شانه درد در بارداری : علت، علائم و درمان

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. شانه درد در بارداری : علت، علائم و درمان

درد شانه مشکلی است که 45 درصد زنان باردار با آن مواجه اند. این درد ممکن است ناشی از مشکلی در ناحیه شانه (همچون مفصل) باشد، یا می تواند یکی از دردهای شناخته شده ای باشد که در دوران بارداری ممکن است تجربه شود.این نوع درد ،درد شدیدی است که ممکن است منشا آن در جای دیگری در بدن به جز جایی باشد که درد احساس می شود. درد شانه می تواند به دلیل افزایش وزن،وضعیت بدن ویا تغییرات فیزیولوژیکی باشد که موجب ناراحتی ورنج  فرد باردار می گردد.

سوال این است که آیا درد شانه در دوران بارداری دردی طبیعی است؟ آیا این درد می تواند نشانه موضوعی جدی باشد که نیازمند توجهات پزشکی است؟ عوامل ایجاد درد شانه چیست و چه تاثیراتی می تواند داشته باشد؟ این مقاله را بخوانید تا دریابید که درد شانه چرا رخ می دهد و چگونه می توان از آن رهایی یافت و یا مانع آن شد.

چرادرد شانه در دوران بارداری متداول است؟


در طول دوران بارداری مفصل شانه و دیگر مفاصل بدن دچار تغییراتی می شود. در بدن یک زن باردار هورمونی به نام هورمون ریلکسین تولید می شود که موجب آرامش تمامی رباط های بدن و آمادگی بدن برای زایمان می شود. این شل شدگی رباط ها به همراه تغییرات در وضعیت خوابیدن، نحوه ایستادن و راه رفتن می تواند موجب درد شانه در زنان باردار شود. زنان باردار مستعد رگ به رگ شدن، کبودی و افتادگی شانه هستند که از دردی کم شروع شده وموجب ناراحتی شدید می گردد. به همین دلیل توجه و مراقبت از سلامت شانه دردوران بارداری مهم است.

نشانه های درد شانه در دوران بارداری


 درد شانه به تنهایی نشان ازیک  ناراحتی خاص است و ممکن است با نشانه های دیگری همراه باشد.

 • دردی مبهم مانند رگ به رگ شدگی که موجب سفت شدگی ماهیچه و یا تغییراتی در وضعیت بدنی در هنگام خواب و یا تغییرات هورمونی می شود.
 • دردی که به ناحیه گردنی منتشر می شود و با احساس سوزش در چشم ،خستگی و تنش همراه است.
 • “دنیز تیران” در کتاب خود با نام “بازتاب شناسی بارداری و زایمان می نویسد که درد شانه در سه ماهه اول بارداری می تواند با حالت تهوع، استفراغ،غش ، میگرن و کاهش فشار خون همراه باشد.

هر یک  از این نشانه ها نگران کننده است وبهتر است تا با پزشک  درمیان گذاشته شود.

دلایل شانه درد در زنان باردار


خوابیدن در وضعیت نامناسب

خوابیدن در وضعیت نامناسب

وضعیت بدن در هنگام خواب ممکن است منجر به درد شانه شود. در طول سه ماه دوم وسوم بارداری، به زنان باردار توصیه می شود بر روی شانه چپ بخوابند تا جریان خون به جفت بهبود یابد. این حالت خواب به عملکرد بهتر کلیه کمک کرده ومانع از فشار بر روی ستون فقرات می شود. خوابیدن بر شانه چپ در طول مدت شب درد شانه چپ را به همراه دارد. زنان باردار می توانند با گذاشتن یک بالش در سمت راست بدن به عنوان یک حائل از خوابیدن بر شانه راست به عنوان یک جایگزین استفاده کنند.

  بیماری ام اس (MS): علت، علائم، دارو و توانبخشی ام اس

افزایش وزن

وزن زیاد و نا متوازن در ناحیه شکم در طول سه ماه دوم بارداری نیز می تواند موجب درد در تیغه شانه شود. در این حالت درد در بخش پائینی پشت شروع شده و به سوی ماهیچه های شانه پخش می شود.

سنگ کیسه صفرا

مشکلات هاضمه و سنگ کیسه صفرا موجب درد در ناحیه شانه می شود. در دروان بارداری فرایند هضم کندتر شده و تخلیه کیسه صفرا به خوبی انجام نمی شود. این روند موجب تشکیل سنگ صفرا می شود که درد شدید در ناحیه شکم و شانه را به همراه دارد. یبوست ،گاز و زخم معده نیز چنین دردهایی را به دنبال دارند. توصیه می شود زنان باردار غذاهای تند و پر چرب نخورند.

پره اکلامپسی

یکی از جدی ترین عوامل درد ناحیه شانه (به ویژه درد شدید درشانه راست) در طول دوران بارداری ممکن است به دلیل پره اکلامپسی رحم باشد که  نوعی اختلال است ودر 5 تا 8 درصد بارداری ها ممکن است رخ دهد. تصور براین است که جفت موادی تولید می کند که وارد جریان خون مادر شده و موجب مشکلاتی برای سلامت مادر خواهد شد. در چنین شرایطی فشار خون زن باردار و میزان پروتئین ادرار وی با شدت بسیارافزایش می یابد. درصورت درد شانه در این دوران، باید در هر ویزیت از پزشک خواست تا فشار خون اندازه گیری شود. دیگر نشانه های پره اکلامپسی عبارتند از ورم در ناحیه دست و پا، افزایش ناگهانی وزن، درد در ناحیه پائینی پشت، حالت تهوع، تغییر در بینائی، خشم، بالاو پایین رفتن ضربان قلب و گیجی.

حاملگی خارج از رحم

این نوع حاملگی زمانی رخ می دهد که جنین در خارج از رحم و اغلب در لوله های فالوپ ویا دهانه رحم قرار می گیرد. حاملگی خارج از رحم منجر به درد شدید شکمی می شود. این درد اغلب به سمت شانه ها حرکت می کند. درد بالای شانه در زمان بارداری خارج از رحم با علامت دیگری نیز همراه است که آن تحریک یک عصب خاص است. این نوع درد هشداری مبنی بر بدتر شدن وضعیت است و حتما و فورا باید تحت نظر پزشک بود. این درد ناشی از خونریزی دیافراگم  در حین دم وبازدم است. همراه با این درد شانه، زن باردار ممکن است احساس ضعف کرده و دچار خونریزی واژن شود. این خونریزی ممکن است مقطعی یا مداوم باشد. این نوع درد شانه دقیقا در قسمت نوک شانه و بدون هر گونه درد در گردن و پشت احساس می شود.

  نحوه حمل صحیح کوله پشتی برای جلوگیری از قوز کمر و اسکولیوز

چگونگی دوری از عوامل درد شانه در طول دوران بارداری


چگونگی دوری از عوامل درد شانه در طول دوران بارداری-

دردوران بارداری با استفاده از پاره ای روش ها ونکات می توان دردها و رنج های استاندارد این دوران را مداوا کرد. با رعایت روش های زیر فرد احساس بهتری خواهد داشت:

 • انجام ورزش های کششی
 • استفاده از ماساژ؛ تنها باید در نظر داشت از فردی که دانش کافی در مورد بارداری دارد کمک گرفت.
 • حمام با آب ولرم (و نه داغ)
 • کمپرس آب گرم ویا سرد
 • استفاده از وسایل کمکی برای حفظ مناسب شکل بدن
 • استفاده از بالش های کمکی هنگام خواب
 • کاهش فعالیت های سختی که ممکن است موجب افزایش درد شانه در سه ماهه سوم شود.

در مورد داروهای کم خطری که در این دوران قابل استفاده است با پزشک مشورت شود. استفاده از قرص استامینوفن معمولا مناسب است. برای عوامل شدیدتر درد شانه حاملگی خارج از رحم، سنگ کیسه صفرا و پره اکلامپسی نیاز به معالجه پزشکی است.

 • در صورت هرگونه درد غیر عادی، جدید و نشانه های عجیب مانند درد شدید در ناحیه شانه و یا دردی که در دوران بارداری بهبود نمی یابد باید سریع با پزشک تماس گرفت.
 • اگر احساس می شود که احتمال حاملگی خارج از رحم وجود دارد و یا با احساس درد شدید وسخت درناحیه شانه، از آنجا که ممکن است نیاز به معالجه فوری باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.
 • چنانچه در سه ماهه دوم وسوم بارداری حالت تهوع، استفراغ و یا نشانه هایی از پره اکلامپسی مشاهده شود، بایستی بلافاصله با پزشک تماس گرفت.

چگونه می توان از درد شانه جلوگیری کرد؟


چگونه می توان از درد شانه جلوگیری کرد؟

 برای آنکه بدن برای معجزه زایمان آماده شود، تغییراتی در آن رخ می دهد. به همین دلیل باید تغییرات لازم و فوری در شیوه زندگی یک زن باردار و درجهت سلامت او صورت پذیرد. زمانی که روش های لازم در زمینه سلامت انتخاب شود، از محرک های درد شانه جلوگیری می شود. بهترین راه پیشگیری از شانه درد در دوران بارداری حفظ سلامت است. در اینجا به بیان مواردی که موجب کاهش درد شانه می شود می پردازیم:

 • خواب مناسب به منظور جلوگیری از تنش که موجب فشار بر روی شانه ها می شود.
 • خوردن غذای مناسب برای اجتناب از مشکلات که آن هم درد شانه را به همراه دارد.
 • توجه به وضعیت بدن در هنگام خواب ،ایستادن، نشستن وقدم زدن
 • در صورت سیگار کشیدن باید آن را ترک کرد.
 • کاهش میزان مسئولیت های شغلی و خانگی
 • درخواست کمک از یکی از اعضای خانواده و یا یک دوست در صورت امکان
 • استفاده از بالش های طراحی شده برای ستون فقرات گردنی و پا به منظور کاهش فشار بر روی شانه ها
 • کاهش مصرف غذاهای تند و پرچرب که به دلیل تاثیر بر معده و کیسه صفرا می تواند موجب درد شانه شود.
  کمر درد چه علت‌ و درمان‌هایی دارد؟ فیزیوتراپی کمر، دارو، آمپول

سوالات متداول


درد تیغه شانه در طول دوران بارداری چگونه گسترش می یابد؟

درد بین تیغه های شانه ممکن است به دلیل وضعیت بد بخش بالایی پشت و خمیدگی شانه ها به سمت جلو ایجاد شود. در این شرایط تیغه های شانه شروع به دور شدن از هم می کند و به مرور زمان موجب درد می گردد. اکثر ما در هنگام رانندگی ،نشستن،خوردن و شنا این وضعیت را داریم.

درد نوک شانه در دوران بارداری چیست؟

درد نوک شانه، دردی غیر عادی است که در بالای شانه احساس می شود. محل این درد انتهای شانه و ابتدای بازو است. چنین دردی می تواند نشان از بارداری خارج  از رحم باشد.

علت درد بازو و شانه چپ در دوران بارداری چیست؟

در صورت جراحی مفصل یا گرفتگی عصب امکان درد در شانه چپ وجود دارد. این درد هم چنین  می تواند نشان از مشکل قلبی هم باشد. در صورت همراه بودن با درد گردن ، شانه و پشت، فرد بایستی از سوی پزشک معاینه شود.

چگونه در دوران بارداری می توان با درد شانه خوابید؟

خوابیدن بر روی پهلو میزان فشار بر شانه، باسن و بخش پایینی پشت را افزایش می دهد.بالش های بارداری موجب کمک به بدن و هم ترازی بدن در دوران حاملگی می گردد. بالش های بلند استوانه ای و یو شکل ،آرامش و راحتی بسیاری را در دوران بارداری فراهم می کند.

درد کدام شانه در بارداری نشانه ی پره اکلامپسی می باشد؟

درد شانه ی راست بعد از هفته ی بیستم بارداری که با درد معده و زیر دنده ها همراه باشد، ممکن است نشانه ای از پره اکلامپسی باشد.

کدام شانه با بارداری خارج از رحم آسیب می بیند؟

درد نوک شانه دردی است که در انتهای شانه و ابتدای بازو احساس می شود. علت این درد کاملا مشخص نیست اما می تواند نشان از بارداری خارج از رحم باشد که با خونریزی داخلی همراه است.  به همین دلیل با احساس این درد بایستی بلافاصله از پزشک کمک گرفت.

آیا می توان برای تسکین درد شانه در دوران بارداری ازداروی مسکن استفاده کرد؟

 در این مورد باید با پزشک مشورت کرد که کدام دارو در این دوران کم خطر است. خوردن استامینوفن البته  نه به صورت مدام می تواند مناسب باشد.

باید توجه داشت که کوچکترین ناراحتی در دوران بارداری نیازمند توجه است. علت درد شانه می تواند یک عامل کوچک و بی اهمیت مانند وضعیت بدن در هنگام خواب یا مساله جدی تر مانند حاملگی خارج از رحم باشد. بنابراین به محض تشخیص یا احساس کوچکترین دردی در ناحیه شانه حتما باید با پزشک خود مشورت کرد.

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک
× مشاوره در واتساپ