درمان اسکولیوز با لیزر تراپی: رفع بدشکلی های ستون فقرات با لیزر

اسکولیوز ناشی از انحنای غیرطبیعی ستون فقرات است. این حالت بر وضعیت قرارگیری بدن تأثیر می‌گذارد، برخی ممکن است به یک طرف کج شوند و یا لگن یا شانه‌های بالا پایینی داشته باشند. پزشکان معمولاً منحنی ایجاد شده در ستون فقرات را به شکل “C” یا “S” توصیف می‌کنند و در بسیاری از موارد حتی دلیل دقیقی برای ایجاد این منحنی وجود ندارد.

در موارد شدید، جراحی برای کاهش منحنی ستون فقرات و تثبیت آن لازم است؛ اما بیشتر، روش‌های درمانی غیر جراحی مانند لیزر درمانی کم‌توان (LLLT) به‌عنوان درمانی مؤثر برای اسکولیوز و برای مدیریت شرایط شناخته‌شده است.

در طول مشاوره اولیه‌ی تان در مرکز توان‌بخشی امید، متخصصان ستون فقرات بسیار مجرب ما علائم، سابقه خانوادگی و وضعیت جسمی شما را مورد بررسی قرار خواهند داد تا شدت وضعیت شما را تعیین کنند. بر اساس این اطلاعات، پزشکان یک برنامه درمانی شخصی را در نظر می‌گیرند که متناسب با نیازها و اهداف شما طراحی شده باشد.

مگر در مواردی که دچار اسکولیوز پیش‌رونده یا شدید باشید (که معمولاً با توجه به میزان خمیدگی ستون فقرات شما مشخص می‌شود)، متخصصان ما به‌طورکلی درمان‌های محافظه‌کارانه‌ای را برای کمک به این مسئله ارائه می‌دهند، مانند:

 • استفاده از بریس کمر
 • تمرینات ورزشی تخصصی یا فیزیوتراپی
 • برنامه‌های توان‌بخشی ستون فقرات
 • لیزر درمانی
 • جراحی‌هایی با حداقل حالت تهاجمی

حتی اگر اسکولیوز شما جزئی باشد و به نظر ثابت نباشد، ما شرایط شما را با دقت نظارت خواهیم کرد تا از ایمنی درمان اطمینان حاصل شود. اگر انحنای ستون فقرات بیش از 20 تا 30 درجه گسترش یابد و درمان‌های محافظه کارانه بی‌اثر باشد، ممکن است گزینه جراحی ستون فقرات با حداقل میزان تهاجمی را پیشنهاد کنیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­ی درمان اسکولیوز با لیزر و یا رزرو نوبت در مرکز توان‌بخشی امید با شماره تلفن­‌های 0218880180002188898444 تماس حاصل فرمایید.

علت اسکولیوز چیست؟


علت اسکولیوز چیست؟

اگر متوجه ی یک انحنا در ستون فقرات خود شده‌اید، برای معلوم شدن علت اصلی آن باید با یک متخصص ستون فقرات صحبت کنید. بسیاری از عوامل به‌راحتی قابل مدیریت هستند، اما برخی دیگر می‌توانند خطرناک باشند و نیاز به مراقبت به‌موقع پزشکی دارند. علل شایع اسکولیوز عبارت‌اند از:

 • ناهنجاری مادرزادی یا زمینه‌ی ژنتیکی احتمالی
 • فلج مغزی (CP)
 • دیستروفی عضلانی
 • پوکی استخوان
 • بالا رفتن سن
 • دژنراسیون یا تحلیل رفتن استخوان
 • صدمات ناگهانی، تروما یا تصادف
 • عفونت
 • تومور یا توده

متخصصان ستون فقرات به طور معمول می‌توانند با تجزیه‌وتحلیل منحنی ستون فقرات و در صورت لزوم، با انجام آزمایش‌های غیرتهاجمی، علت اصلی را مشخص کنند و سپس یک برنامه درمانی را در نظر بگیرند که برای هر بیمار، منحصربه‌فرد مناسب باشد.

علائم بیماری اسکولیوز


از آنجاکه اسکولیوز به‌تدریج ممکن است رخ دهد و ممکن است با هیچ درد فوری همراه نباشد، تشخیص آن دشوار است. بااین‌حال، رسیدگی به‌موقع می‌تواند شانس شما برای دریافت درمان مؤثر و حفظ کیفیت زندگی شما را افزایش دهد.

برای یافتن علائمی از اسکولیوز، به دنبال این علائم باشید:

 • هنگام مشاهده از پشت، ستون فقرات خمیده به نظر می‌رسد
 • یک شانه بالاتر از شانه‌ی دیگر دیده می‌شود
 • یک تیغه شانه بیش از شانه‌ی دیگر بیرون زده است
 • یک‌ طرف باسن بالاتر یا برجسته تر از طرف دیگر به نظر می‌رسد
 • کمر نامیزان به نظر می‌رسد
 • کمردرد یا درد شدید کمر وجود خواهد داشت
 • مشکل در تنفس (در موارد شدید)
 • یک پا کوتاه‌تر از پای دیگر به نظر می‌رسد
 • بدن به یک طرف خم می‌شود

اگر مشکل در تنفس دارید، کاهش توان حرکتی یا درد شدیدی دارید، به دنبال درمان‌های اورژانسی باشید.

لیزر تراپی و اسکولیوز


لیزر درمانی کم‌توان برای اسکولیوز منجر به کاهش تورم و التهاب، کاهش زمان بهبودی و تسکین درد می‌شود. لیزر درمانی سرد (Cold laser therapy) را پزشکان می‌توانند تجویز کنند و در یک محیط بیمارستانی انجام می‌شود، اما اخیراً، دستگاه‌های لیزر درمانی خانگی برای اسکولیوز مانند دستگاه لیزر درمانی Handy Cure / HandyRx موجود و قابل‌دسترس هستند. لیزر درمانی، روشی ایمن، غیرتهاجمی و غیر سمی است و این ویژگی‌های آن را حتی گزینه‌ای مطمئن‌تر از داروهای مسکن یا جراحی‌های پرهزینه و بسیار بحرانی می‌کند. با استفاده از دستگاه‌های درمانی لیزر، بهتر می‌توان با تسکین درد، اسکولیوز را کنترل و از پیشرفت منحنی جلوگیری کرد.

چگونه لیزر به کاهش درد کمر به علت اسکولیوز و انحراف ستون فقرات کمک می­‌کند؟ 


لیزر درمانی سرد یک روش درمانی غیرتهاجمی است که پالس‌هایی از طول‌موج‌های قرمز کم‌توان و نزدیک به مادون قرمزی از نور را در پوست شما وارد می‌کند. نتایج این درمان حیرت‌انگیز است. تنها تعدادی از اثرات درمانی آن شامل افزایش گردش خون، کاهش التهاب و بهبود جریان انتقال اکسیژن برای درمان درد و بهبود سریع‌تر می‌باشد. بیش از دوازده شرایط و بیماری، به‌خوبی به لیزر درمانی پاسخ می‌دهند، از فتق دیسک کمر و درد ناشی از اسکولیوز گرفته تا سندرم تونل کارپال و نوروپاتی.

امروزه، لیزر درمانی در سراسر جهان به‌عنوان یک گزینه درمانی بدون دارو، بدون جراحی و بدون درد مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تأثیر لیزر تراپی برای کاهش درد اسکولیوز تا چه مدت بعد از درمان مشخص می­‌شود؟


تأثیر لیزر تراپی برای کاهش درد اسکولیوز تا چه مدت بعد از درمان مشخص می­‌شود؟

بسیاری از بیماران بعد از اولین جلسه‌ی درمان، کاهش درد را گزارش می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر سه یا چهار جلسه‌ی درمانی را انجام می‌دهند تا تأثیر قابل‌توجهی را تجربه کنند. اثرات لیزر درمانی سرد تجمعی است، بنابراین هر درمان بر پیشرفت‌های جلسه قبلی ایجاد می‌شود.

آیا می‌توان لیزر درمانی اسکولیوز را در کنار سایر درمان‌ها انجام داد؟ 


نه ‌تنها استفاده از لیزر درمانی در کنار سایر روش‌های درمانی قابل‌قبول است بلکه پزشکان آن را به‌شدت توصیه می‌کنند! متخصصین ستون فقرات و کمر، آزمایش‌های تشخیصی و طب فیزیکی تلفیقی را به همراه فناوری لیزر ارائه می‌دهد تا در زمانی که روش‌های درمانی دیگر، تأثیری بر درمان وضعیت بیمار نداشته‌اند، به نتیجه مطلوبی برسد.

در طول درمان با لیزر، بیمار چه احساسی خواهد داشت؟ آیا درد دارد؟ 


یکی از دلایلی که باعث می‌شود که لیزر درمانی تا این اندازه محبوب و پرکاربرد باشد این است که هر جلسه‌ی درمان کاملاً بدون درد است. در حقیقت، در طی هر جلسه چهار تا هشت دقیقه‌ای، احساس درد بسیار خفیفی داشته باشد یا حتی هیچ دردی احساس نکنید. درصورتی‌که چیزی احساس کردید، ممکن است هنگامی‌که لیزر به پوست شما وارد می‌شود، درد بسیار کم، احساس سوزن سوزن شدن و گرمی خفیفی داشته باشید که خیلی سریع برطرف می‌شود

آیا عوارض جانبی یا خطراتی وجود دارد؟ 


درمان با لیزر سرد، عوارض جانبی بسیار کمی را به همراه دارد. گاهی اوقات، پس از درمان، نواحی درمانی ممکن است برای مدت کوتاهی حساس شوند. همچنین ممکن است آسیب‌های قبلی یا علائم درد برای چند روز تشدید شود، اما این تنها به این دلیل است که لیزر درمانی سرد باعث فعال کردن واکنش بهبودی بیشتر می‌شود. در صورت ادامه درمان، هرگونه دردهای کهنه‌ای که به سراغ فرد می‌آمدند، فروکش می‌کند.

قبل و بعد از لیزر تراپی چه باید کرد؟ 


لیزر درمانی بیش از 20 سال است که برای درمان عارضه‌های مختلف در سراسر کشور مورداستفاده قرار گرفته است. در شرایطی که انجام برخی از درمان‌های دیگر ممکن است دردآور و طاقت‌فرسا باشند، لیزر درمانی، روشی بدون درد و غیرتهاجمی است و نیاز به مراقبت ویژه‌ای قبل و بعد از این روش درمانی نمی­باشد.

سایر روش­‌های درمان اسکولیوز علاوه بر لیزر 


فیزیوتراپی، درمان کایروپراکتیک و ماساژ درمانی را می‌توان برای بیماران مبتلابه اسکولیوز با سایر مشکلات ستون فقرات ازجمله کمردرد تجویز کرد. گفته می‌شود كه این درمان‌ها باعث بهبود وضع بدن و تنفس می‌شوند. البته با پیشرفت منحنی، بیماران باید به ارتوپدی ستون فقرات یا جراح مغز و اعصاب مراجعه کنند. گفته می‌شود که درمان‌های طبیعی مانند طب سوزنی و ورزش‌هایی مانند یوگا و پیلاتس باعث ایجاد یک جریان انرژی درمانی در بدن، تسکین درد کمر و وضعیت صحیح بدن از طریق کشش، نگه داشتن بدن در موقعیت‌های مناسب و تقویت عضلات شکمی و کمر می‌شوند البته این موارد معمولاً کسانی که کمردرد شدید دارند، تجویز نمی‌شود.

آیا بریس اسکولیوز در کاهش کجی ستون فقرات نیز تأثیری دارد؟


با پیشرفت منحنی ستون فقرات، برای مدیریت بیشتر و جلوگیری از رشد بیشتر آن، به بریس نیاز خواهد بود، قبل از اینکه آنقدر بزرگ شود که برای رفع آن نیاز به جراحی خواهد بود. منحنی‌های رو به رشدی که در اولین تشخیص، بین 20 تا 40 درجه یا بیش از 30 درجه هستند و همچنان در حال پیشرفت هستند، نیاز به پوشیدن یک بریس کمر با طراحی مخصوص دارند تا در حینی که بیمار رشد می‌کند، از بزرگ شدن منحنی جلوگیری به عمل آید. این بریس‌ها را معمولاً باید روزانه 16 تا 23 ساعت پوشید و پیشرفت منحنی هر 4 تا 6 ماه بررسی شود.

انواع مختلفی از بریس‌ها نیز موجود است و نوع بریس مناسب شما، بستگی به محل منحنی در ستون فقرات، میزان انعطاف‌پذیر منحنی، تعداد منحنی‌های موجود، موقعیت و چرخش استخوان‌ها در ستون فقرات شما و شرایط پزشکی‌تان دارد. اگرچه بریس‌ها به‌عنوان روشی مؤثر تلقی می‌شوند، اما بااین‌وجود استفاده از آن‌ها کمی ناراحت‌کننده است و حرکت را محدود می‌کند. در برخی موارد، درمان با بریس مؤثر نیست و منحنی همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد. موارد شدید نیاز به عمل جراحی دارد، اما برای افرادی که دارای پیشرفت منحنی کندتر هستند، روش‌های درمانی دیگری مانند روش‌های جایگزین و لیزر درمانی برای اسکولیوز موجود می‌باشند که گزینه‌ای به‌غیراز بریس گذاری، برای رفع ناراحتی در حین درمان و بازیابی حرکت هستند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس