پارگی دیسک گردن: علت و درمان بیرون زدن مواد ژله‌ای دیسک گردن جراحی

پارگی دیسک گردن وضعیتی است که در ناحیه ستون فقرات گردن ایجاد می‌شود. پارگی دیسک ستون فقرات به این معنی است که مواد داخلی دیسک بعلت آسیب و فشار به دیواره سخت خارجی، بیرون زده و وارد کانال نخاعی می‌شود. در بسیاری از موارد پارگی دیسک گردن بین مهره‌های پنجم و ششم (C5 تا C6) یا ششم و هفتم (C6 تا C7) وجود دارد. برای آگاهی از علت پارگی دیسک گردن، هم‌چنین علائم و گزینه‌های درمانی مرتبط با این بیماری مقاله زیر را بخوانید.

اگر در گردن یا قسمت فوقانی کمر خود احساس درد می‌کنید، احتمال بروز مشکل دیسک گردنی وجود دارد. این می‌تواند با افزایش سن نگران کننده باشد. شما باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. فیزیوتراپی می‌تواند بهترین گزینه برای درمان پارگی دیسک گردن باشد. ممکن است به این فکر کنید که چگونه بهترین کلینیک فیزیوتراپی را پیدا کنید که بتواند شما را از مشکلات گردن درد راحت کند.

کلینیک امید یکی از کلینیک‌های توانبخشی برای درمان دیسک گردن است. همه اعضای این کلینیک، حرفه‌ای هستند و در معالجه انواع مختلفی از مشکلات درمانی مانند گردن درد، کمردرد و مشکلات ستون فقرات تجربه  و تخصص دارند.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی درمان پارگی دیسک گردن با فیزیوتراپی یا بدون جراحی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک امید می‌توانید با شماره تلفن‌های 02188801800 – 09128444990 تماس حاصل فرمایید.

علل پارگی دیسک‌های گردن


علل پارگی دیسک‌های گردن

برای دست‌یابی به درمان مناسب، تشخیص دقیق علت پارگی دیسک گردن لازم است. این کمک می‌کند تا دلیل صحیح دیسک گردن را متوجه شوید. پس از تشخیص، پزشک شما می‌تواند تشخیص دهد که کدام عصب تحت تأثیر قرار گرفته است. حال بیایید دلایل متداول مرتبط با پارگی دیسک‌های گردن را بررسی کنیم.

در برخی موارد، پارگی دیسک گردن به دلیل تحلیل رفتن غضروف تشکیل دهنده دیسک ایجاد می‌شود. دیسک‌های ستون فقرات ما به طور معمول با ماده‌ای ژل مانند پر می‌شوند تا قابلیت‌های بالشتک‌سازی یا جذب ضربه را داشته باشند. با گذشت زمان، غضروف‌ها دچار فرسودگی می‌شوند و دیسک محتوای آب خود را از دست می‌دهد و در نتیجه آسیب‌پذیرتر می‌شود. لایه بیرونی دیسک در این مرحله به احتمال زیاد دچار فتق یا پارگی می‌شود که می‌تواند منجر به بیرون راندن مواد داخلی دیسک شود. پارگی هنگامی اتفاق می‌افتد که مواد داخلی دیسک خارج شده و وارد کانال نخاع شوند. علاوه بر سن، عوامل دیگر نیز می‌توانند در پارگی دیسک گردن نقش داشته باشند.

 • تروما یا ضربه: آسیب و یا ضربه به ستون فقرات می‌تواند باعث پارگی دیسک گردن شود.
 • دلایل دیگر: علاوه بر دلایل ذکر شده، اختلالات بافت هم‌بند، ناهنجاری‌های ستون فقرات، اضافه وزن بدن، مصرف دخانیات، مصرف الکل و حتی ژنتیک نیز ممکن است این مشکل را ایجاد کند.

علائم پارگی دیسک گردن

علائم پارگی دیسک گردن

بیایید نگاهی دقیق به علائم پارگی دیسک گردن بیندازیم.

 • بیمار ممکن است احساس گردن درد شدید داشته باشد.
 • احتمال بی‌حسی و گزگز شدن در دست، بازو و شانه‌ها وجو دارد.
 • با فشرده‌سازی نخاع ممکن است در مهارت‌های حرکتی خوب در بازوها و دست‌ها مشکل داشته باشید.
 • درد ممکن است کسل کننده و دردناک باشد. درد به شما می‌گوید که ریشه‌های عصبی تحریک شده‌اند.
  میکرودیسککتومی برای درمان دیسک کمر، سیاتیک و ... (آنچه باید بدانید)

 اگر این علائم را دارید، باید برای درمان به پزشک خود مراجعه کنید. شما باید در مورد درد گردن و سایر علائم خود با پزشک مشورت کنید.

تشخیص 


تشخیص پارگی دیسک گردن معمولاً پس از بررسی کامل سوابق پزشکی، بحث در مورد علائم و معاینه فیزیکی به‌دست می‌آید. در طول معاینه ممکن است پزشک از شما بخواهد کارهای مختلفی را انجام دهید و نحوه تأثیر این اقدامات بر علائم شما را بررسی کند. هم‌چنین ممکن است معاینه عصبی برای آزمایش قدرت، رفلکس و احساس در مناطق آسیب‌دیده انجام شود. آزمایش‌های تصویربرداری مانند ام آر آی، سی تی اسکن و توموگرافی نیز برای شناسایی پارگی دیسک و نحوه تأثیر اعصاب و بافت‌های نرم اطراف و هم‌چنین شدت بیماری استفاده می‌شود. پس از تشخیص، پزشکان و متخصصان با شما همکاری می‌کنند تا یک برنامه درمانی متناسب با نیازها و سبک زندگی شما ایجاد کنند.

درمان پارگی دیسک گردن / کنترل درد 


در مشکلات پارگی دیسک گردن، درد ممکن است کوتاه یا ادامه‌دار باشد. انواع مختلفی از گزینه‌های درمانی غیر جراحی برای پارگی دیسک گردن وجود دارد. از شیوه‌های درمانی دیسک گردن می‌توان به فیزیوتراپی، داروهای ضد درد بدون نسخه، بسته‌های یخ یا گرم و موارد دیگر اشاره کرد. پزشک شما ممکن است مسکن‌ها را به صورت کوتاه مدت تجویز کند. این موارد به کاهش بیش‌تر درد کمک می‌کنند. علاوه بر این گزینه‌های درمانی، تزریق انتخابی ریشه عصب می‌تواند برای آرام کردن درد مفید باشد.

 • استراحت یا تغییر در سبک زندگی: علائم جزئی پارگی دیسک گردن ممکن است به خودی خود برطرف شود. پرهیز از فعالیت‌های سنگین مانند ورزش، ممکن است به درمان و تسکین درد کمک کند. استفاده از بسته‌های یخ یا بسته‌های ژله‌ای گرم شده روی گردن نیز ممکن است باعث تسکین برخی از مبتلایان دیسک گردن شود. تغییر سبک زندگی، مانند قرارگرفتن بدن در وضعیت بهتر، هم‌چنین می‌تواند به کاهش علائم جزئی رادیکولوپاتی یا پارگی دیسک گردن کمک کند.
 • داروهای تسکین درد پارگی دیسک گردن از داروهای ضد درد بدون نسخه تا مواد افیونی با دوز بالا. این می‌تواند به وابستگی و حتی اعتیاد، تفاوت در وضعیت روانی فرد و سایر عوارض پزشکی مرتبط منجر شود.
 • تزریق کورتیزون / استروئید. این روش، تزریق کورتیکواستروئید یا اپیدورال به طور مستقیم به ناحیه ستون فقرات است که ژل داخلی دیسک خارج شده و اعصاب نخاعی اطراف آن را درگیر می‌کند. تزریق کورتیکواستروئید باعث بهبود تورم و التهاب و تسکین درد دیسک آسیب دیده می‌شود. متأسفانه برای بیش‌تر افراد، این فقط باعث تسکین موقتی می‌شود.

چگونه فیزیوتراپی به پارگی دیسک گردن کمک می‌کند؟ 

چگونه فیزیوتراپی به پارگی دیسک گردن کمک می‌کند؟

فیزیوتراپی با انجام حرکات کششی، ورزش‌ها و سایر درمان‌ها، عضلات گردن و مهره‌های شما را تقویت می‌کند. این روش، سفتی و درد را برطرف می‌کند، دامنه حرکت، تحرک را افزایش می‌دهد و هم‌چنین وضعیت بدن را بهبود می‌بخشد. به همین دلیل در بیش‌تر موارد توسط پزشک توصیه می‌شود.

 • درمان‌های گرم و سرد: سرما درمانی مفید است زیرا گردش خون را آهسته می‌کند. بنابراین به کاهش التهاب، درد و اسپاسم عضلانی از پارگی دیسک گردن کمک می‌کند. گرما درمانی جریان خون در منطقه آسیب‌دیده را افزایش می‌دهد که با افزایش اکسیژن و مواد مغذی به منطقه آسیب‌دیده کمک می‌کند. هم‌چنین مواد زائد ایجاد شده توسط اسپاسم عضلات را از بین می‌برد. بنابراین، کمک به بهبودی شما می‌کند.
 • کولار یا بریس گردن: فیزیوتراپیست ممکن است به شما توصیه کند که در طول روز بعضی اوقات کولار گردن بپوشید، تا بتوانید عضلات گردن را ثابت و ی تحرک کنید. ممکن است یک بالش گردنی برای حفاظت صحیح از گردن توصیه شود، و به شما امکان می‌دهد راحت تر بخوابید.
 • آموزش حالت‌ها: آموزش وضعیت صحیح بدن، بخش مهمی از درمان پارگی دیسک گردن است. فیزیوتراپیست ممکن است برای بهبود وضعیت بدنی و جهت محافظت از گردن، نکاتی را در عادات کاری و زندگی رومزه‌ی شما پیشنهاد دهد. در مراحل اولیه بهبودی پزشک توصیه می‌کند، پس از 15 تا 20 دقیقه نشستن از جای خود بلند شوید و کمی قدم بزنید. هم‌چنین دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه خم شدن، بالا رفتن از پله و بلند شدن از صندلی وموقعیت‌های ایمن دریافت می‌کنید تا از وارد شدن فشار به دیسک‌های نخاعی جلوگیری شود.
 • تمرینات حرکتی: فیزیوتراپیست به بیمار دچار پارگی دیسک گردن، تمریناتی را آموزش می‌دهد تا علائم پارگی دیسک گردن تسکین پیدا کند و امکان بازگشت به حرکت طبیعی وجود داشته باشد. در مراحل اولیه بهبود، باید توجه داشت که این تمرینات باعث افزایش درد شما نشود. هم‌چنین مهم است که علائم خود را به طور دقیق با فیزیوتراپیست خود در میان بگذارید.
 • اگر در طول روز کاری خود ساعت‌های زیادی پشت میز نشسته باشید، ممکن است گردن شما سفت شود. فیزیوتراپیست به شما کشش‌های گردن را آموزش می‌دهد تا فشارحاصل از طولانی مدت نشستن را از روی گردن برداشته شود و به بهبود تحرک کمک کند.
 • ماساژ بافت عمیق: در این ماساژ، فیزیوتراپیست از فشار مستقیم برای کاهش تنش در بافت‌های نرم، عضلات و رباط‌ها و برای تسکین درد پارگی دیسک گردن استفاده می‌کند. تنش در عضلات گردن به دلیل فعالیت‌های سنگین روزانه افزایش می‌یابد.
 • تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS): دستگاهی از طریق شدت متغیر جریان الکتریکی (اما ایمن)، عضلات شما را تحریک می‌کند. به کاهش اسپاسم عضلات کمک می‌کند و تولید اندورفین را که یک مسکن طبیعی است افزایش می‌دهد.
 • اولتراسوند برای تسکین علائم پارگی دیسک گردن: اولتراسوند هم‌چنین گردش خون در قسمت آسیب‌دیده را افزایش می‌دهد که به کاهش تورم، سفتی، درد و گرفتگی عضلات کمک می‌کند.
 • تراکشن: در این درمان پارگی دیسک گردن، ستون فقرات کشیده و تحریک می‌شود تا درد کم‌تری داشته باشید و سپس حرکت راحت تر شود. این کار را می‌توان به صورت دستی یا با استفاده از دستگاه کششی انجام داد.
  تشخیص اسکولیوز با سی تی اسکن (CT SCAN): مزایا و مراحل

درمان حداقل تهاجمی پارگی دیسک گردن 

درمان حداقل تهاجمی پارگی دیسک گردن

گزینه‌های غیرتهاجمی برای درمان پارگی دیسک گردن محدود است زیرا درمان دیسک‌های پاره شده پیچیده است. در روش غیرتهاجمی، علاوه بر  ترمیم پارگی حلقوی که باعث بیرون زدگی ژل هسته پالپوسوس می‌شود نیاز به بازگرداندن قسمت قابل توجهی از ارتفاع اصلی دیسک است.

موفق‌ترین نتایج برای درمان‌های غیر تهاجمی در استفاده از داروهای بیولوژیک یافت شده‌است. درک این نکته مهم است که همه روش‌های بیولوژیک یک‌سان نیستند یا نشان داده شده‌است که نتایج یکسانی دارند.

سلول‌های بنیادی دارای فاکتور رشد حاوی پروتئین برای پارگی دیسک گردن 

سلول‌های بنیادی در درجه اول از یکی از دو منبع مغز استخوان، یا گرفتن خون بند ناف برداشته می‌شوند. اگر سلول‌ها از خون بند ناف باشند، احتمال مرگ سلول‌های بنیادی در نتیجه این فرآیند بسیار زیاد است. سلول‌های بنیادی مغز استخوان نتیجه استفاده از سوزن آسپیراسیون مغز استخوان است که سلول‌ها را از استخوان استخراج می‌کند. در هر دو مورد، سلول‌های بنیادی جدا یا سانتریفیوژ شده و به دیسک آسیب‌دیده تزریق می‌شوند. هدف این است که پروتئین‌های فاکتور رشد قبل از نشت سلول‌های بنیادی تازه تزریق شده از دیسک، پارگی را ترمیم کنند.

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

در  این روش از خود بیمار خون گرفته می‌شود. سپس پلاکت‌ها جدا شده، غلیظ شده و به ناحیه آسیب دیده تزریق می‌شوند. این داروی ترمیمی غیر جراحی برای درمان پارگی دیسک گردن و هم‌چنین کشیدگی و پارگی عضلات و غالباً در ترکیب با سایر روش‌های درمانی برای کمک به روند بهبود استفاده می‌شود.

جراحی پارگی دیسک گردن 

گزینه‌های جراحی، تهاجمی‌تر شناخته شده‌اند که در موارد شدید پارگی دیسک گردن موثر محسوب می‌شوند. این موارد تنها پس از عدم موفقیت درمان‌های محافظه‌کارانه در بهبود علائم شما باید مورد بررسی قرار گیرند.

 • دیسککتومی برای پارگی دیسک گردن. این روشی است که در آن جراح بیمار را تحت بیهوشی قرار می‌دهد و سپس قسمت بیرون زده دیسک را خارج می‌کند. به طور کلی باعث ضعیف شدن دیسک می‌شود و دوره نقاهت کوتاه مدت است. برخی از بیماران پس از انجام این روش سال‌ها بدون بازگشت درد به سر می‌برند.
 • فیوژن نخاع برای پارگی دیسک گردن. در موارد بسیار نادر ممکن است لازم باشد مهره دیسک پاره شده به طور کامل برداشته شود. این امر معمولاً در صورت نیاز به مهره‌های بالا و پایین دیسک به‌ همراه سخت افزار فلزی جهت تأمین ثبات مورد نیاز ستون فقرات ضروری است. این روش باعث کاهش قابل توجه توانایی ستون فقرات در حرکت می‌شود.
  کاردرمانی اوتیسم (توسعه و بهبود مهارت های فردی، اجتماعی و حرکتی)

مقالات مرتبط

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو

 در زانوهای ما مقدار بسیار کمی مایع وجود دارد. این سیستم لغزنده از اصطکاک استخوانهای زانو روی یکدیگر جلوگیری می…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتلفن نوبت دهی کلینیک
× مشاوره در واتساپ