پذیری شما را افزایش داده و عملکرد مفصل را عادی کند.

فیزیوتراپیست شما همچنین ممکن است ورزش‌های کششی و تقویتی را توصیه کند که کمردرد را کاهش می‌دهد و وضعیت بدن شما را بهبود می‌بخشد. او یک برنامه تمرینی ایجاد خواهد کرد که می‌تواند با کمترین تجهیزات یا کمبود تجهیزات در خانه با خیال راحت انجام شود. هدف نهایی بهبود مکانیک بدن و بازیابی تحرک است.

علاوه بر این، یک فیزیوتراپیست می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه می‌توانید با خیال راحت ورزش کنید و از چه حرکاتی خودداری کنید. نوع اشتباه ورزش می‌تواند علائم شما را بدتر کند. بالا بردن پا، دراز و نشست، وزنه برداری بالای سر و دویدن تنها مواردی است که می‌توان به آنها اشاره کرد.

به طور کلی، توصیه می‌شود از انجام تمرینات با ضربه زیاد، وزنه برداری و ورزش‌های تماسی خودداری کنید.

از هر حرکتی که شامل خم شدن مکرر به جلو در کمر باشد، دوری کنید. در عوض، فعالیت‌های هوازی و کشش کم ضربه را انتخاب کنید.

به یک درمانگر کایروپرکتیک مراجعه کنید 

مراجعه به یک درمانگر برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر

بخشی از دلیل ایجاد درد بیرون زدگی دیسک به دلیل نحوه قرارگیری مواد بیرون زده دیسک است. یک روش ممکن برای تنظیم موقعیت دیسک در ارتباط با ریشه‌های عصبی، تنظیمات کایروپرکتیک است، روشی برای درمان که شامل دستکاری‌های آرام ستون فقرات است. پس از ارزیابی اولیه، یک متخصص کایروپراکتیو ممکن است یک برنامه درمانی را پیشنهاد کند که شامل موارد زیر است:

  • تحریک عضله برای کاهش تنش عضلانی و افزایش انعطاف پذیری
  • حواس پرتی خمشی برای افزایش حرکت ستون فقرات
  • فیزیوتراپی (تکنیک های فیزیوتراپی)
  • مکمل برای جبران کمبودهای تغذیه‌ای
  • حرکات کششی و تمرینی که در خانه انجام می‌شود.

بازسازی سلول‌های بنیادی 

این روش سریع، تهاجمی ممکن است تسکین کامل کمردرد و سایر علائم مرتبط با بیرون زدگی دیسک‌ها باشد. نشان داده شده است که روند تخریب را کند و یا متوقف می‌کند و هیدراتاسیون دیسک را افزایش می‌دهد.

همانطور که از نام آن مشخص است، بازسازی دیسک سلول‌های بنیادی با هدف بازگرداندن دیسک‌های آسیب دیده به حالت طبیعی و سالم خود است. ثابت شده است که در درمان دیسک‌های برآمده، دیسک‌های فتق شده، بیماری دژنراتیو دیسک و سایر موارد مشابه موثر است.

از آنجا که در این روش از سلولهای بنیادی خود بدن استفاده می‌شود، به خوبی تحمل می‌شود و بعید است که باعث واکنش‌های جانبی شود. پس از دریافت درمان، می‌توانید به خانه بروید و از فعالیت خود را از سر بگیرید.

گزینه‌های جراحی برای درمان برآمدگی دیسک 

برای درمان بیرون زدگی دیسک با عمل جراحی سنتی ستون فقرات باز و جراحی کم تهاجم ستون فقرات، دو نوع عمل جراحی در دسترس است. جراحی کم تهاجم ستون فقرات به دلیل تکنیک‌های دقیق‌تر و زمان بهبودی کوتاه‌تر، اغلب می‌تواند اولین انتخاب بالینی باشد.

جراحی کم تهاجم ستون فقرات از طریق برش کمتر از 1 اینچ انجام می‌شود و از تکنیک‌های صرفه‌جویی در برش عضله استفاده می‌شود. این رویکرد به ستون فقرات خطر زخم بیش از حد بیمار را که می‌تواند منجر به سندرم جراحی پشت شود کاهش می‌دهد. از آنجا که پزشک جراحی کم تهاجم ستون فقرات را به عنوان یک روش سرپایی انجام می‌دهد، بیماران می‌توانند ظرف چند ساعت پس از جراحی به خانه یا هتل خود برگردند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس