کشش ستون فقرات (تراکشن تراپی) برای درمان فتق دیسک، آسیب مهره و …

کشش یا تراکشن ستون فقرات نوعی درمان دستی است که گاهی در درمان کمردرد و گردن درد یا مشکلات مربوط به ستون فقرات استفاده می‌شود. استخوان‌ها، رباط ها، دیسک ها و اعصاب موجود در بخش نخاعی ممکن است فشرده شده و باعث درد و یا سایر علائم شوند. هدف از کشش باز کردن فضای بین این ساختارها برای از بین بردن فشردگی است.

این روش درمانی توسط متخصص فیزیوتراپی، متخصص کایروپرکتیک یا متخصص ستون فقرات انجام می‌شود.

اگرچه ممکن است کشش ستون فقرات خطرناک به نظر برسد اما این روش کاملاً بی‌خطر است. کشش درمانی برای تقریباً 5 هزار سال وجود داشته است و هیچ شواهدی در مورد عوارض منفی آن وجود ندارد.

در طی جلسه مشاوره، متخصص سابقه پزشکی هر بیمار را ارزیابی می‌کند تا مطمئن شود کشش ستون فقرات بهترین روش درمانی برای فرد است. اگر فکر می‌کنید درمان کشش ستون فقرات برای شما مناسب است، امروز برای تعیین وقت مشاوره با کلینیک ما تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان کشش ستون فقرات و یا برای رزرو نوبت در کلینیک توان‌بخشی امید با شماره‌تلفن‌های 02188801800 – 09128444990 تماس حاصل فرمایید.

کشش درمانی 


 تراکشن تراپی یا کشش درمانی توسط متخصصان کایروپراکتیک برای کمک به تسکین درد کمر یا گردن در بیماران استفاده می‌شود. در این روش از وزنه‌هایی برای کشش ستون فقرات استفاده می‌شود تا اعصاب فشرده آزاد شوند. کشش درمانی به‌صورت دستی یا مکانیکی انجام می‌شود که انتخاب هر روش بستگی به ترجیح بیمار و متخصص کایروپراکتیک دارد.

  • کشش درمانی دستی: کشش درمانی دستی بدون استفاده از ابزار انجام می‌شود. متخصص کایروپراکتیک با قراردادن دست در نقاط خاصی از پشت، بازوها و پاها باعث کشش ستون فقرات و در نتیجه باعث تسکین فوری درد کمر می‌شود.
  • کشش درمانی مکانیکی: در کشش درمانی مکانیکی، متخصص کایروپراکتیک از قرقره مخصوص طراحی شده برای فشار آوردن به ستون فقرات استفاده خواهد کرد. فشار اضافی باعث کشش ستون فقرات و تسکین درد می‌شود.

مزایای تراکشن ستون فقرات


مزایای تراکشن ستون فقرات

کشش ستون فقرات، نوعی درمان رفع فشار است که متخصصین طب فیزیکی یا فیزیوتراپیست‌ها به طور مکرر از آن برای درمان تعداد زیادی از بیماری‌هایی مرتبط به کمردرد و گردن درد استفاده می‌کنند. این درمان می‌تواند برای بیماران از چند طریق سودمند باشد.

تسکین اسپاسم عضلانی

کشش ستون فقرات برای درمان اسپاسم عضلات بسیار موثر است. بر اثر انجم کارهای روزمره، وضعیت بد بدن، بلند شدن و خم شدن اسپاسم های عضلانی ممکن است در امتداد ستون فقرات و پشت افراد ایجاد شوند. عضلات منقبض شده دردناک هستند و ممکن است حرکت بیمار را محدود و یا به عصب های اطراف فشار وارد کنند. درمان با کشش ستون فقرات به آزاد شدن فشار روی ستون فقرات کمک کرده و باعث می‌شود اسپاسم های عضلانی شل شوند و به حالت طبیعی برگردند و علائم مربوط به بیمار را کاهش دهند.

افزایش بهبود دیسک 

نوعی آسیب متداول که توسط متخصصان کایروپرکتیک قابل‌درمان است فتق دیسک  نام دارد. این وضعیت غالباً در اثر ضربه‌ای است که باعث پارگی یکی از دیسک‌های بین استخوان‌های ستون فقرات می‌شود. بعدازاین اتفاق قسمت داخلی دیسک به سمت بیرون‌زده می‌شود و اگر دیسک بیرون‌زده به ریشه‌های عصبی مجاور فشار وارد کند باعث درد، بی‌حسی یا ضعف برای فرد می‌شود. برای کمک به بهبود دیسک، پزشکان گاهی کشش درمانی ستون فقرات را توصیه می‌کنند که مقداری از فشار وارد شده بر دیسک آسیب‌دیده را کاهش می‌دهد و باعث تسریع بهبودی شده و فشار ریشه عصب را برطرف می‌کند.

کاهش درد سیاتیک 

اگر از درد سیاتیک رنج می‌برید نیز می‌توانید تراکشن تراپی ستون فقرات را امتحان کنید. در بعضی موارد سیاتیک زمانی ایجاد می‌شود که دیسک نخاعی پاره یا بیرون‌زده به ریشه‌های عصبی متصل به عصب سیاتیک فشار می‌آورد و باعث بی‌حسی، درد یا ضعف در کمر، باسن یا پای فرد می‌شود. اگر سیاتیک در نتیجهٔ مشکل دیسک ایجاد شده است، در نتیجه کشش ستون فقرات می‌تواند با کاهش فشار ازروی دیسک علائم را کاهش دهد.

تنگی ستون فقرات یا اسپوندیلوز 

کشش درمانی همچنین برای درمان تنگی ستون فقرات یا اسپوندیلوز استفاده می‌شود تا فشار موجود بر روی سوراخ بین مهره‌ای (سوراخ‌هایی در اطراف ستون فقرات که از طریق آنها اعصاب نخاعی به بقیه بدن منتقل می‌شود) را از بین ببرد. ایجاد فضا اطراف سوراخ بین مهره‌ای باعث می‌شود اعصاب بدون مانع و تحریک عبور کنند.

عوارض جانبی کشش ستون فقرات


کشش ستون فقرات در اکثر موارد عوارض جانبی زیادی ندارد اما عوارض جانبی ممکن است رخ دهد که شامل آسیب به بافت، حالت تهوع، ضعف یا سردرد می‌شود.

چند جلسه تراکشن تراپی لازم است؟ 


چند جلسه تراکشن تراپی لازم است

هر بیمار منحصربه‌فرد است، بنابراین واکنش بدن هر بیمار به هر نوع درمانی متفاوت خواهد بود. در نتیجه پیش‌بینی تعداد درمان‌هایی که بیمار برای دستیابی به سطح مطلوب سلامتی نیاز خواهد داشت، دشوار است. بااین‌حال، بیشتر بیماران نتایج فوری کسب کرده و پس از اولین درمان تسکین درد را تجربه می‌کنند.

آیا کشش ستون فقرات برای همه افراد بی‌خطر است؟ 


درحالی‌که تراکشن ستون فقرات درمان نسبتاً ساده‌ای است اما برای همه بیماران مناسب نیست. کشش درمانی ستون فقرات ممکن است برای بیماران با شرایط خاص زیر مناسب نباشد:

  • زنان باردار به دلیل خطر فشار بر شکم
  • بیمارانی که دارای بی‌ثباتی ستون فقرات، مانند پوکی‌استخوان شدید یا تحلیل رفتن ستون فقرات، هستند.
  • برای بیمارانی که قبلاً عمل جراحی ستون فقرات با کاشت پیچ، صفحات فلزی یا سخت‌افزار مشابه انجام داده‌اند، مگر اینکه استخوان درهم‌آمیخته شده باشد.
  • برای بیمارانی که آسیب عصبی شدید دارند.
  • برای بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک (سرطانی که به استخوان‌ها گسترش‌یافته است)
  • برای بیماران با اسپوندیلولیستیز درجه 3 و 4
  • برای بیماران با سابقه آنوریسم آئورت
  • برای بیمارانی که از عفونت بین دیسک رنج می‌برند.

برای جلوگیری از این خطرات، پزشک متخصص کایروپرکتیک ممکن است از بیمار بخواهد چندین آزمایش غربالگری از جمله معاینه فیزیکی، ام‌آرآی و اشعه ایکس انجام دهد تا مطمئن شود درمان‌های کشش ستون فقرات برای بیمار قابل‌استفاده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس