گودی کمر و افزایش قد: درمان گودی کمر باعث افزایش قد میشود؟

گودی کمر به کج شدن لگن اشاره دارد که باعث گرد شدن ستون فقرات می‌شود. تا حدی ، این طبیعی است. یک مطالعه نشان داد که اکثر مردم یک تیلت قدامی لگن ۱۲ تا ۱۳ درجه‌ای دارند. اما یک تیلت بیش از حد که گودی کمر نامیده می‌شود، می‌تواند مشکلات بسیاری را ایجاد کند.

درمان گودی کمر باعث افزایش قد در بسیاری از بیماران می شود. برای این منظور بیمار باید روند درمان را تحت نظر یک متخصص طب فیزیکی بگذراند و ورزش ها و حرکات اصلاحی مناسب و توصیه شده توسط دکتر را برای درمان گودی کمر در منزل انجام دهد.

ارتباط گودی کمر و قد


رتباط گودی کمر و قد

گودی کمر (که به عنوان تیلت قدامی لگن، لوردوز و لوردوز کمری نیز شناخته می‌شود) تأثیر قابل ملاحظه‌ای در قد افراد مبتلا دارد. در این بیماری قد به طور معمول ۵/۵ تا ۵ اینچ کاهش می‌یابد.

به عنوان مثال، کاهش قد با اندازه گیری قد بیمار در حالی که او صاف ایستاده بود (با انحنای بیش از حد در قسمت فوقانی و تحتانی) و اندازه‌گیری دوباره قد او بعد از رفع این مشکل (بدون انحنای بیش از حد) اندازه‌گیری شد. هر دوی این اندازه‌گیری‌ها در صبح با فاصله ۶ ماهه و صفحات رشد بیمار برای اطمینان از رشد طبیعی بررسی شد. از بین رفتن قد در ناحیه تنه رخ می‌دهد و به محض اینکه گودی کمر فرد برطرف شد، BMI وی کاهش می‌یابد زیرا قد او بلندتر می‌شود و شکم او نیز کوچک‌تر به نظر می‌رسد.

تأثیر مشابهی در افراد تراجنسی نیز دیده شده است که به دلیل افزایش مصرف استروژن و دیگر درمان‌های مانند آن، عضلات ضعیف‌تری در قسمت تحتانی کمر دارند.

با این حال، علت کاهش قد در هر دو حالت با وجودی که تأثیر مشابهی دارد کمی متفاوت است. در مورد اول، این مشکل می‌تواند ناشی از یک بیماری ژنتیکی، آسیب به ستون فقرات، بارداری در خانم‌ها یا شیوه زندگی بی‌تحرک باشد (نشستن زیاد باعث عدم تعادل عضلات می‌شود و شایع‌ترین دلیل برای این مسئله است) و در مورد دوم، استروژن باعث تضعیف ماهیچه‌های منطقه می‌شود.

فقط خمیده بودن باعث کاهش قد نمی‌شود حتی اگر باعث شود کوتاه‌تر به نظر برسد. خمیدگی باعث می‌شود قد فرد کوتاه به نظر برسد، در حالی که گودی کمر منجر به کاهش واقعی قد می‌شود. برای درک راحت‌تر این تفاوت، اگر فردی در ستون فقرات مهره‌های خود را (که تقریباً ۲ اینچ قد دارد) از دست بدهد، مهم نیست که آیا او را خمیده می‌کند یا نه، در هر صورت قد او کوتاه‌تر خواهد شد. البته گودی کمر باعث نمی‌شود که مهره‌های خود را از دست بدهید اما آن‌ها را به شکلی خم می‌کند که از قد عمودی ستون فقرات شما کاسته می‌شود.

علل گودی کمر


گودی کمر اغلب به دلیل نشستن بیش از حد ایجاد می‌شود. این امر در جامعه ما متداول است زیرا بیشتر افراد در بیشتر روزها پشت میز، رایانه و یا در اتومبیل می‌نشینند. نشستن برای مدت طولانی باعث می‌شود که عضلات باسن منقبض شوند و همچنین باعث می‌شود سر رو به جلو قرار بگیرد، زیرا گردن و سر به سمت جلو خم می‌شود. این امر به نوبه خود می‌تواند به گودی کمر کمک کند. سایر علل شامل کف پای صاف یا پرونیشن پا است.

علائم گودی کمر


اگر می‌خواهید بدانید که چگونه گودی کمر خود را اصلاح کنید، احتمالاً یک یا چند مورد از این علائم را تجربه کرده‌اید:

 • عضلات لگن سفت
 • چرخش به سمت داخل زانوها
 • عضلات ضعیف باسن
 • درد مفصل ران و زانو
 • شکم برآمده
 • عضلات شکم ضعیف
 • عدم تعادل پاسچر

اگرچه گودی کمر این احساس را به شما می‌دهد که یک کمر قوی دارید، اما می‌تواند منجر به درد کمر متوسط تا شدید شود. مشکل‌آفرین‌ترین علامت آن فتق دیسک است که در آن فرد آنقدر فشار روی کمر خود وارد کرده است که دیسک‌های بین مهره‌ها آسیب دیده یا دچار پارگی شده‌اند. عضلات شکمی ضعیف و عضله رکتوس فموریس چهار سر ران سفت نشانه‌هایی از عملکرد نامناسب عضلات است که منجر به گودی کمر می‌شود. بارزترین علائم گودی کمر، درد کمر در فعالیت‌های وابسته به پیاده‌روی و همچنین داشتن ظاهر کمر منحنی است.

تست گودی کمر


اگر برخی از علائم فوق را در خود مشاهده کردید، بهتر است قبل از شروع درمان یک بررسی حرفه‌ای انجام دهید تا از وجود مشکل در کمر خود مطمئن شوید. پزشکان آزمایش ساده‌ای را برای این کار در نظر می‌گیرند. به این تست توماس گفته می‌شود و تمام آنچه شما نیاز دارید یک میز است:

 • روی لبه میز بنشینید
 • به پشت دراز بکشید و پاهای خود را از روی میز از ناحیه زانو آویزان کنید. زانوی شما باید در زاویه ۴۵ درجه خم شود و پاهای شما از لبه میز آویزان باشد.
 • با استفاده از دست‌هایی که در زیر زانو قرار داده‌اید، یک پا را به آرامی بکشید.
 • پا را پایین بیاورید و سپس با پای دیگر تکرار کنید.

اگر لگن نرمالی داشته باشید، در هنگام قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که در بالا توضیح داده شده است، قسمت عقب پای در حال استراحت شما روی میز خواهد بود. با این حال، کشیدن یک پا به سمت سینه ممکن است به این معنا باشد که پای در حال استراحت شما نیاز به کشیده شدن دارد. همچنین ممکن است متوجه شوید که برای رسیدن به این موقعیت باید لگن یا پای خود را بچرخانید. اگر هر یک از این مشکلات را تجربه کردید، به احتمال زیاد گودی کمر دارید.

ورزش گودی کمر و افزایش قد 


 کشش عضلات مفصل ران

سفتی در عضلات مفصل ران باعث گودی کمر می‌شود و همچنین می‌تواند باعث ماندگاری آن شود. برای برطرف کردن گودی کمر، کشش عضلات مفصل ران را در کارهای روزمره خود بگنجانید. کشش عضلات مفصل ران نیم زانو به برطرف شدن سفتی و بهبود انعطاف‌پذیری لگن کمک می‌کند.

ابتدا حرکت لانج را انجام دهید و زانوی پای عقب خود را روی زمین قرار دهید. پای چپ باید در زانو زاویه ۹۰ درجه داشته باشد و کف پا روی زمین صاف باشد. عضلات باسن و ab را منقبض کنید تا لگن شما به سمت جلو برود. سپس، زانوی پای جلو را خم کنید و به سمت جلو بکشید تا زمانی که احساس کشش در عضلات لگن پا احساس کنید. به مدت ۳۰ ثانیه این حالت را نگه دارید و در تمام مدت کشش لگن خود را به سمت داخل نگه دارید و سپس رها کنید. این کار را تا ۵ بار تکرار کنید، سپس پاها را تعویض کنید.

افزایش قدرت در زنجیره خلفی 

گودی کمر با عضلات ضعیف شکم و باسن در ارتباط است. اگر مبتلا به گودی کمر هستید، قسمت تحتانی بدن شما قسمت اعظم کار را در حمایت از وضعیت شما به عهده می‌گیرند. در نتیجه، شکم و باسن بیشتر ضعیف می‌شود. برای کمک به رفع گودی کمر می‌توانید عضلات باسن و شکم خود را تقویت کنید.

تمرینات تقویت عضلات باسن

برخی از تمرین‌های ساده که عضلات باسن را هدف قرار می‌دهند عبارتند از:

کشش باسن

از حالت چهار دست و پا بر روی زمین شروع کنید. یک زانو را به سمت قفسه سینه خود بیاورید، سپس پا را به عقب بکشید و عضله باسن را منقبض کنید. تا زمانی که می‌توانید این حرکت را تکرار کنید، سپس پاها را تعویض کنید.

هیپ تراست

به پشت دراز بکشید، زانوهای خود را خم کنید و باسن را صاف روی زمین قرار دهید. در صورت استفاده از وزنه، آن را در روی باسن خود درست در پایین شکم قرار دهید. عضلات باسن خود را منقبض و آن را بلند کنید تا جایی که ران‌های شما با تنه شما در یک راستا قرار بگیرند. باسن را پایین بیاورید و حرکت را تکرار کنید.

تمرینات تقویت عضلات ab

برخی از تمرینات موثر شکمی که نیازی به تجهیزات ندارند شامل موارد زیر است:

کرانچ

به پشت دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید. انگشتان خود را در کنار سر خود قرار دهید. شکم خود را منقبض کنید و سینه را از روی زمین بلند کنید. آرنج‌های شما باید به سمت زانوهای شما باشد. خود را پایین بیاورید و حرکت را تکرار کنید.

پلانک

پلانک

 

خود را به صورت افقی و رو به شکم روی زمین قرار دهید. وزن بدن باید روی انگشتان پا و ساعد شما باشد. پشت خود را صاف نگه دارید و صورت خود را به سمت زمین نگه دارید. این حالت را تا زمانی که می‌توانید نگه دارید.

مقالات اخیر :

مطالب مرتبط :

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس